Michel de Beaupuy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michel de Beaupuy
Armand-Michel Bacharetie de Beaupuy
Ilustracja
generał
Data i miejsce urodzenia 14 lipca 1755
Mussidan
Data i miejsce śmierci 19 października 1796
Val d'Enfer
Przebieg służby
Lata służby 1776 - 1796
Siły zbrojne * Królestwo Francji
* I Republika Francuska
Główne wojny i bitwy * Walka z rojalistami w Wandei
* Wojna z pierwszą koalicją antyfrancuską

Armand-Michel Bacharetie de Beaupuy (ur. 14 lipca 1755 w Mussidan – zm. 19 października 1796Val d'Enfer) – francuski generał z okresu rewolucji francuskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Repubikanin o błękitnej krwi[edytuj | edytuj kod]

Michel Beaupuy urodził się w roku 1755 w szlacheckiej rodzinie  z regionu Périgord. W wieku 16 lat wstąpił do armii królewskiej jako zwykły żołnierz. Dwa lata później był już kolejnym porucznikiem w pułku z Bassigny.

Żołnierz republiki[edytuj | edytuj kod]

W roku 1793, jako dowódca ochotniczego batalionu z Dordogne, Beaupuy został nagrodzony awansem do stopnia generała brygady. Uczestniczył w oblężeniu Mainz, a następnie wysłano go – na czele armii z Mainz – do Wandei w celu stłumienia powstania rojalistów. Tam odniósł zwycięstwo w bitwie pod La Tremblaye. Brał udział w fazie operacyjnej  Virée de Galerne podczas wojny w Wandei. Był dwukrotnie ranny: po raz pierwszy pod Château-Gontier i po raz kolejny w trakcie oblężenia Angers. W roku 1794 przeniesiono go do Armii Renu, która walczyła w Niemczech przeciwko wojskom sasko-austriacko-pruskim. Beaupuy wyróżnił się w walkach pod Gorick i Forsheim. Podczas odwrotu generała Moreau ze Schwarzwaldu dowodził tylną strażą armii francuskiej. Właśnie wtedy w Val d'Enfer został śmiertelnie trafiony kulą armatnią.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Śmierć generała Beaupuy'a podczas bitwy pod Entrames - obraz Alexandre Bloch'a (1888)[1]
  • Pomnik w Volgelsheim

W roku 1801 rozpoczęto budowę pomnika w Volgelsheim. Do końca lat 50. XIX wieku pomnika nie ukończono i pozostawiano go na pastwę warunków atmosferycznych. Pułkownik Ferru nakazał odnowienie pomnika. Został on ukończony w 1861 roku, przez przybyciem do tego regionu pułkownika na czele 63-go pułku piechoty. Odnowę i ukończenie pomnika sfinansowano na koszt żołnierzy oraz ludności miast  Neuf-Brisach oraz Mussidan. W roku 1940 monument został zniszczony przez Niemców. W roku 1979 odsłonięto w tym miejscu nowy pomnik na cześć Beaupuy'a.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obraz przedstawia zdarzenie fikcyjne. W rzeczywistości Beaupuy został podczas tej bitwy tylko ranny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jacques de Feytaud, Études sur le sang royal. Les De Brégeas, monographie imprimée, BnF[5], p. 95-96.
  • Paul Huot, des Vosges au Rhin, excursions et causeries alsaciennes, Veuve Berger-Levrault & Fils, Paris, 1868, p. 284 à 287.