Michelangelo Rossi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michelangelo Rossi (właściwie Michel Angelo del Violino) (ok. 1601/1602 w Genui, zm. 1656 w Rzymie) – włoski kompozytor, skrzypek i organista epoki baroku.

Rossi urodził się w Genui, gdzie studiował u swojego wuja, Lelio Rossi (1601-1638), w katedrze San Lorenzo. Około roku 1624 przeniósł się do Rzymu, aby wejść do służby kardynała Maurycego Sabaudzkiego. To właśnie tam poznał kompozytora madrygałów Sigismondo d’India, jak również kompozytora utworów na instrumenty klawiszowe Girolamo Frescobaldiego, u którego studiował. Okoliczności zwolnienia Rossiego ze służby u kardynała są niejasne.

Pierwszym znanym utworem Rossiego była opera z drugiego okresu służby w Rzymie, u Taddeo Barberiniego. Jego opera "Erminia sul Giordano" miała swoją premierę podczas karnawału z 1633 w teatrze w Palazzo Barberini (Rossi śpiewał na scenie w roli boga-słońca, Apollona), ukazała się drukiem cztery lata później. Druga opera, "Andromeda" (1638, częściowo zaginiona) została wykonana po raz pierwszy w Ferrarze w 1638 roku. W roku 1649 Rossi wrócił do Rzymu i przebywał w pałacu Camilo Pamphiliego (krewnego papieża Innocentego X), być może na częściowej emeryturze. Zmarł w lipcu 1656 roku w Rzymie i może być pochowany w kościele minimitów Sant'Andrea delle Fratte.

Mimo, że Rossi był znany za życia jako skrzypek, dziś jego reputacja opiera się głównie na muzyce klawiszowej. W szczególności wysoko cenione jest jego "10 Toccat" (wśród nich najbardziej znana jest Toccata VII z chromatycznym zakończeniem). Utwory są o stylistycznie zbliżone do muzyki Girolamo Frescobaldiego, Carla Gesualdo i Johanna Jakoba Frobergera, choć mają indywidualny charakter. Cieszą się renomą jako kamienie milowe w muzyce klawiszowej.

Komponował opery i utwory organowe.