Michelle Meldrum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michelle Meldrum
Data i miejsce urodzenia 28 września 1968
Detroit, Michigan, USA
Data śmierci 21 maja 2008
Instrumenty gitara elektryczna
Gatunki heavy metal
hard rock
Zawód muzyk
Aktywność 1987-2008
Wydawnictwo Frontiers Records
Locomotive Records
Geffen Records
Shrapnel Records
Roadrunner Records
DRZ Records
Powiązania Phantom Blue
Meldrum
The Iron Maidens
Instrument
Gibson Les Paul
Zespoły
Meldrum
Phantom Blue
Strona internetowa

Michelle Meldrum (ur. 28 września 1968 w Detroit, zm. 21 maja 2008) – amerykańska gitarzystka rockowa.

Meldrum urodziła się w Detroit, w stanie Michigan, w rodzinie muzyków i aktorów (jej dziadek to Thomas Hubbard, a wujek – Elbert Hubbard). Jej rodzina przeniosła się do Los Angeles, kiedy Meldrum miała 13 lat. Wtedy też po raz pierwszy założyła zespół o nazwie Wargod, w którym grał również Gene Hoglan późniejszy perkusista Dark Angel, Death czy Strapping Young Lad.

Kolejnym jej zespołem był Phantom Blue – jeden z nielicznych wyłącznie kobiecych zespołu heavymetalowych. Pełniła w nim rolę zarówno lidera, jak i gitarzystki oraz producenta muzycznego. Phantom Blue nagrał debiutancki album zatytułowany po prostu Phantom Blue, który został wydany przez Shrapnel Records w Stanach Zjednoczonych oraz Roadrunner Records w Europie. W tamtym czasie z dość dużym powodzeniem zespół odbył trasę koncertową na arenie międzynarodowej.

Meldrum poślubiła gitarzystę zespołu Europe, Johna Noruma w 1995 roku. Przenieśli się do Szwecji, gdzie Meldrum utworzyła zespół o nazwie Meldrum, heavymetalowy zespół z wielonarodowymi korzeniami. Zespół ten, w którym charakterystyczny styl śpiewania Moa Holmsten został połączony z agresywnymi, ale melodyjnymi riffami gitarowymi oraz z agresywną sekcją rytmiczną, stworzył unikatowy styl, dając Meldrum sporą popularność.

Meldrum zapadła w śpiączkę 18 maja 2008[1] w wyniku udaru mózgu. Zmarła 21 maja w rezultacie ograniczenia dopływu tlenu i krwi do mózgu przez torbielowatą narośl, co spowodowało śmierć mózgu. Osierociła trzyletniego synka Jake’a Thomasa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michelle Meldrum nie żyje, muzyka.onet.pl [dostęp: 16 maja 2009].