Mieczysław Hrehorów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mieczysław Hrehorów (ur. w 1924 w Złoczowie) – polski siatkarz i działacz sportowy.

Urodzony w 1924 r. w Złoczowie jako jedno z pięciu dzieci oficera Wojska Polskiego i uczestnika obrony Lwowa. Wychowywał się w rodzinnym mieście, a także w Tarnopolu i Lwowie. W młodości działał w Chorągwi Lwowskiej ZHP, po rozpoczęciu okupacji sowieckiej pracował przymusowo. Po ponownym wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany przez NKWD i przesłuchiwany, ostatecznie zwolniony dzięki interwencji znajomego oficera. Wkrótce potem zwolniony ze służby w Armii Czerwonej, przyjęty do technikum budowlanego we Lwowie, a następnie skierowany do pracy w przedsiębiorstwie remontowo-budowlanym w Złoczowie[1].

We wrześniu 1945 r. repatriował się z matką i siostrami do Częstochowy i wkrótce został siatkarzem Częstochowskiego Klubu Sportowego. W listopadzie 1945 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Administracyjno-Handlowej, gdzie z grupą znajomych utworzył klub AZS Częstochowa i w latach w latach 1948–1950 był jego prezesem (a na emeryturze honorowym prezesem). Jako absolwent podjął pracę w branży budowlanej i doprowadził szybko do powstania Związkowego Klubu Sportowego „Budowlani”. Ponadto współorganizował Harcerski Klub Sportowy „Żubr” i częstochowski oddział Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu[1].

Żonaty z Krystyną, ma syna Janusza (chirurg) i córkę Ewę (psycholog). Zarówno żona, jak dzieci także uprawiali sport, a później działali na jego rzecz[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c h, Jubileusz Mieczysława Hrehorowa, działacza sportowego i społecznika [ZDJĘCIA], czestochowa.wyborcza.pl, 12 lutego 2019 [dostęp 2019-02-13].