Mieczysław Staner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Mieczysława Stanera na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie

Mieczysław Staner, także Mike Staner (ur. 19 października 1925 w Krakowie, zm. 29 sierpnia 2003 tamże) – polski pisarz i wykładowca żydowskiego pochodzenia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na krakowskim Podgórzu w rodzinie żydowskiej. Po ukończeniu państwowej szkoły podstawowej, rozpoczął naukę w Gimnazjum Hebrajskim przy ulicy Podbrzezie na Kazimierzu.

Podczas II wojny światowej, w 1942 został przesiedlony do krakowskiego getta, gdzie zaangażował się w działalność Żydowskiej Organizacji Bojowej. Po jego likwidacji w marcu 1943 trafił do obozu w Płaszowie, gdzie poddawany był eksperymentom pseudomedycznym. W sierpniu 1944 został wysłany do obozu Mauthausen-Gusen, a po kwarantannie do podobozu Linz, gdzie doczekał wyzwolenia.

Po zakończeniu wojny ukończył Politechnikę Wrocławską, gdzie zdobył tytuł inżyniera mechanika. W 1954 wyemigrował z Polski. Mieszkał kolejno we Włoszech, Izraelu, Kanadzie i Australii. Po śmierci swojej żony, w 1999 powrócił z emigracji i zamieszkał w Krakowie. W tym samym roku wydał książkę pt. The eyewitness, w której opisał swoje przeżycia z Holocaustu. Jest pochowany na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]