Wersja ortograficzna: Miejski Stadion Lekkoatletyczny w Szczecinie

Miejski Stadion Lekkoatletyczny w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL Szczecin-MSLWM(wewn).jpg
Wejście główne od ul. Litewskiej
Monika Pyrek podczas treningu na obiekcie

Miejski Stadion Lekkoatletyczny im. Wiesława Maniaka w Szczecinie. Mieści się przy ul. Litewskiej 20, na osiedlu Zawadzkiego-Klonowica (dojazd: autobusami linii nr 53, 60, 75, 80, tramwajami linii nr 1 i 9). Od marca 1998 właścicielem obiektu jest gmina Miasto Szczecin a administruje nim Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Szczecinie.

Powstał na początku XX wieku na ówczesnym Westendzie w ramach tworzonego w tej dzielnicy szczecińskiego kompleksu sportowego. Wykorzystywany był przez klub sportowy SC Preußen Stettin i do 1933 roku nosił nazwę Hans-Peltzer-Kampfbahn (także Hans-Peltzer-Kampfstätte); później zmieniono jego nazwę na Preußen-Sportplatz.

Po II wojnie światowej służył Wojskowemu Klubowi Sportowemu Wiarus, od lat 70. XX wieku – klubowi sportowemu Budowlani Szczecin. Rada Miasta Szczecina w grudniu 2001 roku podjęła uchwałę o nadaniu stadionowi imienia Wiesława Maniaka, co stało się 20 kwietnia 2002 roku, podczas uroczystego otwarcia obiektu po gruntownej modernizacji. Stadion posiada certyfikat PZLA uprawniający do rozgrywania międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych zgodnie z kryteriami IAAF.

Trzykrotnie odbywały się na stadionie Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce: w roku 2002, 2008 i 2014 oraz mityngi lekkoatletyczne Pedro's Cup z wieloma wybitnymi i utytułowanymi lekkoatletami w latach 2008 i 2009. Od 2011 do 2017 roku na stadionie rozgrywany był lekkoatletyczny memoriał Janusza Kusocińskiego[1] .Od 2018 roku na stadionie rozgrywany jest memoriał Wiesława Maniaka.

Na obiekt składają się:

Stadion jest także siedzibą:

  • Klubu Sportowego Inwalidów Start Szczecin
  • Klubu Sportowego Ironman Szczecin (triatlon)
  • Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego Szczecin
  • Stowarzyszenie Fizjosport "Fizjobiegacze Szczecin"
  • Klubu Sportowego Olimpic Szczecin
  • szczecińskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji Osób Niepełnosprawnych

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pewne: Kusociński w Szczecinie, Sport.pl Gazeta Wyborcza Szczecin [dostęp 2013-06-06] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]