Migdale Ne’eman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Migdale Ne’eman
מגדלי נאמן
Osiedle Tel Awiwu
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Pierwsza
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°08′20″N 34°47′35″E/32,138889 34,793056
Portal Portal Izrael

Migdale Ne’eman (hebr. מגדלי נאמן; Wieże lojalności) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Pierwszej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron, nad Morzem Śródziemnym. Jest położone w północnej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Jest to najdalej wysunięte na północ osiedle mieszkaniowe Tel Awiwu. Znajduje się w otoczeniu terenów biznesowych, na północny zachód od osiedla Ezore Chen.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Osiedle powstało na nadmorskich wydmach i nieużytkach rolniczych, położonych na północ od zabudowy miejskiej Tel Awiwu. Podczas rozbudowy teren został wyrównany i obecnie obszar osiedla jest płaski, nie ma tutaj żadnych większych różnic wysokości[1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Część nadmorską osiedla zajmuje pas wydm z charakterystyczną śródziemnomorską roślinnością. Tereny położone za wydmami są porośnięte przez zarośla i niewielkie drzewa.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Przy ulicy Michael Ne'eman znajduje się konsulat Irlandii.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to nowoczesne osiedle mieszkaniowe, które znajduje się w ciągłej rozbudowie. Dominują tutaj budynki wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej. Szczególnie uroczym jest nadmorski kompleks mieszkaniowy Sea&Sun, w którym znajdują się luksusowe apartamenty dla bardzo bogatych ludzi. Wśród tych nowoczesnych budynków znajduje się popularna restauracja "Turquise".

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W tej części miasta znajduje się duży kompleks kinowy Cinema City.

Edukacja i nauka[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajduje się założony w 1912 College Nauczycielski Levinsky - był to pierwszy college, w którym nauczano w języku hebrajskim. Został on założony przez członków ruchu Chowewej Syjon i nazwany na cześć działacza ruchu syjonistycznego Elhana Leib Levinskiego (1857-1911)[2]. Tuż obok znajduje się Avshalom Institute, założony przez Szmuela Avitzura w celu pogłębiania wiedzy o Ziemi Izraela[3]. W ich sąsiedztwie jest położony College Zarządzania - Studia Akademickie, który jest największą wyższą uczelnią zarządzania i biznesu w Izraelu. Celem szkoły jest wykreowanie nowej generacji młodych ludzi na przywódców państwa i narodowej gospodarki. College rozwija międzynarodową współpracę i organizuje liczne seminaria oraz konferencje naukowe[4]. Natomiast Instytut Mofet został założony w 1983 przez ministerstwo edukacji, w celu doskonalenia systemów nauczania i tworzenia programów dla nauczycieli[5].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży na obrzeżach Tel Awiwu i dzięki swojej bazie noclegowej jest dogodnym miejscem jako baza wypadowa do zwiedzania aglomeracji miejskiej Gusz Dan oraz Izraela.

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Tutejsze plaże umożliwiają uprawianie wszystkich sportów wodnych. Dodatkową atrakcją jest Country Club, na terenie którego znajdują się między innymi korty tenisowe oraz inne obiekty sportowe.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

We wschodniej części osiedla znajduje się strefa przemysłowa Pi Gilot.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez osiedle przechodzi droga ekspresowa nr 2 ISR-HW-2.svg (Tel Awiw-Natanja-Hajfa), która krzyżuje się tutaj z autostradą nr 5 ISR-FW-5.svg (Tel Awiw-Petach Tikwa-Ari’el).

Wojsko[edytuj | edytuj kod]

W północnej części osiedla znajduje się kompleks wojskowy, będący główną siedzibą izraelskiego wywiadu Mosad. Jest to duży kompleks budynków, ściśle strzeżonych przez ochronę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jewish Agency for Israel: Tel Aviv (ang.). [dostęp 21 maja 2008].
  2. About Us (ang.). W: College Levinsky [on-line]. [dostęp 3 grudnia 2009].
  3. Avshalom Institute (hebr.). W: Avshalom Institute [on-line]. [dostęp 3 grudnia 2009].
  4. The College of Management - Academic Studies (ang.). W: The College of Management - Academic Studies [on-line]. [dostęp 3 grudnia 2009].
  5. The Mofet Institute (ang.). W: The Mofet Institute [on-line]. [dostęp 4 grudnia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]