Miha Šimenc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miha Šimenc
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 grudnia 1995
Lublana, Słowenia
Klub TSK Logatec
Wzrost 177 cm
Debiut w PŚ 27 listopada 2015, Ruka
(93. miejsce – sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 31 grudnia 2016, Val Müstair
(22. miejsce – sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Słowenia

Miha Šimenc (ur. 21 grudnia 1995 w Lublanie) – słoweński biegacz narciarski, zawodnik klubu TSK Logatec.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Miha Šimenc pojawił się w 6 marca 2010 roku, podczas zawodów juniorskich w austriackiej miejscowości Eisenerz, gdzie zajął 2. miejsce na dystansie 5 km stylem dowolnym.

W Pucharze Świata zadebiutował 27 listopada 2015 roku w Ruce, gdzie zajął 93. miejsce w sprincie stylem klasycznym. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył podczas pierwszego etapu Tour de Ski w szwajcarskim Val Müstair, gdzie uplasował się na 22. miejscu w spricie stylem dowolnym.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
32. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
88. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 min +5:33,0 min Szwajcaria Dario Cologna
21. 21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[a] 15:56,26 min Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
35. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 min Włochy Federico Pellegrino
13. 26 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint drużynowy stylem klasycznym[b] 17:40,69 min półfinał Rosja Rosja
33. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 3:21,17 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
9. 24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[c] 18:49,86 min +1:21,77 min  Norwegia

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
44. 23 stycznia 2013 Czechy Liberec 10 km stylem dowolnym 23:32,5 min +2:01,0 min Rosja Dmitrij Rostowcew
41. 25 stycznia 2013 Czechy Liberec 20 km – bieg łączony 47:40,2 min +3:43,3 min Rosja Dmitrij Rostowcew
16. 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym Rosja Jean Tiberghien
36. 31 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 20 km – bieg łączony 56:09,6 min +2:54,1 min Norwegia Eirik Sverdrup Augdal
49. 2 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem klasycznym 26:36,9 min +2:06,5 min Rosja Roman Kajgorodow
11. 3 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme sztafeta 4x5 km[d] 53:36,6 min +2:52,7 min Norwegia Norwegia
10. 3 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sprint stylem klasycznym Norwegia Fredrik Riseth
26. 4 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 10 km stylem dowolnym 23:36,4 min +2:00,8 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
23. 6 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 20 km – bieg łączony 48:53,3 min +3:31,7 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
8. 8 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty sztafeta 4x5 km[e] 45:11,0 min +2:46,3 min Rosja Rosja

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
12. 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:35,78 min Francja Lucas Chanavat
33. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem klasycznym 40:02,0 min +4:00.5 min Szwecja Jens Burman
DNS. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem dowolnym 31:13,3 min nie wystartował Norwegia Simen Hegstad Krüger
10. 31 stycznia 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow Sprint stylem klasycznym 3:32,78 min Norwegia Fredrik Riseth
40. 2 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 15 km stylem dowolnym 32:55,7 min +4:04,5 min Rosja Aleksandr Bolszunow
36. 4 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 30 km bieg łączony 1:15:31,5 h 10:49,9 min Rosja Aleksandr Bolszunow

Igrzyska olimpijskie młodzieży[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
7. 17 stycznia 2012 Austria Innsbruck 10 km stylem klasycznym 29:28.8 min +1:02.1 min Rosja Aleksandr Sieljanow
12. 17 stycznia 2012 Austria Innsbruck sprint stylem dowolnym Norwegia Andreas Molden
16. 21 stycznia 2012 Austria Innsbruck Sztafeta mieszana z biathlonem[f] 1:04:23.4 min +5:46.6 min Niemcy Niemcy

Olimpijski festiwal młodzieży Europy[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
34. 18 lutego 2013 Rumunia Braszów 10 km stylem dowolnym 24:25.0 min +2:54.6 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
8. 19 lutego 2013 Rumunia Braszów 7,5 km stylem klasycznym 18:49.4 min +1:00.9 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
6. 19 lutego 2013 Rumunia Braszów sprint stylem dowolnym Norwegia Aksel Rosenvinge
6. 22 lutego 2013 Rumunia Braszów sztafeta mieszana[g] 56:09.7 min +4:33.6 min Rosja Rosja

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2015/2016 niesklasyfikowany
2016/2017 135.
2017/2018 133.
2018/2019 49.
2019/2020 53.

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Miha Šimenc nigdy nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2019/2020

Sezon 2015/2016
Ruka 27.11 (SP C) Ruka 28.11 (10 km F) Ruka 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 7.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
93 86 - - - - 40 43 82 38 75 77 - - - - - - 46 - - - 58 64 82 - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
Ruka 26.11 (SP C) Ruka 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
71 89 58 95 - - - 45 - 22 67 - - - - - - 45 - - - - - - - - - - - - - 9
Sezon 2017/2018
Ruka 24.11 (SP C) Ruka 25.11 (15 km C) Ruka 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
80 105 78 85 78 - 35 - - - 48 81 - - - - - 23 36 55 32 dns 46 - - - 52 88 76 77 8
Sezon 2018/2019
Ruka 24.11 (SP C) Ruka 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
25 58 46 93 - - - 19 93 23 93 24 - - - - - 10 19 dns - 23 25 - - 42 12 - 15 54 62 54 123
Sezon 2019/2020
Ruka 29.11 (SP C) Ruka 30.12 (15 km C) Ruka 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×15 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (15 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (15 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (15 km F) Toblach 1.01 (15 km C) Val di Fiemme 3.01 (15 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (15 km F) Nové Město na Moravě 19.01 (15 km C) Oberstdorf 25.01 (2×15 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (15 km F) Östersund 15.02 (15 km F) Östersund 16.02 (15 km C) Åre 18.02 (SP F) Meraker 20.02 (34 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (30 km C) ST Lahti 29.02 (15 km C) Konnerud 4.03 (SP F) Oslo 8.03 (50 km C) punkty
53 - - - - 23 dns 36 78 27 64 54 62 8 52 54 24 - - - 16 27 72 78 72 7 73 36 - - - 34 - 105
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu LPD – Zawodnik został zdublowany

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Miha Šimenc, Janez Lampič
  2. Skład zespołu: Miha Šimenc, Janez Lampič
  3. Skład zespołu: Miha Šimenc, Janez Lampič
  4. Skład zespołu: Lovro Molnar, Anze Strgar, Miha Dolar, Miha Šimenc
  5. Skład zespołu: Janez Lampič, Benjamin Crv, Miha Dolar, Miha Šimenc
  6. Skład zespołu: Eva Urevc, Anamarija Lampič, Miha Dovžan, Miha Šimenc
  7. Skład zespołu: Anita Klemenčič, Anamarija Lampič, Lovro Malnar, Miha Šimenc

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]