Mike Mazurki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mike Mazurki
Markijan (Mychajlo) Mazurkiewicz
Ilustracja
Mike Mazurki w filmie Dick Tracy (1945)
Imię i nazwisko Markijan (Mychajlo) Mazurkiewicz
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia 1907
Kupczyńce
Data i miejsce śmierci 9 grudnia 1990
Glendale
Zawód aktor, wrestler
Współmałżonek Jeannette Briggs
Sylvia Adelaide Weinblatt
Lata aktywności 1934-1990

Mike Mazurki, właść. Markijan (Mychajlo) Mazurkiewicz (ur. 25 grudnia 1907 – zm. 9 grudnia 1990) – amerykański aktor i wrestler ukraińskiego pochodzenia.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Mike Mazurki urodził się w Kupczyńcach – niedużej wsi na terytorium obecnej Ukrainy (ówcześnie Austro-Węgry) w rodzinie autochtonów Juliusza i Anny Mazurkiewicz. Ponieważ ziemie te należały pierwotnie do Rzeczypospolitej i przesiąknięte były polskim żywiołem, najprawdopodobniej temu jego rodzina zawdzięczała polskie nazwisko[a]. W wieku 4 lat wraz z rodzicami wyemigrował do USA. Ukończył studia licencjackie w Manhattan College oraz prawo na Uniwersytecie Fordham. W okresie studiów uczęszczał do uczelnianego kółka dramatycznego oraz zajmował się sportem, do którego predysponowały go świetne warunki fizyczne (196 cm. wzrostu). Uprawiał zapasy klasyczne, koszykówkę i futbol amerykański. Zyskał dość dużą popularność jako zawodnik wrestlingu, w którym (jak sam wspominał po latach) mógł zarobić o wiele więcej niż jako adwokat. Jego debiut aktorski miał miejsce w połowie lat 30. – były to jednak epizody bez nazwiska wymienionego w czołówce. Na początku lat 40. za sprawą filmu Kasyno w Szanghaju Josefa von Sternberga zwrócił na siebie uwagę producentów filmowych z Hollywood. W swojej ponad 50-cio letniej karierze aktorskiej przyszło mu grać zarówno w tanich produkcjach jak i filmach uznawanych obecnie za "klasyki" kina (chociaż tych pierwszych było o wiele więcej niż tych drugich). Pomimo, że większość z tych produkcji to obecnie filmy już zupełnie zapomniane, zdarzało mu się partnerować wielkim gwiazdom światowego kina w obrazach uznanych twórców filmowych. Wystąpił w ponad 150-ciu filmach i serialach TV, był gościem wielu znanych telewizyjnych show. Były to jednak wyłącznie role drugoplanowe lub epizodyczne, bazujące na jego umiejętnościach sportowych i predyspozycjach fizycznych. Tylko raz, w 1975 roku, zagrał główną rolę – w filmie W imię wolności wcielił się w postać ściganego trapera. Obraz ten przeszedł jednak przez ekrany kin praktycznie niezauważony. Jego filmowe postacie to na ogół "źli faceci" (lub co najmniej niesympatyczni) i "twardziele", dość łatwo kreowane w różnych gatunkach filmowych (kryminałach, komediach, dramatach, filmach przygodowych, filmach wojennych, filmach familijnych, horrorach). W 1984 roku pojawił się w teledysku piosenki Infatuation Roda Stewarta (prywatny dedektyw)[1]. Z wiekiem grał coraz mniej, jednak pozostał aktywny zawodowo niemal do samej śmierci. Premiera ostatniego filmu z jego udziałem – niskobudżetowej komedii pt. Mob Boss odbyła na dwa miesiące przed jego śmiercią. Zmarł w Adventist Medical Center w Glendale po kilkuletniej chorobie serca[2].

W 1965 został współzałożycielem i pierwszym prezesem CAC ("Cauliflower Alley Club") non-profitowej organizacji promującej wrestling i boks w Ameryce Północnej[3].

Filmografia (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Życie osobiste [4][edytuj | edytuj kod]

  • Jeannette Briggs (1921-2010) – żona; dwie córki: Mannette Ann (1947-2003) i Michelle Louise (1948-2019).
  • Sylvia Adelaide Weinblatt (1916-1987) – żona

Prochy Mike Mazurki'ego, dwóch jego żon i obydwóch córek spoczywają na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Glendale.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W swojej karierze często zdarzało mu się grywać postacie o polsko brzmiących nazwiskach

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rod Stewart: Infatuation (ang.). W: IMDb [on-line]. [dostęp 11 stycznia 2020].
  2. Burt A. Folkart: Mike Mazurki Dies. Acted as the Heavy in Films (ang.). W: The New York Times [on-line]. [dostęp 11 stycznia 2020].
  3. History of the CAC (ang.). W: Cauliflower Alley Club [on-line]. [dostęp 11 stycznia 2020].
  4. Mike Mazurki (ang.). W: Find a grave [on-line]. [dostęp 11 stycznia 2020].

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]