Mikołaj Błociszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
herb Ostoja

Mikołaj Błociszewski, Mikołaj z Błociszewa herbu Ostoja (zm. 1419) – nadworny rycerz i poseł Władysława Jagiełły do rokowań z Krzyżakami, kasztelan santocki[1] (14011415), sędzia ziemski poznański (1415–1419).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w jednej z rodowych osad, do których zaliczały się m.in. Brodnica, Błociszewo i Rąbiń w powiecie śremskim. Był synem Świętomira Błociszewskiego z Błociszewa i Agnieszki (?). Poślubił Dorotę Jeżewską, córkę Dominika Jeżewskiego.

Wspólnie z bratem Janem Błociszewskim był początkowo właścicielem Błociszewa, Brodnicy i Grabianowa, następnie za zezwoleniem Wojciecha Jastrzębca, biskupa poznańskiego wzniósł kościół parafialny w Błociszewie w 1408 r. Mikołaj choć używał nazwiska Błociszewski, nie dostał w podziale majątkowym Błociszewa, gdzie osiadł jego starszy brat Jan. Ich siostrą prawdopodobnie była Formosa z Rąbina, która na przełomie XIV i XV w. prowadziła z Mikołajem proces o wypłatę wiana. Proces ten nie był jedynym w życiu Mikołaja mającego tytuły: kasztelana santockiego (lub sanockiego, jak określa Kacper Niesiecki), sędziego poznańskiego i wielmożego wielkopolskiego.

Podpisał pokój toruński 1411 roku[2].

Przed sądem kościańskim występował w sprawie o podpalenie, wniesionej przez Jana i Pakosza Zolińskich, a także o wieś Roszkowo z braćmi Piotrem i Jakubem z Górki.

Mikołaj Błociszewski zmarł w 1419 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kasper Niesiecki, Herbarz polski Kaspra Niesieckiego S.J. s. 307
  • Błociszewscy

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urzędnicy wielkopolscy XII-XV wieku. Spisy”. Oprac. Maria Bielińska, Antoni Gąsiorowski, Jerzy Łojko. 1985, s. 179.
  2. Codex epistolaris saeculi decimi quinti. T. 2, 1382-1445, Kraków 1891, s. 42.