Mikołaj Lenczewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikołaj Lenczewski
Mitrat
Kraj działania  Polska
Data urodzenia 15 października 1940
Data śmierci 6 stycznia 2017
Proboszcz parafii prawosławnej p.w. św. Jana Klimaka w Warszawie
Okres sprawowania 2007–2017
Wyznanie prawosławne
Kościół Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Inkardynacja Diecezja warszawsko-bielska
Diakonat 1964
Prezbiterat 1975
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi
Grób ks. Mikołaja Lenczewskiego na Cmentarzu prawosławnym na Woli w Warszawie

Mikołaj Lenczewski (ur. 15 października 1940, zm. 6 stycznia 2017) – polski duchowny prawosławny, ksiądz mitrat Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem ks. dr mitrata Mikołaja Lenczewskiego Seniora i Tatiany z domu Szwarckop. W 1960 rozpoczął studia w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, które ukończył uzyskując tytuł magistra teologii prawosławnej. W 1963 ożenił się z Lidią z domu Dymitruk (zm. 2012). 6 września 1964 otrzymał święcenia diakońskie z rąk ks. arcybiskupa Jerzego (Korenistowa), a 7 września tego samego roku przyszedł na świat jego syn Piotr, późniejszy kapelan prawosławny Wojska Polskiego (zm. 2011). Po święceniach diakońskich podjął pracę w parafii św. Jana Klimaka w Warszawie, zaś w 1975 po przyjęciu z rąk metropolity Bazylego (Doroszkiewicza) święceń kapłańskich został wikariuszem w tejże parafii. Był również nauczycielem w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie, a także z ramienia Kościoła – współzałożycielem Towarzystwa Biblijnego w Polsce i wieloletnim członkiem jego Prezydium. Od 1991 był kapelanem więziennym dla Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych na terenie miasta stołecznego Warszawy, zaś w 1996 został Prawosławnym Kapelanem Naczelnym Więziennictwa w Rzeczypospolitej Polskiej. W 2004 otrzymał prawo do noszenia mitry. W 2007 został proboszczem parafii św. Jana Klimaka w Warszawie i funkcję tę sprawował aż do śmierci.

Ks. Lenczewski był również autorem artykułów dotyczących między innymi świątyń prawosławnych w Warszawie, a także brał udział w wydawaniu innych wydawnictw cerkiewnych. Zmarł 6 stycznia 2017 i został pochowany na Cmentarzu Prawosławnym w Warszawie[1].

Wybrane odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Zmarł o. Mikołaj Lenczewski – proboszcz parafii św. Jana Klimaka w Warszawie. wiadomosci.cerkiew.pl. [dostęp 2017-01-09].