Mikoszów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikoszów
wieś
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat strzeliński
Gmina Strzelin
Liczba ludności (2011) 222[1]
Strefa numeracyjna 71
Kod pocztowy 57-100
Tablice rejestracyjne DST
SIMC 0880544
Położenie na mapie gminy Strzelin
Mapa lokalizacyjna gminy Strzelin
Mikoszów
Mikoszów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mikoszów
Mikoszów
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Mikoszów
Mikoszów
Położenie na mapie powiatu strzelińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu strzelińskiego
Mikoszów
Mikoszów
Ziemia50°46′36″N 17°02′14″E/50,776667 17,037222

Mikoszów (niem. Niclasdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Strzelin.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wzmianki na temat wsi i majątku szlacheckiego mieszczącego się na tym terenie pochodzą z końca XIX wieku. Ówczesnym właścicielem był porucznik von Goldfuss. W miejscowości znajdował się pałac i folwark pański. Poza nim mieścił się jeszcze jeden majątek ziemski, stanowiący własność królewskiego urzędu podatkowego w Strzelinie. Kolejnymi właścicielami majątku byli Oscar Rohde i jego potomkowie, którzy zarządzali dobrem z krótką przerwą do 1945 roku. Pod koniec XIX wieku do majątku należały również położone nieopodal wsi kamieniołomy i cukrownia. W tym samym okresie przez północne obrzeże wsi poprowadzono linię kolejową ze Strzelina do Ząbkowic Śląskich. W tej części wsi założono także strażnicę kolejową. Dużą grupę mieszkańców wsi stanowili wówczas Polacy i Czesi.

Położenie i powierzchnia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość Mikoszów jest położona w odległości niespełna 2 km od granic miasta Strzelina. Sołectwo jest podzielone na 298 działek o łącznej powierzchni 470,7 ha.

Kamieniołomy[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 1998 Dromex Quarry stał się właścicielem działki i złoża w Mikoszowie. W skład złoża wchodzi drobnoziarnisty granit i gnejs. Prace z odkrywaniem złoża rozpoczęły się w październiku 1998, a w kwietniu 1999, ruszyła produkcja. Granit po wydobyciu , dostarczany był do kruszarek, a następnie taśmociągami do dalszej przeróbki. Po zakończeniu prac budowlanych z autostradą A-4, jakie prowadził Dromex Quarry na terenie województwa dolnośląskiego, kamieniołom został przeznaczony do sprzedaży. Przez następne lata, zmieniali się właściciele.

W listopadzie 2009 doszło do połączenia spółek Kopalnia Granitu Mikoszów oraz Kopalnia Kruszywa Szczytniki Małe przez przejęcie całego majątku Kopalni Kruszywa Szczytniki Małe przez Kopalnie Granitu Mikoszów. Od lutego 2010 funkcjonują pod nową nazwą Mineral Polska Sp. z o.o., firma zajmuje się pozyskiwaniem i wydobyciem materiałów kamiennych dla budownictwa drogowego i kolejowego. Mineral Polska jest również właścicielem całych strzelińskich kamieniołomów po rezygnacji dotychczasowej firmy JP z końcem roku 2010.

Stowarzyszenie Św. Celestyna[edytuj | edytuj kod]

Od 22 lutego 1991 działa tam Stowarzyszenie Świętego Celestyna zajmujące się leczeniem osób niepełnosprawnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]