Miles Mander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miles Mander
Ilustracja
Imię i nazwisko Lionel Henry Mander
Data i miejsce urodzenia 14 maja 1888
Wolverhampton, (Wielka Brytania)
Data i miejsce śmierci 8 lutego 1946
Los Angeles (USA)
Zawód aktor

Miles Mander właśc. Lionel Henry Mander (albo Luther Miles) (ur. 14 maja 1888, zm. 8 lutego 1946) – angielski aktor, grywający także w filmach hollywoodzkich. Był też reżyserem, scenarzystą i pisarzem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Miles Mander pochodził z wpływowej rodziny angielskich przemysłowców i urzędników państwowych. Jego młodszy brat Geoffrey Mander, był członkiem brytyjskiego parlamentu. Miles kształcił się w Harrow School, w Middlesex, w Loretto School w Musselburgh oraz na McGill University w Montrealu. W czasie I wojny światowej służył w brytyjskim lotnictwie.

Bardziej niż kariera polityczna czy biznesowa interesował go film. Jako aktor debiutował w latach dwudziestych XX wieku. Był znany z ról arystokratów-złoczyńców. Pierwszym znaczącym sukcesem był film The First Born z 1928, który Miles wyreżyserował oraz zagrał w nim główną rolę. Dodatkowo stworzył też do niego scenariusz na podstawie własnej powieści i sztuki. Był jednym z brytyjskich pionierów filmu dźwiękowego[1]. Prócz tego pojawił się w wielu głośnych brytyjskich i amerykańskich produkcjach.

Zmarł nagle na atak serca w restauracji Brown Derby w Los Angeles, w wieku 57 lat.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miles Mander - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2017-11-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]