Mircea-Sergiu Lupu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mircea-Sergiu Lupu
Państwo  Rumunia
 Francja
Data urodzenia 28 sierpnia 1962
Tytuł szachowy arcymistrz (1995)
Ranking FIDE 2418 (01.03.2014)
Miejsce w kraju 65
Gnome-go-next.svg Rumuńscy arcymistrzowie szachowi
Gnome-go-next.svg Francuscy arcymistrzowie szachowi

Mircea-Sergiu Lupu (ur. 28 sierpnia 1962) – francuski szachista pochodzenia rumuńskiego, arcymistrz od 1995 roku.

Kariera szachowa[edytuj | edytuj kod]

Od końca lat 80. należał do szerokiej czołówki rumuńskich szachistów. W roku 1989 wystąpił w narodowym zespole na drużynowych mistrzostwach Europy w Hajfie, zdobywając złoty medal za indywidualny wynik na VI szachownicy[1]. W następnym roku zadebiutował na szachowej olimpiadzie w Nowym Sadzie, natomiast po raz drugi w turnieju olimpijskim wystąpił w Moskwie, cztery lata później[2]. W 1993 roku podzielił I miejsce w otwartym turnieju w Odorheiu Secuiescu, w 1998 podzielił III lokatę w Bukareszcie oraz był drugi (za Nikołajem Legkijem) w Besançon.

Od 1999 r. na arenie międzynarodowej reprezentuje barwy Francji. W tym roku zwyciężył (wraz z Elmarem Magerramowem) w Montpellier oraz podzielił III lokatę (za Władimirem Ochotnikiem i Władimirem Czuczełowem, wraz z m.in. Jeanem-Marcem Degraeve) w Bethune. W 2001 odniósł znaczny sukces w postaci dzielenia II miejsca (za Christianem Bauerem, wraz z m.in. Laurent Fressinetem, Andriejem Szczekaczewem, Stanisławem Sawczenko i Jurijem Kruppą) w międzynarodowych mistrzostwach Paryża.

Najwyższy ranking w karierze osiągnął 1 lipca 1998 r., z wynikiem 2520 punktów zajmował wówczas 8. miejsce wśród rumuńskich szachistów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]