Mirosław Najdenow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mirosław Najdenow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 grudnia 1968
Wraca, Bułgaria
Minister Rolnictwa
Okres od 27 lipca 2009
Przynależność polityczna GERB
Poprzednik Waleri Cwetanow

Mirosław Christofow Najdenow (bułg. Мирослав Найденов; ur. 14 grudnia 1968 we Wracy), bułgarski lekarz weterynarii, urzędnik i polityk, członek partii GERB oraz z jej ramienia deputowany do Zgromadzenia Narodowego 41. kadencji (od 2009) oraz minister rolnictwa w rządzie Bojka Borisowa (od 2009).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Wydziału Weterynarii w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej i Zootechniki w Starej Zagorze. Po ukończeniu studiów rozpoczął praktykę weterynaryjną w rodzinnym mieście. Jednocześnie aktywnie uczestniczył w działalności administracyjnej: w latach 2002-2004 był dyrektorem Regionalnej Służby Weterynaryjnej we Wracy, a od 2005 do 2006 sekretarzem generalnym Krajowej Służby Weterynaryjnej w Sofii. Następnie przez trzy lata pełnił obowiązki dyrektora regionalnego przedsiębiorstwa Ekorawnowesie.

W 2006 roku zaangażował się w powstanie ruchu Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii, następnie przekształconego w partię polityczną. Z jej list wystartował w wyborach parlamentarnych w 2009 roku. GERB wybory wygrał, a on dostała się do Zgromadzenia Narodowego. Kiedy lider partii Bojko Borisow rozpoczął formowanie składu nowego rządu, tekę ministra rolnictwa powierzył Desisławie Tanewej. Jednak ta w ostatniej chwili odmówiła przyjęcia nominacji i na dzień przed zaprzysiężeniem rządu propozycje objęcia stanowiska szefa resortu otrzymał Najdenow.