Mistrzostwa Świata Juniorów w Curlingu 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata Juniorów w Curlingu 2018
2017 2019
Data 3 - 10 marca 2018
Gospodarz Szkocja Aberdeen
Mężczyźni
1. miejsce Kanada Tyler Tardi
2. miejsce Szkocja Ross Whyte
3. miejsce Szwajcaria Jan Hess
Kobiety
1. miejsce Kanada Kaitlyn Jones
2. miejsce Szwecja Isabella Wranå
3. miejsce Chińska Republika Ludowa Wang Zixin
Strona internetowa

Mistrzostwa Świata Juniorów w Curlingu 2018 – turniej, który odbył się w dniach 3 - 10 marca 2018 w szkockim Aberdeen. Mistrzami świata juniorów zostali Kanadyjczycy, a mistrzyniami świata juniorów Kanadyjki.

W turnieju wzięło udział po 10 drużyn męskich i żeńskich reprezentujących 11 państw[1]. Po raz pierwszy medal wywalczyła reprezentacja Chin.

Szkocja gościła mistrzostwa świata juniorów w curlingu po raz szósty (ostatni raz w 2011)[1].

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Do turnieju zakwalifikowało się 6 najlepszych reprezentacji z ubiegłorocznych mistrzostw (z wyłączeniem Szkocji) oraz 3 najlepsze drużyny Mistrzostwa Świata Juniorów Dywizji B w Curlingu 2018. Reprezentacje Szkocji otrzymały miejsce jako gospodarze[1].

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

  • gospodarz: Szkocja
  • 6 najlepszych reprezentacji z Mistrzostwa Świata Juniorów w Curlingu 2017: Szwecja, Kanada, Korea Południowa, Szwajcaria, Rosja, Stany Zjednoczone
  • 3 najlepsze drużyny Mistrzostwa Świata Juniorów Dywizji B w Curlingu 2018: Chiny, Turcja, Norwegia

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

  • gospodarz: Szkocja
  • 6 najlepszych reprezentacji z Mistrzostwa Świata Juniorów w Curlingu 2017: Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Norwegia, Kanada, Szwajcaria, Szwecja
  • 3 najlepsze drużyny Mistrzostwa Świata Juniorów Dywizji B w Curlingu 2018: Chiny, Rosja, Niemcy

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Państwo Czwarta Trzecia Druga Otwierająca Rezerwowa
 Chiny Dong Ziqi Wang Zixin Wang Meini Sun Chengyu Yu Jiaxin
 Kanada Kaitlyn Jones Kristin Clarke Karlee Burgess Lindsay Burgess Lauren Lenentine
 Korea Południowa Kim Min-ji Kim Hye-rin Yang Taei Kim Su-jin Kang Chae-lin
 Norwegia Maia Ramsfjell Martine Rønning Mille Nordbye Eirin Mesloe Victoria Johansen
 Rosja Wlada Rumiantsewa Vera Tiuliakowa Irina Riazanowa Anastasiia Danshina Daria Patrikeewa
 Stany Zjednoczone Madison Bear Annmarie Dubberstein Jenna Burchesky Allison Howell Leah Yavarow
 Szkocja Rebecca Morrison Amy Macdonald Hailey Duff Leeanne McKenzie Sophie Jackson
 Szwajcaria Selina Witschonke Elana Mathis Melina Bezzola Anna Gut Laura Engler
 Szwecja Isabella Wranå Jennie Wåhlin Almida De Val Fanny Sjoeberg Maria Larsson
 Turcja Dilşat Yıldız Berivan Polat Mihriban Polat Canan Temuren Zeynep Oztemir

Round Robin[edytuj | edytuj kod]

Legenda
Kwalifikacja do fazy play-off
Spadek do dywizji B
Państwo Skip W P
 Szwecja Isabella Wranå 9 0
 Kanada Kaitlyn Jones 7 2
 Chiny Wang Zixin 5 4
 Norwegia Maia Ramsfjell 5 4
 Stany Zjednoczone Madison Bear 4 5
 Korea Południowa Kim Min-ji 4 5
 Szwajcaria Selina Witschonke 4 5
 Rosja Vlada Rumiantseva 3 6
 Szkocja Rebbeca Morrison 3 6
 Turcja Dilşat Yıldız 1 8

Play-off[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
                 
1   Szwecja 9  
4   Norwegia 3  
    1   Szwecja 4
  2   Kanada 7
2   Kanada 9
3   Chiny 7  
  Mecz o 3. miejsce
       
4   Norwegia 5
3   Chiny 11


Półfinały[edytuj | edytuj kod]

9 marca, 14:00

Państwo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ogółem
 Szwecja Przywilej ostatniego kamienia w pierwszym endzie 0 2 0 3 1 0 2 1 X X 9
 Norwegia 0 0 2 0 0 1 0 0 X X 3
Państwo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ogółem
 Kanada Przywilej ostatniego kamienia w pierwszym endzie 2 0 3 0 0 2 0 1 0 1 9
 Chiny 0 1 0 0 4 0 2 0 0 0 7

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

10 marca, 09:00

Państwo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ogółem
 Norwegia 0 0 2 1 0 2 0 0 X X 5
 Chiny Przywilej ostatniego kamienia w pierwszym endzie 0 2 0 0 4 0 1 4 X X 11

Finał[edytuj | edytuj kod]

10 marca, 09:00

Państwo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ogółem
 Szwecja Przywilej ostatniego kamienia w pierwszym endzie 0 1 0 1 0 1 0 0 1 X 4
 Kanada 0 0 2 0 3 0 1 1 0 X 7

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Legenda
Mistrzynie świata juniorów
Wicemistrzynie świata juniorów
3 miejsce
Spadek do dywizji B
Państwo Skip
 Kanada Kaitlyn Jones
 Szwecja Isabella Wranå
 Chiny Wang Zixin
 Norwegia Maia Ramsfjell
 Stany Zjednoczone Madison Bear
 Korea Południowa Kim Min-ji
 Szwajcaria Selina Witschonke
 Rosja Vlada Rumiantseva
 Szkocja Rebbeca Morrison
 Turcja Dilşat Yıldız

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Państwo Czwarty Trzeci Drugi Otwierający Rezerwowy
 Chiny Wang Zhiyu Tian Jiafeng Wang Xiangkun Zhang Zezhong Guan Tianqi
 Kanada Tyler Tardi Sterling Middleton Jordan Tardi Zach Curtis Jacques Gauthier
 Korea Południowa Hwang Hyeon-jun Jeong Byeong-jin Lee Dong-hyeong Lee Jae-beom Choi Da-wun
 Niemcy Sixten Totzek Klaudius Harsch Joshua Sutor Jan Luca Haag Till Wunderlich
 Norwegia Magnus Ramsfjell Kristian Foss Michael Mellemseter Andreas Hårstad Jorgen Myran
 Rosja Aleksandr Bystrow Siergiej Morozow Vadim Shvedov Konstanin Manasevich Alexey Tuzow
 Stany Zjednoczone Andrew Stopera Luc Violette Ben Richardson Graem Fenson Jonathon Harstad
 Szkocja Ross Whyte Robin Brydone Fraser Kingan Euan Kyle Duncan McFadzean
 Szwajcaria Jan Hess Simon Gloor Simon Höhn Reto Schönenberger Philipp Hösli
 Szwecja Daniel Magnusson Johan Nygren Anton Regosa Sebastian Jones Filip Stener

Round Robin[edytuj | edytuj kod]

Legenda
Kwalifikacja do fazy play-off
Spadek do dywizji B
Państwo Skip W P
 Szkocja Ross Whyte 9 0
 Kanada Tyler Tardi 7 2
 Stany Zjednoczone Andrew Stopera 7 2
 Szwajcaria Jan Hess 5 4
 Niemcy Klaudius Harsch 4 5
 Norwegia Magnus Ramsfjell 4 5
 Szwecja Daniel Magnusson 3 6
 Chiny Wang Zhiyu 3 6
 Korea Południowa Hwang Hyeon-jun 2 7
 Rosja Aleksandr Bystrow 1 8

Play-off[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
                 
1   Szkocja 5  
4   Szwajcaria 4  
    1   Szkocja 5
  2   Kanada 6
2   Kanada 8
3   Stany Zjednoczone 5  
  Mecz o 3. miejsce
       
4   Szwajcaria 7
3   Stany Zjednoczone 4


Półfinały[edytuj | edytuj kod]

9 marca, 19:00

Państwo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ogółem
 Szkocja Przywilej ostatniego kamienia w pierwszym endzie 0 3 0 0 0 0 0 1 0 1 5
 Szwajcaria 0 0 0 0 1 1 0 0 2 0 4
Państwo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ogółem
 Kanada Przywilej ostatniego kamienia w pierwszym endzie 0 0 3 0 2 1 0 0 2 X 8
 Stany Zjednoczone 0 0 0 2 0 0 1 2 0 X 5

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

10 marca, 14:00

Państwo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ogółem
 Szwajcaria 0 0 0 2 0 1 0 3 1 X 7
 Stany Zjednoczone Przywilej ostatniego kamienia w pierwszym endzie 0 0 1 0 1 0 2 0 0 X 4

Finał[edytuj | edytuj kod]

10 marca, 14:00

Państwo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Ogółem
 Szkocja Przywilej ostatniego kamienia w pierwszym endzie 0 1 0 1 0 0 0 0 2 1 0 5
 Kanada 0 0 1 0 0 3 1 0 0 0 1 6

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Legenda
Mistrzowie świata juniorów
Wicemistrzowie świata juniorów
3 miejsce
Spadek do dywizji B
Państwo Skip
 Kanada Tyler Tardi
 Szkocja Ross Whyte
 Szwajcaria Jan Hess
 Stany Zjednoczone Andrew Stopera
 Niemcy Klaudius Harsch
 Norwegia Magnus Ramsfjell
 Szwecja Daniel Magnusson
 Chiny Wang Zhiyu
 Korea Południowa Hwang Hyeon-jun
 Rosja Aleksandr Bystrow

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c World Juniors set to begin for curling's future Olympic hopefuls (ang.). World Junior Curling Championships 2018. [dostęp 2018-03-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]