Mistrzostwa Świata U-19 w Rugby Union Mężczyzn 2007

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata U-19 w Rugby Union Mężczyzn 2007
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2006
Dyscyplina rugby union
Organizator IRB
Szczegóły turnieju
Gospodarz Belfast,  Irlandia
Otwarcie 4 kwietnia 2007
Zamknięcie (finał) 21 kwietnia 2007
Liczba drużyn 24 (z 6 konfederacji)
Liczba aren 6 (w 2 miastach)
I miejsce  Nowa Zelandia U-19
II miejsce  Południowa Afryka U-19
III miejsce  Australia U-19
Statystyki turnieju
Liczba meczów 60
Najwięcej punktów Walia Leigh Halfpenny (57)
Najwięcej przyłożeń Nowa Zelandia Kade Poki (5)
Finał pomiędzy RPA i Nową Zelandią
Mecz Australia–Walia

Mistrzostwa Świata U-19 w Rugby Union Mężczyzn 2007 – trzydzieste dziewiąte mistrzostwa świata U-19 w rugby union mężczyzn zorganizowane przez IRB, które odbyły się w Belfaście w dniach od 4 do 21 kwietnia 2007 roku.

Jedyną europejską drużyną w półfinałach byli Walijczycy, wszystkie medale przypadły jednak zespołom z południowej półkuli[1]. Po dwóch latach przerwy tytuł odzyskali Nowozelandczycy w finale pokonawszy reprezentantów RPA, brąz zaś zdobyli Australijczycy[2][3].

Najwięcej punktów w zawodach (57) zdobył Walijczyk Leigh Halfpenny, zaś w klasyfikacji przyłożeń z pięcioma zwyciężył Nowozelandczyk Kade Poki[4][5].

John McCall Fairplay Award ufundowaną na cześć tragicznie zmarłego na mistrzostwach w 2004 roku irlandzkiego zawodnika, Johna McCalla, w imieniu reprezentacji Chile odebrał jej kapitan, Benjamin del Solar[3][6].

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Irish Rugby Football Union otrzymał prawa do organizacji turnieju w maju 2006 roku i do jego przeprowadzenia wyznaczył Ulster Rugby Union[7]. Mistrzostwa zostały zorganizowane w ciągu pięciu meczowych dni[8][9][10][11][12][13][14][15][16][2] pomiędzy 4 a 21 kwietnia 2007 roku na sześciu obiektach – pięciu w Belfaście i jednym w Bangor[17][18]. W turnieju mogli uczestniczyć jedynie zawodnicy urodzeni w latach 1988–1989[19], a nad ich przebiegiem czuwało osiemnastu arbitrów, pośród których była Sarah Corrigan – pierwsza kobieta sędziująca męskie usankcjonowane przez IRB zawody w rugby piętnastoosobowym[20][21]. Rozstawienie zespołów i harmonogram meczów został opublikowany 30 listopada 2006 roku[17][22][23].

Dwadzieścia cztery uczestniczące reprezentacje zostały podzielone na dwie dwunastozespołowe dywizje i rozstawione w nich na cztery trzyzespołowe grupy według wyników osiągniętych w poprzednich mistrzostwach oraz w regionalnych eliminacjach. Rywalizowały one następnie w ciągu trzech pierwszych meczowych dni z drużynami z innej grupy (grupa A z D, B z C). Zwycięzca meczu zyskiwał cztery punkty, za remis przysługiwały dwa punkty, porażka nie była punktowana, a zdobycie przynajmniej czterech przyłożeń lub przegrana nie więcej niż siedmioma punktami premiowana była natomiast punktem bonusowym. Po zakończeniu pierwszej fazy ustalany był ranking przed dwumeczową fazą play-off – pierwsze cztery zespoły walczyły o mistrzostwo, kolejne cztery o miejsce piąte, zaś pozostałe o miejsce dziewiąte[17][19].

Przy ustalaniu rankingu po fazie grupowej w przypadku tej samej ilości punktów lokaty zespołów były ustalane kolejno na podstawie[19]:

  • wyniku meczu pomiędzy zainteresowanymi drużynami;
  • lepszego bilansu punktów zdobytych i straconych;
  • lepszego bilansu przyłożeń zdobytych i straconych;
  • większej ilości zdobytych punktów;
  • większej ilości zdobytych przyłożeń;
  • rzutu monetą.

W przypadku remisu w fazie pucharowej nie odbywała się dogrywka, zwycięzca wyłaniany był zaś na podstawie większej ilości przyłożeń w tym meczu, przyłożeń zakończonych podwyższeniem, a ostatecznie w wyniku karnych kopów. Wyjątkiem był mecz finałowy, w którym w przypadku niewyłonienia zwycięzcy według kryteriów przyłożeń i podwyższeń, nie rozgrywano konkursu kopów, lecz ogłaszano wspólny triumf obu zespołów[19].

Bilety na turniej były dostępne od połowy lutego 2007 roku, z najtańszymi normalnymi wejściówkami po cztery funty za dwa mecze w przedsprzedaży na każdy z obiektów i z ulgowymi o połowę tańszymi[24].

Zgodnie z regulaminem rozgrywek najsłabsza szóstka z dywizji B o udział w kolejnych mistrzostwach musiała ubiegać się w regionalnych kwalifikacjach, natomiast jej zwycięzca w następnej edycji zastępował ostatnią drużynę dywizji A[19]. Jednak były to ostatnie mistrzostwa w tej kategorii wiekowej, bowiem w związku z restrukturyzacją rozgrywek juniorskich turniej ten wraz z mistrzostwami U-21 został zastąpiony w 2008 roku przez mistrzostwa świata juniorów w rugby union i Junior World Rugby Trophy przeznaczone dla zawodników do lat dwudziestu[25].

Dywizja A[edytuj | edytuj kod]

Grupy[edytuj | edytuj kod]

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D
1  Australia U-19 2  Nowa Zelandia U-19 3  Anglia U-19 4  Francja U-19
8  Południowa Afryka U-19 7  Argentyna U-19 6  Walia U-19 5  Irlandia U-19
9  Szkocja U-19 10  Samoa U-19 11  Japonia U-19 12  Fidżi U-19

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt
bonus
Pkt
M W R P + - +/-
1.  Nowa Zelandia U-19 3 3 0 0 178 33 +145 3 15
2.  Australia U-19 3 3 0 0 68 33 +35 2 14
3.  Południowa Afryka U-19 3 2 0 1 75 27 +48 2 10
4.  Walia U-19 3 2 0 1 76 57 +19 2 10
5.  Francja U-19 3 2 0 1 39 44 -5 0 8
6.  Anglia U-19 3 2 0 1 50 61 -11 0 8
7.  Argentyna U-19 3 1 0 2 56 54 +2 2 6
8.  Samoa U-19 3 1 0 2 60 65 -5 1 5
9.  Irlandia U-19 3 1 0 2 28 58 -30 1 5
10.  Fidżi U-19 3 1 0 2 42 82 -40 0 4
11.  Szkocja U-19 3 0 0 3 41 49 -8 3 3
12.  Japonia U-19 3 0 0 3 26 176 -150 0 0

Mecze fazy grupowej[edytuj | edytuj kod]

05 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Anglia Dean Richards
Południowa Afryka U-19  36-5  Fidżi U-19 Deramore Park, Belfast
Relacja


05 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Australia Julian Pritchard
Nowa Zelandia U-19  37-14  Walia U-19 Ravenhill Stadium, Belfast
Relacja


05 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Szkocja Neil Paterson
Argentyna U-19  41-8  Japonia U-19 Shaw's Bridge, Belfast
Relacja


05 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Irlandia (wyspa) David Keane
Samoa U-19  12-20  Anglia U-19 Shaw's Bridge, Belfast
Relacja


05 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Walia James Jones
Australia U-19  15-10  Irlandia U-19 Ravenhill Stadium, Belfast
Relacja


05 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Nowa Zelandia Matt Stanish
Szkocja U-19  6-11  Francja U-19 Deramore Park, Belfast
Relacja

09 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Irlandia (wyspa) David Keane
Południowa Afryka U-19  8-17  Francja U-19 Ravenhill Stadium, Belfast
Relacja


09 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Południowa Afryka Philip Bosch
Nowa Zelandia U-19  107-6  Japonia U-19 Deramore Park, Belfast
Relacja


09 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Francja Jérôme Garcès
Samoa U-19  20-33  Walia U-19 Shaw's Bridge, Belfast
Relacja


09 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Nowa Zelandia Matt Stanish
Argentyna U-19  15-17  Anglia U-19 Deramore Park, Belfast
Relacja


09 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Australia Julian Pritchard
Szkocja U-19  12-13  Irlandia U-19 Ravenhill Stadium, Belfast
Relacja


09 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Szkocja Neil Paterson
Australia U-19  23-12  Fidżi U-19 Shaw's Bridge, Belfast
Relacja

13 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Irlandia (wyspa) David Keane
Szkocja U-19  23-25  Fidżi U-19 Shaw's Bridge, Belfast
Relacja


13 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Irlandia (wyspa) David Wilkinson
Nowa Zelandia U-19  34-13  Anglia U-19 Ravenhill Stadium, Belfast
Relacja


13 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Argentyna Javier Mancuso
Samoa U-19  28-12  Japonia U-19 Deramore Park, Belfast
Relacja


13 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Anglia Dean Richards
Argentyna U-19  0-29  Walia U-19 Shaw's Bridge, Belfast
Relacja


13 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Południowa Afryka Philip Bosch
Australia U-19  30-11  Francja U-19 Deramore Park, Belfast
Relacja


13 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Nowa Zelandia Matt Stanish
Południowa Afryka U-19  31-5  Irlandia U-19 Ravenhill Stadium, Belfast
Relacja


Mecze o miejsca 9–12[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
17 kwietnia 2007
  Fidżi U-19 7  
  Szkocja U-19 11  
 
21 kwietnia 2007
      Szkocja U-19 0
    Irlandia U-19 34
 
 
Mecz o 3. miejsce
17 kwietnia 2007 21 kwietnia 2007
  Irlandia U-19 31   Fidżi U-19  60
  Japonia U-19 10     Japonia U-19  12
17 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Anglia Dean Richards
Fidżi U-19  7-11  Szkocja U-19 Deramore Park, Belfast
Relacja


17 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Fidżi James Bolabiu
Irlandia U-19  31-10  Japonia U-19 Shaw's Bridge, Belfast
Relacja

21 kwietnia 2007
15:00
sędzia: Anglia Dean Richards
Szkocja U-19  0-34  Irlandia U-19 Ravenhill Stadium, Belfast
Relacja

21 kwietnia 2007
15:30
sędzia: Francja Jérôme Garcès
Fidżi U-19  60-12  Japonia U-19 Deramore Park, Belfast
Relacja


Mecze o miejsca 5–8[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
17 kwietnia 2007
  Anglia U-19 31  
  Argentyna U-19 13  
 
21 kwietnia 2007
      Anglia U-19 17
    Francja U-19 43
 
 
Mecz o 3. miejsce
17 kwietnia 2007 21 kwietnia 2007
  Francja U-19 25   Argentyna U-19  12
  Samoa U-19 13     Samoa U-19  13
17 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Południowa Afryka Philip Bosch
Anglia U-19  31-13  Argentyna U-19 Shaw's Bridge, Belfast
Relacja


17 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Walia James Jones
Francja U-19  25-13  Samoa U-19 Deramore Park, Belfast
Relacja

21 kwietnia 2007
15:30
sędzia: Irlandia (wyspa) David Keane
Anglia U-19  17-43  Francja U-19 Shaw's Bridge, Belfast
Relacja

21 kwietnia 2007
13:30
sędzia: Fidżi James Bolabiu
Argentyna U-19  12-13  Samoa U-19 Shaw's Bridge, Belfast
Relacja


Mecze o miejsca 1–4[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
17 kwietnia 2007
  Nowa Zelandia U-19 36  
  Walia U-19 12  
 
21 kwietnia 2007
      Południowa Afryka U-19 7
    Nowa Zelandia U-19 31
 
 
Mecz o 3. miejsce
17 kwietnia 2007 21 kwietnia 2007
  Australia U-19 18   Australia U-19  25
  Południowa Afryka U-19 32     Walia U-19  21
17 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Szkocja Neil Paterson
Nowa Zelandia U-19  36-12  Walia U-19 Ravenhill Stadium, Belfast
Relacja


17 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Nowa Zelandia Matt Stanish
Australia U-19  18-32  Południowa Afryka U-19 Ravenhill Stadium, Belfast
Relacja

21 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Walia James Jones
Południowa Afryka U-19  7-31  Nowa Zelandia U-19 Ravenhill Stadium, Belfast
Relacja

21 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Południowa Afryka Philip Bosch
Australia U-19  25-21  Walia U-19 Ravenhill Stadium, Belfast
Relacja


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Składy
Gold medal world centered-2.svg  Nowa Zelandia U-19 [1]
Silver medal world centered-2.svg  Południowa Afryka U-19 [2]
Bronze medal world centered-2.svg  Australia U-19 [3]
4  Walia U-19 [4]
5  Francja U-19 [5]
6  Anglia U-19 [6]
7  Samoa U-19 [7]
8  Argentyna U-19 [8]
9  Irlandia U-19 [9]
10  Szkocja U-19 [10]
11  Fidżi U-19
12  Japonia U-19 [11]

Dywizja B[edytuj | edytuj kod]

Grupy[edytuj | edytuj kod]

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D
1  Rumunia U-19 2  Tonga U-19 3  Włochy U-19 4  Kanada U-19
8  Rosja U-19 7  Chile U-19 6  Urugwaj U-19 5  Gruzja U-19
9  Zimbabwe U-19 10  Chińskie Tajpej U-19 11  Wyspy Cooka U-19 12  Stany Zjednoczone U-19

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt
bonus
Pkt
M W R P + - +/-
1.  Włochy U-19 3 3 0 0 102 25 +77 2 14
2.  Kanada U-19 3 3 0 0 56 12 +44 1 13
3.  Gruzja U-19 3 2 0 1 78 39 +39 4 12
4.  Stany Zjednoczone U-19 3 3 0 0 44 17 +27 0 12
5.  Tonga U-19 3 2 0 1 114 19 +95 3 11
6.  Urugwaj U-19 3 2 0 1 90 61 +29 1 9
7.  Chile U-19 3 1 0 2 62 76 -14 1 5
8.  Zimbabwe U-19 3 1 0 2 40 56 -16 1 5
9.  Wyspy Cooka U-19 3 0 1 2 30 111 -81 0 2
10.  Chińskie Tajpej U-19 3 0 1 2 21 127 -106 0 2
11.  Rumunia U-19 3 0 0 3 17 59 -42 1 1
12.  Rosja U-19 3 0 0 3 11 63 -52 1 1

Mecze fazy grupowej[edytuj | edytuj kod]

04 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Południowa Afryka Philip Bosch
Tonga U-19  36-5  Urugwaj U-19 Uprichard Park, Bangor
Relacja


04 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Fidżi James Bolabiu
Chile U-19  29-14  Wyspy Cooka U-19 Queen's University, Belfast
Relacja


04 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Portugalia João Mourinha
Chińskie Tajpej U-19  6-62  Włochy U-19 Gibson Park, Belfast
Relacja


04 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Argentyna Javier Mancuso
Rumunia U-19  0-28  Gruzja U-19 Uprichard Park, Bangor
Relacja


04 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Francja Jérôme Garcès
Rosja U-19  0-6  Stany Zjednoczone U-19 Gibson Park, Belfast
Relacja


04 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Australia Sarah Corrigan
Zimbabwe U-19  0-8  Kanada U-19 Queen's University, Belfast
Relacja

08 kwietnia 2007
14:30
sędzia: Walia James Jones
Rumunia U-19  10-16  Stany Zjednoczone U-19 Queen's University, Belfast
Relacja


08 kwietnia 2007
14:30
sędzia: Anglia Dean Richards
Rosja U-19  5-33  Kanada U-19 Uprichard Park, Bangor
Relacja


08 kwietnia 2007
14:30
sędzia: Argentyna Javier Mancuso
Tonga U-19  72-6  Wyspy Cooka U-19 Gibson Park, Belfast
Relacja


08 kwietnia 2007
16:30
sędzia: Kanada Phil Smith
Chile U-19  13-32  Włochy U-19 Uprichard Park, Bangor
Relacja


08 kwietnia 2007
16:30
sędzia: Włochy Alan Falzone
Chińskie Tajpej U-19  5-55  Urugwaj U-19 Queen's University, Belfast
Relacja


08 kwietnia 2007
16:30
sędzia: Portugalia João Mourinha
Zimbabwe U-19  33-26  Gruzja U-19 Gibson Park, Belfast
Relacja

12 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Kanada Phil Smith
Zimbabwe U-19  7-22  Stany Zjednoczone U-19 Queen's University, Belfast
Relacja


12 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Portugalia João Mourinha
Chile U-19  20-30  Urugwaj U-19 Uprichard Park, Bangor
Relacja


12 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Australia Sarah Corrigan
Chińskie Tajpej U-19  10-10  Wyspy Cooka U-19 Gibson Park, Belfast
Relacja


12 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Fidżi James Bolabiu
Rumunia U-19  7-15  Kanada U-19 Uprichard Park, Bangor
Relacja


12 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Włochy Alan Falzone
Rosja U-19  6-24  Gruzja U-19 Gibson Park, Belfast
Relacja


12 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Walia James Jones
Tonga U-19  6-8  Włochy U-19 Queen's University, Belfast
Relacja


Mecze o miejsca 9–12[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
16 kwietnia 2007
  Wyspy Cooka U-19 14  
  Rosja U-19 22  
 
20 kwietnia 2007
      Rumunia U-19 20
    Rosja U-19 10
 
 
Mecz o 3. miejsce
16 kwietnia 2007 20 kwietnia 2007
  Chińskie Tajpej U-19 10   Chińskie Tajpej U-19  29
  Rumunia U-19 35     Wyspy Cooka U-19  10
16 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Kanada Phil Smith
Wyspy Cooka U-19  14-22  Rosja U-19 Gibson Park, Belfast
Relacja


16 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Portugalia João Mourinha
Chińskie Tajpej U-19  10-35  Rumunia U-19 Queen's University, Belfast
Relacja

20 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Włochy Alan Falzone
Rumunia U-19  20-10  Rosja U-19 Queen's University, Belfast
Relacja

20 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Australia Sarah Corrigan
Chińskie Tajpej U-19  29-10  Wyspy Cooka U-19 Gibson Park, Belfast
Relacja


Mecze o miejsca 5–8[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
16 kwietnia 2007
  Tonga U-19 26  
  Zimbabwe U-19 11  
 
20 kwietnia 2007
      Urugwaj U-19 15
    Tonga U-19 24
 
 
Mecz o 3. miejsce
16 kwietnia 2007 20 kwietnia 2007
  Urugwaj U-19 21   Chile U-19  10
  Chile U-19 3     Zimbabwe U-19  12
16 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Włochy Alan Falzone
Tonga U-19  26-11  Zimbabwe U-19 Uprichard Park, Bangor
Relacja


16 kwietnia 2007
17:30
sędzia: Australia Sarah Corrigan
Urugwaj U-19  21-3  Chile U-19 Uprichard Park, Bangor
Relacja

20 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Argentyna Javier Mancuso
Urugwaj U-19  15-24  Tonga U-19 Queen's University, Belfast
Relacja

20 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Kanada Phil Smith
Chile U-19  10-12  Zimbabwe U-19 Gibson Park, Belfast
Relacja


Mecze o miejsca 1–4[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
16 kwietnia 2007
  Włochy U-19 31  
  Stany Zjednoczone U-19 6  
 
20 kwietnia 2007
      Kanada U-19 3
    Włochy U-19 22
 
 
Mecz o 3. miejsce
16 kwietnia 2007 20 kwietnia 2007
  Kanada U-19 19   Gruzja U-19  5
  Gruzja U-19 3     Stany Zjednoczone U-19  24
16 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Argentyna Javier Mancuso
Włochy U-19  31-6  Stany Zjednoczone U-19 Queen's University, Belfast
Relacja


16 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Francja Jérôme Garcès
Kanada U-19  19-3  Gruzja U-19 Gibson Park, Belfast
Relacja

20 kwietnia 2007
19:30
sędzia: Nowa Zelandia Matt Stanish
Kanada U-19  3-22  Włochy U-19 Shaw's Bridge, Belfast
Relacja

20 kwietnia 2007
18:00
sędzia: Szkocja Neil Paterson
Gruzja U-19  5-24  Stany Zjednoczone U-19 Uprichard Park, Bangor
Relacja


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Składy
1  Włochy U-19 [12]
2  Kanada U-19 [13]
3  Stany Zjednoczone U-19 [14]
4  Gruzja U-19 [15]
5  Tonga U-19 [16]
6  Urugwaj U-19 [17]
7  Zimbabwe U-19
8  Chile U-19
9  Rumunia U-19 [18]
10  Rosja U-19
11  Chińskie Tajpej U-19
12  Wyspy Cooka U-19 [19]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Race for U19 crown down to final four (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2013-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-15)].
  2. a b New Zealand IRB U19 champions (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  3. a b New Zealand clinch IRB U19 World Championship crown (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2013-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-15)].
  4. Player Statistics (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  5. Stats - IRB U19 2007 (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  6. The John McCall Fairplay Award (ang.). ulsterrugby.com. [dostęp 2013-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-28)].
  7. Ireland to host 2007 IRB Under 19 World Championship (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  8. IRB U19: Division B day one roundup (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  9. Division A match day one roundup (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  10. U19 Division B roundup (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  11. IRB U19: Division A roundup (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  12. IRB U19: Division B roundup (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  13. IRB U19: Division A roundup (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  14. IRB U19: Division B roundup (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  15. IRB U19: Division A roundup (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  16. Italy beat Canada to win IRB U19 Division B (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  17. a b c IRB U19 World Championship 2007 schedule announced (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  18. IRB U19 2007 - venues (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  19. a b c d e Tournament rules (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  20. Officials (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  21. Match Officials Announced for IRB Under 19 World Championship (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  22. 2007 IRB U19 World Cup schedule announced (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2013-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-15)].
  23. Seedings and fixture schedule (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  24. IRB Under 19 World Championship 2007 tickets on sale (ang.). irbu19.com @ web.archive.org. [dostęp 2013-12-15].
  25. IRB announces restructure of age grade tournaments (ang.). irb.com @ web.archive.org. [dostęp 2012-11-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]