Mistrzostwa Świata U-20 w Piłce Ręcznej Kobiet 2003

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata U-20 w Piłce Ręcznej Kobiet 2003
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2001 2005 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka ręczna
Organizator IHF
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Macedonia Północna
Otwarcie 4 sierpnia 2003
Zamknięcie (finał) 17 sierpnia 2003
Liczba drużyn 20
Liczba aren 3 (w 3 miastach)
I miejsce  Rosja U-20
II miejsce  Węgry U-20
III miejsce  Norwegia U-20
Statystyki turnieju
Liczba meczów 82
Król strzelców Brazylia Milene Figueiredo (75)
Najlepszy zawodnik (MVP) Rosja Emilija Turej

Mistrzostwa Świata U-20 w Piłce Ręcznej Kobiet 2003 – czternaste mistrzostwa świata U-20 w piłce ręcznej kobiet, oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej o randze mistrzostw świata organizowany przez IHF mający na celu wyłonienie najlepszej żeńskiej reprezentacji narodowej złożonej z zawodniczek do lat dwudziestu. Odbył się w dniach 4–17 sierpnia 2003 roku w Macedonii. Tytułu zdobytego w 2001 roku broniła reprezentacja Rosji.

Tytuł mistrzowski obroniły Rosjanki w powtórce finału sprzed dwóch lat pokonując Węgierki[1], brąz zdobyły zaś Norweżki[2]. Po zakończonym turnieju IHF opublikowała statystyki indywidualne[3] i drużynowe[4].

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Początkowo mistrzostwa te zostały przyznane Brazylii, jednak z uwagi na zaplanowane w tym samym czasie Igrzyska Panamerykańskie 2003 oraz problemy wewnętrzne Algierii kraj ten otrzymał prawa do organizacji analogicznej imprezy męskiej[5][6][7]. Gospodarzem zawodów żeńskich została natomiast Macedonia, która była przegranym kandydatem w pierwszej turze wyborów[8][9],

W mistrzostwach wzięło udział dwadzieścia reprezentacji wyłonionych w kontynentalnych kwalifikacjach[9][10]. Losowanie grup zostało zaplanowane na 20 kwietnia 2003 roku w Skopju[11] i w jego wyniku powstały cztery pięciozespołowe grupy[12]. W połowie lipca 2003 roku Angola zrezygnowała z udziału z powodów finansowych, a jej miejsce zajęła Algieria[13][14]. W tygodniu poprzedzającym zawody wycofała się z nich reprezentacja Urugwaju[15], która jednak odwołała tę decyzję dwa dni później[16][17].

Zawody odbyły się w trzech halach w trzech miastach[18]. Reprezentacje w pierwszej fazie rywalizowały w ramach czterech pięciozespołowych grup systemem kołowym. Zwycięzca meczu zyskiwał dwa punkty, za remis przysługiwał jeden punkt, porażka nie była punktowana, a trzy czołowe zespoły z każdej grupy awansowały do dalszej walki o medale w drugiej fazie grupowej[19]. Nad ich przebiegiem czuwało dwanaście par arbitrów[20], a jeden z sędziów, Rosjanin Siergiej Miedwiediew, zasłabł podczas przedmeczowej rozgrzewki i zmarł podczas transportu do szpitala[21].

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Chorwacja U-20 4 4 0 0 145 101 +44 8 Mecze o miejsca 1–12
2.  Szwecja U-20 4 2 1 1 111 91 +20 5 Mecze o miejsca 1–12
3.  Portugalia U-20 4 2 0 2 115 102 +13 4 Mecze o miejsca 1–12
4.  Japonia U-20 4 1 1 2 103 106 -3 3 Mecze o miejsca 13–20
5.  Urugwaj U-20 4 0 0 4 58 132 -74 0 Mecze o miejsca 13–20
4 sierpnia 2003
17:30

Szwecja U-20 

24-24

 Japonia U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(12-10)
4 sierpnia 2003
19:30

Portugalia U-20 

36-12

 Urugwaj U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(15-6)
raport
5 sierpnia 2003
19:00

Chorwacja U-20 

38-23

 Japonia U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(19-10)
raport
5 sierpnia 2003
21:00

Szwecja U-20 

28-11

 Urugwaj U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(13-8)
raport
6 sierpnia 2003
19:30

Chorwacja U-20 

37-29

 Portugalia U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(21-15)
raport
7 sierpnia 2003
17:30

Japonia U-20 

31-17

 Urugwaj U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(16-11)
raport
7 sierpnia 2003
19:30

Szwecja U-20 

28-23

 Portugalia U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(14-10)
raport
8 sierpnia 2003
20:00

Chorwacja U-20 

37-18

 Urugwaj U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(21-9)
raport
9 sierpnia 2003
17:30

Portugalia U-20 

27-25

 Japonia U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(13-13)
9 sierpnia 2003
19:30

Chorwacja U-20 

33-31

 Szwecja U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(18-11)
raport

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Norwegia U-20 4 4 0 0 135 94 +41 8 Mecze o miejsca 1–12
2.  Macedonia Północna U-20 4 3 0 1 110 103 +7 6 Mecze o miejsca 1–12
3.  Czechy U-20 4 2 0 2 103 121 -18 4 Mecze o miejsca 1–12
4.  Chiny U-20 4 1 0 3 121 127 -6 2 Mecze o miejsca 13–20
5.  Kongo U-20 4 0 0 4 107 131 -24 0 Mecze o miejsca 13–20
4 sierpnia 2003
15:00

Czechy U-20 

30-26

 Chiny U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(11-12)
raport
4 sierpnia 2003
21:00

Macedonia Północna U-20 

27-24

 Kongo U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(19-14)
raport
5 sierpnia 2003
15:00

Norwegia U-20 

35-25

 Chiny U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(13-10)
raport
5 sierpnia 2003
21:00

Czechy U-20 

33-29

 Kongo U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(17-11)
raport
6 sierpnia 2003
21:00

Norwegia U-20 

30-21

 Macedonia Północna U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(15-10)
7 sierpnia 2003
15:00

Chiny U-20 

38-29

 Kongo U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(17-12)
raport
7 sierpnia 2003
21:00

Macedonia Północna U-20 

29-17

 Czechy U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(17-8)
raport
8 sierpnia 2003
20:00

Norwegia U-20 

33-25

 Kongo U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(14-9)
raport
9 sierpnia 2003
19:00

Norwegia U-20 

37-23

 Czechy U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(16-11)
9 sierpnia 2003
21:00

Macedonia Północna U-20 

33-32

 Chiny U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(13-15)

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Rosja U-20 4 4 0 0 150 86 +64 8 Mecze o miejsca 1–12
2.  Korea Południowa U-20 4 2 1 1 100 107 -7 5 Mecze o miejsca 1–12
3.  Dania U-20 4 1 1 2 104 104 0 3 Mecze o miejsca 1–12
4.  Brazylia U-20 4 1 0 3 107 137 -30 2 Mecze o miejsca 13–20
5.  Serbia i Czarnogóra U-20 4 1 0 3 94 121 -27 2 Mecze o miejsca 13–20
4 sierpnia 2003
17:00

Serbia i Czarnogóra U-20 

28-24

 Dania U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(9-9)
raport
4 sierpnia 2003
19:00

Korea Południowa U-20 

27-26

 Brazylia U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(13-12)
raport
5 sierpnia 2003
17:00

Rosja U-20 

35-16

 Serbia i Czarnogóra U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(19-9)
raport
5 sierpnia 2003
19:00

Dania U-20 

34-26

 Brazylia U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(14-14)
raport
6 sierpnia 2003
19:00

Rosja U-20 

37-25

 Korea Południowa U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(20-11)
raport
7 sierpnia 2003
17:00

Brazylia U-20 

35-27

 Serbia i Czarnogóra U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(16-11)
raport
7 sierpnia 2003
19:00

Korea Południowa U-20 

21-21

 Dania U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(9-9)
raport
8 sierpnia 2003
18:00

Rosja U-20 

49-20

 Brazylia U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(25-12)
raport
9 sierpnia 2003
15:00

Korea Południowa U-20 

27-23

 Serbia i Czarnogóra U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(9-9)
9 sierpnia 2003
17:00

Rosja U-20 

29-25

 Dania U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(25-12)

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Węgry U-20 4 4 0 0 114 83 +31 8 Mecze o miejsca 1–12
2.  Rumunia U-20 4 2 1 1 107 87 +20 5 Mecze o miejsca 1–12
3.  Niemcy U-20 4 2 1 1 99 81 +18 5 Mecze o miejsca 1–12
4.  Polska U-20 4 1 0 3 98 91 +7 2 Mecze o miejsca 13–20
5.  Algieria U-20 4 0 0 4 62 138 -76 0 Mecze o miejsca 13–20
4 sierpnia 2003
17:30

Rumunia U-20 

27-19

 Polska U-20

SRC Kale, Skopje
(12-9)
raport
4 sierpnia 2003
19:30

Niemcy U-20 

33-13

 Algieria U-20

SRC Kale, Skopje
(18-5)
raport
5 sierpnia 2003
19:00

Węgry U-20 

27-24

 Polska U-20

SRC Kale, Skopje
(10-13)
raport
5 sierpnia 2003
21:00

Rumunia U-20 

33-20

 Algieria U-20

SRC Kale, Skopje
(17-9)
raport
6 sierpnia 2003
19:30

Węgry U-20 

26-23

 Niemcy U-20

SRC Kale, Skopje
(11-7)
raport
7 sierpnia 2003
17:30

Polska U-20 

36-17

 Algieria U-20

SRC Kale, Skopje
(16-9)
raport
7 sierpnia 2003
19:30

Rumunia U-20 

23-23

 Niemcy U-20

SRC Kale, Skopje
(11-11)
raport
8 sierpnia 2003
20:00

Węgry U-20 

36-12

 Algieria U-20

SRC Kale, Skopje
(20-6)
raport
9 sierpnia 2003
17:30

Niemcy U-20 

20-19

 Polska U-20

SRC Kale, Skopje
(11-8)
9 sierpnia 2003
19:30

Węgry U-20 

25-24

 Rumunia U-20

SRC Kale, Skopje
(12-12)


Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Mecze o miejsca 1–12[edytuj | edytuj kod]

Grupa I

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Chorwacja U-20 5 5 0 0 169 147 +22 10 Mecze o miejsca 1–4
2.  Norwegia U-20 5 4 0 1 164 132 +32 8 Mecze o miejsca 1–4
3.  Szwecja U-20 5 3 0 2 146 130 +16 6 Mecz o miejsca 5–6
4.  Macedonia Północna U-20 5 1 0 4 128 133 -5 2 Mecz o miejsca 7–8
5.  Portugalia U-20 5 1 0 4 129 154 -25 2 Mecz o miejsca 9–10
6.  Czechy U-20 5 1 0 4 115 155 -40 2 Mecz o miejsca 11–12
11 sierpnia 2003
17:00

Chorwacja U-20 

32-25

 Czechy U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(13-15)
raport
11 sierpnia 2003
19:00

Norwegia U-20 

30-21

 Portugalia U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(17-10)
raport
11 sierpnia 2003
21:00

Szwecja U-20 

23-20

 Macedonia Północna U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(11-10)
12 sierpnia 2003
17:00

Czechy U-20 

28-24

 Portugalia U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(15-14)
raport
12 sierpnia 2003
19:00

Norwegia U-20 

32-31

 Szwecja U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(16-11)
12 sierpnia 2003
21:00

Chorwacja U-20 

31-27

 Macedonia Północna U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(17-14)
13 sierpnia 2003
17:00

Szwecja U-20 

33-22

 Czechy U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(18-13)
raport
13 sierpnia 2003
19:00

Chorwacja U-20 

36-35

 Norwegia U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(15-18)
13 sierpnia 2003
21:00

Portugalia U-20 

32-31

 Macedonia Północna U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(17-15)

Grupa II

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Rosja U-20 5 5 0 0 158 122 +36 10 Mecze o miejsca 1–4
2.  Węgry U-20 5 4 0 1 132 124 +8 8 Mecze o miejsca 1–4
3.  Niemcy U-20 5 2 1 2 111 110 +1 5 Mecz o miejsca 5–6
4.  Korea Południowa U-20 5 1 1 3 117 137 -20 3 Mecz o miejsca 7–8
5.  Dania U-20 5 1 1 3 120 129 -9 3 Mecz o miejsca 9–10
6.  Rumunia U-20 5 0 1 4 131 147 -16 1 Mecz o miejsca 11–12
11 sierpnia 2003
10:00

Rosja U-20 

26-18

 Niemcy U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(12-9)
raport
11 sierpnia 2003
12:00

Węgry U-20 

32-23

 Dania U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(15-7)
raport
11 sierpnia 2003
14:00

Korea Południowa U-20 

28-27

 Rumunia U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(11-12)
12 sierpnia 2003
10:00

Niemcy U-20 

19-14

 Dania U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(9-8)
12 sierpnia 2003
12:00

Węgry U-20 

24-22

 Korea Południowa U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(15-13)
12 sierpnia 2003
14:00

Rosja U-20 

34-29

 Rumunia U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(17-16)
13 sierpnia 2003
10:00

Niemcy U-20 

28-21

 Korea Południowa U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(14-12)
13 sierpnia 2003
12:00

Dania U-20 

37-28

 Rumunia U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(17-12)
13 sierpnia 2003
14:00

Rosja U-20 

32-25

 Węgry U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(18-12)
raport

Mecze o miejsca 13–20[edytuj | edytuj kod]

Grupa I

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Kongo U-20 3 3 0 0 104 84 +20 6 Mecz o miejsca 13–14
2.  Brazylia U-20 3 1 1 1 99 76 +23 3 Mecz o miejsca 15–16
3.  Japonia U-20 3 1 1 1 100 82 +18 3 Mecz o miejsca 17–18
4.  Algieria U-20 3 0 0 3 61 122 -61 0 Mecz o miejsca 19–20
11 sierpnia 2003
19:00

Kongo U-20 

35-32

 Japonia U-20

SRC Kale, Skopje
(16-15)
raport
11 sierpnia 2003
21:00

Brazylia U-20 

43-18

 Algieria U-20

SRC Kale, Skopje
(19-8)
12 sierpnia 2003
19:00

Japonia U-20 

42-21

 Algieria U-20

SRC Kale, Skopje
(21-10)
12 sierpnia 2003
21:00

Kongo U-20 

32-30

 Brazylia U-20

SRC Kale, Skopje
(16-19)
13 sierpnia 2003
19:00

Brazylia U-20 

26-26

 Japonia U-20

SRC Kale, Skopje
(14-13)
13 sierpnia 2003
21:00

Kongo U-20 

37-22

 Algieria U-20

SRC Kale, Skopje
(16-10)
raport

Grupa II

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Polska U-20 3 3 0 0 88 67 +21 6 Mecz o miejsca 13–14
2.  Chiny U-20 3 2 0 1 89 74 +15 4 Mecz o miejsca 15–16
3.  Serbia i Czarnogóra U-20 3 1 0 2 88 80 +8 2 Mecz o miejsca 17–18
4.  Urugwaj U-20 3 0 0 3 47 91 -44 0 Mecz o miejsca 19–20
11 sierpnia 2003
19:00

Chiny U-20 

27-16

 Urugwaj U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(15-6)
11 sierpnia 2003
21:00

Polska U-20 

29-25

 Serbia i Czarnogóra U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(16-11)
raport
12 sierpnia 2003
19:00

Polska U-20 

31-16

 Urugwaj U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(11-6)
12 sierpnia 2003
21:00

Chiny U-20 

36-30

 Serbia i Czarnogóra U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(17-15)
13 sierpnia 2003
19:00

Polska U-20 

28-26

 Chiny U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(13-13)
13 sierpnia 2003
21:00

Serbia i Czarnogóra U-20 

33-15

 Urugwaj U-20

Sportska sala „26-ti April”, Gewgelija
(17-8)


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 19. miejsce

14 sierpnia 2003
17:00

Algieria U-20 

27-18

 Urugwaj U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(27-8)

Mecz o 17. miejsce

16 sierpnia 2003
12:30

Japonia U-20 

29-28

 Serbia i Czarnogóra U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(17-18)

Mecz o 15. miejsce

16 sierpnia 2003
16:00

Brazylia U-20 

38-35

 Chiny U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(20-18)
raport

Mecz o 13. miejsce

16 sierpnia 2003
18:30

Polska U-20 

36-32

 Kongo U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(20-11)

Mecz o 11. miejsce

16 sierpnia 2003
10:00

Rumunia U-20 

37-27

 Czechy U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(16-14)
raport

Mecz o 9. miejsce

15 sierpnia 2003
10:00

Korea Południowa U-20 

34-28

 Portugalia U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(15-14)

Mecz o 7. miejsce

15 sierpnia 2003
12:30

Dania U-20 

25-24

 Macedonia Północna U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(14-12)
raport

Mecz o 5. miejsce

15 sierpnia 2003
16:00

Niemcy U-20 

30-18

 Szwecja U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(11-8)

Mecze o miejsca 1–4

  Półfinały Finał
             
15 sierpnia 2003 21:00
  Rosja U-20 31  
  Norwegia U-20 26  
 
17 sierpnia 2003 21:00
      Rosja U-20 26
    Węgry U-20 24
 
 
Mecz o 3. miejsce
15 sierpnia 2003 18:30 17 sierpnia 2003 18:30
  Węgry U-20 37   Norwegia U-20  35
  Chorwacja U-20 27     Chorwacja U-20  30
15 sierpnia 2003
21:00

Rosja U-20 

31-26

 Norwegia U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(19-14)
15 sierpnia 2003
18:30

Węgry U-20 

37-27

 Chorwacja U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(15-15)
raport

17 sierpnia 2003
21:00

Rosja U-20 

26-24

 Węgry U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(15-13)

17 sierpnia 2003
18:30

Norwegia U-20 

35-30

 Chorwacja U-20

Sportska sala Biljanini Izvori, Ochryda
(15-14)


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Profile/Składy
Gold medal world centered-2.svg  Rosja U-20 [1]
Silver medal world centered-2.svg  Węgry U-20 [2]
Bronze medal world centered-2.svg  Norwegia U-20 [3]
4  Chorwacja U-20 [4]
5  Niemcy U-20 [5]
6  Szwecja U-20 [6]
7  Dania U-20 [7]
8  Macedonia Północna U-20 [8]
9  Korea Południowa U-20 [9]
10  Portugalia U-20 [10]
11  Rumunia U-20 [11]
12  Czechy U-20 [12]
13  Polska U-20 [13]
14  Kongo U-20 [14]
15  Brazylia U-20 [15]
16  Chiny U-20 [16]
17  Japonia U-20 [17]
18  Serbia i Czarnogóra U-20 [18]
19  Algieria U-20 [19]
20  Urugwaj U-20 [20]

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Nagrody indywidualne otrzymały[22]:

MVP Najlepsza
bramkarka
Najlepsza
lewoskrzydłowa
Najlepsza
lewa
rozgrywająca
Najlepsza
środkowa
rozgrywająca
Najlepsza
prawa
rozgrywająca
Najlepsza
prawoskrzydłowa
Najlepsza
obrotowa
Rosja Emilija Turej Niemcy Clara Woltering Rosja Emilija Turej Kongo Didiane Oumba Rosja Evgenia Rvacheva Węgry Renáta Mörtel Chorwacja Dijana Golubić Norwegia Ane Brustuen

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. REPORT: HUNGARY - RUSSIA 24:26 (13:15) (ang.). wchmkd2003.org.mk. [dostęp 2018-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-12-20)].
  2. REPORT: NORWAY - CROATIA 35:30 (15:14) (ang.). wchmkd2003.org.mk. [dostęp 2018-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-02-07)].
  3. INDIVIDUAL STATISTICS (ang.). wchmkd2003.org.mk. [dostęp 2018-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-12-07)].
  4. OVERALL TEAM STATISTICS (ang.). wchmkd2003.org.mk. [dostęp 2018-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-12-07)].
  5. BRASIL SERÁ SEDE DO CAMPEONATO MUNDIAL JÚNIOR MASCULIN (port.). brasilhandebol.com.br. [dostęp 2015-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-02)].
  6. SUBSEQUENT TO ALGERIA’S WITHDRAWAL BRAZIL WAS AWARDED MEN’S JUNIOR WC (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2018-04-22].
  7. HANDEBOL - CIDADE AINDA NÃO FOI DEFINIDA (port.). brasilhandebol.com.br. [dostęp 2018-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-19)].
  8. 2003 WOMEN’S JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIP ALLOCATED TO MACEDONIA (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2018-04-22].
  9. a b WOMEN'S Junior World championship IN MACEDONIA (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2018-04-22].
  10. 2003 MEN’S AND WOMEN’S JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIPS FIELDS OF PARTICIPANTS COMPLETE (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2018-04-22].
  11. XIVth Women’s Junior World Championship 2003 in the FYRO Macedonia DRAW - 30 April, Skopje (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2018-04-22].
  12. 2003 WOMEN’S JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIP IN FYRO MACEDONIA DRAW HELD IN SKOPJE (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2018-04-22].
  13. ANGOLA CANCELED! (ang.). wchmkd2003.org.mk @ web.archive.org. [dostęp 2018-04-22].
  14. WOMEN’S JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIP IN MACEDONIA Angola WITHDREW – ALGERIA MOVED up (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2018-04-22].
  15. Uruguay canceled too! (ang.). wchmkd2003.org.mk @ web.archive.org. [dostęp 2018-04-22].
  16. Uruguay is arriving, after all! (ang.). wchmkd2003.org.mk @ web.archive.org. [dostęp 2018-04-22].
  17. URUGUAY TO TAKE PART AFTER ALL (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2018-04-22].
  18. Venues (ang.). wchmkd2003.org.mk @ web.archive.org. [dostęp 2018-04-22].
  19. Championship is beginning ! (ang.). wchmkd2003.org.mk. [dostęp 2018-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-12-27)].
  20. Officials (ang.). wchmkd2003.org.mk. [dostęp 2018-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-10-05)].
  21. The russian referee passed away today in Gevgelija (ang.). wchmkd2003.org.mk. [dostęp 2018-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-12-26)].
  22. All-Star Team (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2018-04-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]