Mistrzostwa Świata U-20 w Rugby Union Mężczyzn 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata U-20 w Rugby Union Mężczyzn 2019
2019 World Rugby U20 Championship
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2018 2020 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina rugby union
Organizator World Rugby
Szczegóły turnieju
Gospodarze Rosario,  Argentyna
Santa Fe,  Argentyna
Otwarcie 4 czerwca 2019
Zamknięcie (finał) 22 czerwca 2019
Liczba drużyn 12
Liczba aren 3 (w 2 miastach)
I miejsce  Francja U-20
II miejsce  Australia U-20
III miejsce  Południowa Afryka U-20
Statystyki turnieju
Liczba meczów 30
Najwięcej punktów Anglia Josh Hodge (63)
Najwięcej przyłożeń Szkocja Ewan Ashman (7)

Mistrzostwa Świata U-20 w Rugby Union Mężczyzn 2019 (2019 World Rugby U20 Championship) – dwunaste mistrzostwa świata w rugby union dla drużyn narodowych do lat dwudziestu, organizowane przez World Rugby. Turniej został rozegrany w Argentynie w dniach 4–22 czerwca 2019 roku. Wzięło w nim udział dwanaście drużyn, a tytuł mistrzowski obronili Francuzi.

Unión Argentina de Rugby otrzymał prawa do organizacji mistrzostw w połowie czerwca 2018 roku, jednocześnie wskazano, iż mecze – podobnie jak w edycji 2010 – gościć będą Rosario i Santa Fe[1][2]. Pod koniec lutego roku 2019 ogłoszono natomiast składy grup i rozkład gier, a także ustalono cenę najtańszych wejściówek na mecze fazy grupowej na 300 ARS[3]. Sędziowie zawodów[4] byli wyznaczani przed każdą kolejką[5][6][7][8]. Przedturniejowe charakterystyki zespołów[9][10][11][12].

Podobnie jak rok wcześniej podczas mistrzostw były testowane zmiany w przepisach dotyczące niebezpiecznej szarży i jej penalizacji[13].

Drużyny rywalizowały w pierwszej fazie systemem kołowym podzielone na trzy czterozespołowe grupy. Zwycięzca meczu zyskiwał cztery punkty, za remis przysługiwały dwa punkty, porażka nie była punktowana, a zdobycie przynajmniej czterech przyłożeń lub przegrana nie więcej niż siedmioma punktami premiowana była natomiast punktem bonusowym. Po zakończeniu pierwszej fazy ustalany był ranking przed dwumeczową fazą play-off – pierwsze cztery zespoły walczyły o mistrzostwo, kolejne cztery o miejsce piąte, zaś pozostałe o miejsce dziewiąte. Przy ustalaniu rankingu po fazie grupowej w przypadku tej samej ilości punktów lokaty zespołów były ustalane kolejno na podstawie[14]:

  • wyniku meczu pomiędzy zainteresowanymi drużynami;
  • lepszego bilansu punktów zdobytych i straconych;
  • lepszego bilansu przyłożeń zdobytych i straconych;
  • większej liczby zdobytych punktów;
  • większej liczby zdobytych przyłożeń;
  • rzutu monetą.

Już po dwóch kolejkach awans do półfinałów zapewniła sobie Australia[15][16], dołączyły do niej następnie RPA, Argentyna i Francja. Brak bonusowego punktu w porażce z Południowoafrykańczykami oznaczał dla Baby Blacks brak awansu do najlepszej czwórki po raz drugi w ciągu dwunastoletniej historii mistrzostw[17]. W finale zmierzyli się obrońcy tytułu oraz goszczący ponownie po dziewięciu latach na tym etapie Australijczycy, zaś Nowozelandczycy po raz pierwszy znaleźli się poza pierwszą szóstką zawodów[18]. Tytuł mistrzowski po wyrównanym spotkaniu, w którym prowadzenie zmieniało się siedmiokrotnie, obronili Francuzi, Baby Boks po raz trzeci z rzędu zdobyli brązowe medale, a z rozgrywek elity po zajęciu ostatniego miejsca wypadli zaś Szkoci jako pierwsza drużyna z Wysp Brytyjskich[19]. Przedstawiciel gospodarzy, Juan Pablo Castro, otrzymał wyróżnienie Breakthrough Player of the Tournament[20], najwięcej punktów w zawodach zdobył Josh Hodge, zaś w klasyfikacji przyłożeń zwyciężył Ewan Ashman[21].

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

W zawodach uczestniczyło jedenaście najwyżej sklasyfikowanych drużyn z poprzednich mistrzostw oraz zwycięzca World Rugby U-20 Trophy 2018.

Zespół Liczba występów Poprzednia pozycja
 Francja U-20 11 1
 Anglia U-20 11 2
 Południowa Afryka U-20 11 3
 Nowa Zelandia U-20 11 4
 Australia U-20 11 5
 Argentyna U-20 11 6
 Walia U-20 11 7
 Włochy U-20 9 8
 Gruzja U-20 3 9
 Szkocja U-20 11 10
 Irlandia U-20 11 11
 Fidżi U-20 7 awans z WRT 2018

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zespół Mecze Punkty Przyłożenia Pkt
bonus
Pkt Status
M W R P + - +/- + -
1  Argentyna U-20 3 2 0 1 113 70 +43 15 8 3 11 Gra o miejsca 1–4
2  Francja U-20 3 2 0 1 94 80 +14 13 9 3 11 Gra o miejsca 1–4
3  Walia U-20 3 2 0 1 87 85 +2 10 11 1 9 Gra o miejsca 5–8
4  Fidżi U-20 3 0 0 3 62 121 -59 8 18 1 1 Gra o miejsca 9–12
4 czerwca 2019
13:00
sędzia: Szkocja Ben Blain
Argentyna U-20  25 - 30  Walia U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Mendía 5 (pd K)
Minervino 5 (P)
Prisciantelli 5 (pd K)
Isgró 5 (P)
Mendy 5 (P)
Yellow card.svg Tallone

Relacja Punkty: Conbeer 5 (P)
Evans 20 (pd 6K)
Morgan 5 (P)


4 czerwca 2019
15:30
sędzia: Gruzja Nika Amanszukeli
Francja U-20  36 - 20  Fidżi U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Joseph 15 (3P)
Taofifenua 5 (P)
Smaili 11 (4pd K)
Coly 5 (P)
Yellow card.svg Dumortier

Relacja Punkty: Muntz 10 (2pd 2K)
Ramasibana 5 (P)
1 karne przyłożenie

8 czerwca 2019
13:00
sędzia: Włochy Andrea Piardi
Argentyna U-20  41 - 14  Fidżi U-20 CRAI, Santa Fe

Punkty: Mendía 9 (P 2pd)
Isgró 5 (P)
Mendy 5 (P)
Gallo 5 (P)
Gurovich 5 (P)
Pedemonte 5 (P)
1 karne przyłożenie
Yellow card.svg Pedemonte

Relacja Punkty: Kuruvoli 4 (2pd)
Waqa 5 (P)
Loaloa 5 (P)
Yellow card.svg Qaranivalu


8 czerwca 2019
13:00
sędzia: Południowa Afryka Rasta Rasivhenge
Francja U-20  32 - 13  Walia U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Lebel  5 (P)
Carbonel 17 (P 3pd 2K)
Delbouis 5 (P)
Pinto 5 (P)

Relacja Punkty: Lewis 10 (2P)
Evans 3 (K)

12 czerwca 2019
13:00
sędzia: Argentyna Pablo Deluca
Walia U-20  44 - 28  Fidżi U-20 CRAI, Santa Fe

Punkty: Davies 5 (P)
Lewis 5 (P)
Evans 14 (4pd 2K)
Lake 5 (P)
Reffell 5 (P)
Buckland 5 (P)
Warren 5 (P)

Relacja Punkty: Kuruvoli 8 (4pd)
Rasaku 10 (2P)
Ramasibana 5 (P)
Soqonawasaloa  5 (P)
Yellow card.svg Kuilamu, Sailo


12 czerwca 2019
13:00
sędzia: Anglia Christophe Ridley
Francja U-20  26 - 47  Argentyna U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Joseph 5 (P)
Lebel  5 (P)
Carbonel 6 (3pd)
Taofifenua 5 (P)
Delord 5 (P)
Red card.svg Zegueur

Relacja Punkty: García 5 (P)
Mendía 17 (4pd 3K)
Gallo 5 (P)
González 5 (P)
Dimcheff 5 (P)
Roger 5 (pd K)
Castro 5 (P)
Yellow card.svg Bur
Red card.svg Isgró


Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zespół Mecze Punkty Przyłożenia Pkt
bonus
Pkt Status
M W R P + - +/- + -
1  Australia U-20 3 2 0 1 112 85 +27 16 12 3 11 Gra o miejsca 1–4
2  Irlandia U-20 3 2 0 1 97 85 +12 13 11 2 10 Gra o miejsca 5–8
3  Anglia U-20 3 2 0 1 106 96 +10 14 14 1 9 Gra o miejsca 5–8
4  Włochy U-20 3 0 0 3 49 98 -49 7 13 1 1 Gra o miejsca 9–12
4 czerwca 2019
10:30
sędzia: Argentyna Pablo Deluca
Australia U-20  36 - 12  Włochy U-20 CRAI, Santa Fe

Punkty: Lonergan 10 (2P)
Harrison 11 (4pd K)
Harris 5 (P)
Reilly 5 (P)
Lolesio 5 (P)
Yellow card.svg Cotton

Relacja Punkty: Taddia 5 (P)
Re 2 (pd)
Trulla 5 (P)


4 czerwca 2019
15:30
sędzia: Australia Damon Murphy
Anglia U-20  26 - 42  Irlandia U-20 CRAI, Santa Fe

Punkty: Vunipola 11 (pd 3K)
Sleightholme 10 (2P)
Seabrook 5 (P)
Yellow card.svg Hinkley, Vunipola
Red card.svg Barbeary

Relacja Punkty: Moore 5 (P)
McCann 10 (2P)
Flannery 9 (P 2pd)
Healy 13 (P 4pd)
Hodnett 5 (P)

8 czerwca 2019
10:30
sędzia: Anglia Christophe Ridley
Australia U-20  45 - 17  Irlandia U-20 CRAI, Santa Fe

Punkty: Frost 10 (2P)
Lucas 5 (P)
Harrison 20 (P 6pd K)
Nawaqanitaswe 5 (P)
Tui 5 (P)
Yellow card.svg Tupou

Relacja Punkty: Moore 5 (P)
Casey 5 (P)
Flannery 5 (pd K)
Healy 2 (pd)
Red card.svg Baird


8 czerwca 2019
15:30
sędzia: Nowa Zelandia James Doleman
Anglia U-20  24 - 23  Włochy U-20 CRAI, Santa Fe

Punkty: Willis 5 (P)
Hodge 9 (3pd K)
Coles 5 (P)
Capstick 5 (P)

Relacja Punkty: Garbisi 7 (P pd)
Re 6 (2K)
Capuozzo 5 (P)
Lai 5 (P)
Yellow card.svg Stoian

12 czerwca 2019
10:30
sędzia: Południowa Afryka Rasta Rasivhenge
Włochy U-20  14 - 38  Irlandia U-20 CRAI, Santa Fe

Punkty: Fusco 5 (P)
Garbisi 2 (pd)
1 karne przyłożenie

Relacja Punkty: Allison 5 (P)
Healy 13 (5pd K)
Milne 5 (P)
Baird  5 (P)
Russell 5 (P)
Foley 5 (P)


12 czerwca 2019
15:30
sędzia: Walia Craig Evans
Anglia U-20  56 - 31  Australia U-20 CRAI, Santa Fe

Punkty: Willis 5 (P)
Dingwall 5 (P)
Hinkley 5 (P)
Vunipola 5 (P)
Sleightholme 5 (P)
Hodge 16 (8pd)
Glanville 5 (P)
Hill 10 (2P)

Relacja Punkty: (rugbysta) 5 (P)
Lucas 5 (P)
McReight 5 (P)
Harrison 4 (2pd)
Lolesio 5 (P)
Donaldson 4 (2pd)
Tizzano 5 (P)
Red card.svg Tafa


Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zespół Mecze Punkty Przyłożenia Pkt
bonus
Pkt Status
M W R P + - +/- + -
1  Południowa Afryka U-20 3 3 0 0 116 56 +60 16 8 2 14 Gra o miejsca 1–4
2  Nowa Zelandia U-20 3 2 0 1 114 71 +43 17 8 2 10 Gra o miejsca 5–8
3  Gruzja U-20 3 1 0 2 50 105 -55 6 17 0 4 Gra o miejsca 9–12
4  Szkocja U-20 3 0 0 3 64 112 -48 10 16 2 2 Gra o miejsca 9–12
4 czerwca 2019
13:00
sędzia: Włochy Andrea Piardi
Nowa Zelandia U-20  45 - 13  Gruzja U-20 CRAI, Santa Fe

Punkty: Tupaea 5 (P)
Reihana 10 (5pd)
Dyer 5 (P)
Herbert 5 (P)
Mua 5 (P)
McLeod 5 (P)
Plumtree 5 (P)
Fainga'anuku 5 (P)
Yellow card.svg Nanai-Seturo

Relacja Punkty: Abzhandadze 8 (pd 2K)
Jincharadze 5 (P)


4 czerwca 2019
10:30
sędzia: Walia Craig Evans
Południowa Afryka U-20  43 - 19  Szkocja U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Hendrikse 19 (2P 3pd K)
Horn 5 (P)
Mescht 5 (P)
Nohamba 9 (P 2pd)
Dube 5 (P)
Yellow card.svg Heerden

Relacja Punkty: Walker 5 (P)
Thompson 2 (pd)
Anderson 5 (P)
1 karne przyłożenie

8 czerwca 2019
10:30
sędzia: Szkocja Ben Blain
Południowa Afryka U-20  48 - 20  Gruzja U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Davids  5 (P)
Ntlabakanye 5 (P)
Pretorius 5 (P)
Richardson 10 (2P)
Coetzer 5 (P)
Hendrikse 6 (3pd)
Mbatha 5 (P)
Nohamba 2 (pd)
Abrahams 5 (P)
Yellow card.svg Heerden, Isaacs

Relacja Punkty: Abzhandadze 5 (pd K)
Tchitchinadze 5 (P)
Lashki 10 (2P)


8 czerwca 2019
15:30
sędzia: Gruzja Nika Amanszukeli
Nowa Zelandia U-20  52 - 33  Szkocja U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Norris 5 (P)
Gregory 5 (P)
Uluilakepa 5 (P)
Williams 5 (P)
Burke 12 (6pd)
Tupaea 5 (P)
Lalomilo 10 (2P)
Plumtree 5 (P)

Relacja Punkty: Smith 10 (2P)
Thompson 4 (2pd)
McCallum 5 (P)
Ashman 5 (P)
Chamberlain 4 (2pd)
Blain 5 (P)

12 czerwca 2019
10:30
sędzia: Nowa Zelandia James Doleman
Gruzja U-20  17 - 12  Szkocja U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Abzhandadze 12 (P 2pd K)
Nioradze 5 (P)

Relacja Punkty: Thompson 2 (pd)
Ashman 10 (2P)


12 czerwca 2019
15:30
sędzia: Australia Damon Murphy
Południowa Afryka U-20  25 - 17  Nowa Zelandia U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Hendrikse 9 (3K)
Mescht 5 (P)
Nohamba 6 (2K)
Isaacs 5 (P)
Yellow card.svg Richardson, Mollentze, Sangweni

Relacja Punkty: Burke 5 (pd K)
Lalomilo 5 (P)
1 karne przyłożenie


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Mecze o miejsca 9–12[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Mecz o 9. miejsce
             
17 czerwca 2019 10:30
  Szkocja U-20 19  
  Włochy U-20 26  
 
22 czerwca 2019 13:00
      Włochy U-20 29
    Gruzja U-20 17
 
 
Mecz o 11. miejsce
17 czerwca 2019 13:00 22 czerwca 2019 10:30
  Gruzja U-20 12   Szkocja U-20  34
  Fidżi U-20 8     Fidżi U-20  59
17 czerwca 2019
10:30
sędzia: Australia Damon Murphy
Szkocja U-20  19 - 26  Włochy U-20 Old Resian Club, Rosario

Punkty: Thompson 4 (2pd)
Ashman 10 (2P)
Blain 5 (P)

Relacja Punkty: Mazza 5 (P)
Garbisi 11 (P 3pd)
Mastandrea 5 (P)
Trulla 5 (P)
Yellow card.svg Koffi


17 czerwca 2019
13:00
sędzia: Południowa Afryka Rasta Rasivhenge
Gruzja U-20  12 - 8  Fidżi U-20 Old Resian Club, Rosario

Punkty: Abzhandadze 2 (pd)
Karkadze 5 (P)
Iashagashvili  5 (P)

Relacja Punkty: Muntz 3 (K)
Momo 5 (P)
Yellow card.svg Loaloa

22 czerwca 2019
10:30
sędzia: Walia Craig Evans
Szkocja U-20  34 - 59  Fidżi U-20 Old Resian Club, Rosario

Punkty: Davidson 5 (P)
Thompson 9 (3pd K)
Ashman 10 (2P)
Blain 10 (2P)

Relacja Punkty: Muntz 19 (8pd K)
Qaranivalu 5 (P)
Rasaku 5 (P)
Natoga 5 (P)
Droasese 5 (P)
Ramototabua 5 (P)
Waqaninavatu 10 (2P)
Ratumaitavuki-Kneepkens 5 (P)

22 czerwca 2019
13:00
sędzia: Argentyna Pablo Deluca
Włochy U-20  29 - 17  Gruzja U-20 Old Resian Club, Rosario

Punkty: Drudi 5 (P)
Garbisi 9 (3pd K)
Capuozzo 5 (P)
Mori 5 (P)
Trulla 5 (P)

Relacja Punkty: Abzhandadze 7 (2pd K)
Tapladze 5 (P)
Alania 5 (P)
Yellow card.svg Simsive 


Mecze o miejsca 5–8[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Mecz o 5. miejsce
             
17 czerwca 2019 15:30
  Irlandia U-20 23  
  Anglia U-20 30  
 
22 czerwca 2019 10:30
      Anglia U-20 45
    Walia U-20 26
 
 
Mecz o 7. miejsce
17 czerwca 2019 10:30 22 czerwca 2019 15:30
  Nowa Zelandia U-20 7   Irlandia U-20  17
  Walia U-20 8     Nowa Zelandia U-20  40
17 czerwca 2019
15:30
sędzia: Szkocja Ben Blain
Irlandia U-20  23 - 30  Anglia U-20 Old Resian Club, Rosario

Punkty: Healy 13 (2pd 3K)
Deeny 5 (P)
Wren 5 (P)
Yellow card.svg Tierney-Martin

Relacja Punkty: Hodge 20 (P 3pd 3K)
Willis 5 (P)
Maunder 5 (P)
Yellow card.svg Owen, Hill, Tuima


17 czerwca 2019
10:30
sędzia: Anglia Christophe Ridley
Nowa Zelandia U-20  7 - 8  Walia U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Burke 2 (pd)
Vaa'i 5 (P)
Yellow card.svg Finau

Relacja Punkty: Evans 3 (K)
Thomas-Wheeler 5 (P)

22 czerwca 2019
15:30
sędzia: Włochy Andrea Piardi
Irlandia U-20  17 - 40  Nowa Zelandia U-20 Old Resian Club, Rosario

Punkty: Wycherley 5 (P)
Tierney-Martin 5 (P)
Flannery 2 (pd)
Baird  5 (P)

Relacja Punkty: Norris 5 (P)
Williams 5 (P)
Klein 5 (P)
Fainga'anuku 5 (P)
Nanai-Seturo 10 (2P)
Reihana 10 (5pd)
Yellow card.svg Williams, Proctor

22 czerwca 2019
10:30
sędzia: Gruzja Nika Amanszukeli
Anglia U-20  45 - 26  Walia U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Heyes 5 (P)
Dingwall 5 (P)
Hodge 18 (P 5pd K)
Capon 5 (P)
Hill 5 (P)
1 karne przyłożenie

Relacja Punkty: Evans 6 (3pd)
Dyer 5 (P)
Lake 5 (P)
Morgan 5 (P)
Scragg 5 (P)
Yellow card.svg Thomas-Wheeler


Mecze o miejsca 1–4[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Mecz o 1. miejsce
             
17 czerwca 2019 13:00
  Argentyna U-20 13  
  Australia U-20 34  
 
22 czerwca 2019 15:30
      Australia U-20 23
    Francja U-20 24
 
 
Mecz o 3. miejsce
17 czerwca 2019 15:30 22 czerwca 2019 13:00
  Południowa Afryka U-20 7   Argentyna U-20  16
  Francja U-20 20     Południowa Afryka U-20  41
17 czerwca 2019
13:00
sędzia: Nowa Zelandia James Doleman
Argentyna U-20  13 - 34  Australia U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Mendía 6 (2K)
1 karne przyłożenie

Relacja Punkty: Lonergan 5 (P)
McDonald 5 (P)
Donaldson 19 (P 4pd 2K)
Wilson 5 (P)
Yellow card.svgYellow card.svg Red card.svg McDonald


17 czerwca 2019
15:30
sędzia: Walia Craig Evans
Południowa Afryka U-20  7 - 20  Francja U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Hendrikse 2 (pd)
Mbatha 5 (P)

Relacja Punkty: Carbonel 15 (5K)
Joseph 5 (P)

22 czerwca 2019
13:00
sędzia: Australia Damon Murphy
Argentyna U-20  16 - 41  Południowa Afryka U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Carreras 5 (P)
Mendía 8 (P K)
Roger 3 (K)

Relacja Punkty: Pretorius 5 (P)
Nohamba 16 (P 4pd K)
Abrahams 10 (2P)
Coetzer 3 (dg)
Mescht 5 (P)
Hendrikse 2 (pd)

22 czerwca 2019
15:30
sędzia: Nowa Zelandia James Doleman
Australia U-20  23 - 24  Francja U-20 Jockey Club de Rosario, Rosario

Punkty: Lonergan 5 (P)
Harrison 8 (pd 2K)
Nawaqanitaswe 5 (P)
Wilson 5 (P)

Relacja Punkty: Carbonel 14 (pd 4K)
Lachaud 5 (P)
Burin 5 (P)


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Argentina to host World Rugby U20 Championship 2019 (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-21)].
  2. Captains ready for challenge in Argentina (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-03)].
  3. Match schedule announced for World Rugby U20 Championship 2019 in Argentina (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-28)].
  4. World Rugby U20 Championship 2019 (ang.). officiating.worldrugby.org. [dostęp 2019-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-16)].
  5. Referees to 9 June 2019 (ang.). sareferees.com. [dostęp 2019-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-13)].
  6. Referees to 16 June 2019 (ang.). sareferees.com. [dostęp 2019-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-13)].
  7. U20: Match officials for Round 4 (ang.). sareferees.com. [dostęp 2019-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-24)].
  8. U20: Doleman to Referee the Final (ang.). sareferees.com. [dostęp 2019-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-24)].
  9. Squads announced for U20 Championship in Argentina (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-07)].
  10. U20 Championship 2019: Pool A preview (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-31)].
  11. U20 Championship 2019: Pool B preview (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-01)].
  12. U20 Championship 2019: Pool C preview (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-03)].
  13. Innovative World Rugby U20 Championship trial addressing high-risk tackle technique (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-10)].
  14. World Rugby U20 Championship 2019 Tournament rules (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-13)].
  15. Twists and turns aplenty on day one of U20 Championship (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-05)].
  16. Junior Wallabies march into U20 Championship semi-finals (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-10)].
  17. Semi-finals confirmed at World Rugby U20 Championship (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-13)].
  18. Australia to face France in U20 Championship final (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-18)].
  19. France defend U20 Championship title after Rosario thriller (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-23)].
  20. World Rugby U20 Championship 2019 hailed as ‘one of the greats’ (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-25)].
  21. U20 CHAMPIONSHIP 2019 Top Players (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-24)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]