Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym
2018
2017 2019
Data 19–25 marca 2018
Gospodarz Włoska Federacja Sportów Lodowych
Miejscowość Włochy Mediolan
Hala Mediolanum Forum
Organizator ISU
Liczba konkurencji 4
Liczba zawodników 192
Liczba reprezentacji 43
Zwycięzcy
Soliści Stany Zjednoczone Nathan Chen
Solistki Kanada Kaetlyn Osmond
Pary sportowe Niemcy Alona Sawczenko
Niemcy Bruno Massot
Pary taneczne Francja Gabriella Papadakis
Francja Guillaume Cizeron
Strona internetowa

Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym 2018 – zawody rangi mistrzowskiej w łyżwiarstwie figurowym, które odbywały się od 19 do 25 marca 2018 roku w hali Mediolanum Forum w Mediolanie.

Podczas zawodów rozgrywane były konkurencje solistów, solistek, par sportowych oraz par tanecznych. Ich ostateczne wyniki miały wpływ na liczbę zawodników, jaką dany kraj będzie mógł wystawić na Mistrzostwa Świata 2019.

Mistrzem świata wśród solistów został Amerykanin Nathan Chen, zaś wśród solistek triumfowała Kanadyjka Kaetlyn Osmond. Złoty medal w parach sportowych zdobyli reprezentanci Niemiec Alona Sawczenko (dla której był to 6. tytuł) i Bruno Massot (dla którego był to pierwszy tytuł). W parach tanecznych trzeci tytuł mistrzów świata wywalczyli Francuzi Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron.

Rekordy świata[edytuj | edytuj kod]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy świata (GOE±3):

Konkurencja Segment Zawodnicy Punkty Data
Pary taneczne Nota łączna Francja Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron 207,20 24 marca 2018
Taniec dowolny 123,47
Taniec krótki 83,73 23 marca 2018
Pary sportowe Nota łączna Niemcy Alona Sawczenko / Bruno Massot 245,84 22 marca 2018
Program dowolny 162,86

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

W mistrzostwach świata mogli brać udział zawodnicy z państw należących do Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU), którzy ukończyli 15 lat przed dniem 1 lipca 2017. Na podstawie wyników Mistrzostw Świata 2017, każdy kraj mógł wystawić od jednego do trzech zawodników w każdej konkurencji. Warunkiem uczestnictwa zawodników wytypowanych przez krajową federację jest uzyskanie minimalnej oceny technicznej (TES) na międzynarodowych zawodach ISU w sezonie bieżącym lub poprzednim. Punkty za oba programy mogą być zdobyte na różnych zawodach. ISU akceptuje wyniki, jeśli zostały uzyskane na międzynarodowych konkursach uznawanych przez ISU na co najmniej 21 dni przed pierwszym oficjalnym dniem treningowym mistrzostw.

Minimalna ocena techniczna (TES)
Konkurencja SP / SD FS / FD
Soliści 34 64
Solistki 27 47
Pary sportowe 25 43
Pary taneczne 29 39

Kraje miały prawo wystawić następującą ilość zawodników/duetów w poszczególnych konkurencjach:

Liczba zawodników Soliści Solistki Pary sportowe Pary taneczne
3 Japonia Japonia
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Kanada Kanada
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Rosja Rosja
Kanada Kanada
Rosja Rosja
Chińska Republika Ludowa Chiny
Francja Francja
Kanada Kanada
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
2 Hiszpania Hiszpania
Chińska Republika Ludowa Chiny
Kanada Kanada
Rosja Rosja
Izrael Izrael
Japonia Japonia
Włochy Włochy
Kazachstan Kazachstan
Korea Południowa Korea Południowa
Francja Francja
Włochy Włochy
Niemcy Niemcy
Włochy Włochy
Rosja Rosja
Wielka Brytania Wielka Brytania
1 Pozostałe kraje

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

  • 21 marca – program krótki solistek, program krótki par sportowych
  • 22 marca – program krótki solistów, program dowolny par sportowych
  • 23 marca – taniec krótki, program dowolny solistek
  • 24 marca – program dowolny solistów, taniec dowolny
  • 25 marca – gala

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Reprezentacja Złoto Srebro Brąz Razem
1  Stany Zjednoczone 1 1 0 2
2  Francja 1 0 1 2
 Kanada 1 0 1 2
4  Niemcy 1 0 0 1
5  Japonia 0 2 1 3
6  Rosja 0 1 1 3

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Soliści[edytuj | edytuj kod]

Medaliści w konkurencji solistów, od lewej: Shōma Uno (JPN), Nathan Chen (USA), Michaił Kolada (RUS)
Poz. Zawodnik Reprezentacja Nota łączna[1] SP[2] FS[3]
1 Nathan Chen  Stany Zjednoczone 321,40 1 101,94 1 219,46
2 Shōma Uno  Japonia 273,77 5 94,26 2 179,51
3 Michaił Kolada  Rosja 272,32 2 100,08 4 172,24
4 Alexei Bychenko  Izrael 258,28 7 90,99 7 167,29
5 Kazuki Tomono  Japonia 256,11 11 82,61 3 173,50
6 Deniss Vasiļjevs  Łotwa 254,86 9 84,25 5 170,61
7 Dmitrij Alijew  Rosja 252,30 13 82,15 6 170,15
8 Keegan Messing  Kanada 252,30 6 93,00 11 159,30
9 Misza Ge  Uzbekistan 249,57 8 86,01 9 163,56
10 Michal Březina  Czechy 243,99 17 78,01 8 165,98
11 Max Aaron  Stany Zjednoczone 241,49 15 79,78 10 161,71
12 Alexander Majorov  Szwecja 237,79 10 82,71 13 155,08
13 Keiji Tanaka  Japonia 236,66 14 80,17 12 156,49
14 Vincent Zhou  Stany Zjednoczone 235,24 3 96,78 19 138,46
15 Paul Fentz  Niemcy 230,92 12 82,49 16 148,43
16 Romain Ponsart  Francja 229,20 16 79,55 14 149,65
17 Matteo Rizzo  Włochy 225,44 18 77,43 17 148,01
18 Brendan Kerry  Australia 223,85 19 74,99 15 148,86
19 Jin Boyang  Chiny 223,41 4 95,85 23 127,56
20 Daniel Samohin  Izrael 214,01 20 72,78 18 141,23
21 Julian Zhi Jie Yee  Malezja 209,03 21 72,43 20 136,60
22 Donovan Carrillo  Meksyk 200,76 24 68,13 21 132,63
23 Slawik Hajrapetian  Armenia 199,72 23 68,18 22 131,54
24 Phillip Harris  Wielka Brytania 187,69 22 68,59 24 119,10
Nie awansowali do programu dowolnego
25 Nam Nguyen  Kanada 67,79 25 67,79 NQ
26 Morisi Kvitelashvili  Gruzja 67,01 26 67,01 NQ
27 Stéphane Walker  Szwajcaria 65,79 27 65,79 NQ
28 Burak Demirboğa  Turcja 65,43 28 65,43 NQ
29 Iwan Pawłow  Ukraina 64,18 29 64,18 NQ
30 Chih-I Tsao  Chińskie Tajpej 64,06 30 64,06 NQ
31 Larry Loupolover  Azerbejdżan 61,82 31 61,82 NQ
32 Abzał Rakymgalijew  Kazachstan 61,19 32 61,19 NQ
33 Kim Jin-seo  Korea Południowa 60,72 33 60,72 NQ
34 Nicholas Vrdoljak  Chorwacja 59,74 34 59,74 NQ
35 Valtter Virtanen  Finlandia 55,49 35 55,49 NQ
36 Igor Rezniczenko  Polska 51,70 36 51,70 NQ
37 Javier Raya  Hiszpania 50,00 37 50,00 NQ

Solistki[edytuj | edytuj kod]

Medalistki w konkurencji solistek, od lewej: Wakaba Higuchi (JPN), Kaetlyn Osmond (CAN), Satoko Miyahara (JPN)
Mistrzyni świata Kaetlyn Osmond (CAN)
Wicemistrzyni świata Wakaba Higuchi (JPN) – program dowolny
Brązowa medalistka Satoko Miyahara (JPN) wykonująca piruet odchylany
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Nota łączna[4] SP[5] FS[6]
1 Kaetlyn Osmond  Kanada 223,23 4 72,73 1 150,50
2 Wakaba Higuchi  Japonia 210,90 8 65,89 2 145,01
3 Satoko Miyahara  Japonia 210,08 3 74,36 3 135,72
4 Carolina Kostner  Włochy 208,88 1 80,27 5 128,61
5 Alina Zagitowa  Rosja 207,72 2 79,51 7 128,21
6 Bradie Tennell  Stany Zjednoczone 199,89 7 68,76 4 131,13
7 Gabrielle Daleman  Kanada 196,72 6 71,61 8 125,11
8 Marija Sotskowa  Rosja 196,61 5 71,80 9 124,81
9 Loena Hendrickx  Belgia 192,31 10 64,07 6 128,24
10 Mirai Nagasu  Stany Zjednoczone 187,52 9 65,21 11 122,31
11 Elizabet Tursynbajewa  Kazachstan 186,85 11 62,38 10 124,47
12. Mariah Bell  Stany Zjednoczone 174,40 17 59,15 12 115,32
13 Nicole Schott  Niemcy 174,13 12 61,84 14 112,29
14 Laurine Lecavelier  Francja 173,23 15 59,79 13 113,44
15 Kim Ha-nul  Korea Południowa 170,68 14 60,18 15 110,54
16 Viveca Lindfors  Finlandia 166,23 13 60,18 16 106,05
17 Kailani Craine  Australia 154,41 20 56,90 18 97,51
18 Eliška Březinová  Czechy 153,14 18 58,37 19 94,77
19 Stanisława Konstantinowa  Rosja 153,03 16 59,19 20 93,84
20 Alexia Paganini  Szwajcaria 149,66 19 57,86 22 91,80
21 Elisabetta Leccardi  Włochy 149,17 23 51,13 17 98,04
22 Daša Grm  Słowenia 144,51 22 52,43 21 92,08
23 Ivett Tóth  Węgry 136,87 24 50,63 23 86,24
24 Choi Da-bin  Korea Południowa 55,30 21 55,30 WD
Nie awansowały do programu dowolnego
25 Larkyn Austman  Kanada 50,17 25 50,17 NQ
26 Li Xiangning  Chiny 50,06 26 50,06 NQ
27 Nicole Rajičová  Słowacja 49,87 27 49,87 NQ
28 Amy Lin  Chińskie Tajpej 49,31 28 49,31 NQ
29 Anita Östlund  Szwecja 48,99 29 48,99 NQ
30 Alisa Stomakhina  Austria 48,71 30 48,71 NQ
31 Elžbieta Kropa  Litwa 46,53 31 46,53 NQ
32 Natasha McKay  Wielka Brytania 45,89 32 45,89 NQ
33 Anne Line Gjersem  Norwegia 45,25 33 45,25 NQ
34 Gerli Liinamäe  Estonia 45,14 34 45,14 NQ
35 Isadora Williams  Brazylia 42,16 35 42,16 NQ
36 Antonina Dubinina  Serbia 41,40 36 41,40 NQ
37 Angelina Kučvaļska  Łotwa 35,78 37 35,78 NQ

Pary sportowe[edytuj | edytuj kod]

Podnoszenie twistowe Ryom Tae-ok / Kim Ju-sik – program krótki
Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[7] SP[8] FS[9]
1 Alona Sawczenko / Bruno Massot  Niemcy 245,84 WR 1 82,98 1 162,86 WR
2 Jewgienija Tarasowa / Władimir Morozow  Rosja 225,53 2 81,29 2 144,24
3 Vanessa James / Morgan Ciprès  Francja 218,36 3 75,32 3 143,04
4 Natalja Zabijako / Aleksandr Enbiert  Rosja 207,88 4 74,38 6 133,50
5 Nicole Della Monica / Matteo Guarise  Włochy 206,06 5 72,53 5 133,53
6 Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro  Kanada 204,33 10 70,49 4 133,84
7 Yu Xiaoyu / Zhang Hao  Chiny 203,36 9 71,31 7 132,05
8 Kristina Astachowa / Aleksiej Rogonow  Rosja 202,16 7 71,62 9 130,54
9 Peng Cheng / Jin Yang  Chiny 202,07 6 71,98 10 130,09
10 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek  Włochy 202,02 8 71,37 8 130,65
11 Anna Duskowa / Martin Bidar  Czechy 189,60 13 66,29 11 123,31
12 Ryom Tae-ok / Kim Ju-sik  Korea Północna 188,77 12 66,32 12 122,45
13 Annika Hocke / Ruben Blommaert  Niemcy 184,83 16 63,26 13 121,57
14 Miriam Ziegler / Severin Kiefer  Austria 184,30 14 65,21 14 119,09
15 Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim  Stany Zjednoczone 182,04 11 69,55 15 112,49
16 Jekatierina Aleksandrowska / Harley Windsor  Australia 177,46 15 65,02 16 112,44
Nie awansowali do programu dowolnego
17 Deanna Stellato / Nathan Bartholomay  Stany Zjednoczone 61,48 17 61,48 NQ
18 Camille Ruest / Andrew Wolfe  Kanada 59,98 18 59,98 NQ
19 Paige Conners / Evgeni Krasnopolski  Izrael 58,44 19 58,44 NQ
20 Laura Barquero / Aritz Maestu  Hiszpania 58,36 20 58,36 NQ
21 Lana Petranovic / Antonio Souza-Kordeiru  Chorwacja 57,25 21 57,25 NQ
22 Julianne Seguin / Charlie Bilodeau  Kanada 55,68 22 55,68 NQ
23 Ioulia Chtchetinina / Mikhail Akulow  Szwajcaria 53,62 23 53,62 NQ
24 Miu Suzaki / Ryuichi Kihara  Japonia 53,33 24 53,33 NQ
25 Lola Esbrat / Andriej Nowosiołow  Francja 51,94 25 51,94 NQ
26 Kim Kyu-eun / Alex Kangchan Kam  Korea Południowa 42,85 26 42,85 NQ
27 Zoe Jones / Christopher Boyadji  Wielka Brytania 42,02 27 42,02 NQ
28 Elizaveta Kashitsyna / Mark Magyar  Węgry 36,33 28 36,33 NQ

Pary taneczne[edytuj | edytuj kod]

Amerykńska para taneczna Madison Chock / Evan Bates w tańcu krótkim (5. miejsce)
Chock / Bates (USA) – taniec dowolny
Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[10] SD[11] FD[12]
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron  Francja 207,20 WR 1 83,73 WR 1 123,47 WR
2 Madison Hubbell / Zachary Donohue  Stany Zjednoczone 196,64 2 80,42 2 116,22
3 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje  Kanada 192,35 3 78,31 4 114,04
4 Anna Cappellini / Luca Lanotte  Włochy 192,08 4 77,46 3 114,62
5 Madison Chock / Evan Bates  Stany Zjednoczone 187,28 5 75,66 5 111,62
6 Piper Gilles / Paul Poirier  Kanada 186,10 6 74,51 6 111,59
7 Aleksandra Stiepanowa / Iwan Bukin  Rosja 184,01 7 74,50 7 109,51
8 Tiffany Zahorski / Jonathan Guerreiro  Rosja 180,42 8 72,45 8 107,97
9 Charlène Guignard / Marco Fabbri  Włochy 178,44 9 71,15 9 107,29
10 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker  Stany Zjednoczone 165,28 15 63,48 10 101,80
11 Kana Muramoto / Chris Reed  Japonia 164,38 10 65,65 11 98,73
12 Olivia Smart / Adrià Díaz  Hiszpania 162,05 12 63,73 12 98,32
13 Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac  Francja 159,64 14 63,50 13 96,14
14 Carolane Soucisse / Shane Firus  Kanada 159,46 11 64,02 14 95,44
15 Ołeksandra Nazarowa / Maksym Nikitin  Ukraina 158,40 16 63,35 15 95,05
16 Kavita Lorenz / Joti Polizoakis  Niemcy 157,02 17 62,08 16 94,94
17 Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriew  Polska 151,46 13 63,70 19 87,76
18 Wang Shiyue / Liu Xinyu  Chiny 150,75 19 61,18 17 89,57
19 Alisa Agafonova / Alper Uçar  Turcja 149,05 20 60,38 18 88,67
20 Allison Reed / Saulius Ambrulevičius  Litwa 148,30 18 61,33 20 86,97
Nie awansowali do tańca dowolnego
21 Yura Min / Alexander Gamelin  Korea Południowa 58,82 21 58,82 NQ
22 Tina Garabedian / Simon Proulx-Sénécal  Armenia 58,64 22 58,64 NQ
23 Cecilia Törn / Jussiville Partanen  Finlandia 57,96 23 57,96 NQ
24 Lilah Fear / Lewis Gibson  Wielka Brytania 57,56 24 57,56 NQ
25 Lucie Myslivečková / Lukáš Csölley  Słowacja 55,54 25 55,54 NQ
26 Cortney Mansour / Michal Češka  Czechy 55,27 26 55,27 NQ
27 Anna Janowska / Ádám Lukács  Węgry 54,11 27 54,11 NQ
28 Wiktoryja Kawalowa / Jurij Bielajew  Białoruś 50,40 28 50,40 NQ
29 Teodora Markova / Simon Daze  Bułgaria 47,57 29 47,57 NQ
30 Chantelle Kerry / Andrew Dodds  Australia 46,05 30 46,05 NQ
31 Adel Tankova / Ronald Zilberberg  Izrael 43,50 31 43,50 NQ

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ISU World Figure Skating Championships 2018 – Men – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  2. ISU World Figure Skating Championships 2018 – Men – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  3. ISU World Figure Skating Championships 2018 – Men – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  4. ISU World Figure Skating Championships 2018 – Ladies – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  5. ISU World Figure Skating Championships 2018 – Ladies – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  6. ISU World Figure Skating Championships 2018 – Ladies – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  7. ISU World Figure Skating Championships 2018 – Pairs – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  8. ISU World Figure Skating Championships 2018 – Pairs – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  9. ISU World Figure Skating Championships 2018 – Pairs – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  10. ISU World Figure Skating Championships 2018 – Ice Dance – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  11. ISU World Figure Skating Championships 2018 – Ice Dance – Short Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].
  12. ISU World Figure Skating Championships 2018 – Ice Dance – Free Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-11)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]