Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach 1998

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa świata
w łyżwiarstwie szybkim na dystansach

Speed skating pictogram.svg
199719981999
2729 marca 1998
Kanada Calgary, Kanada
Zwycięzcy
Kobiety Mężczyźni
500 m Kanada Catriona Le May Doan Japonia Hiroyasu Shimizu
1000 m Stany Zjednoczone Chris Witty Kanada Sylvain Bouchard
1500 m Niemcy Anni Friesinger Norwegia Ådne Søndrål
3000 m Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
5000 m Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann Holandia Gianni Romme
10000m Holandia Gianni Romme

3. Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach 1998 odbyły się w dniach 27–29 marca 1998 w Calgary w Kanadzie. Zawody rozegrano na w hali Olympic Oval. Do rozdania było 10 kompletów medali, po 5 w konkurencjach męskich, jak i żeńskich. Najlepsi byli Niemka Gunda Niemann-Stirnemann oraz Holender Gianni Romme. W klasyfikacji medalowej najlepsze były Niemcy. W czasie zawodów ustanowiono 10 rekordów świata seniorów oraz 2 rekordy świata juniorów.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

W zawodach wzięło udział 103 łyżwiarzy z 17 krajów.

Państwa biorące udział w mistrzostwach
 Austria  Belgia  Białoruś  Finlandia  Francja
 Holandia  Japonia  Kanada  Kazachstan  Niemcy
 Norwegia  Polska  Rosja  Stany Zjednoczone  Szwecja
 Szwajcaria  Włochy

Reprezentacja Polski[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Medale[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Kobiety
500 metrów Catriona Le May Doan
 Kanada
Swietłana Żurowa
 Rosja
Tomomi Okazaki
 Japonia
1000 metrów Chris Witty
 Stany Zjednoczone
Catriona Le May Doan
 Kanada
Franziska Schenk
 Niemcy
1500 metrów Anni Friesinger
 Niemcy
Gunda Niemann-Stirnemann
 Niemcy
Claudia Pechstein
 Niemcy
3000 metrów Gunda Niemann-Stirnemann
 Niemcy
Claudia Pechstein
 Niemcy
Anni Friesinger
 Holandia
5000 metrów Gunda Niemann-Stirnemann
 Niemcy
Claudia Pechstein
 Holandia
Carla Zijlstra
 Niemcy
Mężczyźni
500 metrów Hiroyasu Shimizu
 Japonia
Sylvain Bouchard
 Kanada
Jeremy Wotherspoon
 Kanada
1000 metrów Sylvain Bouchard
 Kanada
Jeremy Wotherspoon
 Kanada
Hiroyasu Shimizu
 Japonia
1500 metrów Ådne Søndrål
 Norwegia
Ids Postma
 Holandia
Roberto Sighel
 Włochy
5000 metrów Gianni Romme
 Holandia
Rintje Ritsma
 Holandia
Bart Veldkamp
 Belgia
10000 metrów Gianni Romme
 Holandia
Bob de Jong
 Holandia
Frank Dittrich
 Niemcy

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

500 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 27 marca 1998

DNS – nie wystartował

Pozycja Zawodniczka Kraj 500 m 500 m Suma
Gold medal icon.svg Catriona Le May Doan  Kanada 37.88 (1.) 37.71 (1.) 1:15.59
Silver medal icon.svg Swietłana Żurowa  Rosja 38.30 (3.) 38.35 (3.) 1:16.65
Bronze medal icon.svg Tomomi Okazaki  Japonia 38.27 (2.) 38.41 (5.) 1:16.68
4. Susan Auch  Kanada 38.52 (7.) 38.23 (2.) 1:16.75
5. Sabine Völker  Niemcy 38.39 (5.) 38.45 (6.) 1:16.84
6. Monique Garbrecht  Niemcy 38.50 (6.) 38.39 (4.) 1:16.89
7. Franziska Schenk  Niemcy 38.31 (4.) 38.63 (7.) 1:16.94
8. Chris Witty  Stany Zjednoczone 38.73 (8.) 38.90 (9.) 1:17.63
9. Shiho Kusunose  Japonia 39.02 (13.) 38.89 (8.) 1:17.91
10. Michelle Morton  Kanada 39.01 (12.) 38.97 (10.) 1:17.98
11. Eriko Sanmiya  Japonia 38.99 (11.) 39.01 (11.) 1:18.00
12. Becky Sundstrom  Stany Zjednoczone 39.20 (15.) 39.16 (13.) 1:18.36
13. Anżalika Kaciuha  Białoruś 38.97 (10.) 39.43 (14.) 1:18.40
14. Marianne Timmer  Holandia 38.92 (9.) 39.80 (17.) 1:18.72
15. Moira D'Andrea  Stany Zjednoczone 39.75 (19.) 39.12 (12.) 1:18.87
16. Andrea Nuyt  Holandia 39.52 (17.) 39.45 (15.) 1:18.97
17. Frouke Oonk  Holandia 39.70 (18.) 39.59 (16.) 1:19.29
18. Edel Therese Høiseth  Norwegia 39.27 (16.) 40.32 (20.) 1:19.59
19. Warwara Baryszewa  Rosja 40.32 (21.) 40.04 (18.) 1:20.36
20. Ester Stølen  Norwegia 40.22 (20.) 40.19 (19.) 1:20.41
DNS Emese Hunyady  Austria 39.13 (14.) DNS

1000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 28 marca 1998

WR – rekord świata

Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Gold medal icon.svg Chris Witty  Stany Zjednoczone 1:14.94 WR
Silver medal icon.svg Catriona Le May Doan  Kanada 1:15.28
Bronze medal icon.svg Franziska Schenk  Niemcy 1:15.46
4. Monique Garbrecht  Niemcy 1:16.05
5. Sabine Völker  Niemcy 1:16.28
6. Emese Hunyady  Austria 1:16.58
7. Becky Sundstrom  Stany Zjednoczone 1:16.65
8. Marianne Timmer  Holandia 1:16.74
9. Shiho Kusunose  Japonia 1:17.41
10. Susan Auch  Kanada 1:17.53
11. Swietłana Żurowa  Rosja 1:17.55
12. Tomomi Okazaki  Japonia 1:17.61
13. Sandra Zwolle  Holandia 1:17.69
14. Eriko Sanmiya  Japonia 1:17.76
15. Moira D'Andrea  Stany Zjednoczone 1:17.78
16. Annamarie Thomas  Holandia 1:17.92
17. Michelle Morton  Kanada 1:18.40
18. Anna Sawieljewa  Rosja 1:18.96
19. Edel Therese Høiseth  Norwegia 1:19.17
20. Ester Stølen  Norwegia 1:19.24
21. Warwara Baryszewa  Rosja 1:19.40
22. Anżalika Kaciuha  Białoruś 1:19.87

1500 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 9 marca 1998

DNF – nie ukończył, DNS – nie wystartował, JWR – rekord świata juniorów, WR – rekord świata

Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Gold medal icon.svg Anni Friesinger  Niemcy 1:56.95 WR
Silver medal icon.svg Gunda Niemann-Stirnemann  Niemcy 1:57.20
Bronze medal icon.svg Claudia Pechstein  Niemcy 1:57.30
4. Emese Hunyady  Austria 1:57.64
5. Chris Witty  Stany Zjednoczone 1:57.68
6. Jennifer Rodriguez  Stany Zjednoczone 1:57.82
7. Becky Sundstrom  Stany Zjednoczone 1:58.69
8. Annamarie Thomas  Holandia 1:59.02
9. Anette Tønsberg  Norwegia 2:00.10
10. Noriko Munekata  Japonia 2:00.65
11. Warwara Baryszewa  Rosja 2:00.66
12. Cindy Overland  Kanada 2:00.78
13. Marieke Wijsman  Holandia 2:01.00
14. Aki Tonoike  Japonia 2:01.79 JWR
15. Isabelle Doucet  Kanada 2:01.93
16. Anna Sawieljewa  Rosja 2:02.48
17. Mie Uehara  Japonia 2:03.48
18. Lise Marie Braathen  Korea Południowa 2:06.08
DNF Marianne Timmer  Holandia DNF
DNS Ludmiła Prokaszowa  Kazachstan DNS

3000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 27 marca 1998

JWR – rekord świata juniorów, WR – rekord świata

Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Gold medal icon.svg Gunda Niemann-Stirnemann  Niemcy 4:01.67 WR
Silver medal icon.svg Claudia Pechstein  Niemcy 4:04.78
Bronze medal icon.svg Anni Friesinger  Niemcy 4:05.86
4. Ludmiła Prokaszowa  Kazachstan 4:06.34
5. Jennifer Rodriguez  Stany Zjednoczone 4:09.18
6. Carla Zijlstra  Holandia 4:10.63
7. Tonny de Jong  Holandia 4:10.77
8. Noriko Munekata  Japonia 4:11.67
9. Catherine Raney  Stany Zjednoczone 4:11.83 JWR
10. Anette Tønsberg  Norwegia 4:12.92
11. Barbara de Loor  Holandia 4:14.18
12. Mie Uehara  Japonia 4:14.32
13. Cindy Overland  Kanada 4:14.47
14. Elena Belci-Dal Farra  Włochy 4:14.99
15. Nami Nemoto  Japonia 4:16.94
16. Susan Massitti  Kanada 4:20.59

5000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 28 marca 1998

WR – rekord świata

Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Gold medal icon.svg Gunda Niemann-Stirnemann  Niemcy 6:58.63 WR
Silver medal icon.svg Claudia Pechstein  Niemcy 7:02.95
Bronze medal icon.svg Carla Zijlstra  Holandia 7:08.94
4. Ludmiła Prokaszowa  Kazachstan 7:10.39
5. Tonny de Jong  Holandia 7:15.47
6. Elena Belci-Dal Farra  Włochy 7:16.43
7. Mie Uehara  Japonia 7:26.12
8. Chiharu Nozaki  Japonia 7:27.85
9. Barbara de Loor  Holandia 7:33.33
10. Nami Nemoto  Japonia 7:43.19
11. Lise Marie Braathen  Norwegia 7:51.70

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

500 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 8 marca 1998

DSQ – zdyskwalifikowany, DNS – nie wystartował, f – wywrócił się, WR – rekord świata

Pozycja Zawodnik Kraj 500 m 500 m Suma
Gold medal icon.svg Hiroyasu Shimizu  Japonia 35.36 (1.) WR 34.82 (1.) WR 1:10.18
Silver medal icon.svg Sylvain Bouchard  Kanada 35.47 (2.) 35.21 (3.) 1:10.68
Bronze medal icon.svg Jeremy Wotherspoon  Kanada 35.60 (3.) 35.28 (4.) 1:10.88
4. Casey FitzRandolph  Stany Zjednoczone 35.66 (4.) 35.42 (5.) 1:11.08
5. Jan Bos  Holandia 35.66 (4.) 35.50 (6.) 1:11.16
6. Mike Ireland  Kanada 36.43 (19.) 35.05 (2.) 1:11.48
7. Grunde Njøs  Norwegia 35.78 (6.) 35.72 (8.) 1:11.50
8. Jun’ichi Inoue  Japonia 35.95 (9.) 35.63 (7.) 1:11.58
9. Paweł Abratkiewicz  Polska 35.89 (8.) 35.89 (9.) 1:11.78
10. Janne Hänninen  Finlandia 35.87 (7.) 35.95 (10.) 1:11.82
11. Ermanno Ioriatti  Włochy 35.95 (9.) 35.98 (11.) 1:11.93
12. Roger Strøm  Norwegia 36.05 (11.) 35.98 (11.) 1:12.03
13. Jakko Jan Leeuwangh  Holandia 36.15 (14.) 36.04 (13.) 1:12.19
14. Dave Cruikshank  Stany Zjednoczone 36.09 (13.) 36.38 (16.) 1:12.47
15. Marc Pelchat  Stany Zjednoczone 36.42 (18.) 36.33 (15.) 1:12.75
16. Yasunori Miyabe  Japonia 36.38 (17.) 36.40 (17.) 1:12.78
17. Michael Künzel  Niemcy 36.23 (15.) 36.57 (18.) 1:12.80
18. Magnus Enfeldt  Szwecja 36.27 (16.) 36.67 (19.) 1:12.94
19. Magnus Jansson  Szwecja 36.62 (20.) 1:01.26f (20.) 1:37.88
DSQ Davide Carta  Włochy 36.26 DSQ 36.21 DSQ 1:12.47
DSQ Tomasz Świst  Polska 36.06 (12.) DSQ
DSQ Roland Brunner  Austria DSQ 36.22 (14.)
DNS Gerard van Velde  Holandia DSQ DNS

1000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 29 marca 1998

DSQ – zdyskwalifikowany, DNF – nie ukończył, WR – rekord świata

Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gold medal icon.svg Sylvain Bouchard  Kanada 1:09.60 WR
Silver medal icon.svg Jeremy Wotherspoon  Kanada 1:09.67
Bronze medal icon.svg Hiroyasu Shimizu  Japonia 1:09.83
4. Jan Bos  Holandia 1:09.88
5. Ådne Søndrål  Norwegia 1:09.98
6. Jakko Jan Leeuwangh  Holandia 1:10.03
7. Christian Breuer  Niemcy 1:10.55
8. Casey FitzRandolph  Stany Zjednoczone 1:10.57
9. KC Boutiette  Stany Zjednoczone 1:10.80
10. Janne Hänninen  Finlandia 1:10.82
11. Yūsuke Imai  Japonia 1:10.83
12. Hiroyuki Noake  Japonia 1:11.10
13. Martin Hersman  Holandia 1:11.22
14. Paweł Abratkiewicz  Polska 1:11.38
=15. Petter Andersen  Norwegia 1:11.41
=15. Grunde Njøs  Norwegia 1:11.41
17. Michael Spielmann  Niemcy 1:11.46
18. Magnus Enfeldt  Szwecja 1:11.49
19. Ermanno Ioriatti  Włochy 1:11.88
20. Cédric Kuentz  Francja 1:12.06
21. Cory Carpenter  Stany Zjednoczone 1:12.07
22. Roland Brunner  Austria 1:12.34
DSQ Davide Carta  Włochy 1:11.36 DSQ
DNF Mike Ireland  Kanada DNF

1500 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 28 marca 1998

WR – rekord świata

Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gold medal icon.svg Ådne Søndrål  Norwegia 1:46.43 WR
Silver medal icon.svg Ids Postma  Holandia 1:47.08
Bronze medal icon.svg Roberto Sighel  Włochy 1:47.47
4. Rintje Ritsma  Holandia 1:47.57
5. Christian Breuer  Niemcy 1:48.15
6. Jason Parker  Kanada 1:48.46
7. Jeroen Straathof  Holandia 1:48.49
8. Hiroyuki Noake  Japonia 1:48.53
9. KC Boutiette  Stany Zjednoczone 1:48.55
10. Steven Elm  Kanada 1:48.70
11. Keiji Shirahata  Japonia 1:48.79
12. Peter Adeberg  Niemcy 1:48.81
13. Neal Marshall  Kanada 1:48.82
14. Petter Andersen  Norwegia 1:49.11
15. Tōru Aoyanagi  Japonia 1:49.23
16. Cédric Kuentz  Francja 1:49.36
17. Siergiej Cybienko  Kazachstan 1:49.49
18. Bart Veldkamp  Belgia 1:49.50
19. Michael Spielmann  Niemcy 1:49.67
20. Ermanno Ioriatti  Włochy 1:51.16

5000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 27 marca 1998

DNF – nie ukończył, WR – rekord świata

Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gold medal icon.svg Gianni Romme  Holandia 6:21.49 WR
Silver medal icon.svg Rintje Ritsma  Holandia 6:25.55
Bronze medal icon.svg Bart Veldkamp  Belgia 6:27.58
4. Remi Hereide  Norwegia 6:28.87
5. Bob de Jong  Holandia 6:29.59
6. Frank Dittrich  Niemcy 6:30.08
7. Roberto Sighel  Włochy 6:30.23
8. Steven Elm  Kanada 6:32.77
9. Keiji Shirahata  Japonia 6:33.60
10. Brigt Rykkje  Norwegia 6:33.93
11. Takahiro Nozaki  Japonia 6:35.76
12. Uwe Tonat  Niemcy 6:36.09
13. Alexander Baumgärtel  Niemcy 6:36.93
14. Dave Tamburrino  Stany Zjednoczone 6:43.11
15. Eskil Ervik  Norwegia 6:44.89
DNF Dmitrij Szepiel  Rosja DNF

10000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 29 marca 1998

WR – rekord świata

Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gold medal icon.svg Gianni Romme  Holandia 13:08.71 WR
Silver medal icon.svg Bob de Jong  Holandia 13:22.64
Bronze medal icon.svg Frank Dittrich  Niemcy 13:30.33
4. Remi Hereide  Norwegia 13:31.14
5. Bart Veldkamp  Belgia 13:32.52
6. Roberto Sighel  Włochy 13:36.92
7. Martin Feigenwinter  Szwajcaria 13:38.04
8. Steven Elm  Kanada 13:42.70
9. Takahiro Nozaki  Japonia 13:43.24
10. Kjell Storelid  Norwegia 13:54.29
11. Keiji Shirahata  Japonia 13:56.54
12. Uwe Tonat  Niemcy 14:05.46

Klasyfikacje medalowe[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1. Gunda Niemann-Stirnemann  Niemcy 2 1 0 3
2. Catriona Le May Doan  Kanada 1 1 0 2
3. Anni Friesinger  Niemcy 1 0 1 2
4. Chris Witty  Stany Zjednoczone 1 0 0 1
5. Claudia Pechstein  Niemcy 0 2 1 3
6. Swietłana Żurowa  Rosja 0 1 0 1
  =7. Tomomi Okazaki  Japonia 0 0 1 1
  =7. Franziska Schenk  Niemcy 0 0 1 1
  =7. Carla Zijlstra  Holandia 0 0 1 1

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1. Gianni Romme  Holandia 2 0 0 2
2. Sylvain Bouchard  Kanada 1 1 0 2
3. Hiroyasu Shimizu  Japonia 1 0 1 2
4. Ådne Søndrål  Norwegia 1 0 0 1
5. Jeremy Wotherspoon  Kanada 0 1 1 2
  =6. Bob de Jong  Holandia 0 1 0 1
  =6. Ids Postma  Holandia 0 1 0 1
  =6. Rintje Ritsma  Holandia 0 1 0 1
  =9. Frank Dittrich  Niemcy 0 0 1 1
  =9. Roberto Sighel  Włochy 0 0 1 1
  =9. Bart Veldkamp  Belgia 0 0 1 1

Państwa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  Niemcy 3 3 4 10
  =2.  Holandia 2 3 1 6
  =2.  Kanada 2 3 1 6
4.  Japonia 1 0 2 3
  =5.  Norwegia 1 0 0 1
  =5.  Stany Zjednoczone 1 0 0 1
7.  Rosja 0 1 0 1
  =8.  Belgia 0 0 1 1
  =8.  Włochy 0 0 1 1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]