Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach 1999

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa świata
w łyżwiarstwie szybkim na dystansach

Speed skating pictogram.svg
199819992000
1214 marca 1999
Holandia Heerenveen, Holandia
Zwycięzcy
Kobiety Mężczyźni
500 m Kanada Catriona Le May Doan Japonia Hiroyasu Shimizu
1000 m Holandia Marianne Timmer Holandia Jan Bos
1500 m Austria Emese Hunyady Holandia Ids Postma
3000 m Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
5000 m Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann Holandia Gianni Romme
10000m Holandia Bob de Jong

4. Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach 1999 odbyły się w dniach 12–14 marca 1999 w Heerenveen w Holandii. Zawody rozegrano w hali Thialf. Do rozdania było 10 kompletów medali, po 5 w konkurencjach męskich, jak i żeńskich. Najwięcej tytułów mistrzowskich wywalczyła Niemka Gunda Niemann-Stirnemann. W klasyfikacji medalowej najlepsza była Holandia.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

W zawodach wzięło udział 111 łyżwiarzy z 20 krajów.

Państwa biorące udział w mistrzostwach
 Austria  Belgia  Białoruś  Chiny  Czechy
 Finlandia  Francja  Holandia  Japonia  Kanada
 Kazachstan  Korea Południowa  Niemcy  Norwegia  Polska
 Rosja  Stany Zjednoczone  Szwecja  Węgry  Włochy

Reprezentacja Polski[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Medale[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Kobiety
500 metrów Catriona Le May Doan
 Kanada
Swietłana Żurowa
 Rosja
Tomomi Okazaki
 Japonia
Marianne Timmer
 Holandia
1000 metrów Marianne Timmer
 Holandia
Monique Garbrecht
 Niemcy
Catriona Le May Doan
 Kanada
1500 metrów Emese Hunyady
 Austria
Gunda Niemann-Stirnemann
 Niemcy
Tonny de Jong
 Holandia
3000 metrów Gunda Niemann-Stirnemann
 Niemcy
Tonny de Jong
 Holandia
Claudia Pechstein
 Niemcy
5000 metrów Gunda Niemann-Stirnemann
 Niemcy
Claudia Pechstein
 Holandia
Tonny de Jong
 Holandia
Mężczyźni
500 metrów Hiroyasu Shimizu
 Japonia
Erben Wennemars
 Holandia
Jakko Jan Leeuwangh
 Holandia
1000 metrów Jan Bos
 Holandia
Hiroyasu Shimizu
 Japonia
Jakko Jan Leeuwangh
 Holandia
1500 metrów Ids Postma
 Holandia
Ådne Søndrål
 Norwegia
Rintje Ritsma
 Holandia
5000 metrów Gianni Romme
 Holandia
Bart Veldkamp
 Belgia
Bob de Jong
 Holandia
10000 metrów Bob de Jong
 Holandia
Gianni Romme
 Holandia
Frank Dittrich
 Niemcy

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

500 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 12 marca 1999
Pozycja Zawodniczka Kraj 500 m 500 m Suma
Gold medal icon.svg Catriona Le May Doan  Kanada 38.48 (2.) 38.39 (1.) 1:16.87
Silver medal icon.svg Swietłana Żurowa  Rosja 38.04 (1.) 38.89 (4.) 1:16.93
Bronze medal icon.svg Tomomi Okazaki  Japonia 38.62 (4.) 38.64 (3.) 1:17.26
Bronze medal icon.svg Marianne Timmer  Holandia 38.69 (5.) 38.57 (2.) 1:17.26
5. Monique Garbrecht  Niemcy 38.59 (3.) 39.17 (7.) 1:17.76
6. Sabine Völker  Niemcy 38.84 (6.) 39.00 (5.) 1:17.84
7. Mayumi Kagawa  Japonia 38.97 (7.) 39.01 (6.) 1:17.98
8. Eriko Sanmiya  Japonia 39.14 (8.) 39.28 (9.) 1:18.42
9. Chiara Simionato  Włochy 39.34 (11.) 39.20 (8.) 1:18.54
10. Edel Therese Høiseth  Norwegia 39.19 (9.) 39.61 (11.) 1:18.80
11. Christina Zummack  Niemcy 39.28 (10.) 39.70 (12.) 1:18.98
12. Andrea Nuyt  Holandia 39.52 (14.) 39.56 (10.) 1:19.08
13. Anżalika Kaciuha  Białoruś 39.62 (15.) 39.71 (13.) 1:19.33
14. Linda Johnson-Blair  Kanada 39.38 (12.) 40.08 (16.) 1:19.46
15. Frouke Oonk  Holandia 39.44 (13.) 40.23 (18.) 1:19.67
16. Li Xuesong  Chiny 39.97 (17.) 39.74 (14.) 1:19.71
17. Michelle Morton  Kanada 39.79 (16.) 40.00 (15.) 1:19.79
18. Becky Sundstrom  Stany Zjednoczone 40.01 (18.) 40.15 (17.) 1:20.16
19. Amy Sannes  Stany Zjednoczone 40.24 (19.) 40.62 (19.) 1:20.86

1000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 13 marca 1999
Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Gold medal icon.svg Marianne Timmer  Holandia 1:16.21
Silver medal icon.svg Monique Garbrecht  Niemcy 1:16.75
Bronze medal icon.svg Catriona Le May Doan  Kanada 1:16.97
4. Sabine Völker  Niemcy 1:17.04
5. Aki Tonoike  Japonia 1:17.74
6. Annamarie Thomas  Holandia 1:18.05
7. Tomomi Okazaki  Japonia 1:18.39
8. Swietłana Żurowa  Rosja 1:18.41
9. Edel Therese Høiseth  Norwegia 1:18.50
10. Chiara Simionato  Włochy 1:18.61
11. Andrea Nuyt  Holandia 1:18.69
12. Becky Sundstrom  Stany Zjednoczone 1:18.94
13. Franziska Schenk  Niemcy 1:18.96
14. Eriko Sanmiya  Japonia 1:19.09
15. Amy Sannes  Stany Zjednoczone 1:19.46
16. Anżalika Kaciuha  Białoruś 1:20.19
17. Anette Tønsberg  Norwegia 1:20.30
18. Krisztina Egyed  Węgry 1:21.63
19. Li Xuesong  Chiny 1:21.93
20. Linda Johnson-Blair  Kanada 1:23.02
21. Michelle Morton  Kanada 1:23.19

1500 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 14 marca 1999
Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Gold medal icon.svg Emese Hunyady  Austria 1:58.29
Silver medal icon.svg Gunda Niemann-Stirnemann  Niemcy 1:58.43
Bronze medal icon.svg Tonny de Jong  Holandia 1:59.17
4. Claudia Pechstein  Niemcy 1:59.46
5. Annamarie Thomas  Holandia 1:59.51
6. Warwara Baryszewa  Rosja 2:00.42
7. Jennifer Rodriguez  Stany Zjednoczone 2:00.59
8. Maki Tabata  Japonia 2:00.71
9. Marieke Wijsman  Holandia 2:02.28
10. Chiara Simionato  Włochy 2:02.39
11. Yayoi Nagaoka  Japonia 2:02.44
12. Cindy Overland  Kanada 2:02.58
13. Swietłana Bażanowa  Rosja 2:02.70
14. Ludmiła Prokaszowa  Kazachstan 2:03.27
15. Daniela Anschütz  Niemcy 2:03.51
16. Anette Tønsberg  Norwegia 2:03.76
17. Becky Sundstrom  Stany Zjednoczone 2:04.23
18. Nami Nemoto  Japonia 2:04.26
19. Kristina Groves  Kanada 2:04.46
20. Edel Therese Høiseth  Norwegia 2:04.64
21. Catherine Raney  Stany Zjednoczone 2:04.66
22. Anna Sawieljewa  Rosja 2:05.02
23. Nicole Slot  Kanada 2:05.78
24. Emese Dörfler-Antal  Austria 2:06.68

3000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 12 marca 1999
Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Gold medal icon.svg Gunda Niemann-Stirnemann  Niemcy 4:04.88
Silver medal icon.svg Tonny de Jong  Holandia 4:07.49
Silver medal icon.svg Claudia Pechstein  Niemcy 4:07.49
4. Barbara de Loor  Holandia 4:09.93
5. Carla Zijlstra  Holandia 4:12.26
6. Maki Tabata  Japonia 4:12.72
7. Emese Hunyady  Austria 4:12.75
8. Jennifer Rodriguez  Stany Zjednoczone 4:13.79
9. Ulrike Adeberg  Niemcy 4:15.45
10. Swietłana Bażanowa  Rosja 4:15.86
11. Warwara Baryszewa  Rosja 4:16.00
12. Eriko Seo  Japonia 4:16.34
13. Ludmiła Prokaszowa  Kazachstan 4:16.54
14. Cindy Overland  Kanada 4:16.79
15. Catherine Raney  Stany Zjednoczone 4:17.52
16. Anette Tønsberg  Norwegia 4:17.59
17. Nami Nemoto  Japonia 4:17.66
18. Kristina Groves  Kanada 4:19.76
19. Sarah Shapiro  Stany Zjednoczone 4:21.20
20. Nicole Slot  Kanada 4:21.71
21. Walentina Jakszyna  Rosja 4:22.28
22. Emese Dörfler-Antal  Austria 4:24.63
23. Krisztina Egyed  Węgry 4:30.47
24. Jana Rejhonová  Czechy 4:34.21

5000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 13 marca 1999
Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Gold medal icon.svg Gunda Niemann-Stirnemann  Niemcy 7:01.88
Silver medal icon.svg Claudia Pechstein  Niemcy 7:04.24
Bronze medal icon.svg Tonny de Jong  Holandia 7:05.16
4. Carla Zijlstra  Holandia 7:11.93
5. Barbara de Loor  Holandia 7:13.39
6. Maki Tabata  Japonia 7:15.54
7. Eriko Seo  Japonia 7:19.87
8. Cindy Overland  Kanada 7:22.78
9. Ulrike Adeberg  Niemcy 7:23.39
10. Yayoi Nagaoka  Japonia 7:25.44
11. Ludmiła Prokaszowa  Kazachstan 7:28.98
12. Nicole Slot  Kanada 7:31.75
13. Sarah Shapiro  Stany Zjednoczone 7:39.06

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

500 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 13 marca 1999

DSQ – zdyskwalifikowany, DNS – nie wystartował, DNF – nie ukończył

Pozycja Zawodnik Kraj 500 m 500 m Suma
Gold medal icon.svg Hiroyasu Shimizu  Japonia 35.43 (1.) 35.26 (1.) 1:10.18
Silver medal icon.svg Erben Wennemars  Holandia 35.61 (3.) 35.77 (3.) 1:11.38
Bronze medal icon.svg Jakko Jan Leeuwangh  Holandia 35.81 (4.) 36.02 (7.) 1:11.83
4. Ermanno Ioriatti  Włochy 35.87 (6.) 36.10 (8.) 1:11.97
5. Grunde Njøs  Norwegia 36.12 (9.) 35.87 (4.) 1:11.99
6. Paweł Abratkiewicz  Polska 36.17 (11.) 35.99 (6.) 1:12.16
7. Tomasz Świst  Polska 35.84 (5.) 36.34 (12.) 1:12.18
8. Jun’ichi Inoue  Japonia 36.13 (10.) 36.12 (9.) 1:12.25
9. Mike Ireland  Kanada 36.31 (13.) 36.12 (9.) 1:12.43
=10. Janne Hänninen  Finlandia 36.08 (8.) 36.36 (13.) 1:12.44
=10. Yukinori Miyabe  Japonia 36.57 (16.) 35.87 (4.) 1:12.44
12. Dmitrij Dorofiejew  Rosja 36.03 (7.) 36.51 (16.) 1:12.54
13. Casey FitzRandolph  Stany Zjednoczone 36.46 (14.) 36.25 (11.) 1:12.71
14. Michael Künzel  Niemcy 36.25 (12.) 36.66 (18.) 1:12.91
15. Andreas Behr  Niemcy 36.65 (18.) 36.49 (15.) 1:13.14
16. Roland Brunner  Austria 36.62 (17.) 36.61 (17.) 1:13.23
17. Magnus Enfeldt  Szwecja 36.69 (19.) 36.93 (19.) 1:13.62
18. Dino Gillarduzzi  Włochy 37.87 (22.) 36.39 (14.) 1:14.26
19. Choi Jae-bong  Korea Południowa 37.34 (20.) 37.50 (20.) 1:14.84
20. Jeremy Wotherspoon  Kanada 1:32.64 (23.) 35.36 (2.) 2:08.00
DNF Jan Bos  Holandia 35.59 (2.) DNF
DSQ Pat Bouchard  Kanada 36.51 (15.) DSQ
DNS Roger Strøm  Norwegia 37.54 (21.) DNS
DNS Magnus Jansson  Szwecja DNS

1000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 14 marca 1999

DSQ – zdyskwalifikowany

Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gold medal icon.svg Jan Bos  Holandia 1:10.41
Silver medal icon.svg Hiroyasu Shimizu  Japonia 1:10.75
Bronze medal icon.svg Jakko Jan Leeuwangh  Holandia 1:10.79
4. Erben Wennemars  Holandia 1:11.02
5. Paweł Abratkiewicz  Polska 1:11.26
6. Jason Parker  Kanada 1:11.52
7. Christian Breuer  Niemcy 1:11.57
8. Ådne Søndrål  Norwegia 1:11.61
9. Grunde Njøs  Norwegia 1:12.03
10. Dino Gillarduzzi  Włochy 1:12.10
11. Cédric Kuentz  Francja 1:12.23
12. Yukinori Miyabe  Japonia 1:12.27
13. Roland Brunner  Austria 1:12.28
14. Mike Ireland  Kanada 1:12.38
15. Casey FitzRandolph  Stany Zjednoczone 1:12.53
16. Jun’ichi Inoue  Japonia 1:12.58
17. Dmitrij Dorofiejew  Rosja 1:12.62
18. Tomasz Świst  Polska 1:12.79
19. Ermanno Ioriatti  Włochy 1:12.94
20. Magnus Enfeldt  Szwecja 1:13.44
21. Janne Hänninen  Finlandia 1:14.43
22. Choi Jae-bong  Korea Południowa 1:15.66
23. Jeremy Wotherspoon  Kanada 1:20.80
DSQ Michael Künzel  Niemcy DNF

1500 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 13 marca 1999

WR – rekord świata

Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gold medal icon.svg Ids Postma  Holandia 1:47.92
Silver medal icon.svg Ådne Søndrål  Norwegia 1:48.25
Bronze medal icon.svg Rintje Ritsma  Holandia 1:49.28
4. Cédric Kuentz  Francja 1:49.39
5. Steven Elm  Kanada 1:49.84
6. Wadim Sajutin  Rosja 1:49.96
7. Roberto Sighel  Włochy 1:50.21
8. Kevin Marshall  Kanada 1:50.37
9. Christian Breuer  Niemcy 1:50.38
=10. Eskil Ervik  Norwegia 1:50.42
=10. Yūsuke Imai  Japonia 1:50.42
12. Jason Parker  Kanada 1:50.76
13. KC Boutiette  Stany Zjednoczone 1:50.79
14. Hiroyuki Noake  Japonia 1:50.81
15. Stefano Donagrandi  Włochy 1:51.12
16. Michael Spielmann  Niemcy 1:51.46
17. Derek Parra  Stany Zjednoczone 1:51.53
18. Martin Hersman  Holandia 1:51.79
19. Maurizio De Monte  Włochy 1:51.82
=20. Oliver Arlt  Niemcy 1:52.18
=20. Dmitrij Szepiel  Rosja 1:52.18
22. Marnix ten Kortenaar  Austria 1:52.22

5000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 12 marca 1999
Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gold medal icon.svg Gianni Romme  Holandia 6:29.39
Silver medal icon.svg Bart Veldkamp  Belgia 6:29.75
Bronze medal icon.svg Bob de Jong  Holandia 6:29.88
4. Eskil Ervik  Norwegia 6:30.28
5. Frank Dittrich  Niemcy 6:32.72
6. Wadim Sajutin  Rosja 6:33.61
7. Roberto Sighel  Włochy 6:34.22
8. Keiji Shirahata  Japonia 6:35.73
9. Uwe Tonat  Niemcy 6:35.98
10. René Taubenrauch  Niemcy 6:36.86
11. Artiom Dietyszew  Rosja 6:39.00
12. Takahiro Nozaki  Japonia 6:40.26
13. Steven Elm  Kanada 6:41.09
14. Kjell Storelid  Norwegia 6:41.33
15. Stefano Donagrandi  Włochy 6:41.53
16. Mark Knoll  Kanada 6:42.88
17. Marnix ten Kortenaar  Austria 6:43.60
18. Rintje Ritsma  Holandia 6:44.21
19. Derek Parra  Stany Zjednoczone 6:45.13
20. Dustin Molicki  Kanada 6:45.44
21. Maurizio De Monte  Włochy 6:47.45
22. Lasse Sætre  Norwegia 6:47.46
23. Dmitrij Szepiel  Rosja 6:49.05
24. Hiroyuki Noake  Japonia 6:50.90

10000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 14 marca 1999

DSQ – zdyskwalifikowany

Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gold medal icon.svg Bob de Jong  Holandia 13:26.61
Silver medal icon.svg Gianni Romme  Holandia 13:29.83
Bronze medal icon.svg Frank Dittrich  Niemcy 13:30.22
4. Wadim Sajutin  Rosja 13:32.78
5. Bart Veldkamp  Belgia 13:37.22
6. Brigt Rykkje  Norwegia 13:37.34
7. René Taubenrauch  Niemcy 13:46.33
8. Lasse Sætre  Norwegia 13:48.66
9. Kjell Storelid  Norwegia 13:49.77
10. Uwe Tonat  Niemcy 13:55.37
11. Carl Verheijen  Holandia 13:55.99
12. Steven Elm  Kanada 14:00.04
13. Takahiro Nozaki  Japonia 14:13.74
14. Jaromir Radke  Polska 14:17.70
15. Keiji Shirahata  Japonia 14:18.79
DSQ Roberto Sighel  Włochy DSQ

Klasyfikacje medalowe[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1. Gunda Niemann-Stirnemann  Niemcy 2 1 0 3
  =2. Catriona Le May Doan  Kanada 1 0 1 2
  =2. Marianne Timmer  Holandia 1 0 1 2
4. Emese Hunyady  Austria 1 0 0 1
5. Claudia Pechstein  Niemcy 0 2 0 2
6. Tonny de Jong  Holandia 0 1 2 3
  =7. Monique Garbrecht  Niemcy 0 1 0 1
  =7. Swietłana Żurowa  Rosja 0 1 0 1
9. Tomomi Okazaki  Japonia 0 0 1 1

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
  =1. Gianni Romme  Holandia 1 1 0 2
  =1. Hiroyasu Shimizu  Japonia 1 1 0 2
3. Bob de Jong  Holandia 1 0 1 2
  =4. Jan Bos  Holandia 1 0 0 1
  =4. Ids Postma  Holandia 1 0 0 1
  =6. Ådne Søndrål  Norwegia 0 1 0 1
  =6. Bart Veldkamp  Belgia 0 1 0 1
  =6. Erben Wennemars  Holandia 0 1 0 1
9. Jakko Jan Leeuwangh  Holandia 0 0 2 2
  =10. Frank Dittrich  Niemcy 0 0 1 1
  =10. Rintje Ritsma  Holandia 0 0 1 1

Państwa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  Holandia 5 3 7 15
2.  Niemcy 2 4 1 7
3.  Japonia 1 1 1 3
4.  Kanada 1 0 1 2
5.  Austria 1 0 0 1
  =6.  Belgia 0 1 0 1
  =6.  Norwegia 0 1 0 1
  =6.  Rosja 0 1 0 1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]