Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach 2004

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa świata
w łyżwiarstwie szybkim na dystansach

Speed skating pictogram.svg
200320042005
12–14 marca 2004
Korea Południowa Seul, Korea Południowa
Zwycięzcy
Kobiety Mężczyźni
2 × 500 m Chińska Republika Ludowa Wang Manli Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m Niemcy Anni Friesinger Holandia Erben Wennemars
1500 m Niemcy Anni Friesinger Stany Zjednoczone Shani Davis
3000 m Niemcy Claudia Pechstein
5000 m Kanada Clara Hughes Stany Zjednoczone Chad Hedrick
10000m Holandia Carl Verheijen

8. Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach 2004 odbyły się w dniach 12–14 marca 2004 w Seulu w Korei Południowej. Zawody rozegrano w Taereung Indoor Ice Rink. Do rozdania było 10 kompletów medali, po 5 w konkurencjach męskich, jak i żeńskich. Najwięcej złotych medali wywalczyła Niemka Anni Friesinger oraz Kanadyjczyk Jeremy Wotherspoon i Holender Erben Wennemars. W klasyfikacji medalowej najlepsi byli Niemcy.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

W zawodach wzięło udział 112 łyżwiarzy z 18 krajów.

Państwa biorące udział w mistrzostwach
 Belgia  Białoruś  Chiny  Czechy  Finlandia
 Holandia  Japonia  Kanada  Korea Południowa  Niemcy
 Norwegia  Polska  Rosja  Rumunia  Stany Zjednoczone
 Szwajcaria  Szwecja  Włochy

Reprezentacja Polski[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

  • Witold Mazur
    • 5000 metrów – 10. miejsce
    • 10000 metrów – 8. miejsce
  • Paweł Zygmunt
    • 5000 metrów – 8. miejsce
    • 10000 metrów – nie ukończył

Medale[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Kobiety
2 × 500 metrów Wang Manli
 Chiny
Anżalika Kaciuha
 Białoruś
Ren Hui
 Chiny
1000 metrów Anni Friesinger
 Niemcy
Marianne Timmer
 Holandia
Cindy Klassen
 Kanada
1500 metrów Anni Friesinger
 Niemcy
Cindy Klassen
 Kanada
Jennifer Rodriguez
 Stany Zjednoczone
3000 metrów Claudia Pechstein
 Niemcy
Anni Friesinger
 Niemcy
Gretha Smit
 Holandia
5000 metrów Clara Hughes
 Kanada
Gretha Smit
 Holandia
Claudia Pechstein
 Niemcy
Mężczyźni
2 × 500 metrów Jeremy Wotherspoon
 Kanada
Dmitrij Łobkow
 Rosja
Mike Ireland
 Kanada
1000 metrów Erben Wennemars
 Holandia
Jeremy Wotherspoon
 Kanada
Masaaki Kobayashi
 Japonia
1500 metrów Shani Davis
 Stany Zjednoczone
Mark Tuitert
 Holandia
Erben Wennemars
 Holandia
5000 metrów Chad Hedrick
 Stany Zjednoczone
Carl Verheijen
 Holandia
Gianni Romme
 Holandia
10000 metrów Carl Verheijen
 Holandia
Bob de Jong
 Holandia
Chad Hedrick
 Stany Zjednoczone

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

2 × 500 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 13 marca 2004

DNS – nie wystartowała

Pozycja Zawodniczka Kraj 500 m 500 m Suma
Gold medal icon.svg Wang Manli  Chiny 38.65 (1.) 38.23 (1.) 1:16.88
Silver medal icon.svg Anżalika Kaciuha  Białoruś 39.17 (4.) 38.69 (2.) 1:17.86
Bronze medal icon.svg Ren Hui  Chiny 39.16 (3.) 39.16 (4.) 1:18.32
4. Jenny Wolf  Niemcy 39.11 (2.) 39.24 (5.) 1:18.35
5. Marianne Timmer  Holandia 39.25 (5.) 39.42 (8.) 1:18.67
6. Shihomi Shin’ya  Japonia 39.60 (9.) 39.12 (3.) 1:18.72
7. Monique Garbrecht-Enfeldt  Niemcy 39.48 (7.) 39.30 (6.) 1:18.78
8. Andrea Nuyt  Holandia 39.52 (8.) 39.62 (12.) 1:19.14
9. Aki Tonoike  Japonia 39.73 (12.) 39.43 (9.) 1:19.16
10. Chiara Simionato  Włochy 39.39 (6.) 39.78 (15.) 1:19.17
11. Tomomi Okazaki  Japonia 39.68 (11.) 39.50 (10.) 1:19.18
12. Frouke Oonk  Holandia 39.81 (14.) 39.38 (7.) 1:19.19
13. Pamela Zoellner  Niemcy 39.65 (10.) 39.59 (11.) 1:19.24
14. Shannon Rempel  Kanada 39.79 (13.) 39.71 (14.) 1:19.50
15. Choi Seung-yong  Korea Południowa 40.05 (15.) 39.63 (13.) 1:19.68
16. Elli Ochowicz  Stany Zjednoczone 40.40 (17.) 40.17 (16.) 1:20.57
17. Krisy Myers  Kanada 40.54 (18.) 40.51 (17.) 1:21.05
18. Julie Glass  Stany Zjednoczone 40.70 (20.) 40.62 (18.) 1:21.32
19. Swiatłana Radkiewicz  Białoruś 40.62 (19.) 40.86 (19.) 1:21.48
20. Kim Weger  Kanada 41.01 (21.) 40.99 (20.) 1:22.00
DNS Chris Witty  Stany Zjednoczone 40.13 (16.) DNS

1000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 14 marca 2004

DSQ – zdyskwalifikowana

Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Gold medal icon.svg Anni Friesinger  Niemcy 1:17.82
Silver medal icon.svg Marianne Timmer  Holandia 1:18.50
Bronze medal icon.svg Cindy Klassen  Kanada 1:18.68
=4. Anżalika Kaciuha  Białoruś 1:18.80
=4. Jennifer Rodriguez  Stany Zjednoczone 1:18.80
6. Chris Witty  Stany Zjednoczone 1:19.08
7. Monique Garbrecht-Enfeldt  Niemcy 1:19.32
8. Annamarie Thomas  Holandia 1:19.54
9. Maki Tabata  Japonia 1:19.59
10. Chiara Simionato  Włochy 1:19.72
11. Wang Manli  Chiny 1:19.83
12. Shannon Rempel  Kanada 1:19.90
13. Aki Tonoike  Japonia 1:19.94
14. Ren Hui  Chiny 1:19.96
15. Pamela Zoellner  Niemcy 1:20.36
16. Frouke Oonk  Holandia 1:20.60
17. Tomomi Okazaki  Japonia 1:21.17
18. Krisy Myers  Kanada 1:22.20
19. Swiatłana Radkiewicz  Białoruś 1:23.46
20. Choi Seung-yong  Korea Południowa 1:23.57
DSQ Elli Ochowicz  Stany Zjednoczone DSQ

1500 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 12 marca 2004
Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Gold medal icon.svg Anni Friesinger  Niemcy 2:00.48
Silver medal icon.svg Cindy Klassen  Kanada 2:01.21
Bronze medal icon.svg Jennifer Rodriguez  Stany Zjednoczone 2:01.54
4. Barbara de Loor  Holandia 2:01.58
5. Annamarie Thomas  Holandia 2:02.71
6. Maki Tabata  Japonia 2:02.93
7. Wang Fei  Chiny 2:03.10
8. Chiara Simionato  Włochy 2:03.28
9. Marianne Timmer  Holandia 2:03.68
10. Katarzyna Wójcicka  Polska 2:03.95
11. Ji Jia  Chiny 2:04.13
12. Catherine Raney  Stany Zjednoczone 2:04.17
13. Kristina Groves  Kanada 2:04.36
14. Nicola Mayr  Włochy 2:04.53
15. Hiromi Ōtsu  Japonia 2:04.64
16. Olga Tarasowa  Rosja 2:04.71
17. Daniela Anschütz  Niemcy 2:04.75
18. Eriko Ishino  Japonia 2:04.78
19. Bianca Anghel  Rumunia 2:05.86
20. Julie Glass  Stany Zjednoczone 2:05.99
21. Lucille Opitz  Niemcy 2:06.36
22. Kerry Simpson  Kanada 2:07.29

3000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 13 marca 2004
Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Gold medal icon.svg Claudia Pechstein  Niemcy 4:13.46
Silver medal icon.svg Anni Friesinger  Niemcy 4:13.85
Silver medal icon.svg Gretha Smit  Holandia 4:13.85
4. Clara Hughes  Kanada 4:13.98
5. Gunda Niemann-Stirnemann  Niemcy 4:15.50
6. Kristina Groves  Kanada 4:17.09
7. Catherine Raney  Stany Zjednoczone 4:17.66
8. Barbara de Loor  Holandia 4:18.29
9. Walentina Jakszyna  Rosja 4:18.54
10. Helen van Goozen  Holandia 4:19.52
11. Maki Tabata  Japonia 4:22.24
12. Swietłana Jakszyna  Rosja 4:22.46
13. Katarzyna Wójcicka  Polska 4:22.66
14. Wang Fei  Chiny 4:23.05
15. Ji Jia  Chiny 4:23.51
16. Martina Sáblíková  Czechy 4:23.94
17. Bianca Anghel  Rumunia 4:24.05
18. Maria Lamb  Stany Zjednoczone 4:24.28
19. Nicola Mayr  Włochy 4:24.76
20. Eriko Ishino  Japonia 4:24.80
21. Olga Tarasowa  Rosja 4:25.39
22. Eriko Seo  Japonia 4:27.57
23. Tara Risling  Kanada 4:37.13

5000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 14 marca 2004
Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Gold medal icon.svg Clara Hughes  Kanada 7:10.66
Silver medal icon.svg Gretha Smit  Holandia 7:11.17
Bronze medal icon.svg Claudia Pechstein  Niemcy 7:13.42
4. Gunda Niemann-Stirnemann  Niemcy 7:16.26
5. Walentina Jakszyna  Rosja 7:20.32
6. Catherine Raney  Stany Zjednoczone 7:24.90
7. Swietłana Wysokowa  Rosja 7:24.91
8. Kristina Groves  Kanada 7:25.04
9. Barbara de Loor  Holandia 7:25.47
10. Helen van Goozen  Holandia 7:28.79
11. Daniela Anschütz  Niemcy 7:30.58
12. Martina Sáblíková  Czechy 7:31.39
13. Maki Tabata  Japonia 7:32.56
14. Eriko Seo  Japonia 7:36.98
15. Henriët van der Meer  Szwajcaria 7:37.90
16. Eriko Ishino  Japonia 7:39.68

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

500 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 12 marca 2004

f – wywrócił się

Pozycja Zawodnik Kraj 500 m 500 m Suma
Gold medal icon.svg Jeremy Wotherspoon  Kanada 35.54 (2.) 35.25 (1.) 1:10.79
Silver medal icon.svg Dmitrij Łobkow  Rosja 35.68 (4.) 35.46 (2.) 1:11.14
Bronze medal icon.svg Mike Ireland  Kanada 35.40 (1.) 35.80 (8.) 1:11.20
4. Masaaki Kobayashi  Japonia 35.60 (3.) 35.61 (5.) 1:11.21
5. Casey FitzRandolph  Stany Zjednoczone 35.78 (5.) 35.59 (4.) 1:11.37
6. Pekka Koskela  Finlandia 35.88 (10.) 35.55 (3.) 1:11.43
7. Kip Carpenter  Stany Zjednoczone 35.78 (5.) 35.72 (6.) 1:11.50
8. Gerard van Velde  Holandia 35.86 (9.) 35.82 (9.) 1:11.68
9. Hiroyasu Shimizu  Japonia 35.81 (7.) 35.94 (11.) 1:11.75
10. Joey Cheek  Stany Zjednoczone 36.10 (14.) 35.74 (7.) 1:11.84
11. Erben Wennemars  Holandia 35.85 (8.) 36.00 (13.) 1:11.85
12. Janne Hänninen  Finlandia 36.04 (13.) 35.82 (9.) 1:11.86
13. Lee Kyu-hyeok  Korea Południowa 36.31 (15.) 35.97 (12.) 1:12.28
14. Jan Bos  Holandia 36.33 (16.) 36.16 (15.) 1:12.49
15. Jōji Katō  Japonia 35.96 (12.) 36.56 (17.) 1:12.52
16. Choi Jae-bong  Korea Południowa 36.48 (18.) 36.08 (14.) 1:12.56
17. Mika Poutala  Finlandia 36.39 (17.) 36.22 (16.) 1:12.61
18. James Monson  Kanada 36.71 (19.) 36.87 (18.) 1:13.58
19. Yu Fengtong  Chiny 35.88 (10.) 1:24.85f (19.) 2:00.73

1000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 14 marca 2004

DNF – nie ukończył

Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gold medal icon.svg Erben Wennemars  Holandia 1:10.66
Silver medal icon.svg Jeremy Wotherspoon  Kanada 1:11.12
Bronze medal icon.svg Masaaki Kobayashi  Japonia 1:11.58
4. Joey Cheek  Stany Zjednoczone 1:11.68
5. Jan Bos  Holandia 1:11.70
6. Kip Carpenter  Stany Zjednoczone 1:11.71
7. Takaharu Nakajima  Japonia 1:11.83
8. Tadashi Obara  Japonia 1:11.85
9. Janne Hänninen  Finlandia 1:12.01
=10. Mike Ireland  Kanada 1:12.05
=10. Pekka Koskela  Finlandia 1:12.05
12. Dmitrij Łobkow  Rosja 1:12.07
13. Choi Jae-bong  Korea Południowa 1:12.23
14. Risto Rosendahl  Finlandia 1:12.37
15. Lee Kyu-hyeok  Korea Południowa 1:12.69
16. Petter Andersen  Norwegia 1:12.82
17. Chris Callis  Stany Zjednoczone 1:12.93
18. Yu Fengtong  Chiny 1:14.33
19. James Monson  Kanada 1:15.12
DNF Gerard van Velde  Holandia DNF

1500 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 13 marca 2004
Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gold medal icon.svg Shani Davis  Stany Zjednoczone 1:48.64
Silver medal icon.svg Mark Tuitert  Holandia 1:49.29
Bronze medal icon.svg Erben Wennemars  Holandia 1:49.40
4. Ralf van der Rijst  Holandia 1:50.26
5. Chad Hedrick  Stany Zjednoczone 1:50.84
6. Li Changyu  Chiny 1:50.94
7. Jewgienij Łalenkow  Rosja 1:51.07
8. Derek Parra  Stany Zjednoczone 1:51.13
9. Enrico Fabris  Włochy 1:51.37
10. Jan Friesinger  Niemcy 1:51.62
11. Janne Hänninen  Finlandia 1:51.63
12. Steven Elm  Kanada 1:52.12
13. Jay Morrison  Kanada 1:52.23
14. Iwan Skobriew  Rosja 1:52.49
15. Petter Andersen  Norwegia 1:52.61
16. Arne Dankers  Kanada 1:52.67
17. Risto Rosendahl  Finlandia 1:52.72
18. Lee Seung-hwan  Korea Południowa 1:53.02
19. Takaharu Nakajima  Japonia 1:53.32
20. Jörg Dallmann  Niemcy 1:53.35
21. Matteo Anesi  Włochy 1:53.36
22. Vesa Rosendahl  Finlandia 1:53.52
23. Johan Röjler  Szwecja 1:54.34
24. Eskil Ervik  Norwegia 1:54.72

5000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 12 marca 2004

f – wywrócił się

Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gold medal icon.svg Chad Hedrick  Stany Zjednoczone 6:34.37
Silver medal icon.svg Carl Verheijen  Holandia 6:38.15
Bronze medal icon.svg Gianni Romme  Holandia 6:38.73
4. Eskil Ervik  Norwegia 6:40.82
5. Enrico Fabris  Włochy 6:41.80
6. Bob de Jong  Holandia 6:43.17
7. Iwan Skobriew  Rosja 6:44.48
8. Paweł Zygmunt  Polska 6:45.61
9. Øystein Grødum  Norwegia 6:46.30
10. Witold Mazur  Polska 6:48.02
11. Frank Dittrich  Niemcy 6:48.04
12. René Taubenrauch  Niemcy 6:48.35
13. Johan Röjler  Szwecja 6:49.44
14. Jens Boden  Niemcy 6:50.41
15. Andriej Burlajew  Rosja 6:50.89
16. Shani Davis  Stany Zjednoczone 6:51.27
17. Sebastian Falk  Szwecja 6:51.50
18. Bart Veldkamp  Belgia 6:51.94
19. Artiom Dietyszew  Rosja 6:52.47
20. KC Boutiette  Stany Zjednoczone 6:54.60
21. Reidar Bohlin Borgersen  Norwegia 6:55.14
22. Lee Seung-hwan  Korea Południowa 6:56.62
23. Kesato Miyazaki  Japonia 7:00.00
24. Arne Dankers  Kanada 7:19.15f

10000 m[edytuj | edytuj kod]

  • Data: 14 marca 2004

DNF – nie ukończył

Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Gold medal icon.svg Carl Verheijen  Holandia 13:37.15
Silver medal icon.svg Bob de Jong  Holandia 13:45.52
Bronze medal icon.svg Chad Hedrick  Stany Zjednoczone 13:54.98
4. KC Boutiette  Stany Zjednoczone 13:56.81
5. Øystein Grødum  Norwegia 13:57.36
6. Frank Dittrich  Niemcy 13:58.32
7. René Taubenrauch  Niemcy 14:03.39
8. Witold Mazur  Polska 14:04.12
9. Gianni Romme  Holandia 14:04.15
10. Jurij Kochaniec  Rosja 14:04.74
11. Shani Davis  Stany Zjednoczone 14:07.60
12. Eskil Ervik  Norwegia 14:11.65
13. Johan Röjler  Szwecja 14:13.23
14. Enrico Fabris  Włochy 14:20.63
15. Reidar Bohlin Borgersen  Norwegia 14:26.35
DNF Paweł Zygmunt  Polska DNF

Klasyfikacje medalowe[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1. Anni Friesinger  Niemcy 2 1 0 3
2. Claudia Pechstein  Niemcy 1 0 1 2
  =3. Clara Hughes  Kanada 1 0 0 1
  =3. Wang Manli  Chiny 1 0 0 1
5. Gretha Smit  Holandia 0 2 0 2
6. Cindy Klassen  Kanada 0 1 1 2
  =7. Anżalika Kaciuha  Białoruś 0 1 0 1
  =7. Marianne Timmer  Holandia 0 1 0 1
  =9. Ren Hui  Chiny 0 0 1 1
  =9. Jennifer Rodriguez  Stany Zjednoczone 0 0 1 1

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
  =1. Carl Verheijen  Holandia 1 1 0 2
  =1. Jeremy Wotherspoon  Kanada 1 1 0 2
  =3. Chad Hedrick  Stany Zjednoczone 1 0 1 2
  =3. Erben Wennemars  Holandia 1 0 1 2
5. Shani Davis  Stany Zjednoczone 1 0 0 1
  =6. Bob de Jong  Holandia 0 1 0 1
  =6. Dmitrij Łobkow  Rosja 0 1 0 1
  =6. Mark Tuitert  Holandia 0 1 0 1
  =9. Mike Ireland  Kanada 0 0 1 1
  =9. Masaaki Kobayashi  Japonia 0 0 1 1
  =9. Gianni Romme  Holandia 0 0 1 1

Państwa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  Niemcy 3 1 1 5
2.  Holandia 2 6 2 10
3.  Kanada 2 2 2 6
4.  Stany Zjednoczone 2 0 2 4
5.  Chiny 1 0 1 2
  =6.  Białoruś 0 1 0 1
  =6.  Rosja 0 1 0 1
8.  Japonia 0 0 1 1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]