Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim w Wieloboju 1998

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa świata
w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju

Speed skating pictogram.svg
199719981999
1315 marca 1998
Holandia Heerenveen, Holandia
Zwycięzcy
Niemcy Gunda Niemann-Kleemann
Holandia Ids Postma

92. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 13–15 marca 1998 roku w holenderskim Heerenveen. Zawody rozegrano na torze w hali IJsstadion Thialf. Kobiety startowały po raz 56. Łyżwiarki startowały na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 3000 m, 5000 m. Już po raz siódmy zwyciężyła reprezentantka Niemiec Gunda Niemann-Kleemann bijąc jednocześnie rekord świata na 3000 m oraz w wieloboju. Łyżwiarze startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m. Tytuł mistrzowski obronił Holender Ids Postma, który ustanowił również rekord świata w wieloboju. O tym, które miejsca zajmowali zawodnicy decydowała mniejsza liczba punktów uzyskana z czterech biegów. Do biegu na 5000 m/10 000 m awansowała tylko najlepsza dwunastka po trzech dystansach.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

W zawodach wzięło udział 28 łyżwiarek (27 sklasyfikowanych) i 37 łyżwiarzy (34 sklasyfikowanych) z 22 krajów.

Państwa biorące udział w mistrzostwach
 Austria  Belgia  Białoruś  Czechy  Finlandia
 Francja  Holandia  Japonia  Kanada  Kazachstan
 Niemcy  Norwegia  Nowa Zelandia  Polska  Portugalia
 Rosja  Rumunia  Stany Zjednoczone  Szwajcaria  Szwecja
 Ukraina  Włochy

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

  • DSQ – zdyskwalifikowana, NC – nie zakwalifikowała się, f – wywróciła się, WR – rekord świata
Pozycja Zawodniczka Kraj 500 m Pkt. 1500 m Pkt. 3000 m Pkt. 5000 m Pkt. Suma pkt.
Gold medal icon.svg Gunda Niemann-Kleemann  Niemcy 40.57 (9.) 40.570 1:58.69 (1.) 39.563 4:05.08 (1.) WR 40.847 7:00.41 (1.) 42.041 163.020 WR
Silver medal icon.svg Claudia Pechstein  Niemcy 40.12 (4.) 40.120 1:59.26 (2.) 39.753 4:07.36 (2.) 41.227 7:05.70 (2.) 42.570 163.669
Bronze medal icon.svg Anni Friesinger  Niemcy 40.40 (6.) 40.400 2:01.02 (8.) 40.340 4:11.57 (3.) 41.928 7:13.46 (6.) 43.346 166.014
4. Tonny de Jong  Holandia 40.87 (11.) 40.870 2:02.28 (12.) 40.760 4:12.88 (4.) 42.147 7:06.34 (3.) 42.634 166.410
5. Jennifer Rodriguez  Stany Zjednoczone 40.51 (8.) 40.510 2:00.63 (6.) 40.210 4:15.33 (7.) 42.555 7:18.31 (7.) 43.831 167.106
6. Ludmiła Prokaszowa  Kazachstan 41.20 (15.) 41.200 2:01.72 (9.) 40.573 4:14.27 (5.) 42.378 7:12.24 (4.) 43.224 167.375
7. Annamarie Thomas  Holandia 40.08 (3.) 40.080 2:00.12 (5.) 40.040 4:16.67 (8.) 42.778 7:26.73 (9.) 44.673 167.571
8. Emese Hunyady  Austria 40.25 (5.) 40.250 1:59.93 (4.) 39.977 4:17.09 (9.) 42.848 7:28.48 (10.) 44.848 167.922
9. Tatjana Trapieznikowa  Rosja 40.45 (7.) 40.450 2:02.00 (10.) 40.667 4:17.47 (10.) 42.912 7:20.19 (8.) 44.019 168.046
10. Barbara de Loor  Holandia 41.67 (19.) 41.670 2:02.13 (11.) 40.710 4:15.26 (6.) 42.543 7:12.62 (5.) 43.262 168.185
11. Becky Sundstrom  Stany Zjednoczone 39.97 (2.) 39.970 2:00.68 (7.) 40.227 4:19.35 (14.) 43.225 7:33.80 (11.) 45.380 168.801
12. Chris Witty  Stany Zjednoczone 39.45 (1.) 39.450 1:59.46 (3.) 39.820 4:22.57 (18.) 43.762 7:38.20 (12.) 45.820 168.851
13. Anette Tønsberg  Norwegia 40.94 (13.) 40.940 2:03.17 (13.) 41.057 4:18.46 (12.) 43.077 NC   125.072
14. Cindy Overland  Kanada 41.62 (18.) 41.620 2:03.71 (14.) 41.237 4:17.60 (11.) 42.933 NC   125.789
15. Mie Uehara  Japonia 41.35 (16.) 41.350 2:03.99 (16.) 41.330 4:20.12 (15.) 43.353 NC   126.033
16. Noriko Munekata  Japonia 41.84 (20.) 41.840 2:03.80 (15.) 41.267 4:18.88 (13.) 43.147 NC   126.252
17. Chiharu Nozaki  Japonia 40.88 (12.) 40.880 2:04.44 (17.) 41.480 4:25.02 (19.) 44.170 NC   126.530
18. Warwara Baryszewa  Rosja 40.59 (10.) 40.590 2:05.27 (21.) 41.757 4:27.30 (20.) 44.550 NC   126.896
19. Mihaela Dascălu  Rumunia 41.88 (21.) 41.880 2:04.98 (19.) 41.660 4:21.83 (17.) 43.638 NC   127.178
20. Anna Sawieljewa  Rosja 41.13 (14.) 41.130 2:04.50 (18.) 41.500 4:28.24 (22.) 44.707 NC   127.336
21. Isabelle Doucet  Kanada 41.56 (17.) 41.560 2:05.19 (20.) 41.730 4:27.60 (21.) 44.600 NC   127.890
22. Elena Belci-Dal Farra  Włochy 42.92 (23.) 42.920 2:06.75 (23.) 42.250 4:20.29 (16.) 43.382 NC   128.551
23. Lise Marie Braathen  Norwegia 43.05 (24.) 43.050 2:06.63 (22.) 42.210 4:28.25 (23.) 44.708 NC   129.968
24. Switłana Konstantynowa  Ukraina 42.71 (22.) 42.710 2:09.66 (25.) 43.220 4:31.74 (25.) 45.290 NC   131.220
25. Outi Aunula-Ylä-Sulkava  Finlandia 43.45 (25.) 43.450 2:09.37 (24.) 43.123 4:31.56 (24.) 45.260 NC   131.833
26. Dana Ionescu  Rumunia 43.83 (27.) 43.830 2:09.79 (26.) 43.263 4:36.82 (26.) 46.137 NC   133.229
27. Jana Rejhonová  Czechy 47.26 (28.) 47.260 2:14.97 (27.) 44.990 4:38.94 (27.) 46.490 NC   138.740
DSQ Iryna Safrankowa  Białoruś 43.55 (26.) 43.550 DSQ   4:39.85 (28.) 46.642 NC   90.191

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

  • DNF – zdyskwalifikowany, DNS – nie wystartował, NC – nie zakwalifikował się, f – wywrócił się, WR – rekord świata
Pozycja Zawodnik Kraj 500 m Pkt. 5000 m Pkt. 1500 m Pkt. 10000 m Pkt. Suma pkt.
Gold medal icon.svg Ids Postma  Holandia 36.48 (1.) 36.480 6:33.09 (1.) 39.309 1:48.85 (1.) 36.283 13:45.91 (4.) 41.296 153.367 WR
Silver medal icon.svg Rintje Ritsma  Holandia 37.17 (4.) 37.170 6:34.68 (3.) 39.468 1:48.86 (2.) 36.287 13:43.35 (2.) 41.168 154.091
Bronze medal icon.svg Roberto Sighel  Włochy 37.54 (6.) 37.540 6:39.68 (6.) 39.968 1:51.19 (3.) 37.063 13:45.18 (3.) 41.259 155.830
4. Bart Veldkamp  Belgia 39.02 (27.) 39.020 6:34.60 (2.) 39.460 1:51.57 (5.) 37.190 13:29.19 (1.) 40.460 156.129
5. KC Boutiette  Stany Zjednoczone 36.90 (2.) 36.900 6:40.01 (7.) 40.001 1:52.29 (10.) 37.430 14:05.13 (9.) 42.257 156.587
6. Jelmer Beulenkamp  Holandia 37.95 (14.) 37.950 6:39.15 (5.) 39.915 1:51.46 (4.) 37.153 14:02.94 (8.) 42.147 157.165
7. Keiji Shirahata  Japonia 37.78 (11.) 37.780 6:48.16 (12.) 40.816 1:52.37 (11.) 37.457 13:48.53 (5.) 41.427 157.478
8. Frank Dittrich  Niemcy 38.65 (24.) 38.650 6:38.90 (4.) 39.890 1:54.20 (21.) 38.067 13:52.23 (6.) 41.612 158.217
9. Uwe Tonat  Niemcy 37.76 (10.) 37.760 6:47.86 (11.) 40.786 1:52.65 (13.) 37.550 14:05.35 (10.) 42.268 158.363
10. Steven Elm  Kanada 38.10 (16.) 38.100 6:49.63 (17.) 40.963 1:52.13 (7.) 37.377 14:00.06 (7.) 42.003 158.442
11. Dave Tamburrino  Stany Zjednoczone 37.74 (9.) 37.740 6:49.36 (16.) 40.936 1:53.69 (18.) 37.897 14:16.25 (11.) 42.813 159.384
12. Siergiej Cybienko  Kazachstan 37.49 (5.) 37.490 6:52.90 (20.) 41.290 1:52.26 (8.) 37.420 14:34.76 (12.) 43.738 159.938
13. Eskil Ervik  Norwegia 38.54 (20.) 38.540 6:41.50 (9.) 40.150 1:53.77 (19.) 37.923 NC   116.613
14. Mamoru Ishioka  Japonia 37.89 (13.) 37.890 6:48.77 (13.) 40.877 1:53.91 (20.) 37.970 NC   116.737
15. Michael Spielmann  Niemcy 37.56 (7.) 37.560 6:58.25 (26.) 41.825 1:52.27 (9.) 37.423 NC   116.808
16. Takahiro Nozaki  Japonia 38.33 (18.) 38.330 6:48.86 (14.) 40.886 1:53.05 (16.) 37.683 NC   116.899
17. Kevin Marshall  Kanada 37.64 (8.) 37.640 6:58.91 (27.) 41.891 1:52.87 (15.) 37.623 NC   117.154
18. Maurizio De Monte  Włochy 38.07 (15.) 38.070 6:56.21 (24.) 41.621 1:52.75 (14.) 37.583 NC   117.274
19. Cédric Kuentz  Francja 37.85 (12.) 37.850 6:59.78 (29.) 41.978 1:52.59 (12.) 37.530 NC   117.358
20. Marnix ten Kortenaar  Austria 38.57 (22.) 38.570 6:51.10 (19.) 41.110 1:53.13 (17.) 37.710 NC   117.390
21. Paweł Zygmunt  Polska 38.49 (19.) 38.490 6:45.61 (10.) 40.561 1:55.08 (23.) 38.360 NC   117.411
22. Jason Parker  Kanada 37.14 (3.) 37.140 7:09.74 (32.) 42.974 1:52.03 (6.) 37.343 NC   117.457
23. Jondon Trevena  Stany Zjednoczone 38.22 (17.) 38.220 6:56.05 (23.) 41.605 1:54.77 (22.) 38.257 NC   118.081
24. Kjell Storelid  Norwegia 39.77 (31.) 39.770 6:40.37 (8.) 40.037 1:56.06 (28.) 38.687 NC   118.493
25. Sebastian Falk  Szwecja 38.55 (21.) 38.550 6:56.90 (25.) 41.690 1:55.08 (23.) 38.360 NC   118.600
26. Anatolij Kraszeninin  Rosja 39.31 (28.) 39.310 6:49.10 (15.) 40.910 1:56.00 (27.) 38.667 NC   118.886
27. Dmitrij Krasowski  Rosja 38.58 (23.) 38.580 6:59.51 (28.) 41.951 1:55.70 (25.) 38.567 NC   119.097
28. Desző Horváth  Rumunia 39.32 (29.) 39.320 6:54.65 (22.) 41.465 1:55.88 (26.) 38.627 NC   119.411
29. Samuli Ollanketo  Finlandia 39.57 (30.) 39.570 7:05.26 (30.) 42.526 1:56.42 (29.) 38.807 NC   120.902
30. Aleh Psiewkin  Białoruś 38.99 (26.) 38.990 7:14.18 (34.) 43.418 1:57.61 (31.) 39.203 NC   121.611
31. Serhij Priz  Ukraina 39.77 (31.) 39.770 7:11.29 (33.) 43.129 1:56.99 (30.) 38.997 NC   121.895
32. Fausto de Oliveira Marreiros  Portugalia 40.31 (34.) 40.310 7:08.99 (31.) 42.899 2:01.02 (33.) 40.340 NC   123.549
33. Martin Holoubek  Czechy 41.11 (36.) 41.110 7:20.20 (35.) 44.020 2:02.64 (34.) 40.880 NC   126.010
34. Martin Feigenwinter  Szwajcaria 1:00.63 (37.) 60.630 6:49.74 (18.) 40.974 1:58.73 (32.) 39.577 NC   141.180
DNF Stefan Lechner  Austria 40.32 (35.) 40.320 6:54.54 (21.) 41.454 DNF   NC   81.774
DNS Andrew Nicholson  Nowa Zelandia 38.92 (25.) 38.920 7:21.01 (36.) 44.101 DNS   NC   83.021
DNS Wadim Sajutin  Rosja 39.80 (33.) 39.800 DNS     NC   39.800

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]