Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim w Wieloboju 2002

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa świata
w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju

Speed skating pictogram.svg
200120022003
1517 marca 2002
Holandia Heerenveen, Holandia
Zwycięzcy
Niemcy Anni Friesinger
Holandia Jochem Uytdehaage

96. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 15–17 marca 2002 roku w holenderskim Heerenveen. Zawody rozegrano w hali IJsstadion Thialf. Kobiety startowały po raz 60. Łyżwiarki startowały na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 3000 m, 5000 m. Po raz drugi zwycięstwo odniosła Niemka Anni Friesinger. Łyżwiarze startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m. Najlepszy był Holender Jochem Uytdehaage, który pobił również rekord świata w wieloboju. O tym, które miejsca zajmowali zawodnicy decydowała mniejsza liczba punktów uzyskana z czterech biegów. Do biegu na 5000 m/10 000 m awansowała tylko najlepsza dwunastka po trzech dystansach.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

W zawodach wzięły udział 24 łyżwiarki (wszystkie sklasyfikowane) i 24 łyżwiarzy (23 sklasyfikowanych) z 13 krajów.

Państwa biorące udział w mistrzostwach
 Austria  Belgia  Holandia  Japonia  Kanada
 Kazachstan  Niemcy  Norwegia  Polska  Rosja
 Stany Zjednoczone  Szwecja  Włochy

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

  • NC – nie zakwalifikowała się, f – wywróciła się
Pozycja Zawodniczka Kraj 500 m Pkt. 1500 m Pkt. 3000 m Pkt. 5000 m Pkt. Suma pkt.
Gold medal icon.svg Anni Friesinger  Niemcy 39.45 (3.) 39.450 1:56.43 (1.) 38.810 4:08.02 (1.) 41.337 7:06.64 (3.) 42.664 162.260
Silver medal icon.svg Cindy Klassen  Kanada 39.16 (2.) 39.160 1:56.88 (2.) 38.960 4:11.20 (3.) 41.867 7:04.86 (2.) 42.486 162.472
Bronze medal icon.svg Claudia Pechstein  Niemcy 39.92 (6.) 39.920 1:58.53 (4.) 39.510 4:09.32 (2.) 41.553 7:01.31 (1.) 42.131 163.114
4. Jennifer Rodriguez  Stany Zjednoczone 38.59 (1.) 38.590 1:57.71 (3.) 39.237 4:11.84 (6.) 41.973 7:19.36 (11.) 43.936 163.735
5. Warwara Baryszewa  Rosja 39.71 (5.) 39.710 2:00.10 (9.) 40.033 4:11.60 (5.) 41.933 7:11.29 (5.) 43.129 164.805
6. Renate Groenewold  Holandia 40.69 (9.) 40.690 1:58.81 (5.) 39.603 4:12.15 (7.) 42.025 7:09.77 (4.) 42.977 165.295
7. Tonny de Jong  Holandia 39.65 (4.) 39.650 1:59.75 (8.) 39.917 4:15.34 (11.) 42.557 7:12.95 (7.) 43.295 165.417
8. Maki Tabata  Japonia 39.92 (6.) 39.920 1:59.06 (7.) 39.687 4:13.29 (8.) 42.215 7:16.68 (10.) 43.668 165.489
9. Marja Vis  Holandia 40.78 (11.) 40.780 1:58.93 (6.) 39.643 4:11.45 (4.) 41.908 7:14.23 (9.) 43.423 165.754
10. Nami Nemoto  Japonia 41.29 (18.) 41.290 2:02.41 (12.) 40.803 4:15.04 (9.) 42.507 7:13.71 (8.) 43.371 167.970
11. Emese Hunyady  Austria 40.24 (8.) 40.240 2:00.46 (10.) 40.153 4:19.38 (16.) 43.230 7:24.20 (12.) 44.420 168.043
12. Swietłana Wysokowa  Rosja 41.27 (17.) 41.270 2:03.10 (19.) 41.033 4:15.17 (10.) 42.528 7:12.56 (6.) 43.256 168.087
13. Daniela Anschütz  Niemcy 40.96 (13.) 40.960 2:02.98 (18.) 40.993 4:18.06 (14.) 43.010 NC   124.963
14. Ann Driscoll  Stany Zjednoczone 40.69 (9.) 40.690 2:02.89 (17.) 40.963 4:20.90 (20.) 43.483 NC   125.136
15. Walentina Jakszyna  Rosja 41.80 (22.) 41.800 2:02.36 (11.) 40.787 4:16.41 (12.) 42.735 NC   125.321
16. Kristina Groves  Kanada 41.84 (23.) 41.840 2:02.60 (13.) 40.867 4:16.58 (13.) 42.763 NC   125.469
17. Lucille Opitz  Niemcy 41.08 (14.) 41.080 2:02.73 (14.) 40.910 4:21.00 (21.) 43.500 NC   125.490
18. Anette Tønsberg  Norwegia 41.54 (20.) 41.540 2:02.74 (15.) 40.913 4:18.33 (15.) 43.055 NC   125.508
19. Ludmiła Prokaszowa  Kazachstan 41.23 (16.) 41.230 2:03.43 (21.) 41.143 4:20.24 (19.) 43.373 NC   125.746
20. Eriko Ishino  Japonia 41.15 (15.) 41.150 2:02.84 (16.) 40.947 4:23.62 (23.) 43.937 NC   126.032
21. Wieteke Cramer  Holandia 40.87 (12.) 40.870 2:03.34 (20.) 41.113 4:25.15 (24.) 44.192 NC   126.174
22. Eriko Seo  Japonia 41.37 (19.) 41.370 2:04.93 (23.) 41.643 4:20.13 (18.) 43.355 NC   126.368
23. Catherine Raney  Stany Zjednoczone 42.00 (24.) 42.000 2:04.18 (22.) 41.393 4:20.10 (17.) 43.350 NC   126.743
24. Tatjana Szaczkowa  Rosja 41.73 (21.) 41.730 2:05.05 (24.) 41.683 4:23.31 (22.) 43.885 NC   127.298

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

  • DSQ – zdyskwalifikowany, NC – nie zakwalifikował się, f – wywrócił się, WR – rekord świata
Pozycja Zawodnik Kraj 500 m Pkt. 5000 m Pkt. 1500 m Pkt. 10000 m Pkt. Suma pkt.
Gold medal icon.svg Jochem Uytdehaage  Holandia 36.59 (5.) 36.590 6:30.27 (1.) 39.027 1:49.51 (4.) 36.503 13:27.25 (1.) 40.363 152.482 WR
Silver medal icon.svg Dmitrij Szepiel  Rosja 36.39 (1.) 36.390 6:34.23 (5.) 39.423 1:48.44 (1.) 36.147 13:43.14 (6.) 41.157 153.116
Bronze medal icon.svg Derek Parra  Stany Zjednoczone 36.47 (3.) 36.470 6:35.70 (7.) 39.570 1:48.56 (2.) 36.187 13:48.71 (7.) 41.436 153.661
4. Carl Verheijen  Holandia 37.74 (18.) 37.740 6:32.50 (3.) 39.250 1:50.54 (11.) 36.847 13:34.30 (2.) 40.715 154.551
5. Dustin Molicki  Kanada 36.99 (11.) 36.990 6:40.98 (10.) 40.098 1:49.49 (3.) 36.497 13:52.36 (9.) 41.618 155.202
6. Paweł Zygmunt  Polska 37.92 (21.) 37.920 6:35.31 (6.) 39.531 1:51.02 (12.) 37.007 13:35.18 (3.) 40.759 155.216
7. Roberto Sighel  Włochy 36.93 (10.) 36.930 6:43.13 (12.) 40.313 1:49.89 (7.) 36.630 13:51.79 (8.) 41.590 155.462
8. Keiji Shirahata  Japonia 37.55 (17.) 37.550 6:39.01 (8.) 39.901 1:51.42 (15.) 37.140 13:39.29 (5.) 40.965 155.555
9. Bart Veldkamp  Belgia 38.35 (22.) 38.350 6:33.30 (4.) 39.330 1:51.91 (19.) 37.303 13:36.86 (4.) 40.843 155.826
10. Jewgienij Łalenkow  Rosja 36.50 (4.) 36.500 6:49.45 (17.) 40.945 1:49.70 (6.) 36.567 14:07.22 (11.) 42.361 156.372
11. Petter Andersen  Norwegia 36.39 (1.) 36.390 6:51.00 (21.) 41.100 1:50.33 (9.) 36.777 14:23.82 (12.) 43.191 157.457
12. Eskil Ervik  Norwegia 39.81 (24.) 39.810 6:39.17 (9.) 39.917 1:52.02 (20.) 37.340 13:55.19 (10.) 41.760 158.826
13. Takahiro Ushiyama  Japonia 36.75 (6.) 36.750 6:48.41 (16.) 40.841 1:50.23 (8.) 36.743 NC   114.334
14. JP Shilling  Stany Zjednoczone 36.90 (9.) 36.900 6:49.54 (18.) 40.954 1:49.58 (5.) 36.527 NC   114.380
15. Steven Elm  Kanada 37.30 (13.) 37.300 6:48.01 (15.) 40.801 1:50.35 (10.) 36.783 NC   114.884
16. Radik Bikczantajew  Kazachstan 37.43 (15.) 37.430 6:45.43 (13.) 40.543 1:51.12 (13.) 37.040 NC   115.013
17. Kevin Marshall  Kanada 36.83 (7.) 36.830 6:56.46 (23.) 41.646 1:51.14 (14.) 37.047 NC   115.522
18. Jan Friesinger  Niemcy 37.43 (15.) 37.430 6:49.76 (19.) 40.976 1:51.51 (16.) 37.170 NC   115.576
19. Siergiej Cybienko  Kazachstan 36.83 (7.) 36.830 6:57.57 (24.) 41.757 1:51.81 (18.) 37.270 NC   115.857
20. Jamie Ivey  Kanada 37.40 (14.) 37.400 6:51.65 (22.) 41.165 1:52.18 (21.) 37.393 NC   115.958
21. Jondon Trevena  Stany Zjednoczone 37.75 (19.) 37.750 6:50.62 (20.) 41.062 1:51.51 (16.) 37.170 NC   115.982
22. Johan Röjler  Szwecja 37.90 (20.) 37.900 6:45.91 (14.) 40.591 1:55.25 (23.) 38.417 NC   116.907
23. Toshihiko Itokawa  Japonia 38.96 (23.) 38.960 6:41.70 (11.) 40.170 1:53.55 (22.) 37.850 NC   116.980
DSQ Gianni Romme  Holandia 37.11 (12.) 37.110 6:30.40 (2.) 39.040 1:59.61 DSQ 00.000 NC   76.150

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]