Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Kobiet 2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Kobiet
2019 2021
Miejsce finału Halifax
Truro (Kanada)
Podium
Pierwsze miejsce Gold medal with cup.svg  brak
Drugie miejsce Silver medal with cup.svg  brak
Trzecie miejsce Bronze medal with cup.svg  brak

22. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2020 organizowane przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie (IIHF) odbędą się w Kanadzie. Miastami goszczącymi najlepsze reprezentacje świata będą Halifax i Truro. Turniej elity rozegrany zostanie w dniach 31 marca – 10 maja 2020 roku. Zawody będą jednocześnie kwalifikacją do następnego turnieju oraz kwalifikacją do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Po raz pierwszy w historii w Mistrzostwach Świata w hokeju na lodzie rywalizacja toczyć się będzie w trzech dywizjach. Debiutantem będzie reprezentacja Litwy.

Elita[edytuj | edytuj kod]

Turniej zostanie rozegrany w dniach od 31 marca do 10 kwietnia 2020 roku w Halifaxie i Truro w Kanadzie. Weźmie w nim udział 10 najlepszych drużyn świata.

W tej części mistrzostw system rozgrywania meczów jest inny niż w niższych dywizjach. Najpierw wszystkie drużyny uczestniczą w fazie grupowej, w której będą podzielone na dwie 5-zespołowe grupy. Z grupy A, która jest grupą silniejszą do ćwierćfinału awansują wszystkie pięć zespołów, natomiast z grupy B do ćwierćfinału awansują trzy najlepsze zespoły. Dwie najsłabsze ekipy z tej grupy spadną do Dywizji I Grupy A.

W Mistrzostwach Świata Elity 2020 zagrają następujące reprezentacje:

Dywizja I[edytuj | edytuj kod]

Grupa A Dywizji I jest drugą klasą mistrzowską, z której dwie pierwsze drużyny uzyskują awans do Elity, a ostatni zespół jest degradowany do Grupy B Dywizji I. Grupa B Dywizji I stanowi trzecią klasę mistrzowską. Jej zwycięzca awansuje do Dywizji I Grupy A, zaś ostatnia drużyny spada do Dywizji II Grupy A.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Świata Dywizji I Grupy A zostaną rozegrane w dniach od 12 do 18 kwietnia 2020 roku w Angers, we Francji. Zagrają w nich następujące drużyny:

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Świata Dywizji I Grupy B zostaną rozegrane w dniach od 28 marca do 3 kwietnia 2020 roku w Katowicach w Polsce. Zagrają w nich następujące drużyny:

Dywizja II[edytuj | edytuj kod]

Grupa A Dywizji II jest czwartą klasą mistrzowską, z której pierwsza drużyna uzyskują awans do Dywizji I Grupy B, a ostatni zespół jest degradowany do Grupy B Dywizji II. Grupa B Dywizji II stanowi piątą klasę mistrzowską. Jej zwycięzca awansuje do Dywizji II Grupy A, zaś ostatnia drużyny spada do Dywizji III.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Świata Dywizji II Grupy A zostaną rozegrane w dniach od 29 marca do 4 kwietnia 2020 roku w Jaca, w Hiszpanii. Zagrają w nich następujące drużyny:

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Świata Dywizji II Grupy B zostaną rozegrane w dniach od 23 do 29 lutego 2020 roku w Akureyri, w Islandii. Zagrają w nich następujące drużyny:

Dywizja III[edytuj | edytuj kod]

Dywizja III jest szóstą klasą mistrzowską. Zwycięzca uzyska awans do Dywizji II Grupy B.

Mistrzostwa Świata Dywizji III zostaną rozegrane w dniach od 4 do 10 grudnia 2019 roku w stolicy Bułgarii w Sofii. Zagrają w nich następujące drużyny:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]