Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie 2019
2018 2021
Data 21–25 sierpnia
Miejscowość Węgry Segedyn
Organizator ICF
Strona internetowa

Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie 2019 – 45. edycja mistrzostw świata w kajakarstwie. Zawody zostały rozegrane w dniach 21–25 sierpnia w Segedynie.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

W 42 konkurencjach rozdano 125 medali[1].

Konkurencja Gold medal world centered-2.svg Złoto Silver medal world centered-2.svg Srebro Bronze medal world centered-2.svg Brąz
Kobiety
K1 200 m Nowa Zelandia Lisa Carrington Polska Marta Walczykiewicz Dania Emma Aastrand Jørgensen
Hiszpania Teresa Portela
K1 500 m Nowa Zelandia Lisa Carrington Białoruś Wolha Chudzienka Węgry Danuta Kozák
K1 1000 m Węgry Tamara Csipes Polska Justyna Iskrzycka Wielka Brytania Lizzie Broughton
K1 5000 m Węgry Dóra Bodonyi Niemcy Tabea Medert Białoruś Maryna Litwinczuk
K2 200 m  Białoruś
Maryna Litwinczuk
Wolha Chudzienka
 Słowenia
Špela Ponomarenko Janić
Anja Osterman
 Węgry
Blanka Kiss
Anna Lucz
K2 500 m  Białoruś
Maryna Litwinczuk
Wolha Chudzienka
 Polska
Karolina Naja
Anna Puławska
 Słowenia
Špela Ponomarenko Janić
Anja Osterman
K2 1000 m  Węgry
Erika Medveczky
Réka Hagymási
 Niemcy
Tabea Medert
Sarah Brüßler
 Meksyk
Karina Alanís
Maricela Montemayor
K4 500 m  Węgry
Dóra Bodonyi
Erika Medveczky
Tamara Csipes
Alida Dóra Gazsó
 Białoruś
Maryna Litwinczuk
Wolha Chudzienka
Nadzieja Papok
Marharyta Machniewa
 Polska
Karolina Naja
Anna Puławska
Katarzyna Kołodziejczyk
Helena Wiśniewska
C1 200 m Stany Zjednoczone Nevin Harrison Rosja Ołesja Romasienko Białoruś Alena Nazdrowa
C1 500 m Białoruś Alena Nazdrowa Rosja Ksenija Kuracz Ukraina Anastasija Czetwerikowa
C1 5000 m Białoruś Wolha Klimawa Chile María Mailliard Chińska Republika Ludowa Zhang Yajue
C2 200 m  Chiny
Lin Wenjun
Zhang Luqi
 Węgry
Kincső Takács
Virág Balla
 Uzbekistan
Dilnoza Rakhmatova
Nilufar Zokirova
C2 500 m  Chiny
Sun Mengya
Xu Shixiao
 Węgry
Kincső Takács
Virág Balla
 Białoruś
Wolha Klimawa
Nadzieja Makarczanka
KL1 200 m Ukraina Maryna Mażuła Niemcy Edina Müller Chile Katherine Wollermann
KL2 200 m Wielka Brytania Charlotte Henshaw Wielka Brytania Emma Wiggs Australia Susan Seipel
KL3 200 m Uzbekistan Shakhnoza Mirzaeva Wielka Brytania Laura Sugar Iran Shahla Behrouzirad
VL1 200 m Japonia Monika Seryu Niemcy Esther Bode Nie przyznano
VL2 200 m Wielka Brytania Emma Wiggs Australia Susan Seipel Rosja Marija Nikiforowa
VL3 200 m Wielka Brytania Charlotte Henshaw Rosja Łarisa Wolik Ukraina Natalia Łahutenko
Mężczyźni
K1 200 m Wielka Brytania Liam Heath Serbia Strahinja Stefanović Hiszpania Carlos Garrote
K1 500 m Niemcy Tom Liebscher Białoruś Mikita Borykau Rosja Maksim Spiesiwcew
K1 1000 m Węgry Bálint Kopasz Czechy Josef Dostál Portugalia Fernando Pimenta
K1 5000 m Białoruś Aleh Jurenia Niemcy Max Hoff Portugalia Fernando Pimenta
K2 200 m  Rosja
Jurij Postrigaj
Aleksandr Djaczenko
 Polska
Piotr Mazur
Bartosz Grabowski
 Węgry
Márk Balaska
Levente Apagyi
K2 500 m  Białoruś
Stanisłau Dajnieka
Dzmitryj Natynczyk
 Hiszpania
Pelayo Roza
Pedro Vázquez Llenín
 Niemcy
Marcus Groß
Martin Hiller
K2 1000 m  Niemcy
Max Hoff
Jacob Schopf
 Hiszpania
Francisco Cubelos
Íñigo Peña
 Francja
Cyrille Carré
Étienne Hubert
K4 500 m  Niemcy
Tom Liebscher
Ronald Rauhe
Max Rendschmidt
Max Lemke
 Hiszpania
Saúl Craviotto
Carlos Arévalo
Rodrigo Germade
Marcus Walz
 Słowacja
Erik Vlček
Adam Botek
Csaba Zalka
Samuel Baláž
K4 1000 m  Niemcy
Lukas Reuschenbach
Felix Frank
Jakob Thordsen
Tobias-Pascal Schultz
 Rosja
Wasilij Pogreban
Aleksiej Wostrikow
Oleg Siniawin
Igor Kałasznikow
 Słowacja
Gábor Jakubík
Juraj Tarr
Denis Myšák
Ákos Gacsal
C1 200 m Litwa Henrikas Žustautas Białoruś Arciom Kozyr Gruzja Zaza Nadiradze
C1 500 m Niemcy Sebastian Brendel Rosja Angeł Kodinow Mołdawia Oleg Tarnovschi
C1 1000 m Brazylia Isaquias Queiroz dos Santos Polska Tomasz Kaczor Francja Adrien Bart
C1 5000 m Niemcy Sebastian Brendel Węgry Balázs Adolf Kuba Fernando Dayán Jorge Enríquez
C2 200 m  Hiszpania
Alberto Pedrero
Pablo Graña
 Polska
Michał Łubniewski
Arsen Śliwiński
 Uzbekistan
Artur Guliev
Elyorjon Mamadaliev
C2 500 m  Chiny
Li Qiang
Xing Song
 Węgry
Jonatán Hajdu
Ádám Fekete
 Hiszpania
Alfonso Benavides
Antoni Segura
C2 1000 m  Chiny
Liu Hao
Wang Hao
 Kuba
Serguey Torres Madrigal
ernando Dayán Jorge Enríquez
 Brazylia
Erlon de Souza Silva
Isaquias Queiroz dos Santos
C4 500 m  Rosja
Iwan Sztyl
Pawieł Pietrow
Wiktor Mielantiew
Michaił Pawłow
 Niemcy
Jan Vandrey
Conrad-Robin Scheibner
Tim Hecker
Moritz Adam
 Białoruś
Andrej Bahdanowicz
Jewhenij Tengel
Maksym Kryśko
Witalij Asiecki
KL1 200 m Węgry Péter Pál Kiss Włochy Esteban Farias Brazylia Luis Carlos Cardoso da Silva
KL2 200 m Australia Curtis McGrath Włochy Federico Mancarella Nowa Zelandia Scott Martlew
KL3 200 m Ukraina Serhij Jemelianow Rosja Leonid Kryłow Brazylia Caio Ribeiro de Carvalho
VL1 200 m Ukraina Mykoła Fedorenko Niemcy Peter Happ Chile Robinson Méndez
VL2 200 m Brazylia Luis Carlos Cardoso da Silva Portugalia Norberto Mourão Polska Jakub Tokarz
VL3 200 m Australia Curtis McGrath Brazylia Caio Ribeiro de Carvalho Wielka Brytania Stuart Wood

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Kajakarstwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Reprezentacja Gold medal world centered-2.svg Silver medal world centered-2.svg Bronze medal world centered-2.svg Razem
1.  Białoruś 6 4 4 14
2.  Niemcy 6 4 1 11
3.  Węgry 5 4 3 12
4.  Chiny 4 0 1 5
5.  Rosja 2 3 1 6
6.  Nowa Zelandia 2 0 0 2
7.  Hiszpania 1 3 3 7
8.  Brazylia 1 0 1 2
 Wielka Brytania 1 0 1 2
10.  Litwa 1 0 0 1
 Stany Zjednoczone 1 0 0 1
12.  Polska 0 6 1 7
13.  Kuba 0 1 1 2
 Słowenia 0 1 1 2
15.  Bułgaria 0 1 0 1
 Chile 0 1 0 1
 Czechy 0 1 0 1
 Serbia 0 1 0 1
19.  Francja 0 0 2 2
 Portugalia 0 0 2 2
 Słowacja 0 0 2 2
 Uzbekistan 0 0 2 2
23.  Dania 0 0 1 1
 Gruzja 0 0 1 1
 Meksyk 0 0 1 1
 Mołdawia 0 0 1 1
 Ukraina 0 0 1 1
Razem 30 30 31 91

Parakajakarstwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Reprezentacja Gold medal world centered-2.svg Silver medal world centered-2.svg Bronze medal world centered-2.svg Razem
1.  Wielka Brytania 3 2 1 6
2.  Ukraina 3 0 1 4
3.  Australia 2 1 1 4
4.  Brazylia 1 1 2 4
5.  Japonia 1 0 0 1
 Uzbekistan 1 0 0 1
 Węgry 1 0 0 1
8.  Niemcy 0 3 0 3
9.  Rosja 0 2 1 3
10.  Włochy 0 2 0 2
11.  Portugalia 0 1 0 1
12.  Chile 0 0 2 2
13.  Iran 0 0 1 1
 Nowa Zelandia 0 0 1 1
 Polska 0 0 1 1
Razem 12 12 11 35

Reprezentacja Polski[edytuj | edytuj kod]

22 sierpnia podczas zawodów parakajakowych brązowy medal zdobył Jakub Tokarz w konkurencji VL2 200 metrów[2].

Następnego dnia srebro zdobyli w rywalizacji kanadyjek na 200 metrów Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński, tracąc do HiszpanówAlberto Pedrero i Pablo Graña 0,12 sekundy[3]. Drugiego dnia finałów dorobek o trzy srebrne medale powiększyły Marta Walczykiewicz w jedynce na 200 metrów[4], Justyna Iskrzycka na 1000 metrów[5] oraz w dwójce na dystansie 500 metrów Karolina Naja i Anna Puławska[6].

Na zakończenie mistrzostw kolejne srebra dorzucili Tomasz Kaczor w kanadyjce na 1000 metrów, który jednocześnie uzyskał kwalifikację do igrzysk olimpijskich w Tokio[7] oraz Piotr Mazur i Bartosz Grabowski w dwójce na 500 metrów, tracąc do zwycięzców 0,05 sekundy[8]. Brązem udział reprezentacji Polski zakończyła kobieca czwórka na dystansie 500 metrów w składzie Karolina Naja, Anna Puławska, Katarzyna Kołodziejczyk i Helena Wiśniewska[9].

Zawodnik Konkurencja Eliminacje Półfinał Finał Pozycja końcowa
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas Strata Pozycja
Marta Walczykiewicz K1 200 m 39,20 1. Q 39,14 1. FA 41,33 +1,94 2. Silver medal world centered-2.svg
Justyna Iskrzycka K1 500 m 1:52,02 4. Q 1:56,93 4. FB 1:57,99 1. 10.
Justyna Iskrzycka K1 1000 m 3:54,84 1. FA 4:09,26 +1,36 2. Silver medal world centered-2.svg
Karolina Naja
Anna Puławska
K2 500 m 1:40,97 2. Q 1:38,02 3. FA 1:43,34 +0,79 2. Silver medal world centered-2.svg
Karolina Naja
Anna Puławska
Katarzyna Kołodziejczyk
Helena Wiśniewska
K4 500 m 1:30,97 2. Q 1:31,20 1. FA 1:34,77 +1,86 3. Bronze medal world centered-2.svg
Dorota Borowska C1 200 m 46,14 1. Q 45,02 1. FA 50,14 +0,83 6. 6.
Magda Stanny C1 500 m 2:14,96 2. Q 2:10,85 2. FA 2:08,84 +8,11 6. 6.
Magda Stanny C1 5000 m 28:21,23 +2:46,56 12. 12.
Julia Walczak
Sylwia Szczerbińska
C2 200 m 46,27 5. Q 46,55 4. NQ 13.
Julia Walczak
Sylwia Szczerbińska
C2 500 m 2:02,36 4. Q 2:06,07 6. FB 2:09,64 +1,44 3. 12.
Kamila Kubas KL2 200 m 55,62 6. Q 55,89 6. NQ 15.
Katarzyna Sobczak KL3 200 m 50,06 3. Q 49,89 2. FA 50,31 +3,02 6. 6.
Paweł Kaczmarek K1 200 m 34,86 3. Q 34,78 3. FB 35,89 +0,44 3. 12.
Przemysław Korsak K1 500 m 1:42,86 1. Q 1:37,83 3. FA 1:38,00 +2,95 9. 9.
Rafał Rosolski K1 1000 m 3:31,42 2. Q 3:28,32 4. FB 3:42,39 +1,57 3. 12.
Rafał Rosolski K1 5000 m DNS
Piotr Mazur
Bartosz Grabowski
K2 200 m 32,01 1. FA 33,10 +0,05 2. Silver medal world centered-2.svg
Rafał Rosolski
Martin Brzeziński
Bartosz Stabno
Przemysław Korsak
K4 500 m 1:20,67 5. Q 1:24,53 8. NQ 23.
Tomasz Barniak C1 200 m 39,45 2. Q 40,35 3. FA 41,79 +2,42 9. 9.
Wiktor Głazunow C1 500 m 1:48,29 2. Q 1:47,74 1. FA 1:55,28 +1,69 4. 4.
Tomasz Kaczor C1 1000 m 3:53,79 2. Q 3:56,78 3. FA 4:00,92 +1,69 2. Silver medal world centered-2.svg
Wiktor Głazunow C1 5000 m 23:41,53 +1:25,67 10. 10.
Michał Łubniewski
Arsen Śliwiński
C2 200 m 37,21 1. FA 36,18 +0,12 2. Silver medal world centered-2.svg
Michał Łubniewski
Arsen Śliwiński
C2 500 m 1:43,85 3. FA 1:42,47 +5,13 8. 8.
Michał Kudła
Mateusz Kamiński
C2 1000 m 3:30,57 3. Q 3:25,95 2. FA 3:46,93 +6,38 6. 6.
Marcin Grzybowski
Aleksander Kitewski
Tomasz Barniak
Wiktor Głazunow
C4 500 m 1:31,23 1. FA 1:50,20 +15,51 9. 9.
Jakub Tokarz KL1 200 m 49,84 3. FA 47,09 +1,67 4. 4.
Robert Studziżba KL2 200 m 48,90 4. Q 50,48 7. NQ 20.
Mateusz Surwiło KL3 200 m 41,84 4. Q 42,01 5. FB 42,77 +0,54 2. 11.
Jakub Tokarz VL2 200 m 52,47 2. Q 52,15 1. FA 53,21 +1,53 3. Bronze medal world centered-2.svg
Tomasz Moździerski VL3 200 m 50,67 4. Q 50,94 4. FB 50,73 2. 10.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Full Results (ang.). Digicorp, 2019-08-25. [dostęp 2019-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-25)].
  2. Jakub Tokarz z brązowym medalem mistrzostw świata! (pol.). TVP Sport, 2019-08-22. [dostęp 2019-08-25].
  3. Srebro Łubniewskiego i Śliwińskiego (pol.). TVP Sport, 2019-08-23. [dostęp 2019-08-25].
  4. Marta Walczykiewicz ze srebrnym medalem (pol.). TVP Sport, 2019-08-24. [dostęp 2019-08-25].
  5. Srebrny medal Justyny Iskrzyckiej (pol.). TVP Sport, 2019-08-24. [dostęp 2019-08-25].
  6. Naja i Puławska ze srebrnymi medalami (pol.). TVP Sport, 2019-08-24. [dostęp 2019-08-25].
  7. Tomasz Kaczor ze srebrem na 1000 metrów (pol.). TVP Sport, 2019-08-25. [dostęp 2019-08-25].
  8. Piotr Mazur i Bartosz Grabowski centymetry od złota na dystansie 200 metrów (pol.). TVP Sport, 2019-08-25. [dostęp 2019-08-25].
  9. Polska osada z brązem na dystansie 500 metrów (pol.). TVP Sport, 2019-08-25. [dostęp 2019-08-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]