Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2011 – bieg na 800 m kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2011
Złoty medal Złoty medal Południowa Afryka Caster Semenya
Srebrny medal Srebrny medal Kenia Janeth Jepkosgei Busienei
Brązowy medal Brązowy medal Stany Zjednoczone Alysia Montano

Bieg na 800 metrów kobiet – jedna z konkurencji rozegranych w ramach lekkoatletycznych mistrzostw świata na Daegu Stadium w Daegu.

Obrończynią tytułu mistrzowskiego z 2009 roku była reprezentantka RPA Caster Semenya[1]. Według stanu przed mistrzostwami: rekordzistką świata w biegu na 800 metrów była Jarmila Kratochvílová (1:53,28 – 26 lipca 1983, Monachium)[2], a najszybszą zawodniczką na świecie w sezonie 2011 była Rosjanka Marija Sawinowa (1:56,95 – 22 lipca 2011, Czeboksary).

Bieg wygrała Marija Sawinowa, ale 10 lutego 2017 Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) zakazał występów Sawinowej przez 4 lata, dodatkowo unieważniono rezultaty Sawinowej od 26 lipca 2010 do 19 sierpnia 2013 roku[3], przez co złoty medal na tych mistrzostwach został odebrany Sawinowej, który wskutek unieważnienia rezultatu Sawinowej otrzymała Caster Semenya.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina[4]
1 września 11:40 Eliminacje
2 września 19:45 Półfinał
4 września 20:15 Finał

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Biegi eliminacyjne odbyły się 1 września. Wystartowało w nich 36 zawodniczek. Bezpośrednio do półfinałów awansowały cztery najlepsze zawodniczki każdego z pięciu biegów (Q) oraz cztery zawodniczki z najlepszymi czasami (q).

Bieg 1[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodniczka Narodowość Tor Rezultat Uwagi
1 Jennifer Meadows  Wielka Brytania 7 2:01,11 Q
2 Maggie Vessey  Stany Zjednoczone 5 2:01,32 Q
3 Rosibel García  Kolumbia 4 2:01,33 Q, SB
4 Eunice Jepkoech Sum  Kenia 4 2:01,37 Q
5 Egle Balciünaité  Litwa 3 2:02,88
6 Yvonne Hak  Holandia 1 2:03,05
- Julija Rusanowa  Rosja 6 2:01,38 DSQ

Bieg 2[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodniczka Narodowość Tor Rezultat Uwagi
1 Kenia Sinclair  Jamajka 4 2:01,66 Q
2 Halima Hachlaf  Maroko 8 2:01,80 Q
3 Julija Krewsun  Ukraina 3 2:01,88 Q
4 Maryna Arzamasawa  Białoruś 2 2:01,97 Q
5 Fantu Magiso  Etiopia 7 2:02,58 q
6 Merve Aydin  Turcja 5 2:04,88
7 Yeon-jung Huh  Korea Południowa 6 2:08,05
8 Zourah Ali  Dżibuti 1 2:36.36 PB

Bieg 3[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodniczka Narodowość Tor Rezultat Uwagi
1 Janeth Jepkosgei Busienei  Kenia 2 1:59,36 Q
2 Alysia Montano  Stany Zjednoczone 4 2:01,88 Q
3 Marilyn Okoro  Wielka Brytania 7 1:59,74 Q
4 Luiza Gega  Albania 1 2:03,21
5 Margarita Matsko  Kazachstan 6 2:04,24
7 Tetiana Petluk  Ukraina 3 DNF
- Jekatierina Kostecka  Rosja 5 1:59,61 DSQ

Bieg 4[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodniczka Narodowość Tor Rezultat Uwagi
1 Caster Semenya  Południowa Afryka 4 2:01,01 Q
2 Cherono Koech  Kenia 5 2:01,03 Q
3 Alice Schmidt  Stany Zjednoczone 6 2:01,11 Q
4 Emma Jackson  Wielka Brytania 1 2:01,17 q
5 Tintu Luka  Indie 2 2:01,89 q
6 Trương Thanh Hằng  Wietnam 7 2:03,52
- Marija Sawinowa  Rosja 3 2:01,01 DSQ

Bieg 5[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodniczka Narodowość Tor Rezultat Uwagi
1 Annet Negesa  Uganda 6 2:02,75 Q
2 Zahra Bouras  Algieria 1 2:02,77 Q
3 Lucia Klocová  Słowacja 3 2:02,81 Q
4 Lilija Łobanowa  Ukraina 7 2:02,84 Q
5 Nikki Hamblin  Nowa Zelandia 2 2:02,87
6 Lemlem Bereket  Kanada 4 2:04,88
7 Swiatłana Usowicz  Białoruś 5 2:05,62

Półfinał[edytuj | edytuj kod]

Biegi półfinałowe odbyły się 2 września. Wystartowało w nich 24 zawodniczki. Bezpośrednio do finału awansowały dwie najlepsze zawodniczki każdego z trzech biegów (Q) oraz dwie zawodniczki z najlepszymi czasami, które zajęły dalsze miejsca (q).

Bieg 1[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodniczka Narodowość Tor Rezultat Uwagi
1 Maggie Vessey  Stany Zjednoczone 4 1:58,98 Q
2 Jennifer Meadows  Wielka Brytania 6 1:59,07
3 Eunice Jepkoech Sum  Kenia 8 1:59,94
4 Rosibel García  Kolumbia 2 2:00,79 SB
5 Annet Negesa  Uganda 1 2:01,51
6 Maryna Arzamasawa  Białoruś 7 2:02,13
- Halima Hachlaf  Maroko 5 DNF
- Julija Rusanowa  Rosja 3 1:58,73 DSQ

Bieg 2[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodniczka Narodowość Tor Rezultat Uwagi
1 Janeth Jepkosgei Busienei  Kenia 5 1:58,50 Q, SB
2 Alysia Montano  Stany Zjednoczone 4 1:58,67 q
3 Lilija Łobanowa  Ukraina 6 1;59,38
4 Emma Jackson  Wielka Brytania 2 1:59,77 PB
5 Tintu Luka  Indie 1 2:00,95 SB
6 Lucia Klocová  Słowacja 8 2:01,85
7 Zahra Bouras  Algieria 7 2:36.36
- Marija Sawinowa  Rosja 3 1:58,45 DSQ

Bieg 3[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodniczka Narodowość Tor Rezultat Uwagi
1 Caster Semenya  Południowa Afryka 4 1:58,07 Q, SB
2 Kenia Sinclair  Jamajka 5 1:58,93 q
3 Fantu Magiso  Etiopia 1 1:59,17 NR
4 Alice Schmidt  Stany Zjednoczone 6 2:01,16
5 Cherono Koech  Kenia 2 2:01,48
6 Marilyn Okoro  Wielka Brytania 7 2:01,54
7 Julija Krewsun  Ukraina 8 2:01,37
- Jekatierina Kostiecka  Rosja 3 1:58,64 DSQ

Finał[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
Gold medal world centered-2.svg Caster Semenya  Południowa Afryka 1:56,35 Najlepszy wynik w sezonie
Silver medal world centered-2.svg Janeth Jepkosgei Busienei  Kenia 1:57,42 Najlepszy wynik w sezonie
Bronze medal world centered-2.svg Alysia Montano  Stany Zjednoczone 1:57,48 Najlepszy wynik w sezonie
4 Maggie Vessey  Stany Zjednoczone 1:58,50 Najlepszy wynik w sezonie
5 Kenia Sinclair  Jamajka 1:58,66
- Marija Sawinowa  Rosja 1:55,87 DSQ
- Jekatierina Kostecka  Rosja 1:57,82 DSQ
- Julija Rusanowa  Rosja 1:59,74 DSQ

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bob Ramsak, Event Report - Women's 800m - Final [dostęp 2011-08-24] (ang.).
  2. World Outdoor Records - Women, iaaf.org [dostęp 2011-08-24] (ang.).
  3. Maria Sawinowa straciła złoto olimpijskie z Londynu w biegu na 800 m, sport.interia.pl [dostęp 2020-05-26] (pol.).
  4. Czasu koreańskiego

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]