Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2019 – bieg na 1500 m mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2019
Bieg na 1500 m mężczyzn
Złoty medal Kenia Timothy Cheruiyot
Srebrny medal Algieria Taoufik Makhloufi
Brązowy medal Polska Marcin Lewandowski

Bieg na 1500 metrów mężczyzn – jedna z konkurencji biegowych rozgrywanych podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata na Stadionie Międzynarodowym Chalifa w Dosze.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina[1]
3 Października 22:00 [2] Eliminacje
4 Października 20:05 [2] Półfinał
6 Października 19:40[2] Finał

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Tabela prezentuje rekord świata, rekordy poszczególnych kontynentów, mistrzostw świata, a także najlepszy rezultat na świecie w sezonie 2019 przed rozpoczęciem mistrzostw[3].

Zawodnik Wynik Miejsce Data
Rekord świata Maroko Hicham El Guerrouj 3:26,00 Włochy Rzym 1998-07-1414 lipca 1998
Listy światowe Kenia Timothy Cheruiyot 3:28,77 Szwajcaria Lozanna 2019-07-055 lipca 2019
Rekord mistrzostw świata Maroko Hicham El Guerrouj 3:27,65 Hiszpania Sewilla 1999-08-2424 sierpnia 1999
Rekord Afryki 3:26,00 Włochy Rzym 1998-07-1414 lipca 1998
Rekord Azji Bahrajn Rashid Ramzi 3:29,14 2006-07-1414 lipca 2006
Rekord Ameryki Północnej Stany Zjednoczone Bernard Lagat 3:29,30 Włochy Rieti 2005-08-2828 sierpnia 2005
Rekord Ameryki Południowej Brazylia Hudson de Souza 3:33,25
Rekord Europy Wielka Brytania Mo Farah 3:28,81 Monako Fontvieille 2013-07-1919 lipca 2013
Rekord Australii i Oceanii Nowa Zelandia Nick Willis 3:29,66 2015-07-1717 lipca 2015

Minima kwalifikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Aby zakwalifikować się do mistrzostw, należało wypełnić minimum kwalifikacyjne wynoszące 3:36,00 (uzyskane w okresie od 1 października 2018 do 23 sierpnia 2019), z uwagi na małą liczbę zawodników z minimum, kolejnych lekkoatletów zaproszono do występu w mistrzostwach na podstawie lokat na listach światowych[4].

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Awans: 6 najlepszych z każdego biegu (Q) oraz 6 z najlepszymi czasami wśród przegranych (q).

Rank Bieg Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1 3 Souleiman, AyanlehAyanleh Souleiman  Dżibuti 3:36,16 Q
2 3 Makhloufi, TaoufikTaoufik Makhloufi  Algieria 3:36,18 Q
3 3 Berglund, KalleKalle Berglund  Szwecja 3:36,19 Q
4 3 Gourley, NeilNeil Gourley  Wielka Brytania 3:36,31 Q
5 3 Engels, CraigCraig Engels  Stany Zjednoczone 3:36,35 Q
6 3 Musagala, RonaldRonald Musagala  Uganda 3:36,54 Q
7 3 Kwemoi, RonaldRonald Kwemoi  Kenia 3:36,66 q
8 3 Gómez, JesúsJesús Gómez  Hiszpania 3:36,72 q
9 2 Cheruiyot, TimothyTimothy Cheruiyot  Kenia 3:36,82 Q
10 3 McSweyn, StewartStewart McSweyn  Australia 3:36,88 q
11 2 Kerr, JoshJosh Kerr  Wielka Brytania 3:36,99 Q
12 2 Blankenship, BenBen Blankenship  Stany Zjednoczone 3:37,13 Q
13 2 Ingebrigtsen, FilipFilip Ingebrigtsen  Norwegia 3:37,26 Q
14 2 Iguider, AbdalaatiAbdalaati Iguider  Maroko 3:37,44 Q
15 2 López, KevinKevin López  Hiszpania 3:37,62 Q
16 1 Ingebrigtsen, JakobJakob Ingebrigtsen  Norwegia 3:37,67 Q
17 1 Miellet, AlexisAlexis Miellet  Francja 3:37,69 Q
18 1 Centrowitz, MatthewMatthew Centrowitz  Stany Zjednoczone 3:37,69 Q
19 1 Wightman, JakeJake Wightman  Wielka Brytania 3:37,72 Q
20 1 Lewandowski, MarcinMarcin Lewandowski  Polska 3:37,75 Q
21 1 Bartelsmeyer, AmosAmos Bartelsmeyer  Niemcy 3:37,80 Q
22 1 Tefera, SamuelSamuel Tefera  Etiopia 3:37,82 q
23 2 Kimeli, IsaacIsaac Kimeli  Belgia 3:37,87 q
24 2 Hich Bachir, YoussoufYoussouf Hich Bachir  Dżibuti 3:37,93 q
25 1 Mechaal, AdelAdel Mechaal  Hiszpania 3:37,95
26 2 Taki, KumariKumari Taki  Kenia 3:37,98
27 2 Sasínek, FilipFilip Sasínek  Czechy 3:38,17
28 1 Manangoi, GeorgeGeorge Manangoi  Kenia 3:38,39
29 1 Gregson, RyanRyan Gregson  Australia 3:38,69
30 1 Waiss Mouhyadin, AbdiAbdi Waiss Mouhyadin  Dżibuti 3:38,79
31 3 Debjani, IsmaelIsmael Debjani  Belgia 3:39,11
32 3 Holuša, JakubJakub Holuša  Czechy 3:39,79
33 1 Ouladha, HichamHicham Ouladha  Maroko 3:39,86
34 2 Johnson, JinsonJinson Johnson  Indie 3:39,86
35 3 Jama Mohamed, AbdullahiAbdullahi Jama Mohamed  Somalia 3:40,84
36 2 Lemi, TeddeseTeddese Lemi  Etiopia 3:41,32 qR
37 3 Saeed Hassan, AbdirahmanAbdirahman Saeed Hassan  Katar 3:42,24
38 2 Dzholomanov, MusulmanMusulman Dzholomanov  Kirgistan 3:45,07
39 1 Rotich, AbrahamAbraham Rotich  Kenia 3:45,19
40 3 Majok Koon Wol, YachYach Majok Koon Wol  Sudan Południowy 3:46,24
41 2 Ramsden, MatthewMatthew Ramsden  Australia 3:47,59 qR
42 2 Amotun Lokoro, PauloPaulo Amotun Lokoro Reprezentacja Uchodźców Reprezentacja Uchodźców 3:48,98
43 1 Antonio Garrido, LucirioLucirio Antonio Garrido  Wenezuela 3:52,93
- 3 Kaazouzi, BrahimBrahim Kaazouzi  Maroko DNS
2 Doukkana, RabilRabil Doukkana  Francja DNS

Półfinał[edytuj | edytuj kod]

Awans: 5 najlepszych z każdego biegu (Q) oraz 2 najszybszych z obu biegów (q).

Rank Bieg Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1 2 Lewandowski, MarcinMarcin Lewandowski  Polska 3:36,50 Q
2 1 Cheruiyot, TimothyTimothy Cheruiyot  Kenia 3:36,53 Q
3 2 Kwemoi, RonaldRonald Kwemoi  Kenia 3:36,53 Q
4 2 Ingebrigtsen, JakobJakob Ingebrigtsen  Norwegia 3:36,58 Q
5 2 Kerr, JoshJosh Kerr  Wielka Brytania 3:36,58 Q
6 1 Makhloufi, TaoufikTaoufik Makhloufi  Algieria 3:36,69 Q
7 1 Gourley, NeilNeil Gourley  Wielka Brytania 3:36,69 Q
8 1 Engels, CraigCraig Engels  Stany Zjednoczone 3:36.69 Q
9 1 Berglund, KalleKalle Berglund  Szwecja 3:36,72 Q
10 2 Hich Bachir, YoussoufYoussouf Hich Bachir  Dżibuti 3:36,72 Q, SB
11 2 Centrowitz, MatthewMatthew Centrowitz  Stany Zjednoczone 3:36.77 q, SB
12 2 Wightman, JakeJake Wightman  Wielka Brytania 3:36,85 q
13 1 Blankenship, BenBen Blankenship  Stany Zjednoczone 3:36,98
14 1 Ingebrigtsen, FilipFilip Ingebrigtsen  Norwegia 3:37,00
15 2 Ramsden, MatthewMatthew Ramsden  Australia 3:37,16 PB
16 2 Musagala, RonaldRonald Musagala  Uganda 3:37,19
17 1 Miellet, AlexisAlexis Miellet  Francja 3:37,39
18 1 Kimeli, IsaacIsaac Kimeli  Belgia 3:37,50
19 2 López, KevinKevin López  Hiszpania 3:37,56
20 2 Bartelsmeyer, AmosAmos Bartelsmeyer  Niemcy 3:37,74
21 1 McSweyn, StewartStewart McSweyn  Australia 3:37,95
22 1 Souleiman, AyanlehAyanleh Souleiman  Dżibuti 3:38,35
23 1 Lemi, TeddeseTeddese Lemi  Etiopia 3:38,79 PB
24 1 Gómez, JesúsJesús Gómez  Hiszpania 3:40,29
25 2 Iguider, AbdalaatiAbdalaati Iguider  Maroko 3:42,23
- 2 Tefera, SamuelSamuel Tefera  Etiopia DNF

Finał[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Państwo Czas Uwagi
Gold medal world centered-2.svg Cheruiyot, TimothyTimothy Cheruiyot  Kenia 3:29,26
Silver medal world centered-2.svg Makhloufi, TaoufikTaoufik Makhloufi  Algieria 3:31,38 SB
Bronze medal world centered-2.svg Lewandowski, MarcinMarcin Lewandowski  Polska 3:31,46 NR
4 Ingebrigtsen, JakobJakob Ingebrigtsen  Norwegia 3:31,70
5 Wightman, JakeJake Wightman  Wielka Brytania 3:31,87 PB
6 Kerr, JoshJosh Kerr  Wielka Brytania 3:32,52 PB
7 Kwemoi, RonaldRonald Kwemoi  Kenia 3:32,72 SB
8 Centrowitz, MatthewMatthew Centrowitz  Stany Zjednoczone 3:32,81 SB
9 Berglund, KalleKalle Berglund  Szwecja 3:33,70 NR
10 Engels, CraigCraig Engels  Stany Zjednoczone 3:34,24
11 Gourley, NeilNeil Gourley  Wielka Brytania 3:37,30
12 Bachir, Youssouf HissYoussouf Hiss Bachir  Dżibuti 3:37,96

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czasu miejscowego.
  2. a b c TIMETABLE – Doha World Championships, iaafworldathleticschamps.com [dostęp 2019-09-27] (ang.).
  3. Men's outdoor 1500 Metres Records, iaaf.org [dostęp 2019-10-01] (ang.).
  4. Competitions Entry Standards 2019 – IAAF World Championships – PDF title, Qualification Standards for the IAAF World Athletics Championships Doha 2019 (ang.). iaaf.org. [dostęp 2019-08-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]