Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2019 – sztafeta 4 × 400 m kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2019
Sztafeta 4 × 400 m kobiet
Złoty medal  Stany Zjednoczone
Phyllis Francis, Sydney McLaughlin, Dalilah Muhammad, Wadeline Jonathas, Jessica Beard*, Allyson Felix*, Kendall Ellis*, Courtney Okolo*
Srebrny medal  Polska
Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Anna Kiełbasińska*
Brązowy medal  Jamajka
Anastasia Le-Roy, Tiffany James, Stephenie Ann McPherson, Shericka Jackson, Roneisha McGregor*
* uczestniczka biegu eliminacyjnego

Sztafeta 4 × 400 metrów kobiet – jedna z konkurencji biegowych drużynowych rozgrywanych podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata na Stadionie Międzynarodowym Chalifa w Dosze.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina[1]
5 października 19:55[2] Eliminacje
6 października 21:15[2] Finał

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Tabela prezentuje rekord świata, rekordy poszczególnych kontynentów, mistrzostw świata, a także najlepszy rezultat na świecie w sezonie 2019 przed rozpoczęciem mistrzostw[3].

Zawodnik Wynik Miejsce Data
Rekord świata  ZSRR
(Tatjana Ledowska, Olga Nazarowa, Marija Pinigina, Olha Bryzhina)
3:15,17 Korea Południowa Seul 1988-10-011 października 1988
Rekord mistrzostw świata  Stany Zjednoczone
(Gwen Torrence, Maicel Malone-Wallace, Natasha Kaiser-Brown, Jearl Miles-Clark)
3:16,71 Niemcy Stuttgart 1993-08-2222 sierpnia 1993
Listy światowe  Stany Zjednoczone U23
(Alexis Holmes, Kimberley Harris, Ziyah Holman, Kayla Davis)
3:24,04 Kostaryka San José 2019-07-2121 lipca 2019
Rekord Afryki  Nigeria
(Olabisi Afolabi, Fatima Yusuf, Charity Opara, Falilat Ogunkoya)
3:21,04 Stany Zjednoczone Atlanta 1996-08-033 sierpnia 1996
Rekord Azji  Chiny
(An Xiaohong, Bai Xiaoyun, Cao Chunying, Ma Yuqin)
3:24,98 Chińska Republika Ludowa Pekin 1993-09-1313 września 1993
Rekord Ameryki Północnej  Stany Zjednoczone
(Denean Howard-Hill, Diane Dixon, Valerie Brisco-Hooks, Florence Griffith-Joyner)
3:15,51 Korea Południowa Seul 1988-10-011 października 1988
Rekord Ameryki Południowej  Brazylia
(Geisa Aparecida Coutinho, Bárbara de Oliveira, Joelma Sousa, Jailma de Lima)
3:26,68 Brazylia São Paulo 2011-08-077 sierpnia 2011
Rekord Europy  ZSRR
(Tatjana Ledowska, Olga Nazarowa, Marija Pinigina, Olha Bryzhina)
3:15,17 Korea Południowa Seul 1988-10-011 października 1988
Rekord Australii i Oceanii  Australia
(Nova Peris, Tamsyn Lewis, Melinda Gainsford-Taylor, Cathy Freeman)
3:23,81 Australia Sydney 2000-09-3030 września 2000

Minima kwalifikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Aby zakwalifikować się do mistrzostw, należało znaleźć się w ósemce najlepszych sztafet zawodów IAAF World Relays 2019 lub ośmiu najlepszych sztafet na światowych listach według rankingu czasów (zaliczano wyniki uzyskane w okresie od 1 stycznia 2018 do 23 sierpnia 2019)[4].

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Awans: Pierwsze trzy z każdego biegu (Q) i dwie z najlepszymi czasami wśród przegranych (q).

Pozycja Bieg Tor Państwo Zawodnicy Czas Uwagi
1. 2 6  Stany Zjednoczone Beard, JessicaJessica Beard, Felix, AllysonAllyson Felix, Ellis, KendallKendall Ellis, Okolo, CourtneyCourtney Okolo 3:22,96 Q, WL
2. 1 7  Jamajka McGregor, RoneishaRoneisha McGregor, Le-Roy, AnastasiaAnastasia Le-Roy, James, TiffanyTiffany James, McPherson, Stephenie AnnStephenie Ann McPherson 3:23,64 Q, WL
3. 2 3  Wielka Brytania Clark, ZoeyZoey Clark, Williams, JodieJodie Williams, Turner, JessicaJessica Turner, Nielsen, LaviaiLaviai Nielsen 3:24,99 Q, SB
4. 1 4  Polska Kiełbasińska, AnnaAnna Kiełbasińska, Hołub-Kowalik, MałgorzataMałgorzata Hołub-Kowalik, Wyciszkiewicz, PatrycjaPatrycja Wyciszkiewicz, Święty-Ersetic, JustynaJustyna Święty-Ersetic 3:25,78 Q
5. 1 8  Kanada Brown, AliciaAlicia Brown, Stiverne, AiyannaAiyanna Stiverne, Price, MadelineMadeline Price, Watson, SageSage Watson 3:25,86 Q, SB
6. 2 2  Ukraina Kłymiuk, KaterynaKateryna Kłymiuk, Lachowa, OlhaOlha Lachowa, Melnyk, TetianaTetiana Melnyk, Ryżykowa, AnnaAnna Ryżykowa 3:26,57 Q, SB
7. 2 4  Belgia Claes, HanneHanne Claes, Vervaet, ImkeImke Vervaet, Couckuyt, PaulienPaulien Couckuyt, Laus, CamilleCamille Laus 3:26,58 q, NR
8. 1 3  Holandia Klaver, LiekeLieke Klaver, de Witte, LisanneLisanne de Witte, Baak, BiancaBianca Baak, Bol, FemkeFemke Bol 3:27,40 q, SB
9. 2 9  Włochy Chigbolu, Maria BenedictaMaria Benedicta Chigbolu, Folorunso, AyomideAyomide Folorunso, Trevisan, GiancarlaGiancarla Trevisan, Lukudo, RaphaelaRaphaela Lukudo 3:27,57
10. 1 5  Australia Oboya, BendereBendere Oboya, Boden, LaurenLauren Boden, Beer, EllieEllie Beer, Bennett, RebeccaRebecca Bennett 3:28,64 SB
11. 1 6  Indie Mathew, JisnaJisna Mathew, Poovamma, Machettira RajuMachettira Raju Poovamma, Vismaya, Velluva KorothVelluva Koroth Vismaya, Subha, VenkatesanVenkatesan Subha 3:29,42 SB
12. 1 9  Francja Brossier, AmandineAmandine Brossier, Sananes, DéborahDéborah Sananes, Trynkler, ÉliseÉlise Trynkler, Raharolahy, AgnèsAgnès Raharolahy 3:29,66 SB
13. 2 5  Kuba Hechavarría, ZurianZurian Hechavarría, Almanza, Rose MaryRose Mary Almanza, Rodríguez, AdrianaAdriana Rodríguez, Gómez, RoxanaRoxana Gómez 3:29,84 SB
14. 2 8  Szwajcaria Sprunger, LéaLéa Sprunger, Humair, FanetteFanette Humair, Pellaud, RachelRachel Pellaud, Giger, YasminYasmin Giger 3:30,63
15. 1 2  Nigeria Oladoye, BlessingBlessing Oladoye, George, PatiencePatience George, Egbeniyi, Abike FunmilolaAbike Funmilola Egbeniyi, Ofili, FavourFavour Ofili 3:35,90
2 7  Botswana Babolayi, OarabileOarabile Babolayi, Basele, ThomphangThomphang Basele, Nowe, OratileOratile Nowe, Montsho, AmantleAmantle Montsho DNS

Finał[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Tor Państwo Zawodnicy Czas Uwagi
Gold medal world centered-2.svg 7  Stany Zjednoczone Francis, PhyllisPhyllis Francis, McLaughlin, SydneySydney McLaughlin, Muhammad, DalilahDalilah Muhammad, Jonathas, WadelineWadeline Jonathas 3:18,92 WL
Silver medal world centered-2.svg 6  Polska Baumgart-Witan, IgaIga Baumgart-Witan, Wyciszkiewicz, PatrycjaPatrycja Wyciszkiewicz, Hołub-Kowalik, MałgorzataMałgorzata Hołub-Kowalik, Święty-Ersetic, JustynaJustyna Święty-Ersetic 3:21.89 NR
Bronze medal world centered-2.svg 4  Jamajka Le-Roy, AnastasiaAnastasia Le-Roy, James, TiffanyTiffany James, McPherson, Stephenie AnnStephenie Ann McPherson, Jackson, SherickaShericka Jackson 3:22,37 SB
4. 5  Wielka Brytania Clark, ZoeyZoey Clark, Williams, JodieJodie Williams, Diamond, EmilyEmily Diamond, Nielsen, LaviaiLaviai Nielsen 3:23,02 SB
5. 2  Belgia Claes, HanneHanne Claes, Vervaet, ImkeImke Vervaet, Couckuyt, PaulienPaulien Couckuyt, Laus, CamilleCamille Laus 3:27,15
6. 8  Ukraina Kłymiuk, KaterynaKateryna Kłymiuk, Lachowa, OlhaOlha Lachowa, Melnyk, TetianaTetiana Melnyk, Ryżykowa, AnnaAnna Ryżykowa 3:27,15
7. 3  Holandia Klaver, LiekeLieke Klaver, de Witte, LisanneLisanne de Witte, Baak, BiancaBianca Baak, Bol, FemkeFemke Bol 3:27,15
9  Kanada Brown, AliciaAlicia Brown, Stiverne, AiyannaAiyanna Stiverne, Price, MadelineMadeline Price, Watson, SageSage Watson DSQ R163.3 (a)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czasu miejscowego.
  2. a b Women's 4 × 400 metres relay − Timetable, iaaf.org [dostęp 2019-09-30] (ang.).
  3. Women's outdoor 4x400 Metres Relay, iaaf.org [dostęp 2019-09-11] (ang.).
  4. Start list (ang.). iaaf.org. [dostęp 2019-09-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]