Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 1999

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
3. MŚ << 4. Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 1999 >> 5. MŚ

Miejsce Hongkong, Chiny
Liczba ekip 61
Liczba sportowców 516
Liczba konkurencji 40
Otwarcie 1 kwietnia 1999
Zamknięcie 4 kwietnia 1999
Liczba polskich reprezentantów

IV Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie odbyły się w dniach 1-4 kwietnia 1999 roku w Hongkongu w Chinach.

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1  Australia 9 11 7 27
2  Japonia 6 2 1 9
3  Wielka Brytania 4 5 4 13
4  Szwecja 4 4 3 11
5  Stany Zjednoczone 3 1 0 4
6  Słowacja 3 0 0 3
7  Holandia 2 3 5 10
8  Ukraina 2 1 1 4
9  Kuba 2 0 0 2
10  Chiny 1 3 2 6
11  Niemcy 1 1 0 2
12  Rosja 1 0 3 4
13  Dania 1 0 2 3
14  Finlandia 1 0 0 1
15  Kanada 0 3 5 8
16  Południowa Afryka 0 3 0 3
17  Polska 0 1 2 3
18  Włochy 0 1 1 2
19  Argentyna 0 1 0 1
20  Hiszpania 0 0 2 2
20  Szwajcaria 0 0 2 2
# 20 państw 40 40 40 120

Podium[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal with cup.svg Czas Silver medal with cup.svg Czas Bronze medal with cup.svg Czas
Styl dowolny
50 m Wielka Brytania Mark Foster 21,81 Argentyna José Meolans 21,84 Holandia Mark Veens 21,88
100 m Szwecja Lars Frölander 47,05 Australia Michael Klim 47,49 Polska Bartosz Kizierowski 47,75
200 m Australia Ian Thorpe 1:43,28 Australia Michael Klim 1:43,78 Holandia Pieter van den Hoogenband 1:44,39
400 m Australia Grant Hackett 3:35,01 Australia Ian Thorpe 3:35,64 Włochy Massimiliano Rosolino 3:42,81
1500 m Australia Grant Hackett 14:32,87 Wielka Brytania Graeme Smith 14:45,41 Australia Daniel Kowalski 14:51,44
Styl motylkowy
50 m Wielka Brytania Mark Foster 23,61 Chińska Republika Ludowa Qiang Zhang 23,87 Holandia Joris Keizer 23,96
100 m Szwecja Lars Frölander 51,45 Australia Michael Klim 51,56 Wielka Brytania James Hickman 51,60
200 m Wielka Brytania James Hickman 1:52,71 Japonia Takashi Yamamoto 1:54,68 Ukraina Denys Syłantiew 1:55,41
Styl grzbietowy
50 m Kuba Rodolfo Falcon 24,34 Polska Mariusz Siembida 23,41 Australia Matt Welsh 24,70
100 m Kuba Rodolfo Falcon 52,44 Australia Matt Welsh 52,45 Polska Mariusz Siembida 53,27
200 m Australia Josh Watson 1:54,67 Kanada Mark Versfeld 1:55,42 Rosja Sergiej Ostapczuk 1:55,61
Styl klasyczny
50 m Ukraina Dmytri Kraewskyj 27,40 Szwecja Patrik Isaksson 27,57 Szwajcaria Remo Lütolf 27,59
100 m Szwecja Patrik Isaksson 59,69 Włochy Domenico Fioravanti 59,88 Kanada Morgan Knabe 59,93
200 m Australia Phil Rogers 2:08,72 Australia Ryan Mitchell 2:08,73 Rosja Dmitrij Komornikow 2:09,18
Styl zmienny
100 m Finlandia Jani Sievinen 54,18 Australia Matthew Dunn 54,77 Dania Jacob Andersen 55,05
200 m Australia Matthew Dunn 1:55,81 Wielka Brytania James Hickman 1:56,51 Holandia Marcel Wouda 1:58,63
400 m Australia Matthew Dunn 4:06,05 Holandia Marcel Wouda 4:09,29 Hiszpania Frederik Hviid 4:10,92
Sztafety
4 × 100 m Styl dowolny  Australia
Chris Fydler
Todd Pearson
Ian Thorpe
Michael Klim
3:11,21  Holandia
Mark Veens
Johan Kenkhuis
Marcel Wouda
Pieter van den Hoogenband
3:11,57
 Szwecja
Dan Lindström
Lars Frölander
Matthias Ohlin
Daniel Carlsson
3:12,69
4 × 200 m Styl dowolny  Holandia
Pieter van den Hoogenband
Johan Kenkhuis
Martijn Zuijdweg
Marcel Wouda
7:04,48
RE
 Wielka Brytania
Gavin Meadows
Sion Brinn
Paul Palmer
Edward Sinclair
7:07,20  Kanada
Mark Johnston
Brian Johns
Rick Say
Yannick Lupien
7:08,02
4 × 100 m Styl zmienny  Australia
Matt Welsh
Phil Rogers
Michael Klim
Chris Fydler
3:29,88
RM
 Szwecja
Mattias Ohlin
Patrik Isaksson
Daniel Carlsson
Lars Frölander
3:30,32
RE
 Wielka Brytania
Neil Willey
Darren Mew
James Hickman
Sion Brinn
3:32,25

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal with cup.svg Czas Silver medal with cup.svg Czas Bronze medal with cup.svg Czas
Styl dowolny
50 m Holandia Inge de Bruijn 24,35 Stany Zjednoczone Jenny Thompson 24,57 Wielka Brytania Alison Sheppard 24,97
100 m Stany Zjednoczone Jenny Thompson 53,24 Niemcy Sandra Völker 53,76 Wielka Brytania Sue Rolph 53,78
200 m Słowacja Martina Moravcová 1:56,11 Chińska Republika Ludowa Qin Caini 1:57,26 Szwecja Josefin Lillhage 1:57,46
400 m Rosja Nadejda Chemezova 4:05,23 Chińska Republika Ludowa Qin Caini 4:06,34 Kanada Joanne Malar 4:06,83
800 m Chińska Republika Ludowa Hua Chen 8:20,13 Australia Rachel Harris 8:23,36 Szwajcaria Flavia Rigamonti 8:26,38
Styl motylkowy
50 m Stany Zjednoczone Jenny Thompson 26,18 Szwecja Anna-Karin Kammerling 26,21 Holandia Inge de Bruijn 26,41
100 m Stany Zjednoczone Jenny Thompson 57,65 Szwecja Johanna Sjöberg 57,74 Japonia Ayari Aoyama 58,29
200 m Dania Mette Jacobsen 2:06,52 RE Australia Petria Thomas 2:06,53 Dania Sophia Skou 2:08,29
Styl grzbietowy
50 m Niemcy Sandra Völker 27,63 Japonia Mai Nakamura 27,73 Australia Kellie McMillan 28,29
100 m Japonia Mai Nakamura 58,67 Kanada Kelly Stefanyshyn 1:00,43 Kanada Erin Gammel 1:00,49
200 m Japonia Mai Nakamura 2:06,49 Wielka Brytania Helen Don-Duncan 2:08,18 Kanada Kelly Stefanyshyn 2:09,51
Styl klasyczny
50 m Japonia Masami Tanaka 30,80 Południowa Afryka Penelope Heyns 30,88 Chińska Republika Ludowa Xue Han 31,24
100 m Japonia Masami Tanaka 1:06,38 Południowa Afryka Penelope Heyns 1:06,47 Australia Samantha Riley 1:07,50
200 m Japonia Masami Tanaka 2:20,22 Południowa Afryka Penelope Heyns 2:24,27 Chińska Republika Ludowa Hui Qi 2:25,65
Styl zmienny
100 m Słowacja Martina Moravcová 1:00,20 RE Australia Lori Munz 1:01,40 Rosja Oksana Wieriewka 1:01,55
200 m Słowacja Martina Moravcová 2:09,33 Ukraina Jana Kłoczkowa 2:10,67 Australia Lori Munz 2:11,48
400 m Ukraina Jana Kłoczkowa 4:32,32 Kanada Joanne Malar 4:34,90 Hiszpania Lourdes Becerra 4:38,44
Sztafety
4 × 100 m Styl dowolny  Wielka Brytania
Alison Sheppard
Claire Huddart
Karen Pickering
Sue Rolph
3:36,88  Holandia
Thamar Henneken
Wilma van Hofwegen
Chantal Groot
Inge de Bruijn
3:39,40  Australia
Lori Munz
Rebecca Creedy
Melanie Dodd
Sarah Ryan
3:39,82
4 × 200 m Styl dowolny  Szwecja
Josefin Lillhage
Louise Jöhncke
Johanna Sjöberg
Malin Svahnström
7:51,70 RM  Wielka Brytania
Claire Huddart
Karen Legg
Nicola Jackson
Karen Pickering
7:53,98  Australia
Lori Munz
Jacinta van Lint
Rebecca Creedy
Giaan Rooney
7:55,81
4 × 100 m Styl zmienny  Japonia
Mai Nakamura
Masami Tanaka
Ayari Aoyama
Sumika Minamoto
3:57,62 RM  Australia
Giaan Rooney
Samantha Riley
Petria Thomas
Lori Munz
4:00,37  Szwecja
Therese Alshammar
Maria Östling
Johanna Sjöberg
Louise Jöhncke
4:00,84 RE