Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
11. MŚ << 12. Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2014 >> 13. MŚ
Miejsce Doha, Katar Katar
Liczba konkurencji 40
Liczba zawodników 1300
Liczba państw 174

12. Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie odbyły się w 2014 roku w Aspire Sports Complex w Dosze (Katar)[1].

Katania była jedynym kandydatem i została wybrana na gospodarza Mistrzostw Świata na spotkaniu FINA 14 grudnia 2010 w Dubaju[2].

W listopadzie 2011 roku Włoska Federacja Pływacka (FIN) wycofała kandydaturę Katanii z powodu braku wsparcia włoskiego rządu dla imprezy[3][4].

4 kwietnia 2012 roku Zarząd FINA ogłosił, że mistrzostwa zorganizuje Doha[1][5]

Podczas mistrzostw ustanowiono 23 rekordy świata (15 x kobiety, 7 x mężczyźni oraz 1 podczas konkurencji mieszanej). Węgierka Katinka Hosszú pobiła 4 rekordy globu.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
Styl dowolny
Mężczyźni 50 m Florent Manaudou
 Francja
20,26 WR Marco Orsi
 Włochy
20,69 César Cielo
 Brazylia
20,88
Mężczyźni 100 m César Cielo
 Brazylia
45,75 Florent Manaudou
 Francja
45,81 Daniła Izotow
 Rosja
46,09
Mężczyźni 200 m Chad le Clos
 Południowa Afryka
1:41,45 Daniła Izotow
 Rosja
1:41,67 Ryan Lochte
 Stany Zjednoczone
1:42,09
Mężczyźni 400 m Péter Bernek
 Węgry
3:34,32 CR James Guy
 Wielka Brytania
3:36,35 Velimir Stjepanović
 Serbia
3:38,17 NR
Mężczyźni 1500 m Gregorio Paltrinieri
 Włochy
14:16,10 CR, ER Oussama Mellouli
 Tunezja
14:18,79 AF Ryan Cochrane
 Kanada
14:23,35 AM
Styl grzbietowy
Mężczyźni 50 m Florent Manaudou
 Francja
22,22 WR Eugene Godsoe
 Stany Zjednoczone
23,05 Stanisław Doniec
 Rosja
23,10
Mężczyźni 100 m Mitch Larkin
 Australia
49,57 Radosław Kawęcki
 Polska
50,11 Ryōsuke Irie
 Japonia
Matthew Grevers
 Stany Zjednoczone
50,12
Mężczyźni 200 m Radosław Kawęcki
 Polska
1:47,38 NR Ryan Lochte
 Stany Zjednoczone
1:48,20 Mitch Larkin
 Australia
1:48,35
Styl klasyczny
Mężczyźni 50 m Felipe França Silva
 Brazylia
25,63 CR, AM Adam Peaty
 Wielka Brytania
Cameron van der Burgh
 Południowa Afryka
25,87 nie przyznano
Mężczyźni 100 m Felipe França Silva
 Brazylia
56,29 CR Adam Peaty
 Wielka Brytania
56,35 Giacomo Perez d'Ortona
 Francja
56,78
Mężczyźni 200 m Dániel Gyurta
 Węgry
2:01,49 Marco Koch
 Niemcy
2:01,91 Kiriłł Prigoda
 Rosja
2:02,38
Styl motylkowy
Mężczyźni 50 m Chad le Clos
 Południowa Afryka
21,95 CR Nicholas Santos
 Brazylia
22,08 Andrij Howorow
 Ukraina
22,49
Mężczyźni 100 m Chad le Clos
 Południowa Afryka
48,44 WR Tom Shields
 Stany Zjednoczone
48,99 Tommaso D’Orsogna
 Australia
49,60
Mężczyźni 200 m Chad le Clos
 Południowa Afryka
1:48,61 CR Daiya Seto
 Japonia
1:48,92 AS Paweł Korzeniowski
 Polska
1:50,21
Styl zmienny
Mężczyźni 100 m Markus Deibler
 Niemcy
50,66 WR Władimir Morozow
 Rosja
50,81 Ryan Lochte
 Stany Zjednoczone
51,24
Mężczyźni 200 m Kōsuke Hagino
 Japonia
1:50,47 AS Ryan Lochte
 Stany Zjednoczone
1:51,31 Daiya Seto
 Japonia
1:51,79
Mężczyźni 400 m Daiya Seto
 Japonia
3:56,33 AS Kōsuke Hagino
 Japonia
4:01,17 Dávid Verrasztó
 Węgry
4:01,82
Styl dowolny
Mężczyźni 4x50 m  Rosja
 Władimir Morozow (21,01)
 Jewgienij Siedow (21,37)
 Oleg Tichobajew (20,59)
 Siergiej Fiesikow (20,63)
Nikita Konowałow
Jewgienij Korotyszkin
Aleksandr Popkow
1:22,60 WR  Stany Zjednoczone
 Josh Schneider (21,05)
 Tom Shields (20,99)
 Jimmy Feigen (20,79)
 Ryan Lochte (20,64)
Matthew Grevers
Darian Townsend
1:23,47  Włochy
 Luca Dotto (21,45)
 Marco Orsi (20,43)
 Filippo Magnini (21,35)
 Marco Belotti (21,33)
Nicolangelo Di Fabio
1:24,56
Mężczyźni 4x100 m  Francja
 Clément Mignon (47,05)
 Fabien Gilot (46,13)
 Florent Manaudou (44,80)
 Mehdy Metella (45,80)
3:03,78 CR, ER  Rosja
 Władimir Morozow (45,51 CR)
 Siergiej Fiesikow (46,01)
 Daniła Izotow (45,79)
 Michaił Poliszczuk (46,87)
Oleg Tichobajew
Nikita Konowałow
3:04,18  Stany Zjednoczone
 Jimmy Feigen (47,41)
 Matthew Grevers (46,13)
 Ryan Lochte (46,02)
 Tom Shields (46,02)
Darian Townsend
3:05,58
Mężczyźni 4x200 m  Stany Zjednoczone
 Conor Dwyer (1:43,20)
 Ryan Lochte (1:42,42)
 Matt McLean (1:43,20)
 Tyler Clary (1:42,86)
Michael Klueh
Michael Weiss
Darian Townsend
6:51,68  Włochy
 Andrea Mitchell D’Arrigo (1:42,77)
 Marco Belotti (1:43,98)
 Nicolangelo Di Fabio (1:42,98)
 Filippo Magnini (1:42,07)
6:51,80  Rosja
 Michaił Poliszczuk (1:43,62)
 Daniła Izotow (1:40,65)
 Artem Łobuzow (1:42,87)
 Wiaczesław Andrusienko (1:44,82)
Dmitrij Jermakow
Aleksandr Krasnych
6:51,96
Styl zmienny
Mężczyźni 4x50 m  Brazylia
 Guilherme Guido (23,42)
 Felipe França Silva (25,33)
 Nicholas Santos (21,68)
 César Cielo (20,08)
Henrique Martins
João de Lucca
João Gomes Júnior[a]
1:30,51 WR  Francja
 Benjamin Stasiulis (23,41)
 Giacomo Perez d'Ortona (25,74)
 Mehdy Metella (22,06)
 Florent Manaudou (20,04)
Clément Mignon
1:31,25 ER  Stany Zjednoczone
 Eugene Godsoe (23,11)
 Cody Miller (26,04)
 Tom Shields (21,99)
 Josh Schneider (20,69)
Matthew Grevers
Brad Craig
1:31,83
Mężczyźni 4x100 m  Brazylia
 Guilherme Guido (50,11)
 Felipe França Silva (56,73)
 Marcos Macedo (49,63)
 César Cielo (44,67)
Henrique Martins
João Gomes Júnior[a]
3:21,14 SA  Stany Zjednoczone
 Matthew Grevers (49,79)
 Cody Miller (57,03)
 Tom Shields (48,80)
 Ryan Lochte (45,87)
Eugene Godsoe
Brad Craig
Darian Townsend
Jimmy Feigen
3:21,49  Francja
 Florent Manaudou (50,35)
 Giacomo Perez d'Ortona (57,00)
 Mehdy Metella (49,07)
 Clément Mignon (45,84)
Benjamin Stasiulis
3:22,26

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
Styl dowolny
Kobiety 50 m Ranomi Kromowidjojo
 Holandia
23,32 Bronte Campbell
 Australia
23,62 Dorothea Brandt
 Niemcy
23,77
Kobiety 100 m Femke Heemskerk
 Holandia
51,37 CR Sarah Sjöström
 Szwecja
51,39 Ranomi Kromowidjojo
 Holandia
51,47
Kobiety 200 m Sarah Sjöström
 Szwecja
1:50,78 WR Katinka Hosszú
 Węgry
1:51,18 Femke Heemskerk
 Holandia
1:51,69
Kobiety 400 m Mireia Belmonte
 Hiszpania
3:55,76 CR Sharon van Rouwendaal
 Holandia
3:57,76 Zhang Yufei
 Chiny
3:59,91
Kobiety 800 m Mireia Belmonte
 Hiszpania
8:03,41 CR Jazmin Carlin
 Wielka Brytania
8:08,16 Sharon van Rouwendaal
 Holandia
8:08,17
Styl grzbietowy
Kobiety 50 m Etiene Medeiros
 Brazylia
25,67 WR Emily Seebohm
 Australia
25,83 OC Katinka Hosszú
 Węgry
25,96
Kobiety 100 m Katinka Hosszú
 Węgry
55,03 WR Emily Seebohm
 Australia
55,31 OC Daryna Zewina
 Ukraina
55,54
Kobiety 200 m Katinka Hosszú
 Węgry
1:59,23 WR Emily Seebohm
 Australia
2:00,13 OC Sayaka Akase
 Japonia
2:02,30
Styl klasyczny
Kobiety 50 m Rūta Meilutytė
 Litwa
28,84 Alia Atkinson
 Jamajka
28,91 Moniek Nijhuis
 Holandia
29,64
Kobiety 100 m Alia Atkinson
 Jamajka
1:02,36 = WR Rūta Meilutytė
 Litwa
1:02,46 Moniek Nijhuis
 Holandia
1:04,03
Kobiety 200 m Kanako Watanabe
 Japonia
2:16,92 Rie Kanetō
 Japonia
2:17,43 Rikke Møller Pedersen
 Dania
2:17,83
Styl motylkowy
Kobiety 50 m Sarah Sjöström
 Szwecja
24,58 CR Jeanette Ottesen
 Dania
24,71 Inge Dekker
 Holandia
24,73
Kobiety 100 m Sarah Sjöström
 Szwecja
54,61 WR Lu Ying
 Chiny
55,25 AS Jeanette Ottesen
 Dania
55,32
Kobiety 200 m Mireia Belmonte
 Hiszpania
1:59,61 WR Katinka Hosszú
 Węgry
2:01,12 Franziska Hentke
 Niemcy
2:03,89
Styl zmienny
Kobiety 100 m Katinka Hosszú
 Węgry
56,70 WR Siobhan-Marie O’Connor
 Wielka Brytania
57,83 Emily Seebohm
 Australia
58,19
Kobiety 200 m Katinka Hosszú
 Węgry
2:01,86 WR Siobhan-Marie O’Connor
 Wielka Brytania
2:05,87 Melanie Margalis
 Stany Zjednoczone
2:06,68
Kobiety 400 m Mireia Belmonte
 Hiszpania
4:19,86 WR Katinka Hosszú
 Węgry
4:22,94 Hannah Miley
 Wielka Brytania
4:24,74
Styl dowolny
Kobiety 4x50 m  Holandia
 Inge Dekker (24,09)
 Femke Heemskerk (23,24)
 Maud van der Meer (24,03)
 Ranomi Kromowidjojo (22,88)
Esmee Vermeulen
1:34,24 WR  Stany Zjednoczone
 Madison Kennedy (24,06)
 Abbey Weitzeil (23,40)
 Natalie Coughlin (23,39)
 Amy Bilquist (23,76)
Kathleen Baker
Amanda Weir
1:34,61  Dania
 Jeanette Ottesen (23,73)
 Julie Levisen (24,30)
 Mie Nielsen (23,49)
 Pernille Blume (23,96)
Sarah Bro
1:35,48
Kobiety 4x100 m  Holandia
 Inge Dekker (52,39)
 Femke Heemskerk (50,58)
 Maud van der Meer (52,55)
 Ranomi Kromowidjojo (51,01)
Esmee Vermeulen
Rieneke Terink
3:26,53 WR  Stany Zjednoczone
 Natalie Coughlin (52,25)
 Abbey Weitzeil (51,57)
 Madison Kennedy (51,87)
 Shannon Vreeland (52,06)
Amy Bilquist
Amanda Weir
3:27,70  Włochy
 Erika Ferraioli (52,70)
 Silvia Di Pietro (52,30)
 Aglaia Pezzato (52,72)
 Federica Pellegrini (51,76)
Alice Mizzau
3:29,48
Kobiety 4x200 m  Holandia
 Inge Dekker (1:54,73)
 Femke Heemskerk (1:51,22)
 Ranomi Kromowidjojo (1:54,17)
 Sharon van Rouwendaal (1:52,73)
Esmee Vermeulen
7:32,85 WR  Chiny
 Qiu Yuhan (1:53,26)
 Cao Yue (1:54,48)
 Guo Junjun (1:55,14)
 Shen Duo (1:54,14)
7:37,02  Australia
 Leah Neale (1:54,15)
 Madi Wilson (1:54,37)
 Brianna Throssell (1:56,80)
 Kylie Palmer (1:53,27)
Katie Goldman
7:38,59
Styl zmienny
Kobiety 4x50 m  Dania
 Mie Nielsen (26,39)
 Rikke Pedersen (29,56)
 Jeanette Ottesen (24,09)
 Pernille Blume (24,00)
1:44,04 WR  Stany Zjednoczone
 Felicia Lee (26,37)
 Emma Reaney (29,42)
 Claire Donahue (25,33)
 Natalie Coughlin (23,80)
Amanda Weir
1:44,92  Francja
 Mathilde Cini (26,61)
 Charlotte Bonnet (30,29)
 Mélanie Henique (25,20)
 Anna Santamans (23,79)
1:45,89
Kobiety 4x100 m  Dania
 Mie Nielsen (56,86)
 Rikke Pedersen (1:04,82)
 Jeanette Ottesen (54,99)
 Pernille Blume (52,39)
3:48,86 WR  Australia
 Madison Wilson (57,31)
 Sally Hunter (1:04,34)
 Emily Seebohm (57,26)
 Bronte Campbell (51,40)
Katie Goldman
3:50,31  Japonia
 Sayaka Akase (57,11)
 Kanako Watanabe (1:05,32)
 Rino Hosoda (56,89)
 Miki Uchida (51,18)
3:50,50

Zawody mieszane[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
Styl dowolny
4x50 m  Stany Zjednoczone
 Josh Schneider (20,94)
 Matthew Grevers (20,75)
 Madison Kennedy (23,63)
 Abbey Weitzeil (23,25)
Darian Townsend
Amy Bilquist
Natalie Coughlin
1:28,57 WR  Rosja
 Jewgienij Siedow (20,59)
 Władimir Morozow (20,65)
 Wieronika Popowa (23,93)
 Rozalija Nasrietdinowa (23,96)
Oleg Tichobajew
Nikita Konowałow
Margarita Niestierowa
1:29,13 ER  Brazylia
 César Cielo (20,65)
 João de Lucca (21,03)
 Etiene Medeiros (23,58)
 Larissa Oliveira (23,91)
Alan Vitória
Henrique Martins
Daiane Oliveira
Alessandra Marchioro
1:29,17 SA
Styl zmienny
4x50 m  Brazylia
 Etiene Medeiros (25,83 AM)
 Felipe França Silva (25,45)
 Nicholas Santos (21,81)
 Larissa Oliveira (24,17)
Henrique Martins
Daiane Oliveira
João Gomes Júnior[a]
1:37,26 SA  Wielka Brytania
 Chris Walker-Hebborn (23,42)
 Adam Peaty (25,89)
 Siobhan-Marie O’Connor (25,10)
 Fran Halsall (23,05)
1:37,46 ER  Włochy
 Niccolo Bonacchi (23,58)
 Fabio Scozzoli (23,85)
 Silvia Di Pietro (25,22)
 Erika Ferraioli (23,55)
Simone Sabbioni
1:37,90

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Mj Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1  Brazylia 7 1 2 10
2  Węgry 6 3 2 11
3  Holandia 5 1 6 12
4  Południowa Afryka 4 1 0 5
5  Hiszpania 4 0 0 4
6  Japonia 3 3 4 10
7  Francja 3 2 3 8
8  Szwecja 3 1 0 4
9  Stany Zjednoczone 2 9 6 17
10  Dania 2 1 3 6
11  Australia 1 5 4 10
12  Rosja 1 4 4 9
13  Włochy 1 2 3 6
14  Niemcy 1 1 2 4
15  Polska 1 1 1 3
16  Jamajka 1 1 0 2
 Litwa 1 1 0 2
18  Wielka Brytania 0 7 1 8
19  Chiny 0 2 1 3
20  Tunezja 0 1 0 1
21  Ukraina 0 0 2 2
22  Kanada 0 0 1 1
 Serbia 0 0 1 1
Razem 46 47 46 139

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c João Gomes Júnior został zdyskwalifikowany za stosowanie środków dopingujących[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]