Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016
2014 2018
Data 6–11 grudnia 2016
Gospodarz Kanada Windsor
Organizator FINA
Liczba konkurencji 46
Strona internetowa
Mistrzostwa Świata w Pływaniu
na krótkim basenie

Windsor 2016
Styl dowolny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 50 m mężczyźni kobiety
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl zmienny
4 × 50 m mężczyźni kobiety
4 × 100 m mężczyźni kobiety
Sztafety mieszane
4 × 50 m styl dowolny styl zmienny

Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016 odbyły się w dniach 6–11 grudnia 2016 roku w WFCU Centre w Windsorze, w prowincji Ontario. Wszystkie konkurencje przeprowadzono na basenie 25-metrowym.

Wybór gospodarza[edytuj | edytuj kod]

11 grudnia 2012 prezydent Światowej Federacji Pływackiej (FINA), Julio Maglione ogłosił, że Windsor pokonał Hongkong, Abu Zabi i Aszchabad w konkursie o organizację mistrzostw świata w 2016 roku[1].

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Stany Zjednoczone 8 15 7 30
2.  Węgry 7 2 2 11
3.  Rosja 6 5 3 14
4.  Południowa Afryka 4 1 0 5
5.  Korea Południowa 3 0 0 3
6.  Kanada 2 3 3 8
7.  Holandia 2 3 1 5
8.  Japonia 2 2 11 15
9.  Australia 2 2 7 11
10.  Niemcy 2 1 0 3
11.  Włochy 1 4 2 7
12.  Wielka Brytania 1 2 2 5
13.  Jamajka 1 1 1 3
 Brazylia 1 1 1 3
15.  Chiny 1 0 2 3
16.  Dania 1 0 1 2
 Litwa 1 0 1 2
 Polska 1 0 1 2
19.  Francja 0 2 0 2
20.  Ukraina 0 1 0 1
 Słowenia 0 1 0 1
22.  Białoruś 0 0 2 2
Razem 46 46 47 139

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Zawodnik Czas Zawodnik Czas Zawodnik Czas
Styl dowolny
50 metrów
(szczegóły)
Jesse Puts
 Holandia
21,10 Władimir Morozow
 Rosja
21,14 Simonas Bilis
 Litwa
21,23
100 metrów
(szczegóły)
Simonas Bilis
 Litwa
46,58 Shinri Shioura
 Japonia
46,59 AS Tommaso D’Orsogna
 Australia
46,70
200 metrów
(szczegóły)
Park Tae-hwan
 Korea Południowa
1:41,03 CR, AS Chad le Clos
 Południowa Afryka
1:41,65 Aleksandr Krasnych
 Rosja
1:41,95
400 metrów
(szczegóły)
Park Tae-hwan
 Korea Południowa
3:34,59 AS Aleksandr Krasnych
 Rosja
3:35,30 Péter Bernek
 Węgry
3:37,65
1500 metrów
(szczegóły)
Park Tae-hwan
 Korea Południowa
14:15,51 CR, AS Gregorio Paltrinieri
 Włochy
14:21,94 Wojciech Wojdak
 Polska
14:25,37
Styl grzbietowy
50 metrów
(szczegóły)
Junya Koga
 Japonia
22,85 Jérémy Stravius
 Francja
22,99 Paweł Sankowicz
 Białoruś
23,03
100 metrów
(szczegóły)
Mitch Larkin
 Australia
49,65 Andriej Szabasow
 Rosja
49,69 Xu Jiayu
 Chiny
50,02
200 metrów
(szczegóły)
Radosław Kawęcki
 Polska
1:47,63 Jacob Pebley
 Stany Zjednoczone
1:48,98 Masaki Kaneko
 Japonia
1:49,18
Styl klasyczny
50 metrów
(szczegóły)
Cameron van der Burgh
 Południowa Afryka
25,64 Peter Stevens
 Słowenia
25,85 NR Felipe Lima
 Brazylia
25,98
100 metrów
(szczegóły)
Marco Koch
 Niemcy
56,77 Władimir Morozow
 Rosja
57,00 Fabio Scozzoli
 Włochy
57,04
200 metrów
(szczegóły)
Marco Koch
 Niemcy
2:01,21 CR Andrew Willis
 Wielka Brytania
2:02,71 Michaił Dorinow
 Rosja
2:03,09
Styl motylkowy
50 metrów
(szczegóły)
Chad le Clos
 Południowa Afryka
21,98 Tom Shields
 Stany Zjednoczone
22,40 David Morgan
 Australia
22,47
100 metrów
(szczegóły)
Chad le Clos
 Południowa Afryka
48,08 WR Tom Shields
 Stany Zjednoczone
49,04 David Morgan
 Australia
49,31 OC
200 metrów
(szczegóły)
Chad le Clos
 Południowa Afryka
1:48,76 Tom Shields
 Stany Zjednoczone
1:49,50 Daiya Seto
 Japonia
1:49,97
Styl zmienny
100 metrów
(szczegóły)
Michael Andrew
 Stany Zjednoczone
51,84 WJ Daiya Seto
 Japonia
52,01 Shinri Shioura
 Japonia
52,17
200 metrów
(szczegóły)
Wang Shun
 Chiny
1:51,74 Philip Heintz
 Niemcy
1:52,07 Daiya Seto
 Japonia
1:52,89
400 metrów
(szczegóły)
Daiya Seto
 Japonia
3:59,24 Max Litchfield
 Wielka Brytania
4:00,66 Dávid Verrasztó
 Węgry
4:01,56
Sztafety – styl dowolny
4 × 50 metrów
(szczegóły)
 Rosja
Aleksiej Brianskij (21,70)
Nikita Łobincew (21,06)
Aleksandr Popkow (20,85)
Władimir Morozow (20,71)
Kiriłł Prigoda[a]
1:24,32  Stany Zjednoczone
Paul Powers (21,73)
Blake Pieroni (21,14)
Michael Chadwick (21,02)
Tom Shields (20,58)
Dillon Virva[a]
Michael Andrew[a]
1:24,47  Japonia
Kosuke Matsui (21,81)
Kenta Ito (20,96)
Shinri Shioura (20,60)
Junya Koga (21,14)
1:24,51
4 × 100 metrów
(szczegóły)
 Rosja
Nikita Łobincew (47,34)
Michaił Wiekowiszczew (46,96)
Władimir Morozow (45,42)
Aleksandr Popkow (46,18)
Aleksiej Brianskij[a]
3:05,90  Francja
Clément Mignon (46,91)
Jérémy Stravius (46,21)
Jordan Pothain (47,90)
Mehdy Metella (46,33)
Yonel Govindin[a]
3:07,35  Australia
Brayden McCarthy (47,57)
Daniel Smith (46,84)
David Morgan (47,48)
Tommaso D’Orsogna (45,87)
Jack Gerrard[a]

 Stany Zjednoczone
Michael Chadwick (47,56)
Tom Shields (46,59)
Paul Powers (47,59)
Blake Pieroni (46,02)
Matthew Josa[a]
3:07,76
4 × 200 metrów
(szczegóły)
 Rosja
Michaił Dowgaljuk (1:44,27)
Michaił Wiekowiszczew (1:42,86)
Artem Łobuzow (1:44,04)
Aleksandr Krasnych (1:40,93)
Daniił Pasynkow[a]
6:52,10  Stany Zjednoczone
Blake Pieroni (1:43,14)
Jacob Pebley (1:43,38)
Pace Clark (1:44,16)
Zane Grothe (1:42,66)
6:53,34  Japonia
Yuki Kobori (1:43,97)
Daiya Seto (1:42,54)
Tsubasa Amai (1:44,11)
Katsuhiro Matsumoto (1:42,92)
6:53,54
Sztafety – styl zmienny
4 × 50 metrów
(szczegóły)
 Rosja
Andriej Szabasow (23,46)
Kiriłł Prigoda (25,52)
Aleksandr Popkow (22,08)
Władimir Morozow (20,46)
Grigorij Tarasiewicz[a]
Oleg Kostin[a]
Daniił Pachomow[a]
Aleksiej Brianski[a]
1:31,52  Stany Zjednoczone
Jacob Pebley (23,54)
Cody Miller (25,68)
Tom Shields (21,94)
Michael Chadwick (20,81)
Matthew Josa[a]
Michael Andrew[a]
Paul Powers[a]
1:31,97  Białoruś
Pawieł Sankowicz (23,05)
Ilja Szymanowicz (25,82)
Jauhen Curkin (22,59)
Anton Łatkin (21,03)
1:32,49
4 × 100 metrów
(szczegóły)
 Rosja
Andriej Szabasow (50,30)
Kiriłł Prigoda (55,78)
Aleksandr Charłanow (49,51)
Władimir Morozow (45,58)
Grigorij Tarasiewicz[a]
Oleg Kostin[a]
Aleksandr Popkow[a]
3:21,17  Australia
Mitch Larkin (50,24)
Tommy Sucipto (57,46)
David Morgan (49,32)
Tommaso D’Orsogna (46,54)
Bobby Hurley[a]
Daniel Smith[a]
3:23,56  Japonia
Junya Koga (50,26)
Yoshiki Yamanaka (57,57)
Takeshi Kawamoto (50,02)
Shinri Shioura (46,86)
Kento Ita[a]
3:24,71

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Zawodniczka Czas Zawodniczka Czas Zawodniczka Czas
Styl dowolny
50 metrów
(szczegóły)
Ranomi Kromowidjojo
 Holandia
23,60 Silvia Di Pietro
 Włochy
23,90 Madison Kennedy
 Stany Zjednoczone
23,93
100 metrów
(szczegóły)
Brittany Elmslie
 Australia
51,81 Ranomi Kromowidjojo
 Holandia
51,92 Penny Oleksiak
 Kanada
52,01
200 metrów
(szczegóły)
Federica Pellegrini
 Włochy
1:51,73 Katinka Hosszú
 Węgry
1:52,28 Taylor Ruck
 Kanada
1:52,50
400 metrów
(szczegóły)
Leah Smith
 Stany Zjednoczone
3:57,78 Wieronika Popowa
 Rosja
3:58,90 Chihiro Igarashi
 Japonia
3:59,41
800 metrów
(szczegóły)
Leah Smith
 Stany Zjednoczone
8:10,17 Ashley Twichell
 Stany Zjednoczone
8:11,95 Kiah Melverton
 Australia
8:16,51
Styl grzbietowy
50 metrów
(szczegóły)
Etiene Medeiros
 Brazylia
25,82 Katinka Hosszú
 Węgry
25,99 Alexandra DeLoof
 Stany Zjednoczone
26,14
100 metrów
(szczegóły)
Katinka Hosszú
 Węgry
55,54 Kylie Masse
 Kanada
56,24 Georgia Davies
 Wielka Brytania
56,45
200 metrów
(szczegóły)
Katinka Hosszú
 Węgry
2:00,79 Daryna Zewina
 Ukraina
2:02,24 Emily Seebohm
 Australia
2:02,65
Styl klasyczny
50 metrów
(szczegóły)
Lilly King
 Stany Zjednoczone
28,92 NR Alia Atkinson
 Jamajka
29,11 Molly Hannis
 Stany Zjednoczone
29,58
100 metrów
(szczegóły)
Alia Atkinson
 Jamajka
1:03,03 Lilly King
 Stany Zjednoczone
1:03,35 Molly Hannis
 Stany Zjednoczone
1:03,89
200 metrów
(szczegóły)
Molly Renshaw
 Wielka Brytania
2:18,51 Kelsey Wog
 Kanada
2:18,52 Chloe Tutton
 Wielka Brytania
2:18,83
Styl motylkowy
50 metrów
(szczegóły)
Jeanette Ottesen
 Dania
24,92 Kelsi Worrell
 Stany Zjednoczone
25,27 Rikako Ikee
 Japonia
25,32
100 metrów
(szczegóły)
Katinka Hosszú
 Węgry
55,12 Kelsi Worrell
 Stany Zjednoczone
55,22 AM Rikako Ikee
 Japonia
55,64
200 metrów
(szczegóły)
Katinka Hosszú
 Węgry
2:02,15 Kelsi Worrell
 Stany Zjednoczone
2:02,89 AM Zhang Yufei
 Chiny
2:05,10
Styl zmienny
100 metrów
(szczegóły)
Katinka Hosszú
 Węgry
57,24 Emily Seebohm
 Australia
57,97 Alia Atkinson
 Jamajka
58,04
200 metrów
(szczegóły)
Katinka Hosszú
 Węgry
2:02,90 Ella Eastin
 Stany Zjednoczone
2:05,02 Madisyn Cox
 Stany Zjednoczone
2:05,93
400 metrów
(szczegóły)
Katinka Hosszú
 Węgry
4:21,67 Ella Eastin
 Stany Zjednoczone
4:27,74 Madisyn Cox
 Stany Zjednoczone
4:27,78
Sztafety – styl dowolny
4 × 50 metrów
(szczegóły)
 Kanada
Michelle Williams (24,07)
Sandrine Mainville (23,62)
Taylor Ruck (23,77)
Penny Oleksiak (23,54)
Alexia Zevnik[b]
Sarah Darcel[b]
1:35,00  Holandia
Tamara van Vliet (24,45)
Ranomi Kromowidjojo (23,11)
Maaike de Ward (24,09)
Kim Busch (23,72)
Maud van der Meer[b]
1:35,37  Włochy
Silvia Di Pietro (23,92)
Erika Ferraioli (23,52)
Aglaia Pezzato (24,06)
Federica Pellegrini (24,11)
1:35,61
4 × 100 metrów
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Amanda Weir (52,95)
Kelsi Worrell (51,04)
Madison Kennedy (52,84)
Elizabeth Comerford (51,99)
Katrina Konopka[b]
Katie Drabot[b]
Alexandra DeLoof[b]
3:28,82  Włochy
Erika Ferraioli (53,51)
Silvia Di Pietro (52,06)
Aglaia Pezzato (52,52)
Federica Pellegrini (52,19)
3:30,28  Holandia
Maud van der Meer (53,48)
Marrit Steenbergen (53,17)
Maaike de Waard (53,09)
Ranomi Kromowidjojo (51,36)
Kim Busch[b]
Robin Neumann[b]
3:31,10
4 × 200 metrów
(szczegóły)
 Kanada
Katerine Savard (1:55,53)
Taylor Ruck (1:51,69)
Kennedy Goss (1:54,62)
Penny Oleksiak (1:52,05)
Alexia Zevnik[b]
7:33,89  Stany Zjednoczone
Leah Smith (1:54,87)
Mallory Comerford (1:53,32)
Sarah Gibson (1:55,43)
Madisyn Cox (1:55,03)
Katie Drabot[b]
7:38,65  Rosja
Darja Mullakajewa (1:57,53)
Darja Ustinowa (1:55,13)
Arina Opionyszewa (1:54,83)
Wieronika Popowa (1:52,44)
Irina Kriwonogowa[b]
7:39,93
Sztafety – styl zmienny
4 × 50 metrów
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Alexandra DeLoof (26,12)
Lilly King (28,78)
Kelsi Worrell (24,44)
Katrina Konopka (23,93)
Molly Hannis[b]
Sarah Gibson[b]
1:43,27 WR  Włochy
Silvia Scalia (26,96)
Martina Carraro (30,12)
Silvia Di Pietro (24,88)
Erika Ferraioli (23,42)
Aglaia Pezzato[b]
1:45,38  Dania
Mie Nielsen (26,71)
Matilde Schroder (30,67)
Emilie Beckmann (24,96)
Jeanette Ottesen (23,64)
1:45,98
4 × 100 metrów
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Alexandra DeLoof (56,68)
Lilly King (1:03,71)
Kelsi Worrell (55,48)
Mallory Comerford (52,02)
Helen Moffitt[b]
Molly Hannis[b]
Sarah Gibson[b]
Amanda Weir[b]
3:47,89 CR  Kanada
Kylie Masse (56,29)
Rachel Nicol (1:05,13)
Katerine Savard (56,38)
Penny Oleksiak (51,07)
Hilary Caldwell[b]
Taylor Ruck[b]
3:48,87  Australia
Emily Seebohm (56,18)
Jessica Hansen (1:04,83)
Emily Washer (56,90)
Brittany Elmslie (51,75)
3:49,66

Konkurencje mieszane[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Zawodnik Czas Zawodnik Czas Zawodnik Czas
Sztafeta mieszana 4 × 50 metrów stylem dowolnym
(szczegóły)
 Rosja
Aleksiej Brianskij (21,40)
Władimir Morozow (20,44)
Marija Kamieniewa (24,01)
Rozalija Nasrietdinowa (23,88)
Aleksandr Popkow[a]
1:29,73  Holandia
Jesse Puts (21,27)
Nyls Korstanje (21,15)
Ranomi Kromowidjojo (23,34)
Maaike de Waard (24,06)
Kim Busch[b]
Tamara van Vliet[b]
1:29,82  Kanada
Yuri Kisil (21,39)
Markus Thormeyer (21,28)
Michelle Williams (23,48)
Sandrine Mainville (23,68)
Mirando-Florent Richard-Jarry[a]
Alexia Zevnik[b]
Katerine Savard[b]
1:29,83
Sztafeta mieszana 4 × 50 metrów stylem zmiennym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Tom Shields (23,45)
Lilly King (28,74)
Kelsi Worrell (24,59)
Michael Chadwick (20,44)
Alexandra DeLoof[b]
Cody Miller[a]
Matthew Josa[a]
Mallory Comerford[b]
1:37,22 CR  Brazylia
Etiene Medeiros (25,93)
Felipe Lima (25,46)
Nicholas Santos (21,93)
Larissa Oliveira (24,42)
1:37,74  Japonia
Junya Koga (22,74) AS
Yoshiki Yamanaka (26,48)
Rikako Ikee (24,89)
Sayuki Ouchi (24,34)
Emi Moronuki[b]
Takeshi Kawamoto[a]
1:38,45

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z Płynął tylko w eliminacjach i otrzymał medal.
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa Płynęła tylko w eliminacjach i otrzymała medal.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Windsor (CAN) will host 2016 FINA World Swimming Championships (25m) (ang.). FINA, 2012-12-11. [dostęp 2016-10-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona oficjalna mistrzostw