Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1950 (eliminacje)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W eliminacjach do finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1950 w Brazylii wzięły udział 34 reprezentacje narodowe. Z eliminacji wykluczone zostały Niemcy i Japonia za swój udział w II Wojnie Światowej.

Europa[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
1  Anglia 6 3 3 0 0 14 3 +11
2  Szkocja 4 3 2 0 1 10 3 +7
3  Walia 1 3 0 1 2 1 6 -7
4 Irlandia Irlandia (IFA) 1 3 0 1 2 4 17 -13

 Szkocja zakwalifikowała się, ale odmówiła wyjazdu. Wolne miejsce zaoferowano Francja Francji, która przyjęła je, jednak następnie z powodu złego terminu rozgrywania Mistrzostw zrezygnowała.


1 października 1949 Irlandia (IFA) Irlandia
Sammy Smyth Gol 50'59'
2:8
(0:5)
 Szkocja
Gol 2'70'88' Henry Morris
Gol 5'31' (k) Willie Wadell
Gol 23' Billy Steel
Gol 24' Lawrie Reilly
Gol 80' Jimmy Mason
Windsor Park, Belfast
Widzów: 50 000
Sędzia: Anglia Reginald Mortimer

15 października 1949 Walia 
1:4
(0:3)
 Anglia
Gol 22' Stan Mortensen
Gol 29'34'66' Jackie Milburn
Ninian Park, Cardiff
Widzów: 61 079
Sędzia: Szkocja Jack Mowatt

9 listopada 1949 Szkocja 
2:0
(1:0)
 Walia Hampden Park, Glasgow
Widzów: 73 782
Sędzia: Anglia SK Law

16 listopada 1949 Anglia 
Jack Rowley Gol 6'47'56'58'
Jack Froggatt Gol 25'
Stan Pearson Gol 33'68'
Stan Mortensen Gol 35'50'
9:2
(4:0)
Irlandia Irlandia (IFA)
Maine Road, Manchester
Widzów: 69 762
Sędzia: Szkocja Mervyn Griffiths

8 marca 1950 Walia  0:0 Irlandia Irlandia (IFA) Racecourse Ground, Wrexham
Widzów: 30 000
Sędzia: Anglia Reginald Leafe

15 kwietnia 1950 Szkocja  0:1
(0:0)
 Anglia
Hampden Park, Glasgow
Widzów: 133 300
Sędzia: Anglia Reginald Leafe


Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

Runda 1[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
1  Turcja 2 1 1 0 0 7 0 +7
2 Syria 0 1 0 0 1 0 7 -7

20 listopada 1949 Turcja 
7:0
(3:0)
Syria Stadionu 19 Mayis, Ankara

Sędzia: Włochy Antonio Gamba


Runda 2[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
-  Turcja awans, następnie rezygnacja
-  Austria rezygnacja

 Austria zrezygnowała,  Turcja awansowała na mistrzostwa, ale zrezygnowała z udziału. Wolne miejsce zaoferowano Portugalia Portugalii, ale ta odmówiła występu.



Grupa 3[edytuj | edytuj kod]

Runda 1[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
1  Jugosławia 4 2 2 0 0 11 2 +9
2  Izrael 0 2 0 0 2 2 11 -9

21 sierpnia 1949 Jugosławia 
Miloš Pajević Gol 12'19'26'1
Božidar Sancar Gol 44'
Željko Čajkovski Gol 63'1
Stjepan Bobek Gol 83' (k)1
6:0
(4:0)
 Izrael J.N.A Stadion, Belgrad
Widzów: 35 000
Sędzia: Włochy Geovanni Galeati

1 Możliwe, że bramki padały odpowiednio w 39, 65 i 73 minucie.


18 września 1949 Izrael 
Yeoshua Glazer Gol 46'78'
2:5
(0:3)
 Jugosławia
Maccabia Stadium, Tel Awiw
Widzów: 20 000
Sędzia: Cypr Yosef Kinstlich

Możliwe, że bramki padały kolejno: dla Izraela w 65 i 76 minucie, a dla Jugosławii w 19, 20, 44, 64 i 82 minucie.



Runda 2[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
1=  Jugosławia 2 2 0 2 0 2 2 0
1=  Francja 2 2 0 2 0 2 2 0

O awansie zadecydował dodatkowy mecz.


9 października 1949 Jugosławia 
1:1
(1:0)
 Francja
J.N.A Stadion, Belgrad
Widzów: 50 000
Sędzia: Holandia Karel van der Meer

30 października 1949 Francja 
1:1
(1:1)
 Jugosławia
Stade Olympique de Colombes, Paryż
Widzów: 53 569
Sędzia: Włochy Giovanni Galeati


Mecz dodatkowy[edytuj | edytuj kod]

11 grudnia 1949 Jugosławia 
3:2 (po dogrywce)
(2:2; 2:2; 1:1)
 Francja
Stadio Giovanni Berta, Florencja, Włochy
Widzów: 25 000
Sędzia: Włochy Giovanni Galeati


Grupa 4[edytuj | edytuj kod]

Runda 1[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
1  Szwajcaria 4 2 2 0 0 8 4 +4
2  Luksemburg 0 2 0 0 2 4 8 -4

26 czerwca 1949 Szwajcaria 
5:2
(3:1)
 Luksemburg
Hardturm Stadion, Zurych
Widzów: 15 000
Sędzia: Francja Charles Delasalle

18 września 1949 Luksemburg 
2:3
(2:1)
 Szwajcaria
Stade Municipal, Luksemburg
Widzów: 10 000
Sędzia: Belgia Pierre Theunen


Runda 2[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
-  Szwajcaria awans
-  Belgia rezygnacja

 Belgia zrezygnowała,  Szwajcaria awansowała do finałów Mistrzostw.



Grupa 5[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
1  Szwecja 4 2 2 0 0 6 2 +4
2  Irlandia (FAI) 0 2 0 0 2 2 6 -4
(3) ( Finlandia) (0) (3) (0) (1) (2) (2) (12) (-10)

 Finlandia wycofała się w trakcie eliminacji, dotychczas rozegrane mecze zostały przez FIFA potraktowane jako towarzyskie.


2 czerwca 1949 Szwecja 
3:1
(2:1)
 Irlandia (FAI)
Råsunda Stadión, Solna
Widzów: 38 000
Sędzia: Belgia Louis Baert

8 września 1949 Irlandia (FAI) Irlandia
Johnny Gavin Gol 35'
Con Martin Gol 44' (k)68'
3:0 (traktowany przez FIFA jako towarzyski)
(2:0)
 Finlandia Dalymount Park, Dublin
Widzów: 22 479
Sędzia: Anglia William Evans

2 października 1949 Szwecja B Szwecja
Egon Jonsson Gol 7'9'17'
Ingvar Rydell Gol 24'75'83'
Karl-Erik Palmer Gol 41'
Karl-Erik Jakobsson Gol 89'
8:1 (traktowany przez FIFA jako towarzyski)
(5:1)
 Finlandia
Stadion Malmö, Malmö
Widzów: 18 247
Sędzia: Dania Ludwig Jorkow

9 października 1949 Finlandia 
1:1 (traktowany przez FIFA jako towarzyski)
(0:0)
 Irlandia (FAI)
Olympiastadion, Helsinki
Widzów: 13 000
Sędzia: Holandia Johan Bronkhorst

13 listopada 1949 Irlandia (FAI) Irlandia
Con Martin Gol 61' (k)
1:3
(0:2)
 Szwecja
Gol 4'40'68' Karl-Erik Palmer
Dalymount Park, Dublin
Widzów: 41 031
Sędzia: Anglia William Lin


Grupa 6[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
1  Hiszpania 3 2 1 1 0 7 3 +4
2  Portugalia 1 2 0 1 1 3 7 -4

2 kwietnia 1950 Hiszpania 
5:1
(3:1)
 Portugalia
Estádio Chamartín, Madryt

Sędzia: Anglia Reginald Laefe

9 kwietnia 1950 Portugalia 
2:2
(0:1)
 Hiszpania
Estadio Nacional, Lizbona

Sędzia: Szkocja Jack Mowatt


Ameryka Południowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa 7[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
1  Boliwia 2 1 1 0 0 2 0 +2
2  Chile 0 1 0 0 1 0 2 -2
-  Argentyna rezygnacja

 Argentyna zrezygnowała. Mecz między Boliwia Boliwią i  Chile jest uznawany za nieoficjalny.


26 lutego 1950 Boliwia 
Mena Gol 52'
Ferrer Gol 64'
2:0 (uznawany za nieoficjalny)
(0:0)
 Chile La Paz

Sędzia: Boliwia Alvarez


Grupa 8[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
-  Urugwaj awans
-  Paragwaj awans
-  Peru rezygnacja
-  Ekwador rezygnacja

 Peru i  Ekwador zrezygnowały, do finałów Mistrzostw Świata zakwalifikowały się:  Urugwaj i  Paragwaj.



Ameryka Północna[edytuj | edytuj kod]

Grupa 9[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
1  Meksyk 8 4 4 0 0 17 2 +15
2  Stany Zjednoczone 3 4 1 1 2 8 15 -7
3  Kuba 1 4 0 1 3 3 11 -8

Wszystkie mecze odbyły się w Meksyku.


4 września 1949 Meksyk 
Antonio Flores Gol 20'
Luis Luna Gol 30'
Luis de la Fuente Gol 37'55'58'
Carlos Septien Gol 85'
6:0
(3:0)
 Stany Zjednoczone Estádio de los Deportes, Meksyk
Widzów: 60 000
Sędzia: Kuba Jose Tapia

11 września 1949 Meksyk 
2:0
(1:0)
 Kuba Estádio de los Deportes, Meksyk
Widzów: 60 000
Sędzia: Stany Zjednoczone Prudencio García

14 września 1949 Stany Zjednoczone 
1:1
(1:1)
 Kuba
Estádio de los Deportes, Meksyk
Widzów: 8000
Sędzia: Meksyk Gabriel Nieto Lara

18 września 1949 Meksyk 
6:2
(3:0)
 Stany Zjednoczone
Estádio de los Deportes, Meksyk
Widzów: 54 500
Sędzia: Kuba Jose Tapia

21 września 1949 Stany Zjednoczone 
5:2
(4:1)
 Kuba
Estádio de los Deportes, Meksyk
Widzów: 5000
Sędzia: Meksyk Gabriel Nieto Lara

25 września 1949 Meksyk 
Jose Naranjo Gol 44'88'
Antonio Flores Gol 58'
3:0
(1:0)
 Kuba Estádio de los Deportes, Meksyk
Widzów: 40 000
Sędzia: Stany Zjednoczone Prudencio García


Azja[edytuj | edytuj kod]

Grupa 10[edytuj | edytuj kod]

Runda 1, Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
-  Indie awans
- Mjanma Birma rezygnacja

 Birma zrezygnowała,  Indie awansowały do 2 rundy.

Runda 1, Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
-  Indonezja rezygnacja
-  Filipiny rezygnacja

Obie drużyny zrezygnowały z gry.

Runda 2[edytuj | edytuj kod]

 Birma,  Indonezja i  Filipiny zrezygnowały,  Indie awansowały dalej, jednak później zrezygnowały z powodu braku piłkarskich butów.



Awans[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Grupa kwalifikacyjna Liczba występów do tej pory Najlepszy wynik Ostatni występ
 Anglia Grupa 1 debiutant
 Boliwia Grupa 7 1 1 runda (1930) 1930
 Brazylia gospodarz 4 Bronze medal with cup.svg 3 miejsce (1938) 1938
 Chile Grupa 7 1 1 runda (1930) 1930
 Hiszpania Grupa 6 1 Ćwierćfinał (1934) 1934
 Indie Grupa 10 debiutant
 Jugosławia Grupa 3 1 Bronze medal with cup.svg 3 miejsce (1930) 1930
 Meksyk Grupa 9 1 1 runda (1930) 1930
 Paragwaj Grupa 8 1 1 runda (1930) 1930
 Stany Zjednoczone Grupa 9 2 Bronze medal with cup.svg 3 miejsce (1930) 1934
 Szkocja Grupa 1 debiutant
 Szwajcaria Grupa 4 2 Ćwierćfinał (1934, 1938) 1938
 Szwecja Grupa 5 2 4 miejsce (1938) 1938
 Turcja Grupa 2 debiutant
 Urugwaj Grupa 8 1 Gold medal with cup.svg Mistrzostwo (1930) 1930
 Włochy obrońca tytułu 2 Gold medal with cup.svg Mistrzostwo (1934, 1938) 1938