Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1954 (eliminacje)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W eliminacjach do finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1954 w Szwajcarii wzięło udział 45 reprezentacji narodowych.

Europa[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
1  RFN 7 4 3 1 0 12 3 +9
2 Flag of Saar (1947–1956).svg Kraj Saary 3 4 1 1 2 4 8 -4
3  Norwegia 2 4 0 2 2 4 9 -5

24 czerwca 1953 Norwegia 
2:3
(2:2)
Flag of Saar (1947–1956).svg Kraj Saary
Stadion Bislett, Oslo
Widzów: 22 tys.
Sędzia: Holandia Just Bronkorst

19 sierpnia 1953 Norwegia 
1:1
(1:1)
 RFN
Ullevaal Stadion, Oslo
Widzów: 32 300
Sędzia: Holandia W. Aussen

11 października 1953 RFN 
Max Morlock Gol 13'51'
Horst Schade Gol 71'
3:0
(1:0)
Flag of Saar (1947–1956).svg Kraj Saary Neckarstadion, Stuttgart
Widzów: 55 tys.
Sędzia: Holandia Karel van der Meer

8 listopada 1953 Kraj Saary Flag of Saar (1947–1956).svg 0:0  Norwegia Ludwigsparkstadion, Saarbrücken
Widzów: 45 tys.
Sędzia: Holandia Leo Horn

22 listopada 1953 RFN 
5:1
(1:1)
 Norwegia
Volksparkstadion, Hamburg
Widzów: 75 tys.
Sędzia: Anglia Alf Luty

28 marca 1954 Kraj Saary Flag of Saar (1947–1956).svg
Herbert Martin Gol 69' (k)
1:3
(0:1)
 RFN
Gol 37'51' Max Morlock
Gol 83' Hans Schäfer
Ludwigsparkstadion, Saarbrücken
Widzów: 50 tys.
Sędzia: Holandia Just Btonkhorst


Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
1  Belgia 7 4 3 1 0 11 6 +5
2  Szwecja 3 4 1 1 2 9 8 +1
3  Finlandia 2 4 0 2 2 7 13 -6

25 maja 1953 Finlandia 
Kalevi Lehtovirta1 Gol 51'77'
2:4
(0:3)
 Belgia
Gol 7'25'79' Henri Coppens
Gol 9' Leopold Anoul
Olympiastadion, Helsinki
Widzów: 20 051
Sędzia: Dania Leo Helge

1 Możliwe, że pierwszą bramkę dla Finlandii strzelił Olavi Lahtinen


28 maja 1953 Szwecja 
2:3
(2:3)
 Belgia
Råsunda Stadion, Solna
Widzów: 31 491
Sędzia: Szkocja Jack Mowat

5 sierpnia 1953 Finlandia 
3:3
(0:2)
 Szwecja
Olympiastadion, Helsinki
Widzów: 13 849
Sędzia: Norwegia Finn Balstad

16 sierpnia 1953 Szwecja 
4:0
(2:0)
 Finlandia Råsunda Stadion, Solna
Widzów: 27 161
Sędzia: Dania Axel Asmussen

23 września 1953 Belgia 
Mathieu Bollen Gol 23'30'
2:2
(2:0)
 Finlandia
Stadion Heysel, Bruksela
Widzów: 31 491
Sędzia: Szwajcaria Rene Baumberger

8 października 1953 Belgia 
2:0
(1:0)
 Szwecja Stadion Heysel, Bruksela
Widzów: 31 563
Sędzia: Holandia Klaas Schipper


Grupa 3[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
1  Anglia 6 3 3 0 0 11 4 +7
2  Szkocja 3 3 1 1 1 8 8 0
3  Irlandia Północna 2 3 1 0 2 4 7 -3
4  Walia 1 3 0 1 2 5 9 -4

3 października 1953 Irlandia Północna 
1:3
(0:0)
 Szkocja
Windsor Park, Belfast
Widzów: 58 248
Sędzia: Anglia Arthur Ellis

10 października 1953 Walia 
1:4
(1:1)
 Anglia
Gol 45'48' Dennis Wilshaw
Gol 52'53' Nat Lofthouse
Ninian Park, Cardiff
Widzów: 61 tys.
Sędzia: Szkocja Charlie Fautless

4 listopada 1953 Szkocja 
3:3
(2:0)
 Walia
Gol 49'88' John Charles
Gol 73' Ivor Allchurch
Hampden Park, Glasgow
Widzów: 71 378
Sędzia: Irlandia Północna Thomas Mitchell

11 listopada 1953 Anglia 
3:1
(1:0)
 Irlandia Północna
Goodison Park, Liverpool
Widzów: 70 tys.
Sędzia: Walia Robert Smith

31 marca 1954 Walia 
1:2
(0:1)
 Irlandia Północna
Gol 0'40''52' Peter McParland
Racecourse Ground, Wrexham
Widzów: 32 817
Sędzia: Szkocja Charlie Faultless

3 kwietnia 1954 Szkocja 
2:4
(1:1)
 Anglia
Hampden Park, Glasgow
Widzów: 134 544
Sędzia: Irlandia Północna Thomas Mitchell


Grupa 4[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
1  Francja 8 4 4 0 0 20 4 +16
2  Irlandia 4 4 2 0 2 8 6 +2
3  Luksemburg 0 4 0 0 4 1 19 -18

20 września 1953 Luksemburg 
1:6
(1:4)
 Francja
Stade Municipal, Luksemburg
Widzów: 15 tys.
Sędzia: Austria Ernst Dorflinger

4 października 1953 Irlandia 
Davy Walsh Gol 53' (k)83'
Reg Ryan Gol 53'
Frank O’Farrell Gol 88'
3:5
(0:2)
 Francja
Dalymount Park, Dublin
Widzów: 45 tys.
Sędzia: Belgia Laurent Franken

28 września 1953 Irlandia 
Arthur Fitzsimons Gol 20'75'
Reg Ryan Gol 47' (k)
Tommy Eglington Gol 62'
4:0
(1:0)
 Luksemburg Dalymount Park, Dublin
Widzów: 20 tys.
Sędzia: Anglia Alf Bond

25 listopada 1953 Francja 
1:0
(0:0)
 Irlandia Parc des Princes, Paryż
Widzów: 32 265
Sędzia: Belgia Luc van Nuffel

27 grudnia 1953 Francja 
Jean Desgranges Gol 2'88'
Jean Vinvent Gol 6'10'
Just Fontaine Gol 21'75'80'
Jacques Foix Gol 57'
8:0
(4:0)
 Luksemburg Parc des Princes, Paryż
Widzów: 20 146
Sędzia: Belgia Francois Roeyhens

7 marca 1954 Luksemburg  0:1
(0:0)
 Irlandia
Stade Municipal, Luksemburg
Widzów: 20 tys.
Sędzia: Holandia W. Aussen


Grupa 5[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
1  Austria 3 2 1 1 0 9 1 +8
2  Portugalia 1 2 0 1 1 1 9 -8

26 września 1953 Austria 
Ernst Ocwirk Gol 13'
Erich Probst Gol 14'19'31'58'71'
Ernst Happel Gol 67'
Theodor Wagner Gol 82'
Robert Dienst Gol 87'
9:1
(4:0)
 Portugalia
Praterstadion, Wiedeń
Widzów: 60 tys.
Sędzia: Belgia Henri Bauwens

29 listopada 1953 Portugalia  0:0  Austria Estadio Nacional, Lizbona
Widzów: 60 tys.
Sędzia: Francja Louis Fanquemberghe


Grupa 6[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
1=  Hiszpania 2 2 1 0 1 4 2 +2
1=  Turcja 2 2 1 0 1 2 4 -2

O awansie miał zdecydować mecz dodatkowy.


6 stycznia 1954 Hiszpania 
4:1
(1:1)
 Turcja
Estadio Chamartín, Madryt
Widzów: 50 tys.
Sędzia: Francja Raymond Vincenti

14 marca 1954 Turcja 
1:0
(1:0)
 Hiszpania Mithat Paşa, Stambuł
Widzów: 50 tys.
Sędzia: Austria Emil Schmetzer


Mecz dodatkowy[edytuj | edytuj kod]

17 marca 1954 Turcja 
2:2 (po dogrywce)
(2:2; 2:2; 1:1)
 Hiszpania
Stadio Olimpico, Rzym, Włochy

Sędzia: Włochy Giovanni Bernardi

 Turcja awansowała po losowaniu.



Grupa 7[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
 Węgry awans
 Polska rezygnacja

 Polska zrezygnowała z gry w eliminacjach, więc  Węgry awansowały bez gry.



Grupa 8[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
1  Czechosłowacja 7 4 3 1 0 5 1 +4
2  Rumunia 4 4 2 0 2 5 5 0
3  Bułgaria 1 4 0 1 3 3 7 -4

14 czerwca 1953 Czechosłowacja 
2:0
(0:0)
 Rumunia Českosl.armády Strahov, Praga
Widzów: 50 tys.
Sędzia: Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) János Pósa

28 czerwca 1953 Rumunia 
3:1
(2:0)
 Bułgaria
Stadionul Republicii, Bukareszt
Widzów: 60 tys.
Sędzia: Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Schulz

6 września 1953 Bułgaria 
Stefan Bożkow Gol 53' (k)
1:2
(0:2)
 Czechosłowacja
Gol 8'40' František Vlk
Stadion im. Wasyla Lewskiego, Sofia
Widzów: 40 tys.
Sędzia: Polska Grzegorz Aleksandrowicz

11 października 1953 Bułgaria 
1:2
(1:1)
 Rumunia
Stadion im. Wasyla Lewskiego, Sofia
Widzów: 40 tys.
Sędzia: Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Andor Dorogi
kartki:
Czerwona kartka w ?. minucie  ?' Alexandru Ene

25 października 1953 Rumunia  0:1
(0:1)
 Czechosłowacja
Stadionul 23 August, Bukareszt
Widzów: 90 tys.
Sędzia: Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Schulz

8 listopada 1953 Czechosłowacja  0:0  Bułgaria Tehelné pole, Bratysława
Widzów: 30 tys.
Sędzia: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Czataraszwili


Grupa 9[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
1  Włochy 4 2 2 0 0 7 2 +2
2  Egipt 0 2 0 0 2 2 7 -2

13 listopada 1953 Egipt 
1:2
(1:0)
 Włochy
Stadion Nadi Ahli, Kair
Widzów: 22 tys.
Sędzia: Austria Erich Steiner

24 stycznia 1954 Włochy 
5:1
(1:1)
 Egipt
Mediolan
Widzów: 40 tys.
Sędzia: Holandia Leo Horn


Grupa 10[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
1  Jugosławia 8 4 4 0 0 4 0 +4
2  Grecja 4 4 2 0 2 3 2 +1
3  Izrael 0 4 0 0 4 0 5 -5

9 maja 1953 Jugosławia 
1:0
(1:0)
 Grecja Stadion JNA, Belgrad
Widzów: 50 tys.
Sędzia: Austria Erich Steiner

1 listopada 1953 Grecja 
1:0
(0:0)
 Izrael Leoforos Alexadras Stadium, Ateny
Widzów: 22 tys.
Sędzia: Włochy Renzo Massai

8 listopada 1953 Jugosławia 
1:0
(1:0)
 Izrael Gradski Stadion, Skopje
Widzów: 25 tys.
Sędzia: Belgia Albert Alsteen

8 marca 1954 Izrael  0:2
(0:0)
 Grecja
Stadion Ramat Gan, Ramat Gan
Widzów: 40 tys.
Sędzia: Włochy Ricardo Pieri

21 marca 1954 Izrael  0:1
(0:0)
 Jugosławia
Stadion Ramat Gan, Ramat Gan
Widzów: 55 tys.
Sędzia: Anglia Reginald Leafe

28 marca 1954 Grecja  0:1
(0:0)
 Jugosławia
Leoforos Alexandras Stadium, Ateny
Widzów: 25 tys.
Sędzia: Szwajcaria Willi Rufli


Ameryka Południowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa 11[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
1  Brazylia 8 4 4 0 0 8 1 +7
2  Paragwaj 4 4 2 0 2 8 6 +2
3  Chile 0 4 0 0 4 1 10 -9
 Peru rezygnacja po losowaniu
 Boliwia rezygnacja po losowaniu

14 lutego 1954 Paragwaj 
4:0
(1:0)
 Chile Estadio Libertad, Asunción
Widzów: 15 tys.
Sędzia: Austria Erich Steiner

21 lutego 1954 Chile 
1:3
(1:1)
 Paragwaj
Gol 22'62' Manuel Lugo
Gol 82' José Parodi
Estadio Nacional, Santiago
Widzów: 42 130
Sędzia: Francja Raymond Vincenti

28 lutego 1954 Chile  0:2
(0:1)
 Brazylia
Gol 37'62' Baltazar
Estadio Nacional, Santiago
Widzów: 25 085
Sędzia: Francja Raymond Vincenti

7 marca 1954 Paragwaj  0:1
(0:0)
 Brazylia
Gol 51' Baltazar
Estadio Libertad, Asunción

Sędzia: Austria Erich Steiner

14 marca 1954 Brazylia 
Baltazar Gol 35'
1:0
(1:0)
 Chile Estadio Maracanã, Rio de Janeiro
Widzów: 112 809
Sędzia: Austria Erich Steiner

21 marca 1954 Brazylia 
Julinho Gol 59'85'
Baltazar Gol 65'
Maurinho Gol 89'
4:1
(0:0)
 Paragwaj
Estadio Maracanã, Rio de Janeiro
Widzów: 200 tys.
Sędzia: Francja Raymond Vincenti


Ameryka Północna[edytuj | edytuj kod]

Grupa 12[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
1  Meksyk 8 4 4 0 0 19 1 +18
2  Stany Zjednoczone 4 4 2 0 2 7 9 -2
3  Haiti 0 4 0 0 4 2 18 -16
 Kostaryka zgłoszenie po terminie
 Kuba zgłoszenie po terminie

19 lipca 1953 Meksyk 
Tomás Balcázar Gol 22'24'76'
Gregorio Gómez Gol 27'
Nicolás Téllez Gol 34'
Pedro Arnauda Gol 38'69'85'
8:0
(5:0)
 Haiti Ciudad de los Deportes, Meksyk

Sędzia: Szkocja William Crawford

27 grudnia 1953 Haiti  0:4
(0:2)
 Meksyk
Stade Paul Magloire, Port-au-Prince
Widzów: 27 tys.
Sędzia: Antyle Holenderskie Walter van Rosberg

10 stycznia 1954 Meksyk 
4:0
(2:0)
 Stany Zjednoczone Ciudad de los Deportes, Meksyk
Widzów: 60 tys.
Sędzia: Anglia Godfrey Sunderland

14 stycznia 1954 Meksyk 
3:1
(0:1)
 Stany Zjednoczone
Ciudad de los Deportes, Meksyk
Widzów: 40 tys.
Sędzia: Stany Zjednoczone John Best

3 kwietnia 1954 Haiti 
Gerald Ellie Gol 60' (k)
Gerald Haig Gol 89'
2:3
(0:2)
 Stany Zjednoczone
Stade Paul Magloire, Port-au-Prince

Sędzia: Antyle Holenderskie Walter van Rosberg

4 kwietnia 1954 Haiti  0:3
(0:2)
 Stany Zjednoczone
Gol 22'65' William Looby
Gol 31' Ruben Mendoza
Stade Paul Magloire, Port-au-Prince
Widzów: 6 tys.
Sędzia: Antyle Holenderskie Walter van Rosberg


Azja[edytuj | edytuj kod]

Grupa 13[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
1  Korea Południowa 3 2 1 1 0 7 3 +4
2  Japonia 1 2 0 1 1 3 7 -4
 Izrael przydzielony do strefy europejskiej
 Tajwan rezygnacja po losowaniu
 Wietnam zgłoszenie po terminie
 Indie zgłoszenie po terminie

7 marca 1954 Japonia 
1:5
(1:2)
 Korea Południowa
Meiji Stadium, Tokio
Widzów: 8 tys.
Sędzia: Anglia John Haran

14 marca 1954 Japonia 
Toshio Iwatani Gol 17'61'
2:2
(1:2)
 Korea Południowa
Meiji Stadium, Tokio
Widzów: 13 tys.
Sędzia: Anglia John Haran


Afryka[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
 Egipt przydzielony do strefy europejskiej

Awans[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Grupa kwalifikacyjna Liczba występów do tej pory Najlepszy wynik Ostatni występ
 Anglia Grupa 3 1 1 runda (1950) 1950
 Austria Grupa 5 1a 4 miejsce (1934) 1934a
 Belgia Grupa 2 3 1 runda (1930, 1934, 1938) 1938
 Brazylia Grupa 11 4 Silver medal with cup.svg 2 miejsce (1950)
Bronze medal with cup.svg 3 miejsce (1938)
1950
 Czechosłowacja Grupa 8 3 Silver medal with cup.svg 2 miejsce (1934) 1938
 Francja Grupa 4 3 Ćwierćfinał (1938) 1938
 Jugosławia Grupa 10 2 Bronze medal with cup.svg 3 miejsce (1930) 1950
 Korea Południowa Grupa 13 debiutant
 Meksyk Grupa 12 2 1 runda (1930, 1950) 1950
 RFN Grupa 1 2b Bronze medal with cup.svg 3 miejsce (1934)b 1938b
 Szkocja Grupa 3 debiutantc
 Szwajcaria gospodarz 3 Ćwierćfinał (1934, 1938) 1950
 Turcja Grupa 6 debiutantd
 Urugwaj obrońca tytułu 2 Gold medal with cup.svg Mistrzostwo (1930, 1950)
 Węgry Grupa 7 2 Silver medal with cup.svg 2 miejsce (1938) 1938
 Włochy Grupa 9 3 Gold medal with cup.svg Mistrzostwo (1934, 1938)

a W 1938 roku Austria nie wystartowała w mistrzostwach mimo awansu z powodu Anschlussu.
b Jako reprezentacja Niemiec.
c W 1950 roku Szkocja wywalczyła awans do turnieju, jednak odmówiła udziału.
d W 1950 roku Turcja wywalczyła awans do turnieju, jednak odmówiła udziału.