Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1998 (eliminacje strefy AFC)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W eliminacjach do finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1998 we Francji w strefie AFC wzięło udział 34 zespołów. Walczyły one o trzy miejsca przydzielone Azji.

Zasady kwalifikacji[edytuj | edytuj kod]

Drużyny zostały podzielone na dziesięć grup trzy i czterozespołowych. Zwycięzcy grup przeszli do drugiej rundy, gdzie utworzone zostały dwie pięciozespołowe grupy. Bezpośrednio do finałów awansowały zwycięzcy grup, natomiast drużyny z drugich miejsc zagrały baraż (jeden mecz) o trzecie premiowane miejsce w finałach. Przegrany w barażu miał jeszcze jedną szansę awansu do Francji rozgrywając dwumecz ze zwycięzcą eliminacji w strefie Oceanii.

Runda pierwsza[edytuj | edytuj kod]

20 września 1996 - 24 sierpnia 1997

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Arabia Saudyjska Arabia Saudyjska 6 5 1 0 18:1 16
2 Malezja Malezja 6 3 2 1 5:3 11
3 Chińskie Tajpej Chińskie Tajpej 6 3 1 2 4:13 4
4 Bangladesz Bangladesz 6 1 0 5 4:14 3
Kuala Lumpur (Malezja) Chińskie Tajpej - Arabia Saudyjska 0:2 (0:2)
Kuala Lumpur Malezja - Bangladesz 2:0 (1:0)
Kuala Lumpur Malezja - Arabia Saudyjska 0:0
Kuala Lumpur (Malezja) Bangladesz - Chińskie Tajpej 1:3 (0:1)
Kuala Lumpur (Malezja) Bangladesz - Arabia Saudyjska 1:4 (1:2)
Kuala Lumpur Malezja - Chińskie Tajpej 2:0 (2:0)
Dżudda (Arabia Saudyjska) Chińskie Tajpej - Malezja 0:0
Dżudda Arabia Saudyjska - Bangladesz 3:0 (2:0)
Dżudda (Arabia Saudyjska) Chińskie Tajpej - Bangladesz 1:2 (0:1)
Dżudda Arabia Saudyjska - Malezja 3:0 (0:0)
Dżudda (Arabia Saudyjska) Bangladesz - Malezja 0:1 (0:1)
Dżudda Arabia Saudyjska - Chińskie Tajpej 6:0 (4:0)

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Iran Iran 6 5 1 0 39:3 16
2 Syria Syria 6 3 1 2 30:5 10
3 Kirgistan Kirgistan 6 3 0 3 12:14 9
4 Malediwy Malediwy 6 0 0 6 0:59 0
Damaszek Syria - Kirgistan 3:0 w.o.[1]
Damaszek (Syria) Malediwy - Iran 0:17 (0:6)
Damaszek Syria - Malediwy 12:0 (7:0)
Damaszek (Syria) Kirgistan - Iran 0:7 (0:1)
Damaszek Syria - Iran 0:1 (0:0)
Damaszek (Syria) Kirgistan - Malediwy 3:0 (3:0)
Teheran Iran - Kirgistan 3:1 (1:1)
Teheran (Iran) Malediwy - Syria 0:12 (0:1)
Teheran Iran - Malediwy 9:0 (7:0)
Teheran (Iran) Kirgistan - Syria 2:1 (0:0)
Teheran Iran - Syria 2:2 (2:2)
Teheran (Iran) Malediwy - Kirgistan 0:6 (0:3)

Grupa 3[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Zjednoczone Emiraty Arabskie Zjednoczone Emiraty Arabskie 4 3 1 0 7:1 10
2 Jordania Jordania 4 1 1 2 4:4 4
3 Bahrajn Bahrajn 4 1 0 3 3:9 3
Manama (Bahrajn) Jordania - Zjednoczone Emiraty Arabskie 0:0
Manama Bahrajn - Zjednoczone Emiraty Arabskie 1:2 (0:1)
Manama Bahrajn - Jordania 1:0 (1:0)
Szardża (Zjednoczone Emiraty Arabskie) Jordania - Bahrajn 4:1 (2:1)
Szardża Zjednoczone Emiraty Arabskie - Bahrajn 3:0 (1:0)
Szardża Zjednoczone Emiraty Arabskie - Jordania 2:0 (1:0)

Grupa 4[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Japonia Japonia 6 5 1 0 31:1 16
2 Oman Oman 6 4 1 1 14:2 13
3 Makau Makau 6 1 1 4 3:28 4
4 Nepal Nepal 6 0 1 5 2:19 1
Maskat (Oman) Nepal - Makau 1:1 (1:1)
Maskat Oman - Japonia 0:1 (0:1)
Maskat (Oman) Makau - Japonia 0:10 (0:3)
Maskat Oman - Nepal 1:0 (0:0)
Maskat (Oman) Nepal - Japonia 0:6 (0:1)
Maskat Oman - Makau 4:0 (2:0)
Tokio Japonia - Makau 10:0 (6:0)
Tokio (Japonia) Nepal - Oman 0:6 (0:3)
Tokio Japonia - Nepal 3:0 (1:0)
Tokio (Japonia) Makau - Oman 0:2 (0:1)
Tokio Japonia - Oman 1:1 (1:0)
Tokio (Japonia) Makau - Nepal 2:1 (0:1)

Grupa 5[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Uzbekistan Uzbekistan 6 4 1 1 15:2 13
2 Jemen Jemen 6 2 2 2 9:2 8
3 Indonezja Indonezja 6 1 4 1 11:6 7
4 Kambodża Kambodża 6 0 1 5 2:27 1
Dżakarta Indonezja - Kambodża 8:0 (6:0)
Manado Indonezja - Jemen 0:0
Phnom Penh Kambodża - Jemen 0:1 (0:1)
Phnom Penh Kambodża - Indonezja 1:1 (0:0)
Sana Jemen - Uzbekistan 0:1 (0:1)
Sana Jemen - Kambodża 7:0 (3:0)
Taszkent Uzbekistan - Kambodża 6:0 (4:0)
Surabaya Indonezja - Uzbekistan 1:1 (1:0)
Sana Jemen - Indonezja 1:1 (1:0)
Taszkent Uzbekistan - Indonezja 3:0 (2:0)
Phnom Penh Kambodża - Uzbekistan 1:4 (1:3)
Taszkent Uzbekistan - Jemen 5:1 (1:1)

Grupa 6[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Korea Południowa Korea Południowa 4 3 1 0 9:1 10
2 Tajlandia Tajlandia 4 1 1 2 5:6 4
3 Hongkong Hongkong 4 1 0 3 3:10 3
Hongkong Hongkong - Korea Południowa 0:2 (0:0)
Bangkok Tajlandia - Korea Południowa 1:3 (0:1)
Bangkok Tajlandia - Hongkong 2:0 (1:0)
Hongkong Hongkong - Tajlandia 3:2 (1:1)
Taejŏn Korea Południowa - Hongkong 4:0 (2:0)
Seul Korea Południowa - Tajlandia 0:0

Grupa 7[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Kuwejt Kuwejt 4 4 0 0 10:1 12
2 Liban Liban 4 1 1 2 4:7 4
3 Singapur Singapur 4 0 1 3 2:8 1
Bejrut Liban - Singapur 1:1 (0:0)
Singapur Singapur - Kuwejt 0:1 (0:1)
Kuwejt Kuwejt - Liban 2:0 (1:0)
Singapur Singapur - Liban 1:2 (0:1)
Kuwejt Kuwejt - Singapur 4:0 (3:0)
Bejrut Liban - Kuwejt 1:3 (1:2)

Grupa 8[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Chińska Republika Ludowa Chiny 6 5 1 0 13:2 16
2 Tadżykistan Tadżykistan 6 4 1 1 15:2 13
3 Turkmenistan Turkmenistan 6 2 0 4 8:13 6
4 Wietnam Wietnam 6 0 0 6 2:21 0
Duszanbe Tadżykistan - Wietnam 4:0 (2:0)
Aszchabad Turkmenistan - Chiny 1:4 (0:2)
Duszanbe Tadżykistan - Chiny 0:1 (0:0)
Aszchabad Turkmenistan - Wietnam 2:1 (1:0)
Ho Chi Minh Wietnam - Chiny 1:3 (1:3)
Aszchabad Turkmenistan - Tadżykistan 1:2 (1:1)
Pekin Chiny - Turkmenistan 1:0 (0:0)
Ho Chi Minh Wietnam - Tadżykistan 0:4 (0:2)
Pekin Chiny - Tadżykistan 0:0
Ho Chi Minh Wietnam - Turkmenistan 0:4 (0:2)
Pekin Chiny - Wietnam 4:0 (2:0)
Duszanbe Tadżykistan - Turkmenistan 5:0 (4:0)

Grupa 9[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Kazachstan Kazachstan 4 4 0 0 15:2 12
2 Irak Irak 4 2 0 2 14:8 6
3 Pakistan Pakistan 4 0 0 4 3:22 0
Ałmaty Kazachstan - Pakistan 3:0 (1:0)
Lahaur Pakistan - Irak 2:6 (1:2)
Bagdad Irak - Kazachstan 1:2 (1:1)
Lahaur Pakistan - Kazachstan 0:7 (0:3)
Bagdad Irak - Pakistan 6:1 (2:0)
Ałmaty Kazachstan - Irak 3:1 (2:0)

Grupa 10[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Katar Katar 3 3 0 0 14:0 9
2 Sri Lanka Sri Lanka 3 1 1 1 4:4 4
3 Indie Indie 3 1 1 1 3:7 4
4 Filipiny Filipiny 3 0 0 3 0:10 0
Doha Katar - Sri Lanka 3:0 (1:0)
Ad-Dauha (Katar) Indie - Filipiny 2:0 (0:0)
Doha Katar - Filipiny 5:0 (5:0)
Ad-Dauha (Katar) Sri Lanka - Indie 1:1 (1:1)
Ad-Dauha (Katar) Filipiny - Sri Lanka 0:3 (0:1)
Doha Katar - Indie 6:0 (3:0)

Runda druga[edytuj | edytuj kod]

6 września 1997 - 12 listopada 1997

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Arabia Saudyjska Arabia Saudyjska 8 4 2 2 8:6 14
2 Iran Iran 8 3 3 2 13:8 12
3 Chińska Republika Ludowa Chiny 8 3 2 3 11:14 11
4 Katar Katar 8 3 1 4 7:10 10
5 Kuwejt Kuwejt 8 2 2 4 7:8 8
Dalian Chiny - Iran 2:4 (1:0)
Rijad Arabia Saudyjska - Kuwejt 2:1 (1:1)
Teheran Iran - Arabia Saudyjska 1:1 (0:1)
Doha Katar - Kuwejt 0:2 (0:1)
Kuwejt Kuwejt - Iran 1:1 (1:0)
Doha Katar - Chiny 1:1 (1:0)
Dalian Chiny - Arabia Saudyjska 1:0 (0:0)
Teheran Iran - Katar 3:0 (2:0)
Kuwejt Kuwejt - Chiny 1:2 (1:1)
Rijad Arabia Saudyjska - Katar 1:0 (0:0)
Teheran Iran - Chiny 4:1 (2:0)
Kuwejt Kuwejt - Arabia Saudyjska 2:1 (0:1)
Kuwejt Kuwejt - Katar 0:1 (0:1)
Rijad Arabia Saudyjska - Iran 1:0 (0:0)
Dalian Chiny - Katar 2:3 (1:1)
Teheran Iran - Kuwejt 0:0
Rijad Arabia Saudyjska - Chiny 1:1 (1:1)
Doha Katar - Iran 2:0 (1:0)
Dalian Chiny - Kuwejt 1:0 (1:0)
Doha Katar - Arabia Saudyjska 0:1 (0:0)

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Korea Południowa Korea Południowa 8 6 1 1 19:7 19
2 Japonia Japonia 8 3 4 1 17:9 13
3 Zjednoczone Emiraty Arabskie Zjednoczone Emiraty Arabskie 8 2 3 3 9:12 9
4 Uzbekistan Uzbekistan 8 1 3 4 13:18 6
5 Kazachstan Kazachstan 8 1 3 4 7:19 6
Seul Korea Płd. - Kazachstan 3:0 (1:0)
Tokio Japonia - Uzbekistan 6:3 (4:0)
Seul Korea Płd. - Uzbekistan 2:1 (1:0)
Abu Zabi Zjednoczone Emiraty Arabskie - Kazachstan 4:0 (1:0)
Abu Zabi Zjednoczone Emiraty Arabskie - Japonia 0:0
Ałmaty Kazachstan - Uzbekistan 1:1 (0:0)
Taszkent Uzbekistan - Zjednoczone Emiraty Arabskie 2:3 (0:0)
Tokio Japonia - Korea Płd. 1:2 (0:0)
Seul Korea Płd. - Zjednoczone Emiraty Arabskie 3:0 (1:0)
Ałmaty Kazachstan - Japonia 1:1 (0:1)
Taszkent Uzbekistan - Japonia 1:1 (1:0)
Ałmaty Kazachstan - Korea Płd. 1:1 (0:1)
Taszkent Uzbekistan - Korea Płd. 1:5 (0:3)
Ałmaty Kazachstan - Zjednoczone Emiraty Arabskie 3:0 (0:0)
Taszkent Uzbekistan - Kazachstan 4:0 (3:0)
Tokio Japonia - Zjednoczone Emiraty Arabskie 1:1 (1:1)
Seul Korea Płd. - Japonia 0:2 (0:2)
Abu Zabi Zjednoczone Emiraty Arabskie - Uzbekistan 0:0
Tokio Japonia - Kazachstan 5:1 (3:0)
Abu Zabi Zjednoczone Emiraty Arabskie - Korea Płd. 1:3 (0:2)

Baraże[edytuj | edytuj kod]

16 listopada 1997

Johor Bahru (Malezja) Japonia - Iran 3:2 (2:2, 2:2, 1:0), po dogrywce - awans: Japonii

Baraż z najlepszą drużyną ze strefy Oceanii:
22 i 29 listopada 1997

Teheran Iran - Australia 1:1 (1:1)
Melbourne Australia - Iran 2:2 (1:0) - awans Iranu

Awans[edytuj | edytuj kod]

Do turnieju finałowego we Francji awansowały zespoły: Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej, Japonii oraz Iranu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Reprezentacja Kirigistanu nie dotarła na mecz