Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1998 (eliminacje strefy CAF)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W eliminacjach do finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1998 we Francji w strefie CAF wzięło udział 36 zespołów. Walczyły one o pięć miejsc przydzielonych Afryce.

Zasady kwalifikacji[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje do turnieju finałowego były dwustopniowe. W pierwszej rundzie wzięły udział 32 drużyny, rozlosowane w pary. Zwycięzcy dwumeczu awansowali do fazy grupowej, gdzie czekały na nie rozstawione drużyny: Egiptu, Kamerunu, Maroka i Nigerii.

W drugiej rundzie 20 zespołów zostało podzielone na 5 grup, w których grały systemem każdy z każdym mecz i rewanż.

Zwycięzcy grup awansowali do finałów.

Runda pierwsza[edytuj | edytuj kod]

31 maja 1996 - 23 czerwca 1996

Nawakszut Mauretania - Burkina Faso 0:0
Wagadugu Burkina Faso - Mauretania 2:0 (1:0) - awans: Burkina Faso
Windhuk Namibia - Mozambik 2:0 (1:0)
Maputo Mozambik - Namibia 1:1 (1:0) - awans: Namibii
Blantyre Malawi - RPA 0:1 (0:1)
Johannesburg RPA - Malawi 3:0 (3:0) - awans: RPA
Kampala Uganda - Angola 0:2 (0:1)
Luanda Angola - Uganda 3:1 (2:1) - awans: Angoli
Bissau Gwinea Bissau - Gwinea 3:2 (2:0)
Konakry Gwinea - Gwinea Bissau 3:1 (1:0) - awans: Gwinei
Bandżul Gambia - Liberia 2:1 (1:1)
Akra (Ghana) Liberia - Gambia 4:0 (1:0) - awans: Liberii
Mbabane Suazi - Gabon 0:1 (0:1)
Libreville Gabon - Suazi 2:0 (1:0) - awans: Gabonu
Bużumbura Burundi - Sierra Leone 1:0 (0:0)
Freetown Sierra Leone - Burundi 0:1 (0:1) - dwumecz wygrało: Burundi, jednak w drugiej rundzie z powodu niemożności zorganizowania transportu grała Sierra Leone
Antananarywa Madagaskar - Zimbabwe 1:2 (1:0)
Harare Zimbabwe - Madagaskar 2:2 (0:1) - awans: Zimbabwe
Brazzaville Kongo - Wybrzeże Kości Słoniowej 2:0 (1:0)
Abidżan Wybrzeże Kości Słoniowej - Kongo 1:1 (1:0) - awans: Konga
Curepipe Mauritius - Zair 1:5 (0:2)
Kinszasa Zair - Mauritius 2:0 (1:0) - awans: Zairu
Kigali Rwanda - Tunezja 1:3 (0:1)
Tunis Tunezja - Rwanda 2:0 (1:0) - awans Tunezji
Nairobi Kenia - Algieria 3:1 (0:0)
Algier Algieria - Kenia 1:0 (0:0) - awans Kenii
Lomé Togo - Senegal 2:1 (1:0)
Dakar Senegal - Togo 1:1 (1:0) - awans Togo
Chartum Sudan - Zambia 2:0 (1:0)
Lusaka Zambia - Sudan 3:0 (2:0) - awans Zambii
Dar es Salaam Tanzania - Ghana 0:0
Akra Ghana - Tanzania 2:1 (0:0) - awans Ghany

Runda druga[edytuj | edytuj kod]

8 listopada 1996 - 17 sierpnia 1997

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Nigeria Nigeria 6 4 1 1 10:4 13
2 Gwinea Gwinea 6 4 0 2 10:5 12
3 Kenia Kenia 6 3 1 2 11:12 10
4 Burkina Faso Burkina Faso 6 0 0 6 7:17 0
Lagos Nigeria - Burkina Faso 2:0 (0:0)
Konakry Gwinea - Kenia 3:1 (2:1)
Nairobi Kenia - Nigeria 1:1 (1:0)
Wagadugu Burkina Faso - Gwinea 0:2 (0:2)
Lagos Nigeria - Gwinea 2:1 (0:0)
Nairobi Kenia - Burkina Faso 4:3 (0:2)
Nairobi Kenia - Gwinea 1:0 (1:0)
Wagadugu Burkina Faso - Nigeria 1:2 (0:1)
Lagos Nigeria - Kenia 3:0 (2:0)
Konakry Gwinea - Burkina Faso 3:1 (2:1)
Bobo Dioulasso Burkina Faso - Kenia 2:4 (1:2)
Konakry Gwinea - Nigeria 1:0 (0:0)

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Tunezja Tunezja 6 5 1 0 10:1 16
2 Egipt Egipt 6 3 1 2 15:5 10
3 Liberia Liberia 6 1 1 4 2:10 4
4 Namibia Namibia 6 1 1 4 6:17 4
Kair Egipt - Namibia 7:1 (4:1)
Akra (Ghana) Liberia - Tunezja 0:1 (0:0)
Windhuk Namibia - Liberia 0:0
Tunis Tunezja - Egipt 1:0 (1:0)
Akra (Ghana) Liberia - Egipt 1:0 (1:0)
Windhuk Namibia - Tunezja 1:2 (0:1)
Windhuk Namibia - Egipt 2:3 (0:0)
Tunis Tunezja - Liberia 2:0 (0:0)
Monrovia Liberia - Namibia 1:2 (1:1)
Kair Egipt - Tunezja 0:0
Kair Egipt - Liberia 5:0 (2:0)
Tunis Tunezja - Namibia 4:0 (2:0)

Grupa 3[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Południowa Afryka RPA 6 4 1 1 7:3 13
2 Kongo Kongo 6 3 1 2 5:5 10
3 Zambia Zambia 6 2 2 2 7:6 8
4 Demokratyczna Republika Konga DR Konga (Zair)* 6 0 2 4 4:9 2
Johannesburg RPA - Zair 1:0 (0:0)
Pointe-Noire Kongo - Zambia 1:0 (0:0)
Lusaka Zambia - RPA 0:0
Kinszasa Zair - Kongo 1:1 (1:1)
Pointe-Noire Kongo - RPA 2:0 (0:0)
Harare (Zimbabwe) Zair - Zambia 2:2 (1:1)
Lomé (Togo) Zair - RPA 1:2 (1:1)
Lusaka Zambia - Kongo 3:0 (1:0)
Pointe-Noire Kongo – RD Konga (Zair) 1:0 (0:0)
Johannesburg RPA - Zambia 3:0 (2:0)
Johannesburg RPA - Kongo 1:0 (1:0)
Lusaka Zambia – RD Konga (Zair) 2:0 (1:0)
  • Drużyna Republiki Demokratycznej Konga rozpoczęła eliminacje jako Zair (zmiana nazwy państwa w maju 1997)

Grupa 4[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Kamerun Kamerun 6 4 2 0 10:4 14
2 Angola Angola 6 2 4 0 7:4 10
3 Zimbabwe Zimbabwe 6 1 1 4 6:7 4
4 Togo Togo 6 1 1 4 6:14 4
Luanda Angola - Zimbabwe 2:1 (1:0)
Lomé Togo - Kamerun 2:4 (0:2)
Jaunde Kamerun - Angola 0:0
Harare Zimbabwe - Togo 3:0 (2:0)
Luanda Angola - Togo 3:1 (2:1)
Jaunde Kamerun - Zimbabwe 1:0 (0:0)
Jaunde Kamerun - Togo 2:0 (0:0)
Harare Zimbabwe - Angola 0:0
Luanda Angola - Kamerun 1:1 (0:0)
Lomé Togo - Zimbabwe 2:1 (2:0)
Lomé Togo - Angola 1:1 (0:1)
Harare Zimbabwe - Kamerun 1:2 (0:0)

Grupa 5[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zespół Mecze Z R P Bramki Pkt.
1 Maroko Maroko 6 5 1 0 14:2 16
2 Sierra Leone Sierra Leone 5 2 1 2 4:6 7
3 Ghana Ghana 6 1 3 1 7:7 6
4 Gabon Gabon 5 0 1 4 1:11 1
Rabat Maroko - Sierra Leone 4:0 (1:0)
Libreville Gabon - Ghana 1:1 (0:0)
Freetown Sierra Leone - Gabon 1:0 (0:0)
Kumasi Ghana - Maroko 2:2 (0:1)
Freetown Sierra Leone - Ghana 1:1 (0:1)
Libreville Gabon - Maroko 0:4 (0:4) mecz przerwany w 53 minucie
Freetown Sierra Leone - Maroko 0:1 (0:1)
Akra Ghana - Gabon 3:0 (1:0)
Casablanca Maroko - Ghana 1:0 (0:0)
Libreville Gabon - Sierra Leone spotkanie nie odbyło się z powodu nie znalezienia miejsca, gdzie mogło zostać rozegrane
Casablanca Maroko - Gabon 2:0 (2:0)
Obuasi Ghana - Sierra Leone 0:2 (0:1)

Awans[edytuj | edytuj kod]

Do turnieju finałowego we Francji awansowały zespoły: Nigerii, Tunezji, RPA, Kamerunu i Maroka.