Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2006 (eliminacje strefy OFC)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W eliminacjach do finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006 w Niemczech w strefie OFC wzięło udział 12 reprezentacji narodowych. Najlepsza spośród nich uzyskała prawo barażu z piątym zespołem strefy CONMEBOL. Dwie pierwsze rundy eliminacji były zarazem Fazą grupową Pucharu Narodów Oceanii, natomiast trzecie rundy (Play Off) były osobnymi częściami obydwu turniejów.

Losowanie grup eliminacyjnych[edytuj | edytuj kod]

Podziału na koszyki przed losowaniem dokonano na podstawie rankingu FIFA z kwietnia 2003. Oto podział:

W nawiasach miejsce w rankingu FIFA w kwietniu 2003

*Reprezentację Nowej Kaledonii sklasyfikowano na podstawie jej osiągnięć w Pucharze Narodów Oceanii w 2002 roku

Reprezentacje Australii (48.) i Nowej Zelandii (52.) były zwolnione z uczestnictwa w I rundzie eliminacji.

Zespoły z jednego koszyka nie mogły znaleźć się w jednej grupie. Zespół z koszyka A został umieszczony w swojej grupie na pierwszym miejscu (A1 lub B1), zespół z koszyka B na drugim (A2 bądź B2) i każdy kolejny odpowiednio trzecie, czwarte i piąte miejsce w grupie na starcie rozgrywek, w celu łatwego ustalania terminarza zawodów.

Grupa A

A1 Polinezja Francuska Tahiti

A2 Wyspy Salomona Wyspy Salomona

A3 Flags of New Caledonia.svg Nowa Kaledonia

A4 Tonga Tonga

A5 Wyspy Cooka Wyspy Cooka

Grupa B

B1 Fidżi Fidżi

B2 Vanuatu Vanuatu

B3 Papua-Nowa Gwinea Papua-Nowa Gwinea

B4 Samoa Samoa

B5 Samoa Amerykańskie Samoa Amerykańskie

Zasady kwalifikacji[edytuj | edytuj kod]

Zespoły zostały przydzielone do 2 grup liczących po pięć drużyn każda. W każdej z grup rozgrywano turniej, który wyłaniał najlepszych. Reprezentacje Australii i Nowej Zelandii eliminacje zaczynały od drugiej fazy eliminacyjnej. Z I rundy eliminacji awans uzyskały po dwie najlepsze ekipy, które wraz z Australią i Nową Zelandią utworzyły "grupę finałową". Zespoły z dwóch pierwszych miejsc owej grupy (Australia i Wyspy Salomona) zagrały w finałowym dwumeczu, którego zwycięzca wywalczył sobie prawo dalszej walki o awans do mundialu.

I runda eliminacji[edytuj | edytuj kod]

Jeden turniej eliminacyjny. Każdy z każdym, jeden mecz.

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacja Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Wyspy Salomona 10 4 3 1 0 14 1 13
 Tahiti 8 4 2 2 0 5 1 4
 Nowa Kaledonia 7 4 2 1 1 16 2 14
 Tonga 3 4 1 0 3 2 17 -15
 Wyspy Cooka 0 4 0 0 4 1 17 -16

Wyniki:


10 maja 2004
14:00
Wyspy Salomona 
6:0
(2:0)
 Tonga Lawson Tama, Honiara
Widzów: 12 385
Sędzia: Harry Attison (Vanuatu)

10 maja 2004
16:00
Tahiti 
2:0
(1:0)
 Wyspy Cooka Lawson Tama, Honiara (Wyspy Salomona)
Widzów: 12 000
Sędzia: Rajendra Singh (Fidżi)

12 maja 2004
14:00
Wyspy Salomona 
5:0
(3:0)
 Wyspy Cooka Lawson Tama, Honiara
Widzów: 14 000
Sędzia: Lencie Fred (Vanuatu)

12 maja 2004
16:00
Tahiti  0:0  Nowa Kaledonia Lawson Tama, Honiara (Wyspy Salomona)
Widzów: 14 000
Sędzia: Leone Rakaroi (Fidżi)

15 maja 2004
14:00
Tonga 
2:1
(0:0)
 Wyspy Cooka
Lawson Tama, Honiara (Wyspy Salomona)
Widzów: 15 000
Sędzia: Salaiau Sosongan (Papua-Nowa Gwinea)

15 maja 2004
16:00
Wyspy Salomona 
Omo Gol 10'
George Suri Gol 42'
2:0
(2:0)
 Nowa Kaledonia Lawson Tama, Honiara
Widzów: 20 000
Sędzia: Harry Attison (Vanuatu)

17 maja 2004
14:00
Nowa Kaledonia 
8:0
(6:0)
 Wyspy Cooka Lawson Tama, Honiara (Wyspy Salomona)
Widzów: 400
Sędzia: Rajendra Singh (Fidżi)

17 maja 2004
16:00
Tahiti 
2:0
(1:0)
 Tonga Lawson Tama, Honiara (Wyspy Salomona)
Widzów: 400
Sędzia: Salaiau Sosongan (Papua-Nowa Gwinea)

19 maja 2004
14:00
Nowa Kaledonia 
8:0
(4:0)
 Tonga Lawson Tama, Honiara (Wyspy Salomona)
Widzów: 14 000
Sędzia: Lencie Fred (Vanuatu)

19 maja 2004
16:00
Wyspy Salomona 
1:1
(0:1)
 Tahiti
Lawson Tama, Honiara
Widzów: 18 000
Sędzia: Leone Rakaroi (Fidżi)

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacja Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Vanuatu 10 4 3 1 0 16 2 14
 Fidżi 9 4 3 0 1 19 5 14
 Papua-Nowa Gwinea 7 4 2 1 1 17 6 11
 Samoa 3 4 1 0 3 5 11 -6
 Samoa Amerykańskie 0 4 0 0 4 1 34 -33

Wyniki:


10 maja 2004
14:00
Papua-Nowa Gwinea 
1:1
(0:0)
 Vanuatu
Toleafoa J.S. Blatter Complex, Apia (Samoa)
Widzów: 500
Sędzia: Matthew Breeze (Australia)

10 maja 2004
16:00
Samoa 
4:0
(2:0)
 Samoa Amerykańskie Toleafoa J.S. Blatter Complex, Apia
Widzów: 500
Sędzia: Michael Afu (Wyspy Salomona)

12 maja 2004
14:00
Samoa Amerykańskie 
1:9
(1:3)
 Vanuatu
Toleafoa J.S. Blatter Complex, Apia (Samoa)
Widzów: 400
Sędzia: Neil Fox (Nowa Zelandia)

12 maja 2004
16:00
Fidżi 
4:2
(2:2)
 Papua-Nowa Gwinea
Toleafoa J.S. Blatter Complex, Apia (Samoa)
Widzów: 400
Sędzia: Con Diomis (Australia)

15 maja 2004
14:00
Fidżi 
11:0
(7:0)
 Samoa Amerykańskie Toleafoa J.S. Blatter Complex, Apia (Samoa)
Widzów: 300
Sędzia: Neil Fox (Nowa Zelandia)

15 maja 2004
16:00
Samoa  0:3
(0:1)
 Vanuatu
Toleafoa J.S. Blatter Complex, Apia
Widzów: 650
Sędzia: Matthew Breeze (Australia)

17 maja 2004
14:00
Samoa Amerykańskie  0:10
(0:7)
 Papua-Nowa Gwinea
Toleafoa J.S. Blatter Complex, Apia (Samoa)
Widzów: 150
Sędzia: Michael Afu (Wyspy Salomona)

17 maja 2004
16:00
Samoa  0:4
(0:1)
 Fidżi
Toleafoa J.S. Blatter Complex, Apia
Widzów: 450
Sędzia: Con Diomis (Australia)

19 maja 2004
14:00
Fidżi  0:3
(0:1)
 Vanuatu
Toleafoa J.S. Blatter Complex, Apia (Samoa)
Widzów: 200
Sędzia: Matthew Breeze (Australia)

19 maja 2004
16:00
Samoa 
1:4
(0:2)
 Papua-Nowa Gwinea
Toleafoa J.S. Blatter Complex, Apia
Widzów: 300
Sędzia: Con Diomis (Australia)

II runda eliminacji[edytuj | edytuj kod]

Jeden turniej. Każdy z każdym po jednym meczu.

Grupa finałowa[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacja Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Australia 13 5 4 1 0 21 3 18
 Wyspy Salomona 10 5 3 1 1 9 6 3
 Nowa Zelandia 9 5 3 0 2 17 5 12
 Fidżi 4 5 1 1 3 3 10 -7
 Tahiti 4 5 1 1 3 2 24 -22
 Vanuatu 3 5 1 0 4 5 9 -4

Wyniki:


29 maja 2004
14:00
Vanuatu  0:1
(0:0)
 Wyspy Salomona
Batram Suri Gol 51' (k.)
Marden Sports Complex, Adelaide (Australia)
Widzów: 200
Sędzia: Mark Shield (Australia)

29 maja 2004
17:30
Tahiti  0:0  Fidżi Hindmarsh, Adelaide (Australia)
Widzów: 3000
Sędzia: Stefano Farina (Włochy)

29 maja 2004
20:00
Australia 
1:0
(1:0)
 Nowa Zelandia Hindmarsh, Adelaide
Widzów: 12 100
Sędzia: Claus Bo Larsen (Dania)

31 maja 2004
14:00
Nowa Zelandia 
3:0
(1:0)
 Wyspy Salomona Marden Sports Complex, Adelaide (Australia)
Widzów: 217
Sędzia: Eduardo Iturralde González (Hiszpania)

31 maja 2004
17:30
Australia 
9:0
(3:0)
 Tahiti Hindmarsh, Adelaide
Widzów: 1 200
Sędzia: Harry Attison (Vanuatu)

31 maja 2004
20:00
Fidżi 
1:0
(0:0)
 Vanuatu Hindmarsh, Adelaide (Australia)
Widzów: 500
Sędzia: Charles Ariiotima (Tahiti)

2 czerwca 2004
14:00
Australia 
6:1
(2:1)
 Fidżi
Marden Sports Complex, Adelaide
Widzów: 2 200
Sędzia: Eduardo Iturralde González (Hiszpania)

2 czerwca 2004
17:30
Tahiti  0:4
(0:3)
 Wyspy Salomona
Hindmarsh, Adelaide (Australia)
Widzów: 50
Sędzia: Leone Rakaroi (Fidżi)

2 czerwca 2004
20:00
Nowa Zelandia 
2:4
(0:1)
 Vanuatu
Hindmarsh, Adelaide (Australia)
Widzów: 356
Sędzia: Stefano Farina (Włochy)

4 czerwca 2004
14:00
Nowa Zelandia 
10:0
(5:0)
 Tahiti Marden Sports Complex, Adelaide (Australia)
Widzów: 200
Sędzia: Mark Shield (Australia)

4 czerwca 2004
17:30
Fidżi 
1:2
(1:1)
 Wyspy Salomona
Hindmarsh, Adelaide (Australia)
Widzów: 1500
Sędzia: Harry Attison (Vanuatu)

4 czerwca 2004
20:00
Vanuatu  0:3
(0:1)
 Australia
Hindmarsh, Adelaide
Widzów: 4000
Sędzia: Charles Ariiotima (Tahiti)

6 czerwca 2004
14:00
Tahiti 
2:1
(1:1)
 Vanuatu
Marden Sports Complex, Adelaide (Australia)
Widzów: 300
Sędzia: Leone Rakaroi (Fidżi)

6 czerwca 2004
17:30
Fidżi  0:2
(0:1)
 Nowa Zelandia
Hindmarsh, Adelaide (Australia)
Widzów: 300
Sędzia: Claus Bo Larsen (Dania)

6 czerwca 2004
20:00
Wyspy Salomona 
2:2
(1:0)
 Australia
Hindmarsh, Adelaide
Widzów: 1500
Sędzia: Eduardo Iturralde González (Hiszpania)

III runda eliminacji (play-off)[edytuj | edytuj kod]

W fazie play-off znalazły się ekipy Australii oraz Wysp Salomona – dwie najlepsze ekipy II rundy eliminacji eliminacji. Obowiązywała forma mecz i rewanż.


3 września 2005
19:30
Australia 
7:0
(3:0)
 Wyspy Salomona Telstra Stadium, Sydney
Widzów: 16 000
Sędzia: Subkhiddin Mohd Salleh (Malezja)

6 września 2005
13:00
Wyspy Salomona 
1:2
(0:1)
 Australia
Lawson Tama, Honiara
Widzów: 16 000
Sędzia: Shamsul Maidin (Singapur)

Play-off CONMEBOL/OFC[edytuj | edytuj kod]

Australia wywalczyła sobie prawo do udziału w barażu o awans na Mistrzostwa. W dwumeczu spotkała się z ekipą Urugwaju, z którą spotkali się też podczas eliminacji do poprzedniego mundialu (wówczas w dwumeczu zwyciężył Urugwaj). Tym razem jednak ekipa z Antypodów okazała się lepsza i po raz pierwszy od 1982 (Australia od 1974) drużyna ze strefy OFC zakwalifikowała się na Mundial.


12 listopada 2005
18:00
Urugwaj 
1:0
(1:0)
 Australia Estadio Centenario, Montevideo
Widzów: 55 000
Sędzia: Claus Bo Larsen (Dania)

16 listopada 2005
20:00
Australia 
1:0, po dogrywce
k. 4:2
(1:0, 1:0)
 Urugwaj ANZ Stadium, Sydney
Widzów: 82 698
Sędzia: Luis Medina Cantalejo (Hiszpania)
    Rzuty karne  
Harry Kewell Karny–gol
Mark Viduka Pudło
Tony Vidmar Karny–gol
John Aloisi Karny–gol
Lucas Neill Karny–gol
Karny–gol Fabián Estoyanoff
Karny–gol Gustavo Varela
Pudło Darío Rodríguez
Pudło Marcelo Zalayeta

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

(nie uwzględniono meczu Australii z Urugwajem)

  • 7 bramek
    • Fidżi Veresa Toma
    • Australia Tim Cahill
  • 6 bramek
    • Nowa Kaledonia Michael Hmae
    • Papua-Nowa Gwinea Reginald Davani
    • Nowa Zelandia Vaughan Coveny
  • 5 bramek
    • Wyspy Salomona Henry Fa'arodo
  • 4 bramki
    • Fidżi Seveci Rokotakala
    • Vanuatu Etienne Mermer
    • Wyspy Salomona Commins Menapi
    • Vanuatu Jean Maleb
    • Papua-Nowa Gwinea Andrew Lepani
    • Fidżi Laisiasa Gataurua
    • Nowa Zelandia Brent Fisher
    • Australia Brett Emerton

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]