Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2019
2019 FIFA Women’s World Cup
Coupe du Monde Féminine de la FIFA – Francja 2019
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg MŚ 2015 MŚ 2023 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka nożna
Organizator FIFA
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Francja
Otwarcie 7 czerwca 2019, Paryż
Zamknięcie (finał) 7 lipca 2019, Lyon
Liczba drużyn 24 (z 6 konfederacji)
Liczba aren 9 (w 9 miastach)
I miejsce  Stany Zjednoczone
II miejsce  Holandia
III miejsce  Szwecja
Statystyki turnieju
Liczba meczów 52
Liczba bramek 146 (2,81 na mecz)
Oglądalność 1 053 096 (20 252 na mecz)
Król strzelców Anglia Ellen White
Stany Zjednoczone Alex Morgan
Stany Zjednoczone Megan Rapinoe (6 goli)
Najlepszy zawodnik (MVP) Stany Zjednoczone Megan Rapinoe
Strona internetowa

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2019 (ang. FIFA Women’s World Cup 2019) – ósma edycja mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet. Turniej trwał od 7 czerwca do 7 lipca[1]. W marcu 2015 roku Francja otrzymała prawa do organizacji turnieju[2]. Był to pierwszy taki turniej w tym kraju, natomiast trzeci w Europie. Mistrzostwa zostały rozegrane na 9 stadionach w 9 miastach[3]. W rozgrywkach brały udział 24 zespoły z 6 konfederacji. Tytuł obroniły Amerykanki, które w meczu finałowym pokonały Holandię 2:0.

Procedura wyboru gospodarza[edytuj | edytuj kod]

6 marca 2014 roku FIFA ogłosiła rozpoczęcie licytacji na Mistrzostwa Świata Kobiet w Piłce Nożnej 2019 roku. Stowarzyszenia członkowskie zainteresowane organizacją turnieju musiały złożyć oświadczenie o braku konfliktu interesów do dnia 15 kwietnia 2014 roku i przedłożyć pełny zestaw dokumentów przetargowych do 31 października 2014 roku[4]. Początkowo przyjęto pięć kandydatur: Francję, Koreę Południową, Anglię, Nową Zelandię i Republikę Południowej Afryki, jednak oficjalne dokumenty złożyły tylko dwie pierwsze[5].

19 marca 2015 roku Komitet Wykonawczy FIFA po głosowaniu podjął decyzję, że to Francja będzie gospodarzem Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet oraz Pucharu Świata kobiet U-20[6].

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

W dniach 13-14 października 2016 roku FIFA zatwierdziła, że liczba drużyn oraz ilość miejsc dla poszczególnych konfederacji zostanie nie zmieniona względem poprzedniej edycji Mistrzostw Świata oprócz miejsca dla gospodarza które zostało przeniesione z CONCACAF (Kanada) na UEFA (Francja)[7].

  • AFC (Azja): 5 uczestników
  • CAF (Afryka): 3 uczestników
  • CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa, Karaiby): 3.5 uczestników
  • CONMEBOL (Ameryka Południowa): 2.5 uczestników
  • OFC (Oceania): 1 uczestnik
  • UEFA (Europa): 8+1(gospodarz) uczestników

Zakwalifikowane drużyny[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Strefa kwalifikacyjna Ilość występów do tej pory Najlepszy wynik Ostatni występ
 Francja gospodarz 4 Czwarte miejsce (2011) 2015
 Chiny AFC 7 Drugie miejsce (1999) 2015
 Tajlandia AFC 2 Faza grupowa (2015) 2015
 Australia AFC 7 Ćwierćfinał (2007, 2011, 2015) 2015
 Japonia AFC 8 Mistrzostwo (2011) 2015
 Korea Południowa AFC 3 1/8 finału (2015) 2015
 Kamerun CAF 2 1/8 finału (2015) 2015
 Nigeria CAF 8 Ćwierćfinał (1999) 2015
 Południowa Afryka CAF 1 Debiut
 Argentyna CONMEBOL 3 Faza Grupowa (2003, 2007) 2007
 Brazylia CONMEBOL 8 Drugie miejsce (2007) 2015
 Chile CONMEBOL 1 Debiut
 Kanada CONCACAF 7 Czwarte miejsce (2003) 2015
 Jamajka CONCACAF 1 Debiut
 Stany Zjednoczone CONCACAF 8 Mistrzostwo (1995, 1999, 2015) 2015
 Nowa Zelandia OFC 5 Faza grupowa (1991, 2007, 2011, 2015) 2015
 Hiszpania UEFA 2 Faza grupowa (2015) 2015
 Włochy UEFA 3 Ćwierćfinał (1991) 1999
 Anglia UEFA 5 Trzecie miejsce (2015) 2015
 Szwecja UEFA 8 Drugie miejsce (2003) 2015
 Norwegia UEFA 8 Mistrzostwo (1995) 2015
 Szkocja UEFA 1 Debiut
 Niemcy UEFA 8 Mistrzostwo (2003, 2007) 2015
 Holandia UEFA 2 1/8 finału (2015) 2015

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Spośród 12 kandydatur 14 czerwca 2017 roku wybrano 9 miast które będą gospodarzami Mistrzostw Świata[8][9].

Trzy stadiony wykorzystano podczas UEFA Euro 2016, były to Parc Olympique Lyonnais w Lyonie, Parc des Princes w Paryżu oraz Allianz Riviera w Nicei, z kolei Stade de la Mosson w Montpellier wykorzystano podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej mężczyzn 1998 i Pucharu Świata w Rugby 2007.

Półfinały i finał zostały rozegrane na Parc Olympique Lyonnais, natomiast mecz otwarcia na Parc des Princes[10].

Lyon Paryż Nicea Montpellier
Parc OL Parc des Princes Allianz Riviera Stade de la Mosson
Pojemność: 59,186 Pojemność: 48,583 Pojemność: 35,624 Pojemność: 32,900
Parc OL.jpg
Paris-Parc-des-Princes.jpg Allianz inauguration.jpg Australie-Fidji.4.JPG
Rennes Miasta-organizatorzy na mapie Francji
Roazhon Park
Pojemność: 29,164
Rennes - Montpellier L1 20150815 - Scène match.JPG
Hawr Valenciennes Reims Grenoble
Stade Océane Stade du Hainaut Stade Auguste Delaune Stade des Alpes
Pojemność: 25,178 Pojemność: 25,172 Pojemność: 21,127 Pojemność: 20,068
Intérieur stade Océane.jpg Intérieur Stade du Hainaut (2013).JPG Stade Auguste-Delaune 2 Tribünen.JPG GF38-CLERMONT001.jpg

Losowanie[edytuj | edytuj kod]

Losowanie turnieju finałowego odbyło się 8 grudnia 2018 roku w La Seine Musicale na wyspie Île Seguin[11].

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Terminarz meczów został wydany 8 lutego 2018 roku[12]. Czas rozpoczęcia meczu według czasu lokalnego CEST ( UTC + 2 ).

Legenda
   Bezpośredni awans do fazy pucharowej.
   Awans do fazy pucharowej, jako jedna z czterech najlepszych drużyn zajmujących trzecie miejsce w grupie.
   Odpadnięcie z turnieju.

Gdy drużyny mają tyle samo punktów, o kolejności w tabeli decyduje:

  1. różnica bramek;
  2. gole zdobyte;
  3. punkty zdobyte w meczach pomiędzy danymi drużynami;
  4. różnica bramek w meczach pomiędzy danymi drużynami;
  5. zdobyte bramki w meczach pomiędzy danymi drużynami;
  6. punkty fair play;
  7. losowanie miejsc przez komitet organizacyjny.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Francja 9 3 3 0 0 7 1 +6
 Norwegia 6 3 2 0 1 6 3 +3
 Nigeria 3 3 1 0 2 2 4 -2
 Korea Południowa 0 3 0 0 3 1 8 -7

7 czerwca 2019
21:00
Francja 
Le Sommer Gol 9'
Renard Gol 35'45+2'
Henry Gol 85'
4:0
(3:0)
 Korea Południowa Parc des Princes, Paryż
Widzów: 45 261
Sędzia: Urugwaj Claudia Umpiérrez

8 czerwca 2019
21:00
Norwegia 
Reiten Gol 17'
Utland Gol 34'
Ohale Gol 37' (sam.)
3:0
(3:0)
 Nigeria Stade Auguste Delaune, Reims
Widzów: 11 058
Sędzia: Australia Kate Jacewicz

12 czerwca 2019
15:00
Nigeria 
Do-Yeon Gol 29' (sam.)
Oshoala Gol 75'
2:0
(1:0)
 Korea Południowa Stade des Alpes, Grenoble
Widzów: 11 252
Sędzia: Rosja Anastasia Pustovoitova

12 czerwca 2019
21:00
Francja 
Gauvin Gol 46'
Le Sommer Gol 72' (k.)
2:1
(0:0)
 Norwegia
Gol 54' (sam.) Renard
Allianz Riviera, Nicea
Widzów: 34 872
Sędzia: Niemcy Bibiana Steinhaus

17 czerwca 2019
21:00
Nigeria  0:1
(0:0)
 Francja
Gol 78' (k.) Renard
Roazhon Park, Rennes
Widzów: 28 267
Sędzia: Honduras Melissa Borjas

17 czerwca 2019
21:00
Korea Południowa 
Min-Ji Gol 78'
1:2
(0:1)
 Norwegia
Gol 4' (k.) Hansen
Gol 49' (k.) Herlovsen
Stade Auguste Delaune, Reims
Widzów: 13 034
Sędzia: Kanada Marie-Soleil Beaudoin

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Niemcy 9 3 3 0 0 6 0 +6
 Hiszpania 4 3 1 1 1 3 2 +1
 Chiny 4 3 1 1 1 1 1 0
 Południowa Afryka 0 3 0 0 3 1 8 -7

8 czerwca 2019
15:00
Niemcy 
Gwinn Gol 66'
1:0
(0:0)
 Chiny Stade Océane, Hawr
Widzów: 15 283
Sędzia: Kanada Marie-Soleil Beaudoin

8 czerwca 2019
18:00
Hiszpania 
Hermoso Gol 69' (k.)82' (k.)
Garcia Gol 89'
3:1
(0:1)
 Południowa Afryka
Gol 25' Kgatlana
Roazhon Park, Rennes
Widzów: 12 044
Sędzia: Chile María Carvajal

12 czerwca 2019
18:00
Niemcy 
Dabritz Gol 42'
1:0
(1:0)
 Hiszpania Stade du Hainaut, Valenciennes
Widzów: 20 761
Sędzia: Ukraina Kateryna Monzul

13 czerwca 2019
21:00
Południowa Afryka  0:1
(0:1)
 Chiny
Gol 40' Ying
Parc des Princes, Paryż
Widzów: 20 011
Sędzia: Węgry Katalin Kulcsár

17 czerwca 2019
18:00
Południowa Afryka  0:4
(0:3)
 Niemcy
Gol 14' Leupolz
Gol 29' Dabritz
Gol 40' Popp
Gol 58' Magull
Stade de la Mosson, Montpellier
Widzów: 15 502
Sędzia: Portugalia Sandra Braz

17 czerwca 2019
18:00
Chiny  0:0  Hiszpania Stade Océane, Hawr
Widzów: 11 814
Sędzia: Brazylia Edina Alves Batista

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Włochy 6 3 2 0 1 7 2 +5
 Australia 6 3 2 0 1 8 5 +3
 Brazylia 6 3 2 0 1 6 3 +3
 Jamajka 0 3 0 0 3 1 12 -11

9 czerwca 2019
13:00
Australia 
Kerr Gol 22'
1:2
(1:0)
 Włochy
Gol 56'90+5' Bonansea
Stade du Hainaut, Valenciennes
Widzów: 15 380
Sędzia: Honduras Melissa Borjas

9 czerwca 2019
15:30
Brazylia 
Rozeria Gol 15'50'64'
3:0
(1:0)
 Jamajka Stade des Alpes, Grenoble
Widzów: 17 668
Sędzia: Niemcy Riem Hussein

13 czerwca 2019
18:00
Australia 
Foord Gol 45+1'
Logarzo Gol 58'
Mônica Gol 66' (sam.)
3:2
(1:2)
 Brazylia
Gol 27' (k.) Martà
Gol 38' Rozeria
Stade de la Mosson, Montpellier
Widzów: 17 032
Sędzia: Szwajcaria Esther Staubli

14 czerwca 2019
18:00
Jamajka  0:5
(0:2)
 Włochy
Gol 12' (k.)25'46' Girelli
Gol 71'81' Galli
Stade Auguste Delaune, Reims
Widzów: 12 016
Sędzia: Nowa Zelandia Anna-Marie Keighley

18 czerwca 2019
21:00
Jamajka 
Solaun Gol 49'
1:4
(0:2)
 Australia
Gol 11'42'69'83' Kerr
Stade des Alpes, Grenoble
Widzów: 17 402
Sędzia: Węgry Katalin Kulcsár

18 czerwca 2019
21:00
Włochy  0:1
(0:0)
 Brazylia
Gol 74' (k.) Martà
Stade du Hainaut, Valenciennes
Widzów: 21 669
Sędzia: Meksyk Lucila Venegas

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Anglia 9 3 3 0 0 5 1 +4
 Japonia 4 3 1 1 1 2 3 -1
 Argentyna 2 3 0 2 1 3 4 -1
 Szkocja 1 3 0 1 2 5 7 -2

9 czerwca 2019
18:00
Anglia 
Parris Gol 14' (k.)
White Gol 40'
2:1
(2:0)
 Szkocja
Gol 79' Emsile
Allianz Riviera, Nicea
Widzów: 13 188
Sędzia: Czechy Jana Adámková

10 czerwca 2019
18:00
Argentyna  0:0  Japonia Parc des Princes, Paryż
Widzów: 25 055
Sędzia: Francja Stéphanie Frappart

14 czerwca 2019
15:00
Japonia 
Iwabuchi Gol 23'
Sugasawa Gol 37' (k.)
2:1
(2:0)
 Szkocja
Gol 88' Clelland
Roazhon Park, Rennes
Widzów: 13 201
Sędzia: Etiopia Lidya Tafesse Abebe

14 czerwca 2019
21:00
Anglia 
Taylor Gol 62'
1:0
(0:0)
 Argentyna Stade Océane, Hawr
Widzów: 20 294
Sędzia: Chińska Republika Ludowa Qin Liang

19 czerwca 2019
21:00
Japonia  0:2
(0:1)
 Anglia
Gol 14'84' White
Allianz Riviera, Nicea
Widzów: 14 319
Sędzia: Urugwaj Claudia Umpiérrez

19 czerwca 2019
21:00
Szkocja 
Little Gol 19'
Beattie Gol 49'
Cuthbert Gol 69'
3:3
(1:0)
 Argentyna
Gol 74' Menendez
Gol 79' (sam.) Alexander
Gol 90+4' (k.) Bonsegundo
Parc des Princes, Paryż
Widzów: 28 205
Sędzia: Korea Północna Ri Hyang-ok

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Holandia 9 3 3 0 0 6 2 +4
 Kanada 6 3 2 0 1 4 2 +2
 Kamerun 3 3 1 0 2 3 5 -2
 Nowa Zelandia 0 3 0 0 3 1 5 -4

10 czerwca 2019
21:00
Kanada 
Buchanan Gol 45'
1:0
(1:0)
 Kamerun Stade de la Mosson, Montpellier
Widzów: 10 710
Sędzia: Korea Północna Ri Hyang-ok

11 czerwca 2019
15:00
Nowa Zelandia  0:1
(0:0)
 Holandia
Gol 90+2' Roord
Stade Océane, Hawr
Widzów: 10 654
Sędzia: Brazylia Edina Alves Batista

15 czerwca 2019
15:00
Holandia 
Miedema Gol 41'85'
Bloodworth Gol 48'
3:1
(1:1)
 Kamerun
Gol 43' Onguene
Stade du Hainaut, Valenciennes
Widzów: 22 423
Sędzia: Australia Casey Reibelt

15 czerwca 2019
21:00
Kanada 
Fleming Gol 48'
Prince Gol 79'
2:0
(0:0)
 Nowa Zelandia Stade des Alpes, Grenoble
Widzów: 14 856
Sędzia: Japonia Yoshimi Yamashita

20 czerwca 2019
18:00
Holandia 
Dekker Gol 54'
Beerensteyn Gol 75'
2:1
(0:0)
 Kanada
Gol 60' Sinclair
Stade Auguste Delaune, Reims
Widzów: 19 277
Sędzia: Francja Stéphanie Frappart

20 czerwca 2019
18:00
Kamerun 
Nchout Gol 57'90+5'
2:1
(0:0)
 Nowa Zelandia
Gol 80' (sam.) Awona
Stade de la Mosson, Montpellier
Widzów: 8 009
Sędzia: Ukraina Kateryna Monzul

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Stany Zjednoczone 9 3 3 0 0 18 0 +18
 Szwecja 6 3 2 0 1 7 3 +4
 Chile 3 3 1 0 2 2 5 -3
 Tajlandia 0 3 0 0 3 1 20 -19

11 czerwca 2019
18:00
Chile  0:2
(0:0)
 Szwecja
Gol 83' Asllani
Gol 90+4' Janogy
Roazhon Park, Rennes
Widzów: 15 875
Sędzia: Meksyk Lucila Venegas

11 czerwca 2019
21:00
Stany Zjednoczone 
Morgan Gol 12'53'74'81'87'
Lavelle Gol 20'56'
Horan Gol 32'
Mewis Gol 50'54'
Rapinoe Gol 79'
Pugh Gol 85'
Lloyd Gol 90+1'
13:0
(3:0)
 Tajlandia Stade Auguste Delaune, Reims
Widzów: 18 591
Sędzia: Argentyna Laura Fortunato

16 czerwca 2019
15:00
Szwecja 
Sembrant Gol 6'
Asllani Gol 19'
Rolfö Gol 42'
Hurtig Gol 81'
Rubensson Gol 90+6' (k.)
5:1
(3:0)
 Tajlandia
Gol 90+1' Sungngoen
Parc des Princes, Paryż
Widzów: 9 354
Sędzia: Rwanda Salima Mukansanga

16 czerwca 2019
18:00
Stany Zjednoczone 
Lloyd Gol 11'35'
Ertz Gol 26'
3:0
(3:0)
 Chile Allianz Riviera, Nicea
Widzów: 45 594
Sędzia: Niemcy Riem Hussein

20 czerwca 2019
21:00
Szwecja  0:2
(0:1)
 Stany Zjednoczone
Gol 3' Horan
Gol 50' (sam.) Andersson
Stade Océane, Hawr
Widzów: 22 418
Sędzia: Rosja Anastasia Pustowoitowa

20 czerwca 2019
21:00
Tajlandia  0:2
(0:0)
 Chile
Gol 48' (sam.) Boonsing
Gol 80' Urrutia
Roazhon Park, Rennes
Widzów: 13 567
Sędzia: Nowa Zelandia Anna-Marie Keighley

Ranking drużyn z trzecich miejsc[edytuj | edytuj kod]

Cztery najlepsze drużyny spośród tych, które zajęły trzecie miejsca w swoich grupach ustalane są w następującej kolejności:

  1. Punkty uzyskane we wszystkich meczach grupowych;
  2. Różnica bramek we wszystkich meczach grupowych;
  3. Liczba goli zdobytych we wszystkich meczach grupowych;
  4. Losowanie FIFA Komitetu Organizacyjnego.
Grupa Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
C  Brazylia 6 3 2 0 1 6 3 +3
B  Chiny 4 3 1 1 1 1 1 0
E  Kamerun 3 3 1 0 2 3 5 -2
A  Nigeria 3 3 1 0 2 2 4 -2
F  Chile 3 3 1 0 2 2 5 -3
D  Argentyna 2 3 0 2 1 3 4 -1

W 1/8 finału, gdzie awansują 4 najlepsze zespoły z 3. miejsc, kolejność meczów z tymi drużynami zależy od tego, z jakiej są grupy (kolorem żółtym zaznaczony wariant, który stał się faktem):

4 najlepsze zespoły z 3. miejsc Rywal zwycięzcy grupy A Rywal zwycięzcy grupy B Rywal zwycięzcy grupy C Rywal zwycięzcy grupy D
A B C D 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy B
A B C E 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy E
A B C F 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy F
A B D E 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy E
A B D F 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy F
A B E F 3. miejsce z grupy E 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy F
A C D E 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy E
A C D F 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy F
A C E F 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy F 3. miejsce z grupy E
A D E F 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy F 3. miejsce z grupy E
B C D E 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy E
B C D F 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy F
B C E F 3. miejsce z grupy E 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy F
B D E F 3. miejsce z grupy E 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy F
C D E F 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy F 3. miejsce z grupy E

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

W fazie pucharowej uczestniczyć będzie 16 zespołów, które awansowały z fazy grupowej. Ta część rywalizacji składać się będzie z czterech rund, w każdej rundzie odpada połowa drużyn. Po wyłonieniu czterech najlepszych drużyn turnieju, przegrani tych spotkań rozegrają mecz o brązowy medal, zaś zwycięzcy o tytuł mistrzowski. W każdym ze spotkań fazy pucharowej mecz zakończony w regulaminowym czasie remisem musi być rozstrzygnięty poprzez trzydziestominutową dogrywkę, jeżeli wynik nadal pozostanie nie rozstrzygnięty, rozstrzyga seria rzutów karnych.

1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                           
22 czerwca 2019 – Nicea            
  Norwegia 1 (4)
27 czerwca 2019 – Hawr
  Australia 1 (1)  
  Norwegia 0
23 czerwca 2019 – Valenciennes
    Anglia 3  
  Anglia 3
2 lipca 2019 – Lyon
  Kamerun 0  
  Anglia 1
23 czerwca 2019 – Hawr
    Stany Zjednoczone 2  
  Francja 2
28 czerwca 2019 – Paryż
  Brazylia 1  
  Francja 1
24 czerwca 2019 – Reims
    Stany Zjednoczone 2  
  Hiszpania 1
7 lipca 2019 – Lyon
  Stany Zjednoczone 2  
  Stany Zjednoczone 2
25 czerwca 2019 – Montpellier
    Holandia 0
  Włochy 2
29 czerwca 2019 – Valenciennes
  Chiny 0  
  Włochy 0
25 czerwca 2019 – Rennes
    Holandia 2  
  Holandia 2
3 lipca 2019 – Lyon
  Japonia 1  
  Holandia 1
22 czerwca 2019 – Grenoble
    Szwecja 0   Mecz o 3. miejsce
  Niemcy 3
29 czerwca 2019 – Rennes 6 lipca 2019 – Nicea
  Nigeria 0  
  Niemcy 1   Anglia 1
24 czerwca 2019 – Paryż
    Szwecja 2     Szwecja 2
  Szwecja 1
  Kanada 0  

UWAGA: W nawiasach podane są wyniki po rzutach karnych.

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

22 czerwca 2019
17:30
Niemcy 
Popp Gol 20'
Dabritz Gol 27' (k.)
Schuller Gol 82'
3:0
(2:0)
 Nigeria Stade des Alpes, Grenoble
Widzów: 17 988
Sędzia: Japonia Yoshimi Yamashita

22 czerwca 2019
21:00
Norwegia 
Herlovsen Gol 31'
1:1 po dogrywce
k. 4:1
(1:0, 1:1)
 Australia
Allianz Riviera, Nicea
Widzów: 12 229
Sędzia: Niemcy Riem Hussein
    Rzuty karne  
Caroline Hansen Karny–gol
Guro Reiten Karny–gol
Maren Mjelde Karny–gol
Ingrid Engen Karny–gol
Pudło Samantha Kerr
Pudło Emily Gielnik
Karny–gol Stephanie Catley

23 czerwca 2019
17:30
Anglia 
Houghton Gol 14'
White Gol 45+4'
Greenwood Gol 58'
3:0
(2:0)
 Kamerun Stade du Hainaut, Valenciennes
Widzów: 20 148
Sędzia: Chińska Republika Ludowa Qin Liang

23 czerwca 2019
21:00
Francja 
Gauvin Gol 52'
Henry Gol 107'
2:1 po dogrywce
(0:0, 1:1)
 Brazylia
Gol 63' Thaisa
Stade Océane, Hawr
Widzów: 23 965
Sędzia: Kanada Marie-Soleil Beaudoin

24 czerwca 2019
18:00
Hiszpania 
Hermoso Gol 9'
1:2
(1:1)
 Stany Zjednoczone
Gol 7' (k.)75' (k.) Rapinoe
Stade Auguste Delaune, Reims
Widzów: 19 633
Sędzia: Węgry Katalin Kulcsár

24 czerwca 2019
21:00
Szwecja 
1:0
(0:0)
 Kanada Parc des Princes, Paryż
Widzów: 38 078
Sędzia: Stany Zjednoczone Kate Jacewicz

25 czerwca 2019
18:00
Włochy 
Giacinti Gol 15'
Galli Gol 49'
2:0
(1:0)
 Chiny Stade de la Mosson, Montpellier
Widzów: 17 492
Sędzia: Brazylia Edina Alves Batista

25 czerwca 2019
21:00
Holandia 
Martens Gol 17'90' (k.)
2:1
(1:1)
 Japonia
Gol 43' Hasegawa
Roazhon Park, Rennes
Widzów: 21 076
Sędzia: Honduras Melissa Borjas

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

27 czerwca 2019
21:00
Norwegia  0:3
(0:2)
 Anglia
Gol 3' Scott
Gol 40' White
Gol 57' Bronze
Stade Océane, Hawr
Widzów: 21 111
Sędzia: Meksyk Lucila Venegas

28 czerwca 2019
21:00
Francja 
Renard Gol 81'
1:2
(0:1)
 Stany Zjednoczone
Gol 5'65' Rapinoe
Parc des Princes, Paryż
Widzów: 45 595
Sędzia: Ukraina Kateryna Monzul

29 czerwca 2019
15:00
Włochy  0:2
(0:0)
 Holandia
Stade du Hainaut, Valenciennes
Widzów: 22 600
Sędzia: Urugwaj Claudia Umpierrez

29 czerwca 2019
18:30
Niemcy 
Magull Gol 16'
1:2
(1:1)
 Szwecja
Roazhon Park, Rennes
Widzów: 25 301
Sędzia: Francja Stephanie Frappart

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

2 lipca 2019
21:00
Anglia 
White Gol 19'
1:2
(1:2)
 Stany Zjednoczone
Gol 10' Press
Gol 31' Morgan
Parc OL, Lyon
Widzów: 53 512
Sędzia: Brazylia Edina Alves Batista

3 lipca 2019
21:00
Holandia 
Groenen Gol 99'
1:0 po dogrywce
(0:0), (0:0)
 Szwecja Parc OL, Lyon
Widzów: 48 452
Sędzia: Kanada Marie-Soleil Beaudoin

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

6 lipca 2019
17:00
Anglia 
Kirby Gol 31'
1:2
(1:2)
 Szwecja
Gol 11' Asllani
Gol 22' Jakobsson
Allianz Riviera, Nicea

Sędzia: Rosja Anastasia Pustovoytova

Finał[edytuj | edytuj kod]

7 lipca 2019
17:00
Stany Zjednoczone 
Rapinoe Gol 61' (k)
Lavelle Gol 69'
2:0
(0:0)
 Holandia Parc OL, Lyon
Widzów: 57900
Sędzia: Francja Stephanie Frappart

Strzelczynie[edytuj | edytuj kod]

6 goli[edytuj | edytuj kod]

5 goli[edytuj | edytuj kod]

4 gole[edytuj | edytuj kod]

3 gole[edytuj | edytuj kod]

2 gole[edytuj | edytuj kod]

1 gol[edytuj | edytuj kod]

Gole samobójcze[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Reprezentacja Mecze Z R P Br+ Br- +/- Punkty
1.  Stany Zjednoczone 7 7 0 0 26 3 +23 21
2.  Holandia 7 6 0 1 11 5 +6 18
3.  Szwecja 7 5 0 2 12 6 +6 15
4.  Anglia 7 5 0 2 13 5 +8 15
Wyeliminowane w ćwierćfinale
5.  Niemcy 5 4 0 1 10 2 +8 12
6.  Francja 5 4 0 1 10 4 +6 12
7.  Włochy 5 3 0 2 9 4 +5 9
8.  Norwegia 5 2 1 2 7 7 0 7
Wyeliminowane w 1/8 finału
9.  Australia 4 2 1 1 9 6 +3 7
10.  Brazylia 4 2 0 2 7 5 +2 6
11.  Kanada 4 2 0 2 4 3 +1 6
12  Hiszpania 4 1 1 2 4 4 0 4
13.  Japonia 4 1 1 2 3 5 -2 4
14.  Chiny 4 1 1 2 1 3 -2 4
15.  Kamerun 4 1 0 3 3 8 -5 3
16.  Nigeria 4 1 0 3 2 7 -5 3
Wyeliminowane po fazie grupowej
17.  Chile 3 1 0 2 2 5 -3 3
18.  Argentyna 3 0 2 1 3 4 -1 2
19.  Szkocja 3 0 1 2 5 7 -2 1
20.  Nowa Zelandia 3 0 0 3 1 5 -4 0
21.  Korea Południowa 3 0 0 3 1 8 -7 0
22.  Południowa Afryka 3 0 0 3 1 8 -7 0
23.  Jamajka 3 0 0 3 1 12 -11 0
24.  Tajlandia 3 0 0 3 1 20 -19 0

Ponadto drużyna Francji otrzymała nagrodę Fair Play

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Złota Piłka – najlepszy zawodnik[edytuj | edytuj kod]

Złoty But – najlepszy strzelec[edytuj | edytuj kod]

Złota Rękawica – najlepszy bramkarz[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy Młody Zawodnik[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy gracz meczu – dla każdego meczu z osobna[edytuj | edytuj kod]

Pełna lista nagrodzonych znajduje się tu: Player of the match WWC France 2019

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. FIFA.com, OC for FIFA Competitions approves procedures for the Final Draw of the 2018 FIFA World Cup, „FIFA.com”, 14 września 2017 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
  2. FIFA.com, France to host the FIFA Women’s World Cup in 2019, „FIFA.com”, 19 marca 2015 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
  3. FIFA.com, The nine host cities confirmed, „FIFA.com”, 1900 [dostęp 2018-07-01] (ang.).1 stycznia
  4. FIFA.com, Bidding process opened for eight FIFA competitions, „FIFA.com”, 6 marca 2014 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
  5. FIFA.com, France to host the FIFA Women’s World Cup in 2019, „FIFA.com”, 19 marca 2015 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
  6. m, Women's World Cup – News – UEFA.com, „UEFA.com”, 19 marca 2015 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
  7. FIFA women's tournaments in 2018 and 2019.
  8. Rédaction, La France organisera la Coupe du monde 2019!, „L'ÉQUIPE” [dostęp 2018-07-01] (fr.).
  9. FIFA.com, The nine host cities confirmed, „FIFA.com”, 1900 [dostęp 2018-07-01] (ang.).1 stycznia
  10. FIFA.com, Official Slogan and Emblem of FIFA Women’s World Cup France 2019 launched today, „FIFA.com”, 1900 [dostęp 2018-07-01] (ang.).1 stycznia
  11. Le calendrier du Mondial 2019 dévoilé, „Fédération Française de Football” [dostęp 2018-07-01] (fr.).
  12. FIFA.com, Match schedule for FIFA Women’s World Cup France 2019 announced, „FIFA.com”, 8 lutego 2018 [dostęp 2018-07-01] (ang.).