Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piłka nożna Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2019
2019 FIFA Women’s World Cup
Coupe du Monde Féminine de la FIFA - Francja 2019
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg MŚ 2015 MŚ 2023 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka nożna
Organizator FIFA
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Francja
Otwarcie 7 czerwca 2019, Paryż
Zamknięcie (finał) 7 lipca 2019, Lyon
Liczba drużyn 24 (z 6 konfederacji)
Liczba aren 9 (w 9 miastach)
Statystyki turnieju
Liczba meczów 52

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2019 (ang. FIFA Women’s World Cup 2019) – ósma edycja mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet. Turniej będzie trwał od 7 czerwca do 7 lipca[1]. W marcu 2015 roku Francja otrzymała prawa do organizacji turnieju[2]. Będzie to pierwszy taki turniej w tym kraju, natomiast trzeci w Europie. Mistrzostwa będą rozgrywane na 9 stadionach w 9 miastach[3]. W rozgrywkach wezmą udział 24 zespoły z 6 konfederacji. Tytułu bronią Amerykanki.

Procedura wyboru gospodarza[edytuj | edytuj kod]

6 marca 2014 roku FIFA ogłosiła rozpoczęcie licytacji na Mistrzostwa Świata Kobiet w Piłce Nożnej 2019 roku. Stowarzyszenia członkowskie zainteresowane organizacją turnieju musiały złożyć oświadczenie o braku konfliktu interesów do dnia 15 kwietnia 2014 roku i przedłożyć pełny zestaw dokumentów przetargowych do 31 października 2014 roku[4]. Początkowo przyjęto pięć kandydatur: Francję, Koreę Południową, Anglię, Nową Zelandię i Republikę Południowej Afryki, jednak oficjalne dokumenty złożyły tylko dwie pierwsze[5].

19 marca 2015 roku Komitet Wykonawczy FIFA po głosowaniu podjął decyzję, że to Francja będzie gospodarzem Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet oraz Pucharu Świata kobiet U-20[6].

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

W dniach 13-14 października 2016 roku FIFA zatwierdziła, że liczba drużyn oraz ilość miejsc dla poszczególnych konfederacji zostanie nie zmieniona względem poprzedniej edycji Mistrzostw Świata oprócz miejsca dla gospodarza które zostało przeniesione z CONCACAF (Kanada) na UEFA (Francja)[7].

  • AFC (Azja): 5 uczestników
  • CAF (Afryka): 3 uczestników
  • CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa, Karaiby): 3.5 uczestników
  • CONMEBOL (Ameryka Południowa): 2.5 uczestników
  • OFC (Oceania): 1 uczestnik
  • UEFA (Europa): 8+1(gospodarz) uczestników

Zakwalifikowane drużyny[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Strefa kwalifikacyjna Ilość występów do tej pory Najlepszy wynik Ostatni występ
 Francja gospodarz 4 Czwarte miejsce (2011) 2015
 Chiny AFC 7 Drugie miejsce (1999) 2015
 Tajlandia AFC 2 Faza grupowa (2015) 2015
 Australia AFC 7 Ćwierćfinał (2007, 2011, 2015) 2015
 Japonia AFC 8 Mistrzostwo (2011) 2015
 Korea Południowa AFC 3 1/8 finału (2015) 2015
 Kamerun CAF 2 1/8 finału (2015) 2015
 Nigeria CAF 8 Ćwierćfinał (1999) 2015
 Południowa Afryka CAF 1 Debiut -
 Argentyna CONMEBOL 3 Faza Grupowa (2003, 2007) 2007
 Brazylia CONMEBOL 8 Drugie miejsce (2007) 2015
 Chile CONMEBOL 1 Debiut -
 Kanada CONCACAF 7 Czwarte miejsce (2003) 2015
 Jamajka CONCACAF 1 Debiut -
 Stany Zjednoczone CONCACAF 8 Mistrzostwo (1995, 1999, 2015) 2015
 Nowa Zelandia OFC 5 Faza grupowa (1991, 2007, 2011, 2015) 2015
 Hiszpania UEFA 2 Faza grupowa (2015) 2015
 Włochy UEFA 3 Ćwierćfinał (1991) 1999
 Anglia UEFA 5 Trzecie miejsce (2015) 2015
 Szwecja UEFA 8 Drugie miejsce (2003) 2015
 Norwegia UEFA 8 Mistrzostwo (1995) 2015
 Szkocja UEFA 1 Debiut -
 Niemcy UEFA 8 Mistrzostwo (2003, 2007) 2015

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Spośród 12 kandydatur 14 czerwca 2017 roku wybrano 9 miast które będą gospodarzami Mistrzostw Świata[8][9].

Trzy stadiony wykorzystano podczas UEFA Euro 2016, były to Parc Olympique Lyonnais w Lyonie, Parc des Princes w Paryżu oraz Allianz Riviera w Nicei, z kolei Stade de la Mosson w Montpellier wykorzystano podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej mężczyzn 1998 i Pucharu Świata w Rugby 2007.

Półfinały i finał zostaną rozegrane na Parc Olympique Lyonnais, natomiast mecz otwarcia na Parc des Princes[10].

Lyon Paryż Nicea Montpellier
Parc OL Parc des Princes Allianz Riviera Stade de la Mosson
Pojemność: 59,186 Pojemność: 48,583 Pojemność: 35,624 Pojemność: 32,900
Parc OL.jpg
Paris-Parc-des-Princes.jpg Allianz inauguration.jpg Australie-Fidji.4.JPG
Rennes Miasta-organizatorzy na mapie Francji
Roazhon Park
Pojemność: 29,164
Rennes - Montpellier L1 20150815 - Scène match.JPG
Hawr Valenciennes Reims Grenoble
Stade Océane Stade du Hainaut Stade Auguste Delaune Stade des Alpes
Pojemność: 25,178 Pojemność: 25,172 Pojemność: 21,127 Pojemność: 20,068
Intérieur stade Océane.jpg Intérieur Stade du Hainaut (2013).JPG Stade Auguste-Delaune 2 Tribünen.JPG GF38-CLERMONT001.jpg

Losowanie[edytuj | edytuj kod]

Losowanie turnieju finałowego odbyło się 8 grudnia 2018 roku w La Seine Musicale na wyspie Île Seguin[11].

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Terminarz meczów został wydany 8 lutego 2018 roku[12].Czas rozpoczęcia meczu według czasu lokalnego CEST ( UTC + 2 ).

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Francja 0 0 0 0 0 0 0 0
 Korea Południowa 0 0 0 0 0 0 0 0
 Norwegia 0 0 0 0 0 0 0 0
 Nigeria 0 0 0 0 0 0 0 0

7 czerwca 2019
21:00
Francja   Korea Południowa Parc des Princes, Paryż  

8 czerwca 2019
21:00
Norwegia   Nigeria Stade Auguste Delaune, Reims  

12 czerwca 2019
15:00
Nigeria   Korea Południowa Stade des Alpes, Grenoble  

12 czerwca 2019
21:00
Francja   Norwegia Allianz Riviera, Nicea  

17 czerwca 2019
21:00
Nigeria   Francja Roazhon Park, Rennes  

17 czerwca 2019
21:00
Korea Południowa   Norwegia Stade Auguste Delaune, Reims  

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Niemcy 0 0 0 0 0 0 0 0
 Chiny 0 0 0 0 0 0 0 0
 Hiszpania 0 0 0 0 0 0 0 0
 Południowa Afryka 0 0 0 0 0 0 0 0

8 czerwca 2019
15:00
Niemcy   Chiny Stade Océane, Le Havre  

8 czerwca 2019
18:00
Hiszpania   Południowa Afryka Roazhon Park, Rennes  

12 czerwca 2019
18:00
Niemcy   Hiszpania Stade du Hainaut, Valenciennes  

13 czerwca 2019
21:00
Południowa Afryka   Chiny Parc des Princes, Paryż  

17 czerwca 2019
18:00
Południowa Afryka   Niemcy Stade de la Mosson, Montpellier  

17 czerwca 2019
18:00
Chiny   Hiszpania Stade Océane, Le Havre  

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Australia 0 0 0 0 0 0 0 0
 Włochy 0 0 0 0 0 0 0 0
 Brazylia 0 0 0 0 0 0 0 0
 Jamajka 0 0 0 0 0 0 0 0

9 czerwca 2019
13:00
Australia   Włochy Stade du Hainaut, Valenciennes  

9 czerwca 2019
15:30
Brazylia   Jamajka Stade des Alpes, Grenoble  

13 czerwca 2019
18:00
Australia   Brazylia Stade de la Mosson, Montpellier  

14 czerwca 2019
18:00
Jamajka   Włochy Stade Auguste Delaune, Reims  

18 czerwca 2019
21:00
Jamajka   Australia Stade des Alpes, Grenoble  

18 czerwca 2019
21:00
Włochy   Brazylia Stade du Hainaut, Valenciennes  

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Anglia 0 0 0 0 0 0 0 0
 Szkocja 0 0 0 0 0 0 0 0
 Argentyna 0 0 0 0 0 0 0 0
 Japonia 0 0 0 0 0 0 0 0

9 czerwca 2019
18:00
Anglia   Szkocja Allianz Riviera, Nicea  

10 czerwca 2019
18:00
Argentyna   Japonia Parc des Princes, Paryż  

14 czerwca 2019
15:00
Japonia   Szkocja Roazhon Park, Rennes  

14 czerwca 2019
21:00
Anglia   Argentyna Stade Océane, Le Havre  

19 czerwca 2019
21:00
Japonia   Anglia Allianz Riviera, Nicea  

19 czerwca 2019
21:00
Szkocja   Argentyna Parc des Princes, Paryż  

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Kanada 0 0 0 0 0 0 0 0
 Kamerun 0 0 0 0 0 0 0 0
 Nowa Zelandia 0 0 0 0 0 0 0 0
 Holandia 0 0 0 0 0 0 0 0

10 czerwca 2019
21:00
Kanada   Kamerun Stade de la Mosson, Montpellier  

11 czerwca 2019
15:00
Nowa Zelandia   Holandia Stade Océane, Le Havre  

15 czerwca 2019
15:00
Holandia   Kamerun Stade du Hainaut, Valenciennes  

15 czerwca 2019
21:00
Kanada   Nowa Zelandia Stade des Alpes, Grenoble  

20 czerwca 2019
18:00
Holandia   Kanada Stade Auguste Delaune, Reims  

20 czerwca 2019
18:00
Kamerun   Nowa Zelandia Stade de la Mosson, Montpellier  

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Stany Zjednoczone 0 0 0 0 0 0 0 0
 Tajlandia 0 0 0 0 0 0 0 0
 Chile 0 0 0 0 0 0 0 0
 Szwecja 0 0 0 0 0 0 0 0

11 czerwca 2019
18:00
Chile   Szwecja Roazhon Park, Rennes  

11 czerwca 2019
21:00
Stany Zjednoczone   Tajlandia Stade Auguste Delaune, Reims  

16 czerwca 2019
15:00
Szwecja   Tajlandia Parc des Princes, Paryż  

16 czerwca 2019
18:00
Stany Zjednoczone   Chile Allianz Riviera, Nicea  

20 czerwca 2019
21:00
Szwecja   Stany Zjednoczone Stade Océane, Le Havre  

20 czerwca 2019
21:00
Tajlandia   Chile Roazhon Park, Rennes  

Ranking drużyn z trzecich miejsc[edytuj | edytuj kod]

Cztery najlepsze drużyny spośród tych, które zajęły trzecie miejsca w swoich grupach ustalane są w następującej kolejności:

  1. Punkty uzyskane we wszystkich meczach grupowych;
  2. Różnica bramek we wszystkich meczach grupowych;
  3. Liczba goli zdobytych we wszystkich meczach grupowych;
  4. Losowanie FIFA Komitetu Organizacyjnego.
Grupa Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 brak 0 0 0 0 0 0 0 0
 brak 0 0 0 0 0 0 0 0
 brak 0 0 0 0 0 0 0 0
 brak 0 0 0 0 0 0 0 0
 brak 0 0 0 0 0 0 0 0
 brak 0 0 0 0 0 0 0 0

W 1/8 finału, gdzie awansują 4 najlepsze zespoły z 3. miejsc, kolejność meczów z tymi drużynami zależy od tego, z jakiej są grupy:

4 najlepsze zespoły z 3. miejsc Rywal zwycięzcy grupy A Rywal zwycięzcy grupy B Rywal zwycięzcy grupy C Rywal zwycięzcy grupy D
A B C D 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy B
A B C E 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy E
A B C F 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy F
A B D E 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy E
A B D F 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy F
A B E F 3. miejsce z grupy E 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy F
A C D E 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy E
A C D F 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy F
A C E F 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy F 3. miejsce z grupy E
A D E F 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy A 3. miejsce z grupy F 3. miejsce z grupy E
B C D E 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy E
B C D F 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy F
B C E F 3. miejsce z grupy E 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy F
B D E F 3. miejsce z grupy E 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy B 3. miejsce z grupy F
C D E F 3. miejsce z grupy C 3. miejsce z grupy D 3. miejsce z grupy F 3. miejsce z grupy E

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

W fazie pucharowej uczestniczyć będzie 16 zespołów, które awansowały z fazy grupowej. Ta część rywalizacji składać się będzie z czterech rund, w każdej rundzie odpada połowa drużyn. Po wyłonieniu czterech najlepszych drużyn turnieju, przegrani tych spotkań rozegrają mecz o brązowy medal, zaś zwycięzcy o tytuł mistrzowski. W każdym ze spotkań fazy pucharowej mecz zakończony w regulaminowym czasie remisem musi być rozstrzygnięty poprzez trzydziestominutową dogrywkę, jeżeli wynik nadal pozostanie nie rozstrzygnięty, rozstrzyga seria rzutów karnych.

1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                           
22 czerwca 2019 - Nicea            
 Drugie miejsce z grupy A
27 czerwca 2019 - Le Havre
 Drugie miejsce z grupy C  
 Zwycięzca meczu 37
23 czerwca 2019 - Valenciennes
   Zwycięzca meczu 39  
 Zwycięzca grupy D
2 lipca 2019 - Lyon
 Trzecie miejsce z grupy B/E/F  
 Zwycięzca meczu 45
23 czerwca 2019 - Le Havre
   Zwycięzca meczu 46  
 Zwycięzca grupy A
28 czerwca 2019 - Paryż
 Trzecie miejsce z grupy C/D/E  
 Zwycięzca meczu 40
24 czerwca 2019 - Reims
   Zwycięzca meczu 41  
 Drugie miejsce z grupy B
7 lipca 2019 - Lyon
 Drugie miejsce z grupy F  
 Zwycięzca meczu 49
25 czerwca 2019 - Montpellier
   Zwycięzca meczu 50
 Zwycięzca grupy C
29 czerwca 2019 - Valenciennes
 Trzecie miejsce z grupy A/B/F  
 Zwycięzca meczu 43
25 czerwca 2019 - Rennes
   Zwycięzca meczu 44  
 Zwycięzca grupy E
3 lipca 2019 - Lyon
 Drugie miejsce z grupy D  
 Zwycięzca meczu 47
22 czerwca 2019 - Grenobole
   Zwycięzca meczu 48   Mecz o 3. miejsce
 Zwycięzca grupy B
29 czerwca 2019 - Rennes 6 lipca 2019 - Nicea
 Trzecie miejsce z grupy A/C/D  
 Zwycięzca meczu 38  Przegrany meczu 49
24 czerwca 2019 - Paryż
   Zwycięzca meczu 42    Przegrany meczu 50
 Zwycięzca grupy F
 Drugie miejsce z grupy E  


1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

22 czerwca 2019
15:00
1B 3A/C/D Stade des Alpes, Grenoble  

22 czerwca 2019
18:30
2A 2C Allianz Riviera, Nicea  

23 czerwca 2019
17:30
1D 3B/E/F Stade du Hainaut, Valenciennes  

23 czerwca 2019
21:00
1A 3C/D/E Stade Océane, Le Havre  

24 czerwca 2019
18:00
2B 2F Stade Auguste Delaune, Reims  

24 czerwca 2019
21:00
1F 2E Parc des Princes, Paryż  

25 czerwca 2019
18:00
1C 3A/B/F Stade de la Mosson, Montpellier  

25 czerwca 2019
21:00
1E 2D Roazhon Park, Rennes  

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

27 czerwca 2019
21:00
Zwycięzca meczu 37 Zwycięzca meczu 39 Stade Océane, Le Havre  

28 czerwca 2019
21:00
Zwycięzca meczu 40 Zwycięzca meczu 41 Parc des Princes, Paryż  

29 czerwca 2019
15:00
Zwycięzca meczu 43 Zwycięzca meczu 44 Stade du Hainaut, Valenciennes  

29 czerwca 2019
18:30
Zwycięzca meczu 38 Zwycięzca meczu 42 Roazhon Park, Rennes  

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

2 lipca 2019
21:00
Zwycięzca meczu 45 Zwycięzca meczu 46 Parc OL, Lyon  

3 lipca 2019
21:00
Zwycięzca meczu 47 Zwycięzca meczu 48 Parc OL, Lyon  

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

6 lipca 2019
17:00
Przegrany meczu 49 Przegrany meczu 50 Allianz Riviera, Nicea  

Finał[edytuj | edytuj kod]

7 lipca 2019
17:00
Zwycięzca meczu 49 Zwycięzca meczu 50 Parc OL, Lyon  

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. FIFA.com, OC for FIFA Competitions approves procedures for the Final Draw of the 2018 FIFA World Cup, „FIFA.com”, 14 września 2017 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
  2. FIFA.com, France to host the FIFA Women’s World Cup in 2019, „FIFA.com”, 19 marca 2015 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
  3. FIFA.com, The nine host cities confirmed, „FIFA.com”, 1900 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
  4. FIFA.com, Bidding process opened for eight FIFA competitions, „FIFA.com”, 6 marca 2014 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
  5. FIFA.com, France to host the FIFA Women’s World Cup in 2019, „FIFA.com”, 19 marca 2015 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
  6. m, Women's World Cup - News – UEFA.com, „UEFA.com”, 19 marca 2015 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
  7. FIFA women's tournaments in 2018 and 2019.
  8. Rédaction, La France organisera la Coupe du monde 2019!, „L'ÉQUIPE” [dostęp 2018-07-01] (fr.).
  9. FIFA.com, The nine host cities confirmed, „FIFA.com”, 1900 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
  10. FIFA.com, Official Slogan and Emblem of FIFA Women’s World Cup France 2019 launched today, „FIFA.com”, 1900 [dostęp 2018-07-01] (ang.).
  11. Le calendrier du Mondial 2019 dévoilé, „Fédération Française de Football” [dostęp 2018-07-01] (fr.).
  12. FIFA.com, Match schedule for FIFA Women’s World Cup France 2019 announced, „FIFA.com”, 8 lutego 2018 [dostęp 2018-07-01] (ang.).