Mistrzostwa Świata w Saneczkarstwie 2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Saneczkarstwie 2020
2019 2021
Data 14–16 lutego 2020
Gospodarz Rosja Soczi
Organizator FIL
Liczba konkurencji 7
Zwycięzcy
Jedynki kobiet


Jedynki mężczyzn
Rosja Jekaterina Katnikowa

Rosja Roman Riepiłow
Sprint kobiet


Sprint mężczyzn
Rosja Jekaterina Katnikowa

Rosja Roman Riepiłow
Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
Sprint dwójek mężczyzn  Rosja
Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
Drużynowo  Niemcy
Julia Taubitz
Johannes Ludwig
Toni Eggert
Sascha Benecken

49. Mistrzostwa świata w saneczkarstwie 2020 odbyły się w dniach 1416 lutego w rosyjskim Soczi. Rozegranych zostało siedem konkurencji: sprint jedynek kobiet, jedynki kobiet, sprint jedynek mężczyzn, jedynki mężczyzn, sprint dwójek mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Miejscowość Konkurencja Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
14 lutego 2020 Rosja Soczi Jedynki kobiet – sprint Rosja Jekaterina Katnikowa Rosja Tatjana Iwanowa Łotwa Elīza Cauce
14 lutego 2020 Rosja Soczi Jedynki mężczyzn – sprint Rosja Roman Riepiłow Austria David Gleirscher Włochy Dominik Fischnaller
14 lutego 2020 Rosja Soczi Dwójki mężczyzn – sprint  Rosja
Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
 Włochy
Emanuel Rieder
Simon Kainzwaldner
 Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
15 lutego 2020 Rosja Soczi Jedynki kobiet Rosja Jekaterina Katnikowa Niemcy Julia Taubitz Rosja Wiktoria Diemczenko
16 lutego 2020 Rosja Soczi Jedynki mężczyzn Rosja Roman Riepiłow Austria Jonas Müller Austria Wolfgang Kindl
15 lutego 2020 Rosja Soczi Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Rosja
Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
 Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
16 lutego 2020 Rosja Soczi Sztafeta mieszana  Niemcy
Julia Taubitz
Johannes Ludwig
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Łotwa
Kendija Aparjode
Kristers Aparjods
Andris Šics
Juris Šics
 Stany Zjednoczone
Summer Britcher
Tucker West
Chris Mazdzer
Jayson Terdiman

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Sprint mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Numer startowy Zawodnik Kraj Kwalifikacje Finał
Czas Pozycja Czas Strata
Gold medal icon.svg 15 Roman Riepiłow  Rosja 35.404 9 34.901
Silver medal icon.svg 12 David Gleirscher  Austria 35.195 3 34.907 +0.006
Bronze medal icon.svg 14 Dominik Fischnaller  Włochy 35.289 8 34.959 +0.058
4 18 Aleksander Gorbaczewicz  Rosja 35.234 4 34.970 +0.069
5 10 Jonas Müller  Austria 35.240 5 34.988 +0.087
6 16 Maksim Arawin  Rosja 35.248 6 34.994 +0.093
7 4 Kristers Aparjods  Łotwa 35.074 1 35.025 +0.124
8 7 Wolfgang Kindl  Austria 35.272 7 35.043 +0.142
9 9 Reinhard Egger  Austria 35.515 15 35.047 +0.146
10 22 Jozef Ninis  Słowacja 35.423 10 35.087 +0.186
11 13 Siemion Pawliczenko  Rosja 35.164 2 35.091 +0.190
12 2 Kevin Fischnaller  Włochy 35.432 11 35.168 +0.267
13 8 Felix Loch  Niemcy 35.455 12 35.223 +0.322
14 21 Sebastian Bley  Niemcy 35.455 12 35.255 +0.354
15 17 Riks Rozītis  Łotwa 35.472 14 35.764 +0.863
16 19 Jonathan Gustafson  Stany Zjednoczone 35.558 16 Nie zakwalifikowali się do finału
17 3 Inārs Kivlenieks  Łotwa 35.585 17
18 11 Johannes Ludwig  Niemcy 35.612 18
19 1 Chris Mazdzer  Stany Zjednoczone 35.622 19
20 20 Arturs Dārznieks  Łotwa 35.662 20
21 24 Valentin Crețu  Rumunia 35.667 21
22 23 Mateusz Sochowicz  Polska 35.736 22
23 6 Max Langenhan  Niemcy 35.778 23
24 5 Tucker West  Stany Zjednoczone 35.781 24
25 33 Aleksiej Dmitriew  Kazachstan 35.901 25
26 25 Jakub Šimoňák  Słowacja 35.902 26
27 27 Svante Kohala  Szwecja 35.982 27
28 26 Alexander Ferlazzo  Australia 35.986 28
29 32 Aleksander Dmitriew  Kazachstan 36.013 29
30 30 Theodor Turea  Rumunia 36.046 30
31 29 Kacper Tarnawski  Polska 36.180 31
32 31 Rupert Staudinger  Wielka Brytania 36.246 32
33 34 Lim Nam-kyu  Korea Południowa 36.435 33
34 28 Michael Lejsek  Czechy 36.600 34

Jedynki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Numer startowy Zawodnik Kraj Przejazd 1 Pozycja Przejazd 2 Pozycja Czas Strata
Gold medal icon.svg 3 Roman Riepiłow  Rosja 51.513 2 51.586 2 1:43.099
Silver medal icon.svg 16 Jonas Müller  Austria 51.564 4 51.567 1 1:43.131 +0.032
Bronze medal icon.svg 15 Wolfgang Kindl  Austria 51.646 6 51.655 4 1:43.301 +0.202
4 2 Johannes Ludwig  Niemcy 51.539 3 51.786 7 1:43.325 +0.226
5 11 Kristers Aparjods  Łotwa 51.768 11 51.614 3 1:43.382 +0.283
6 1 Aleksander Gorbaczewicz  Rosja 51.610 5 51.811 9 1:43.421 +0.322
7 5 Siemion Pawliczenko  Rosja 51.663 7 51.790 8 1:43.453 +0.354
8 13 Kevin Fischnaller  Włochy 51.762 9 51.760 6 1:43.522 +0.423
9 10 Felix Loch  Niemcy 51.726 8 51.817 10 1:43.543 +0.444
10 6 Dominik Fischnaller  Włochy 51.878 15 51.706 5 1:43.584 +0.485
11 9 Maksim Arawin  Rosja 51.763 10 51.890 11 1:43.653 +0.554
12 17 Jozef Ninis  Słowacja 51.831 13 51.906 12 1:43.737 +0.638
13 4 Inārs Kivlenieks  Łotwa 51.838 14 51.967 16 1:43.805 +0.706
14 20 Tucker West  Stany Zjednoczone 51.976 16 51.908 13 1:43.884 +0.785
15 18 Riks Rozītis  Łotwa 52.088 19 51.929 15 1:44.017 +0.918
16 21 Sebastian Bley  Niemcy 52.176 20 51.916 14 1:44.092 +0.993
17 22 Jonathan Gustafson  Stany Zjednoczone 52.069 18 52.093 17 1:44.162 +1.063
18 12 Arturs Dārznieks  Łotwa 52.208 21 52.113 18 1:44.321 +1.222
19 19 Chris Mazdzer  Stany Zjednoczone 52.057 17 52.317 20 1:44.374 +1.275
20 30 Valentin Crețu  Rumunia 52.459 24 52.206 19 1:44.665 +1.566
21 8 Max Langenhan  Niemcy 52.450 23 52.319 21 1:44.769 +1.670
22 23 Mateusz Sochowicz  Polska 52.401 22 52.468 22 1:44.869 +1.770
23 26 Aleksander Dmitriew  Kazachstan 52.572 25 52.833 23 1:45.405 +2.306
24 14 Reinhard Egger  Austria 51.795 12 1:04.038 24 1:55.833 +12.734
25 28 Svante Kohala  Szwecja 52.775 Nie zakwalifikowali się do drugiego przejazdu
26 25 Jakub Šimoňák  Słowacja 53.014
27 24 Alexander Ferlazzo  Australia 53.065
28 29 Kacper Tarnawski  Polska 53.079
29 34 Michael Lejsek  Czechy 53.187
30 33 Lim Nam-kyu  Korea Południowa 53.296
31 32 Rupert Staudinger  Wielka Brytania 53.314
32 31 Theodor Turea  Rumunia 53.416
33 27 Aleksiej Dmitriew  Kazachstan 54.377
DNF 7 David Gleirscher  Austria 51.466 (rekord toru) 1 Nie ukończył

Sprint kobiet[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Numer startowy Zawodniczka Kraj Kwalifikacje Finał
Czas Pozycja Czas Strata
Gold medal icon.svg 11 Jekaterina Katnikowa  Rosja 31.337 2 31.105
Silver medal icon.svg 15 Tatjana Iwanowa  Rosja 31.398 3 31.113 +0.008
Bronze medal icon.svg 4 Elīza Cauce  Łotwa 31.613 11 31.142 +0.037
4 14 Julia Taubitz  Niemcy 31.455 4 31.159 +0.054
5 13 Wiktoria Diemczenko  Rosja 31.325 1 31.173 +0.068
6 8 Kendija Aparjode  Łotwa 31.499 6 31.262 +0.157
7 10 Summer Britcher  Stany Zjednoczone 31.594 10 31.281 +0.176
8 17 Olesia Michajlenko  Rosja 31.555 8 31.287 +0.182
9 12 Anna Berreiter  Niemcy 31.473 5 31.292 +0.187
10 7 Cheyenne Rosenthal  Niemcy 31.635 12 31.394 +0.289
11 3 Ulla Zirne  Łotwa 31.525 7 31.418 +0.313
12 2 Ashley Farquharson  Stany Zjednoczone 31.558 9 31.476 +0.371
13 22 Verena Hofer  Włochy 31.708 15 31.505 +0.400
14 6 Natalie Maag  Szwajcaria 31.648 14 31.569 +0.464
15 5 Madeleine Egle  Austria 31.639 13 32.410 +1.305
16 19 Marion Oberhofer  Włochy 31.737 16 Nie zakwalifikowały się do finału
17 21 Lisa Schulte  Austria 31.776 17
18 16 Brittney Arndt  Stany Zjednoczone 31.845 18
19 23 Nina Zöggeler  Włochy 32.030 19
20 1 Raluca Strămăturaru  Rumunia 32.032 20
21 9 Andrea Vötter  Włochy 32.059 21
22 20 Klaudia Domaradzka  Polska 32.062 22
18 Katarína Šimoňáková  Słowacja
24 29 Aileen Frisch  Korea Południowa 32.179 24
25 24 Michaela Maršíková  Czechy 32.408 25
26 27 Jung Hye-sun  Korea Południowa 32.719 26
27 25 Daria Obratov  Holandia 32.874 27
28 26 Dania Obratov  Holandia 33.496 28
DNF 28 Tatiana Salnikowa  Kazachstan Nie ukończyła ślizgu

Jedynki kobiet[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Numer startowy Zawodniczka Kraj Przejazd 1 Pozycja Przejazd 2 Pozycja Czas Strata
Gold medal icon.svg 9 Jekaterina Katnikowa  Rosja 49.755 1 49.643 2 1:39.398
Silver medal icon.svg 6 Julia Taubitz  Niemcy 49.891 4 49.601 (Rekord Toru) 1 1:39.492 +0.094
Bronze medal icon.svg 5 Wiktoria Diemczenko  Rosja 49.828 2 49.709 4 1:39.537 +0.139
4 7 Kendija Aparjode  Łotwa 49.955 6 49.871 5 1:39.826 +0.428
5 2 Tatjana Iwanowa  Rosja 50.172 13 49.665 3 1:39.837 +0.439
6 4 Anna Berreiter  Niemcy 49.920 5 49.958 8 1:39.878 +0.480
7 1 Summer Britcher  Stany Zjednoczone 50.022 8 49.943 7 1:39.965 +0.567
8 14 Cheyenne Rosenthal  Niemcy 50.079 11 49.966 9 1:40.045 +0.647
9 11 Ulla Zirne  Łotwa 50.073 10 49.984 10 1:40.057 +0.659
10 10 Andrea Vötter  Włochy 50.008 7 50.053 11 1:40.061 +0.663
11 3 Madeleine Egle  Austria 50.043 9 50.088 12 1:40.131 +0.733
12 16 Ashley Farquharson  Stany Zjednoczone 50.202 14 49.934 6 1:40.136 +0.738
13 12 Natalie Maag  Szwajcaria 50.170 12 50.188 15 1:40.358 +0.960
14 8 Elīza Cauce  Łotwa 49.841 3 50.616 18 1:40.457 +1.059
15 17 Verena Hofer  Włochy 50.383 16 50.181 13 1:40.564 +1.166
16 15 Lisa Schulte  Austria 50.370 15 50.195 16 1:40.565 +1.167
17 18 Brittney Arndt  Stany Zjednoczone 50.412 17 50.184 14 1:40.596 +1.198
18 19 Marion Oberhofer  Włochy 50.436 18 50.222 17 1:40.658 +1.260
19 21 Nina Zöggeler  Włochy 50.730 20 50.688 19 1:41.418 +2.020
20 22 Raluca Strămăturaru  Rumunia 50.641 19 50.943 20 1:41.584 +2.186
21 24 Aileen Frisch  Korea Południowa 50.803 21 Nie zakwalifikowały się do drugiego przejazdu
22 20 Klaudia Domaradzka  Polska 50.843 22
23 27 Michaela Maršíková  Czechy 51.220 23
24 26 Jung Hye-sun  Korea Południowa 51.239 24
25 25 Tatiana Salnikowa  Kazachstan 51.252 25
26 29 Dania Obratov  Holandia 52.595 26
27 28 Daria Obratov  Holandia 53.187 27
28 13 Olesia Michajlenko  Rosja 57.041 28
DNF 23 Katarína Šimoňáková  Słowacja Nie ukończyła

Sprint dwójek[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Numer startowy Zawodnicy Kraj Kwalifikacje Finał
Czas Pozycja Czas Strata
Gold medal icon.svg 12 Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
 Rosja 31.564 8 31.281
Silver medal icon.svg 7 Emanuel Rieder
Simon Kainzwaldner
 Włochy 31.446 2 31.326 +0.045
Bronze medal icon.svg 14 Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Niemcy 31.583 10 31.362 +0.081
4 15 Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy 31.280 1 31.363 +0.082
5 8 Wsewołod Kaszkin
Konstantin Korszunow
 Rosja 31.676 13 31.365 +0.084
6 10 Władisław Jużakow
Jurij Prochorow
 Rosja 31.452 3 31.374 +0.093
7 13 Andris Šics
Juris Šics
 Łotwa 31.453 4 31.404 +0.123
8 2 Yannick Müller
Armin Frauscher
 Austria 31.487 5 31.447 +0.166
9 16 Chris Mazdzer
Jayson Terdiman
 Stany Zjednoczone 31.552 6 31.534 +0.253
10 5 Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
 Polska 31.896 14 31.880 +0.599
11 4 Ludwig Rieder
Patrick Rastner
 Włochy 31.988 15 31.889 +0.608
12 11 Robin Johannes Geueke
David Gamm
 Niemcy 31.661 12 32.158 +0.877
13 6 Kristens Putins
Imants Marcinkēvičs
 Łotwa 31.605 11 32.221 +0.940
14 9 Oskars Gudramovičs
Pēteris Kalniņš
 Łotwa 31.559 7 32.231 +0.950
15 3 Ivan Nagler
Fabian Malleier
 Włochy 31.573 9 32.949 +1.668
16 18 Andriej Szander
Siemion Mikow
 Kazachstan 32.059 16 Nie zakwalifikowali się do finału
17 19 Tomáš Vaverčák
Matej Zmij
 Słowacja 32.066 17
18 1 Park Jin-yong
Cho Jung-myung
 Korea Południowa 32.067 18
19 17 Filip Vejdělek
Zdeněk Pěkný
 Czechy 32.700 19

Dwójki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Numer startowy Zawodnicy Kraj Przejazd 1 Pozycja Przejazd 2 Pozycja Czas Strata
Gold medal icon.svg 2 Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy 49.568 1 49.816 4 1:39.384
Silver medal icon.svg 1 Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
 Rosja 49.723 3 49.765 2 1:39.488 +0.104
Bronze medal icon.svg 6 Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Niemcy 49.688 2 49.838 5 1:39.526 +0.142
4 11 Wsewołod Kaszkin
Konstantin Korszunow
 Rosja 49.774 4 49.813 3 1:39.587 +0.203
5 12 Emanuel Rieder
Simon Kainzwaldner
 Włochy 49.842 12 49.842 6 1:39.684 +0.300
6 9 Władisław Jużakow
Jurij Prochorow
 Rosja 49.875 6 49.845 7 1:39.720 +0.336
7 5 Oskars Gudramovičs
Pēteris Kalniņš
 Łotwa 50.022 9 49.921 8 1:39.943 +0.559
8 8 Ivan Nagler
Fabian Malleier
 Włochy 50.010 8 50.071 10 1:40.081 +0.697
9 4 Robin Johannes Geueke
David Gamm
 Niemcy 50.001 7 50.137 11 1:40.138 +0.754
10 3 Andris Šics
Juris Šics
 Łotwa 50.441 14 49.700 1 1:40.141 +0.757
11 14 Yannick Müller
Armin Frauscher
 Austria 50.204 11 50.144 12 1:40.348 +0.964
12 10 Ludwig Rieder
Patrick Rastner
 Włochy 50.308 12 50.223 13 1:40.531 +1.147
13 7 Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
 Polska 50.366 13 50.437 16 1:40.803 +1.419
14 16 Park Jin-yong
Cho Jung-myung
 Korea Południowa 50.494 16 50.325 14 1:40.819 +1.435
15 17 Andriej Szander
Siemion Mikow
 Kazachstan 50.473 15 50.415 15 1:40.888 +1.504
16 13 Kristens Putins
Imants Marcinkēvičs
 Łotwa 51.178 18 49.960 9 1:41.138 +1.754
17 18 Tomáš Vaverčák
Matej Zmij
 Słowacja 50.738 17 50.749 17 1:41.487 +2.103
18 19 Filip Vejdělek
Zdeněk Pěkný
 Czechy 51.578 19 Nie zakwalifikowali się do drugiego przejazdu
DSQ 15 Chris Mazdzer
Jayson Terdiman
 Stany Zjednoczone 50.114 10 Dyskwalifikacja

Drużynowo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Numer startowy Kraj Czas Strata
Gold medal icon.svg 10  Niemcy
Julia Taubitz
Johannes Ludwig
Toni Eggert / Sascha Benecken
2:44.213 (rekord toru)
Silver medal icon.svg 9  Łotwa
Kendija Aparjode
Kristers Aparjods
Andris Šics / Juris Šics
2:44.534 +0.321
Bronze medal icon.svg 5  Stany Zjednoczone
Summer Britcher
Tucker West
Chris Mazdzer / Jayson Terdiman
2:44.557 +0.344
4 7  Włochy
Andrea Vötter
Dominik Fischnaller
Emanuel Rieder / Simon Kainzwaldner
2:44.607 +0.394
5 8  Austria
Madeleine Egle
Jonas Müller
Yannick Müller / Armin Frauscher
2:45.223 +1.010
6 3  Słowacja
Katarína Šimoňáková
Jozef Ninis
Tomáš Vaverčák / Matej Zmij
2:46.297 +2.084
7 6  Polska
Klaudia Domaradzka
Mateusz Sochowicz
Wojciech Chmielewski / Jakub Kowalewski
2:46.872 +2.659
8 4  Korea Południowa
Aileen Frisch
Lim Nam-kyu
Park Jin-yong / Cho Jung-myung
2:48.041 +3.828
9 1  Czechy
Michaela Maršíková
Michael Lejsek
Filip Vejdělek / Zdeněk Pěkný
2:50.345 +6.132
2  Kazachstan
Tatiana Salnikowa
Aleksander Dmitriew
Andriej Szander / Siemion Mikow
Dyskwalifikacja
11  Rosja
Jekaterina Katnikowa
Roman Riepiłow
Aleksandr Dienisjew / Władisław Antonow



Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  Rosja 5 2 1 8
2.  Niemcy 2 1 2 5
3.  Austria 0 2 1 3
4.  Stany Zjednoczone 0 1 1 2
4.  Austria 0 1 1 2
6.  Stany Zjednoczone 0 0 1 1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]