Mistrzostwa Świata w Strzelectwie 2002

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Świata w Strzelectwie 2002 – odbyły się po raz 48 w historii, w dniach od 2 do 16 lipca w Lahti. Najwięcej medali w całych zawodach zdobyła reprezentacja Rosji.

Reprezentacja Polski wywalczyła cztery medale, w tym dwa złote, plasując się na 15. miejscu w klasyfikacji medalowej.

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Rank Country Gold Silver Bronze Total
1  Rosja 21 16 14 51
2  Chiny 17 18 11 46
3  Niemcy 14 12 8 34
4  Czechy 9 6 6 21
5  Stany Zjednoczone 6 11 10 27
6  Węgry 4 3 4 11
7  Szwajcaria 4 2 2 8
8  Norwegia 4 1 4 9
9  Dania 4 1 1 6
10  Ukraina 3 5 8 16
11  Korea Południowa 3 4 3 10
12  Kazachstan 3 3 2 8
 Słowacja 3 3 2 8
14  Włochy 3 2 2 7
15  Polska 2 1 1 4
16  Finlandia 1 3 8 12
17  Białoruś 1 2 1 4
18  Francja 1 1 5 7
19  Słowenia 1 1 0 2
20  Austria 1 0 2 3
 Wielka Brytania 1 0 2 3
22  Chińskie Tajpej 1 0 1 2
 Kuwejt 1 0 1 2
 Irlandia 1 0 0 1
25  Szwecja 0 3 3 6
26  Australia 0 3 0 3
27  Izrael 0 1 1 2
 Serbia i Czarnogóra 0 1 1 2
 Turcja 0 1 1 2
30  Azerbejdżan 0 1 0 1
 Gruzja 0 1 0 1
 Litwa 0 1 0 1
 Hiszpania 0 1 0 1
34  Chorwacja 0 0 1 1
 Cypr 0 0 1 1
 Estonia 0 0 1 1
 Indie 0 0 1 1

Konkurencje karabinowe[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Poz Indywidualnie Drużynowo Juniorzy Juniorzy drużynowo
300m – trzy postawy
Gold Rajmond Debevec  Słowenia 1168  Czechy 3511
Silver Eric Uptagrafft  Stany Zjednoczone 1165  Stany Zjednoczone 3499
Bronze Tomáš Jeřábek  Czechy 1163  Norwegia 3491
300m – leżąc
Gold Norbert Sturny  Szwajcaria 597  Norwegia 1785
Silver Tomáš Jeřábek  Czechy 597  Stany Zjednoczone 1783
Bronze Michael Larsson  Szwecja 597  Szwecja 1783
300m – standard
Gold Marcel Buerge  Szwajcaria 589  Szwajcaria 1744
Silver Milan Mach  Czechy 585  Czechy 1738
Bronze Arild Røyseth  Norwegia 583  Stany Zjednoczone 1738
50m – trzy postawy
Gold Marcel Buerge  Szwajcaria 1258.0  Rosja 3483 Dienis Sokołow  Rosja 1160  Niemcy 3443
Silver Konstantin Prichodczenko  Rosja 1255.4  Stany Zjednoczone 3482 Dirk Leiwen  Niemcy 1159  Rosja 3432
Bronze Péter Sidi  Węgry 1250.7  Ukraina 3470 Liu Tianyou  Chiny 1157  Czechy 3417
50m – leżąc
Gold Matthew Emmons  Stany Zjednoczone 699.7  Norwegia 1774 Joseph Hein
Zoltán Török
 Stany Zjednoczone
 Węgry
589
589[1]
 Niemcy 1748
Silver Rajmond Debevec  Słowenia 698.8  Ukraina 1769 Christian Lejon  Szwecja 588  Rosja 1748
Bronze Espen Berg-Knutsen  Norwegia 698.3  Rosja 1765 Dragan Marković  Serbia i Czarnogóra 587  Stany Zjednoczone 1745
10m – karabin pneumatyczny
Gold Jason Parker  Stany Zjednoczone 699.9  Rosja 1785 Dirk Leiwen  Niemcy 593  Chiny 1771
Silver Li Jie  Chiny 699.9  Chiny 1784 Fei Fan  Chiny 592  Niemcy 1765
Bronze Jewgienij Alejnikow  Rosja 699.1  Stany Zjednoczone 1781 Ryan Tanoue  Stany Zjednoczone 592  Stany Zjednoczone 1759

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Poz Indywidualnie Drużynowo Juniorzy Juniorzy drużynowo
300m – trzy postawy
Gold Charlotte Jakobsen  Dania 588  Dania 1726
Silver Helena Juppala  Finlandia 584  Szwecja 1726
Bronze Karin Hansen  Dania 579  Francja 1716
300m – leżąc
Gold Charlotte Jakobsen  Dania 594  Norwegia 1758
Silver Estelle Preti  Szwajcaria 593  Francja 1756
Bronze Lindy Hansen  Norwegia 590  Szwecja 1756
50m – trzy postawy
Gold Petra Horneber  Niemcy 675.5  Ukraina 1737 Dorothee Bauer  Niemcy 587  Niemcy 1734
Silver Natalija Kalnysz  Ukraina 674.1  Niemcy 1732 Jamie Beyerle  Stany Zjednoczone 578  Słowenia 1709
Bronze Martina Prekel  Niemcy 673.0  Rosja 1720 Wang Chengyi  Chiny 576  Rosja 1705
50m – leżąc
Gold Olga Dowgun  Kazachstan 597  Finlandia 1756 Daniela Pešková  Słowacja 588  Słowacja 1747
Silver Wang Xian  Chiny 593  Dania 1753 Dorothee Bauer  Niemcy 588  Rosja 1742
Bronze Natalija Kalnysz  Ukraina 591  Niemcy 1753 Raj Kumari  Indie 586  Stany Zjednoczone 1742
10m – karabin pneumatyczny
Gold Kateřina Kůrková  Czechy 502.1  Chiny 1190 Dorothee Bauer  Niemcy 397  Rosja 1177
Silver Du Li  Chiny 500.9  Korea Południowa 1188 Sun Xin  Chiny 397  Niemcy 1177
Bronze Sonja Pfeilschifter  Niemcy 500.3  Ukraina 1185 Christina Deiser  Austria 397  Izrael 1176

Konkurencje pistoletowe[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Poz Indywidualnie Drużynowo Juniorzy Juniorzy drużynowo
50m – pistolet dowolny
Gold Tan Zongliang  Chiny 662.7  Chiny 1699 Vladimir Issachenko  Kazachstan 563  Ukraina 1627
Silver Martin Tenk  Czechy 660.3  Rosja 1685 Christoph Schmid  Szwajcaria 555  Korea Południowa 1617
Bronze Władimir Gonczarow  Rosja 657.7  Ukraina 1671 Serdar Demirel  Turcja 553  Szwajcaria 1615
25m – pistolet szybkostrzelny
Gold Marco Spangenberg  Niemcy 690.9  Niemcy 1761 Martin Behrendt  Niemcy 582  Niemcy 1720
Silver Ralf Schumann  Niemcy 690.9  Chiny 1755 Thomas Müller  Niemcy 582  Rosja 1698
Bronze Niki Marty  Szwajcaria 688.3  Ukraina 1743 Martin Podhráský  Czechy 576  Francja 1684
25m – pistolet centralnego zapłonu 25m – pistolet sportowy
Gold Park Byung-taek  Korea Południowa 590  Korea Południowa 1760 Denis Kułakow  Rosja 579  Kazachstan 1723
Silver Michaił Niestrujew  Rosja 589  Norwegia 1747 Vladimir Issachenko  Kazachstan 579  Rosja 1718
Bronze Lee Sang-hak  Korea Południowa 586  Ukraina 1743 Sergey Vokhmianin  Kazachstan 577  Estonia 1690
25m – pistolet standardowy
Gold Rene Vogn  Dania 580  Austria 1708 Denis Kułakow  Rosja 574  Rosja 1654
Silver Alexander Danilov  Izrael 580  Korea Południowa 1706 Vladimir Issachenko  Kazachstan 561  Kazachstan 1646
Bronze Giovanni Bossi  Austria 579  Chiny 1705 Julien Dufour  Francja 557  Francja 1638
10m – pistolet pneumatyczny
Gold Michaił Niestrujew  Rosja 685.3  Rosja 1745 Denis Kułakow  Rosja 580  Korea Południowa 1721
Silver Andrija Zlatić  Serbia i Czarnogóra 683.9  Chiny 1737 Park Ji-su  Korea Południowa 580  Rosja 1707
Bronze Franck Dumoulin  Francja 683.4  Ukraina 1735 Sebastian Rosner  Niemcy 575  Niemcy 1706

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Poz Indywidualnie Drużynowo Juniorzy Juniorzy drużynowo
25m – pistolet sportowy
Gold Dordżsürengijn Mönchbajar  Niemcy 689.9  Chiny 1746 Fei Fengji  Chiny 581  Chiny 1713
Silver Irada Ashumova  Azerbejdżan 687.3  Rosja 1732 Wang Riu  Chiny 577  Węgry 1680
Bronze Chen Ying  Chiny 687.2  Stany Zjednoczone 1729 Baek Seong-min  Korea Południowa 574  Niemcy 1679
10m – pistolet pneumatyczny
Gold Ołena Kostewycz  Ukraina 485.2  Rosja 1145 Katarzyna Szymańska  Polska 384  Chiny 1146
Silver Nino Salukvadze  Gruzja 484.9  Białoruś 1141 Fei Fengji  Chiny 383  Polska 1136
Bronze Olga Kuzniecowa  Rosja 484.8  Chiny 1140 Wang Riu  Chiny 382  Rosja 1127

Strzelanie do rzutków[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Poz Indywidualnie Drużynowo Juniorzy Juniorzy drużynowo
Trap
Gold Khaled Almudhaf  Kuwejt 146  Irlandia 357 Edward Ling  Wielka Brytania 119  Włochy 344
Silver Michael Diamond  Australia 144  Australia 352 Oguzhan Tuzun  Turcja 119  Stany Zjednoczone 326
Bronze Giovanni Pellielo  Włochy 144  Finlandia 351 Giovanni Cernogoraz  Chorwacja 119  Finlandia 324
Podwójny trap
Gold Daniele Di Spigno  Włochy 188  Włochy 415 Adam Curtis  Stany Zjednoczone 134  Stany Zjednoczone 378
Silver Walton Eller  Stany Zjednoczone 187  Chiny 408 Stefano Ales  Włochy 132  Włochy 373
Bronze Joonas Olkkonen  Finlandia 187  Kuwejt 408 Hubert Olejnik  Polska 131  Wielka Brytania 349
Skeet
Gold Harald Jensen  Norwegia 147  Czechy 355 Aleš Hutař  Czechy 118  Niemcy 347
Silver Walerij Szomin  Rosja 147  Stany Zjednoczone 355 Ralf Buchheim  Niemcy 118  Finlandia 345
Bronze Ennio Falco  Włochy 146  Rosja 354 Vesa Lautamatti  Finlandia 117  Cypr 339

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Poz Indywidualnie Drużynowo Juniorzy Juniorzy drużynowo
Trap
Gold Jelena Tkacz  Rosja 93  Rosja 199 Sun Dongni  Chiny 67
Silver Daina Gudzinevičiūtė  Litwa 92  Hiszpania 198 Tatiana Barsuk  Rosja 64
Bronze Wang Yujin  Chiny 91  Chiny 198 Zuzana Štefečeková  Słowacja 63
Podwójny trap
Gold Lin Yi-chun  Chińskie Tajpej 143  Chiny 313 Dai Qiwen  Chiny 104
Silver Wang Jinglin  Chiny 142  Stany Zjednoczone 301 Huang Bei  Chiny 103
Bronze Son Hye-kyoung  Korea Południowa 142  Chińskie Tajpej 298 Kirby Anderson  Stany Zjednoczone 94
Skeet
Gold Diána Igaly  Węgry 98  Chiny 202 Lenka Barteková  Słowacja 72  Stany Zjednoczone 189
Silver Andrea Stanovská  Słowacja 95  Rosja 199 Natalia Rahman  Australia 66  Słowenia 187
Bronze Elena Little  Wielka Brytania 92  Węgry 198 Julija Niefiedowa  Rosja 66  Rosja 177

Ruchoma tarcza[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Poz Indywidualnie Drużynowo Juniorzy Juniorzy drużynowo
50m
Gold Maksim Stiepanow  Rosja 592  Rosja 1769 Tomáš Caknakis  Czechy 591  Czechy 1726
Silver Luboš Račanský  Czechy 592  Czechy 1768 Zsolt Laczik  Węgry 581  Rosja 1706
Bronze József Sike  Węgry 591  Finlandia 1754 Juhani Aho  Finlandia 578  Niemcy 1696
50m Mix
Gold József Sike  Węgry 395  Czechy 1169 Łukasz Czapla  Polska 395  Czechy 1154
Silver Emil Andersson  Szwecja 394  Finlandia 1168 Zsolt Laczik  Węgry 393  Stany Zjednoczone 1124
Bronze Ľubomír Pelach  Słowacja 392  Rosja 1162 Tomáš Caknakis  Czechy 388  Finlandia 1120
10m
Gold Dmitrij Łykin  Rosja 684.9  Niemcy 1733 Gan Lin  Chiny 577  Rosja 1691
Silver Yang Ling  Chiny 684.9  Rosja 1731 Dmitrij Romanow  Rosja 575  Stany Zjednoczone 1682
Bronze Adam Saathoff  Stany Zjednoczone 681.1  Chiny 1727 Zsolt Laczik  Węgry 572  Czechy 1672
10m Mix
Gold József Sike  Węgry 390  Rosja 1149 Dmitry Romanov  Rosja 384  Czechy 1123
Silver Michael Jakosits  Niemcy 387  Chiny 1145 Gan Lin  Chiny 380  Niemcy 1109
Bronze Adam Saathoff  Stany Zjednoczone 387  Finlandia 1137 Bedřich Jonáš  Czechy 378  Rosja 1106

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Poz Indywidualnie Drużynowo Juniorzy Juniorzy drużynowo
10m
Gold Xu Xuan  Chiny 391  Chiny 1150 Wolha Markawa  Białoruś 379  Rosja 1087
Silver Wang Xia  Chiny 381  Ukraina 1099 Wiktorija Zabołotna  Ukraina 377  Białoruś 1075
Bronze Natalya Kovalenko  Kazachstan 380  Rosja 1084 Ma Lin  Chiny 376  Niemcy 1039
10m Mix
Gold Audrey Soquet  Francja 390  Chiny 1149 Ma Lin  Chiny 377  Rosja 1098
Silver Qiu Zhiqi  Chiny 385  Niemcy 1101 Darja Łahosza  Ukraina 375  Niemcy 1076
Bronze Wang Xia  Chiny 383  Ukraina 1084 Julia Ejdenzon  Rosja 374  Białoruś 1067

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Z powodu nieprawidłowego działania systemów tarczowych przyznano dwa złote medale