Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie 2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie 2009
2008 2010
Data 23 sierpnia – 30 sierpnia 2009
Gospodarz Polska Polska
Miejscowość Poznań
Liczba konkurencji 22 (+ 5 konkurencji osób niepełnosprawnych)
Liczba zawodników 823
Liczba reprezentacji 53

39. Mistrzostwa Świata Seniorów w Wioślarstwie – odbywały się w Poznaniu w dniach 2330 sierpnia 2009.

Decyzja o organizacji mistrzostw w Poznaniu zapadła 5 września 2005 roku, na kongresie FISA, który obradował w japońskim mieście Gifu, w czasie trwania mistrzostw świata w 2005. O miano gospodarza mistrzostw świata w 2009 roku z Poznaniem walczył holenderski Amsterdam.

Mistrzostwa rozgrywane były na Torze Regatowym „Malta” w Poznaniu i odbywały się w Polsce po raz pierwszy. Uczestniczyło w nich 823 zawodników z 53 różnych reprezentacji państw. Rozdanych zostało 22 komplety medali (13 w konkurencjach dla mężczyzn i 9 dla kobiet).

Reprezentacje państw uczestniczących w mistrzostwach[edytuj | edytuj kod]

W nawiasach (  ) podano liczbę reprezentantów danego kraju

Konkurencje[edytuj | edytuj kod]

W nawiasach (  ) podano liczbę uczestników danej konkurencji

Harmonogram konkursu[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie godziny w czasie letnim (UTC+2)

Niedziela, 23 sierpnia 2009[edytuj | edytuj kod]

Godzina Wydarzenie Runda
9:30-9:42 LM8+ (ósemka wagi lekkiej mężczyzn) Eliminacje
9:42-9:54 M2+ (dwójka ze sternikiem mężczyzn) Eliminacje
9:54-10:18 LW1x (jedynka wagi lekkiej kobiet) Eliminacje
10:18-10:42 LM1x (jedynka wagi lekkiej mężczyzn) Eliminacje
10:42-11:00 W2- (dwójka bez sternika kobiet) Eliminacje
11:00-11:18 M2- (dwójka bez sternika mężczyzn) Eliminacje
11:18-11:36 W2x (dwójka podwójna kobiet) Eliminacje
11:36-11:54 M2x (dwójka podwójna mężczyzn) Eliminacje
11:54-12:12 M4- (czwórka bez sternika mężczyzn) Eliminacje
12:12-12:30 W1x (jedynka kobiet) Eliminacje
12:30-12:54 M1x (jedynka mężczyzn) Eliminacje

Poniedziałek, 24 sierpnia 2009[edytuj | edytuj kod]

Godzina Wydarzenie Runda
9:40-0:00 AM1x (jedynka mężczyzn niepełnosprawnych) Eliminacje
10:00-10:20 TAMix2x (mieszana dwójka tułów ręce niepełnosprawnych) Eliminacje
10:20-10:48 LTAMix4+ (mieszana czwórka ze sternikiem wagi lekkiej niepełnosprawnych) Eliminacje
10:48-11:00 LM2- (dwójka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn) Eliminacje
11:00-11:12 LM4x (czwórka podwójna wagi lekkiej mężczyzn) Eliminacje
11:12-11:30 LW2x (dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet) Eliminacje
11:30-11:54 LM2x (dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn) Eliminacje
11:54-12:18 LM4- (czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn) Eliminacje
12:18-12:30 W4x (czwórka podwójna kobiet) Eliminacje
12:30-12:48 M4x (czwórka podwójna mężczyzn) Eliminacje
12:48-13:00 W8+ (ósemka kobiet) Eliminacje
13:00-13:12 M8+ (ósemka mężczyzn) Eliminacje

Wtorek, 25 sierpnia 2009[edytuj | edytuj kod]

Godzina Wydarzenie Runda
9:30-9:40 AW1x (jedynka kobiet niepełnosprawnych) Wyścig pokazowy
9:40-10:00 AM1x (jedynka mężczyzn niepełnosprawnych) Repasaże
10:00-10:20 TAMix2x (mieszana dwójka tułów ręce niepełnosprawnych) Repasaże
10:20-10:30 LTAIDMix4+ (mieszana czwórka ze sternikiem wagi lekkiej niepełnosprawnych intelektualnie) Wyścig pokazowy
10:30-10:50 LTAMix4+ (mieszana czwórka ze sternikiem wagi lekkiej niepełnosprawnych) Repasaże
10:54-11:00 LM8+ (ósemka wagi lekkiej mężczyzn) Repasaże
11:00-11:06 W4- (czwórka bez sternika kobiet) Repasaże
11:06-11:12 M2+ (dwójka ze sternikiem mężczyzn) Repasaże
11:12-11:24 LW1x (jedynka wagi lekkiej kobiet) Repasaże
11:24-11:58 LM1x (jedynka wagi lekkiej mężczyzn) Repasaże
11:48-11:54 W2- (dwójka bez sternika kobiet) Repasaże
11:54-12:00 M2- (dwójka bez sternika mężczyzn) Repasaże
12:00-12:06 W2x (dwójka podwójna kobiet) Repasaże
12:06-12:18 M2x (dwójka podwójna mężczyzn) Repasaże
12:18-12:30 M4- (czwórka bez sternika mężczyzn) Repasaże
12:30-12:42 W1x (jedynka kobiet) Repasaże
12:42-13:06 M1x (jedynka mężczyzn) Repasaże

Środa, 26 sierpnia 2009[edytuj | edytuj kod]

Godzina Wydarzenie Runda
10:00-10:12 LM2- (dwójka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn) Repasaże
10:12-10:18 LW4x (czwórka podwójna wagi lekkiej kobiet) Wyścig pokazowy
10:18-10:24 LM4x (czwórka podwójna wagi lekkiej mężczyzn) Repasaże
10:24-10:36 LW2x (dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet) Repasaże
10:36-10:48 LM2x (dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn) Repasaże
10:48-11:00 LM4- (czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn) Repasaże
11:00-11:06 W4x (czwórka podwójna kobiet) Repasaże
11:06-11:12 M4x (czwórka podwójna mężczyzn) Repasaże
11:12-11:18 W8+ (ósemka kobiet) Repasaże
11:18-11:24 M8+ (ósemka mężczyzn) Repasaże
11:24-11:36 LM1x (jedynka wagi lekkiej mężczyzn) Półfinały C/D
11:36-11:48 M1x (jedynka mężczyzn) Półfinały C/D

Czwartek, 27 sierpnia 2009[edytuj | edytuj kod]

Godzina Wydarzenie Runda
12:42-12:54 LM4- (czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn) Półfinały C/D
12:54-13:00 LM1x (jedynka wagi lekkiej mężczyzn) Finał D
13:00-13:08 M1x (jedynka mężczyzn) Finał D
13:33-13:49 W2- (dwójka bez sternika kobiet) Półfinały A/B
13:49-14:05 M2- (dwójka bez sternika mężczyzn) Półfinały A/B
14:05-14:21 W2x (dwójka podwójna kobiet) Półfinały A/B
14:21-14:37 M2x (dwójka podwójna mężczyzn) Półfinały A/B
14:37-14:53 M4- (czwórka bez sternika mężczyzn) Półfinały A/B
14:53-15:09 W1x (jedynka kobiet) Półfinały A/B
15:09-15:25 M1x (jedynka mężczyzn) Półfinały A/B

Piątek, 28 sierpnia 2009[edytuj | edytuj kod]

Godzina Wydarzenie Runda
10:00-10:10 AM1x (jedynka mężczyzn niepełnosprawnych) Finał B
10:10-10:20 TAMix2x (mieszana dwójka tułów ręce niepełnosprawnych) Finał B
10:20-10:30 LTAMix4+ (mieszana czwórka ze sternikiem wagi lekkiej niepełnosprawnych) Finał B
10:42-10:48 LM4- (czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn) Finał D
10:48-10:54 LW2x (dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet) Finał C
10:54-11:00 LM2x (dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn) Finał C
11:00-11:06 LM4- (czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn) Finał C
11:12-11:18 LW1x (jedynka wagi lekkiej kobiet) Finał C
11:18-11:24 LM1x (jedynka wagi lekkiej mężczyzn) Finał C
11:24-11:30 W2- (dwójka bez sternika kobiet) Finał C
11:30-11:36 M2x (dwójka podwójna mężczyzn) Finał C
11:36-11:42 M4- (czwórka bez sternika mężczyzn) Finał C
11:42-11:48 W1x (jedynka kobiet) Finał C
11:49-11:54 M1x (jedynka mężczyzn) Finał C
13:33-13:49 LW1x (jedynka wagi lekkiej kobiet) Półfinały A/B
13:49-14:05 LM1x (jedynka wagi lekkiej mężczyzn) Półfinały A/B
14:05-14:21 LW2x (dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet) Półfinały A/B
14:21-14:37 LM2x (dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn) Półfinały A/B
14:37-14:53 LM4- (czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn) Półfinały A/B
14:53-15:09 M4x (czwórka podwójna mężczyzn) Półfinały A/B

Sobota, 29 sierpnia 2009[edytuj | edytuj kod]

Godzina Wydarzenie Runda
10:03-10:18 AW1x (jedynka kobiet niepełnosprawnych) Finał A
10:18-10:33 AM1x (jedynka mężczyzn niepełnosprawnych) Finał A
10:33-10:48 TAMix2x (mieszana dwójka tułów ręce niepełnosprawnych) Finał A
10:48-11:03 LTAIDMix4+ (mieszana czwórka ze sternikiem wagi lekkiej niepełnosprawnych intelektualnie) Finał A
11:03-11:18 LTAMix4+ (mieszana czwórka ze sternikiem wagi lekkiej niepełnosprawnych) Finał A
11:18-11:33 W4- (czwórka bez sternika kobiet) Finał A
11:33-11:48 W2- (dwójka bez sternika kobiet) Finał A
11:48-12:03 M2- (dwójka bez sternika mężczyzn) Finał A
12:03-12:18 W2x (dwójka podwójna kobiet) Finał A
12:18-12:33 M2x (dwójka podwójna mężczyzn) Finał A
12:33-12:48 M4- (czwórka bez sternika mężczyzn) Finał A
12:48-13:03 W1x (jedynka kobiet) Finał A
13:03-13:18 M1x (jedynka mężczyzn) Finał A
14:30-14:36 LW1x (jedynka wagi lekkiej kobiet) Finał B
14:36-14:42 LM1x (jedynka wagi lekkiej mężczyzn) Finał B
14:42-14:48 LM8+ (ósemka wagi lekkiej mężczyzn) Finał B
14:48-14:54 W2- (dwójka bez sternika kobiet) Finał B
14:54-15:00 M2- (dwójka bez sternika mężczyzn) Finał B
15:00-15:06 W2x (dwójka podwójna kobiet) Finał B
15:06-15:12 M2x (dwójka podwójna mężczyzn) Finał B
15:12-15:18 M4- (czwórka bez sternika mężczyzn) Finał B
15:18-15:24 W1x (jedynka kobiet) Finał B
15:24-15:30 M1x (jedynka mężczyzn) Finał B
15:36-15:42 LM2- (dwójka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn) Finał B
15:48-15:54 LM4x (czwórka podwójna wagi lekkiej mężczyzn) Finał B
15:54-16:00 LW2x (dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet) Finał B
16:00-16:06 LM2x (dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn) Finał B
16:06-16:12 LM4- (czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn) Finał B
16:12-16:18 W4x (czwórka podwójna kobiet) Finał B
16:18-16:24 M4x (czwórka podwójna mężczyzn) Finał B
16:24-16:30 W8+ (ósemka kobiet) Finał B
16:30-16:36 M8+ (ósemka mężczyzn) Finał B

Niedziela, 30 sierpnia 2009[edytuj | edytuj kod]

Godzina Wydarzenie Runda
9:48-10:03 M2+ (dwójka ze sternikiem mężczyzn) Finał A
10:03-10:18 LW1x (jedynka wagi lekkiej kobiet) Finał A
10:18-10:33 LM1x (jedynka wagi lekkiej mężczyzn) Finał A
10:33-10:48 LM2- (dwójka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn) Finał A
10:48-11:03 LW4x (czwórka podwójna wagi lekkiej kobiet) Finał A
11:03-11:18 LM4x (czwórka podwójna wagi lekkiej mężczyzn) Finał A
11:18-11:33 LM8+ (ósemka wagi lekkiej mężczyzn) Finał A
11:33-11:48 LW2x (dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet) Finał A
11:48-12:03 LM2x (dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn) Finał A
12:03-12:18 LM4- (czwórka bez sternika wagi lekkiej mężczyzn) Finał A
12:18-12:33 W4x (czwórka podwójna kobiet) Finał A
12:33-12:48 M4x (czwórka podwójna mężczyzn) Finał A
12:48-13:03 W8+ (ósemka kobiet) Finał A
13:03-13:18 M8+ (ósemka mężczyzn) Finał A

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Konkurencje kobiet[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
jedynka (W1x)
szczegóły
Białoruś Kaciaryna Karsten Wielka Brytania Katherine Grainger Czechy Miroslava Knapková
jedynka wagi lekkiej (LW1x)
szczegóły
Szwajcaria Pamela Weisshaupt Włochy Laura Milani Dania Juliane Rasmussen
dwójka podwójna (W2x)
szczegóły
 Polska
Magdalena Fularczyk
Julia Michalska
 Wielka Brytania
Anna Bebington
Annabel Vernon
 Bułgaria
Rumjana Nejkowa
Miglena Markowa
dwójka bez sternika (W2-)
szczegóły
 Stany Zjednoczone
Zsuzsanna Francia
Erin Cafaro
 Rumunia
Camelia Lupascu
Nicoleta Albu
 Nowa Zelandia
Emma-Jane Feathery
Rebecca Scown
dwójka podwójna wagi lekkiej (LW2x)
szczegóły
 Grecja
Christina Jazidzidu
Aleksandra Tsiawu
 Polska
Magdalena Kemnitz
Agnieszka Renc
 Wielka Brytania
Hester Goodsell
Sophie Hosking
czwórka podwójna (W4x)
szczegóły
 Ukraina
Switłana Spiriuchowa
Tetiana Kołesnikowa
Anastasija Kożenkowa
Jana Dementjewa
 Stany Zjednoczone
Megan Walsh
Stesha Carle
Sarah Trowbridge
Kathleen Bertko
 Niemcy
Annekatrin Thiele
Peggy Waleska
Stephanie Schiller
Christiane Huth
czwórka bez sternika (W4-)
szczegóły
 Holandia
Chantal Achterberg
Nienke Kingma
Carline Bouw
Femke Dekker
 Stany Zjednoczone
Amanda Polk
Jamie Redman
Elle Logan
Esther Lofgren
 Kanada
Sarah Waterfield
Sandra Kisil
Jennifer Tuters
Emma Darling
czwórka podwójna wagi lekkiej (LW4x)
szczegóły
 Niemcy
Lena Müller
Helke Nieschlag
Laura Tibitanzl
Julia Kröger
 Wielka Brytania
Stephanie Cullen
Laura Greenhalgh
Andrea Dennis
Jane Hall
 Stany Zjednoczone
Hillary Saeger
Lindsey Hochman
Stefanie Sydlik
Abelyn Broughton
ósemka (W8+)
szczegóły
 Stany Zjednoczone
Erin Cafaro
Mara Allen
Laura Larsen-Strecker
Zsuzsanna Francia
Anna Goodale
Lindsay Shoop
Caroline Lind
Katherine Glessner
Katelin Snyder
 Rumunia
Roxana Cogianu
Ionelia Neacsu
Maria Diana Bursuc
Ioana Craciun
Adelina Cojocariu
Nicoleta Albu
Camelia Lupascu
Eniko Barabas
Teodora Stoica
 Holandia
Nienke Groen
Claudia Belderbos
Jacobine Veenhoven
Sytske de Groot
Chantal Achterberg
Nienke Kingma
Carline Bouw
Femke Dekker
Anne Schellekens

Konkurencje mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
jedynka (M1x)
szczegóły
Nowa Zelandia Mahé Drysdale Wielka Brytania Alan Campbell Czechy Ondřej Synek
jedynka wagi lekkiej (LM1x)
szczegóły
Nowa Zelandia Duncan Grant Grecja Wasilis Polimeros Dania Mads Rasmussen
dwójka podwójna (M2x)
szczegóły
 Niemcy
Eric Knittel
Stephan Krüger
 Francja
Julien Bahain
Cédric Berrest
 Estonia
Allar Raja
Kaspar Taimsoo
dwójka bez sternika (M2-)
szczegóły
 Nowa Zelandia
Eric Murray
Hamish Bond
 Wielka Brytania
Peter Reed
Andrew Triggs Hodge
 Grecja
Nikolaos Gundulas
Apostolos Gundulas
dwójka ze sternikiem (M2+)
szczegóły
 Stany Zjednoczone
Troy Kepper
Henrik Rummel
Marcus McElhenney
 Czechy
Jakub Makovička
Václav Chalupa
Oldřich Hejdušek
 Niemcy
Florian Eichner
Philipp Naruhn
Tim Berent
dwójka podwójna wagi lekkiej (LM2x)
szczegóły
 Nowa Zelandia
Storm Uru
Peter Taylor
 Francja
Jérémie Azou
Frédéric Dufour
 Włochy
Marcello Miani
Elia Luini
dwójka bez sternika wagi lekkiej (LM2-)
szczegóły
 Francja
Fabien Tilliet
Jean-Christophe Bette
 Włochy
Andrea Caianiello
Armando Dell’Aquila
 Serbia
Nenad Babović
Miloš Tomić
czwórka podwójna (M4x)
szczegóły
 Polska
Konrad Wasielewski
Marek Kolbowicz
Michał Jeliński
Adam Korol
 Australia
Nick Hudson
Jared Bidwell
David Crawshay
Daniel Noonan
 Niemcy
Tim Grohmann
Karsten Brodowski
Marcel Hacker
Tim Bartels
czwórka bez sternika (M4-)
szczegóły
 Wielka Brytania
Alex Partridge
Richard Egington
Alex Gregory
Matthew Langridge
 Australia
Matthew Ryan
James Marburg
Cameron McKenzie-McHarg
Francis Hegerty
 Słowenia
Tomaž Pirih
Rok Rozman
Rok Kolander
Miha Pirih
czwórka podwójna wagi lekkiej (LM4x)
szczegóły
 Włochy
Franco Sancassani
Daniele Gilardoni
Lorenzo Bertini
Stefano Basalini
 Niemcy
Knud Lange
Lars Wichert
Felix Oevermann
Michael Wieler
 Dania
Hans Christian Sørensen
Christian Nielsen
Rasmus Quist
Andreas Rambøl
czwórka bez sternika wagi lekkiej (LM4-)
szczegóły
 Niemcy
Matthias Schömann-Finck
Jost Schömann-Finck
Jochen Kühner
Martin Kühner
 Dania
Christian Pedersen
Jens Vilhelmsen
Kasper Winther
Morten Jørgensen
 Polska
Łukasz Pawłowski
Łukasz Siemion
Miłosz Bernatajtys
Paweł Rańda
ósemka (M8+)
szczegóły
 Niemcy
Urs Käufer
Gregor Hauffe
Florian Mennigen
Kristof Wilke
Richard Schmidt
Philip Adamski
Toni Seifert
Sebastian Schmidt
Martin Sauer
 Kanada
Steven Vanknotsenburg
Gabriel Bergen
Robert Gibson
Douglas Csima
Malcolm Howard
Andrew Byrnes
James Dunaway
Derek O’Farrell
Mark Laidlaw
 Holandia
Meindert Klem
Robert Lücken
David Kuiper
Jozef Klaassen
Olivier Siegelaar
Mitchel Steenman
Olaf van Andel
Diederik Simon
Peter Wiersum
ósemka wagi lekkiej (LM8+)
szczegóły
 Włochy
Luigi Scala
Davide Riccardihri
Livio La Padula
Martino Goretti
Emiliano Ceccatelli
Gennaro Gallo
Jiří Vlček
Bruno Mascarenhas
Andrea Lenzi
 Stany Zjednoczone
John Dise
Kenneth McMahon
Ryan Fox
Andrew Diebold
Anthony Fahden
Matt Muffelman
James Sopko
Matthew Kochem
Kerry Quinn
 Holandia
Thom van den Anker
Diederick van den Bouwhuijsen
Maarten Tromp
Jolmer van der Sluis
Stijn Verwey
Rutger Bruil
Dion Van Schie
Joeri Bruschinski
Ryan Den Drijver

Konkurencje niepełnosprawnych[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
jedynka mężczyzn (AM1x)
szczegóły
Wielka Brytania Ukraina Australia
jedynka kobiet (AW1x)
szczegóły
Ukraina Francja Białoruś
mieszana dwójka tułów ręce (TAMix2x)
szczegóły
Ukraina Brazylia Polska
mieszana czwórka ze sternikiem wagi lekkiej (LTAIDMix4+)
szczegóły
Hongkong Włochy
mieszana czwórka ze sternikiem wagi lekkiej (LTAMix4+)
szczegóły
Wielka Brytania Włochy Niemcy

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Konkurencje kobiet i mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

L.p. Państwo Gold medal world centered-2.svg Silver medal world centered-2.svg Bronze medal world centered-2.svg Medals world.svg
1.  Niemcy 4 1 3 8
2.  Nowa Zelandia 4 0 1 5
3.  Stany Zjednoczone 3 3 1 7
4.  Włochy 2 2 1 5
5.  Polska 2 1 1 4
6.  Wielka Brytania 1 5 1 7
7.  Francja 1 2 0 3
8.  Grecja 1 1 1 3
9.  Holandia 1 0 3 4
10.  Białoruś 1 0 0 1
 Szwajcaria 1 0 0 1
 Ukraina 1 0 0 1
13.  Australia 0 2 0 2
 Rumunia 0 2 0 2
15.  Dania 0 1 3 4
16.  Czechy 0 1 2 3
17.  Kanada 0 1 1 2
18.  Bułgaria 0 0 1 1
 Estonia 0 0 1 1
 Słowenia 0 0 1 1
 Serbia 0 0 1 1

Konkurencje niepełnosprawnych[edytuj | edytuj kod]

L.p. Państwo Gold medal world centered-2.svg Silver medal world centered-2.svg Bronze medal world centered-2.svg Medals world.svg
1.  Ukraina 2 1 0 3
2.  Wielka Brytania 2 0 0 2
3.  Hongkong 1 1 1 1
4.  Włochy 1 4 1 6
5.  Brazylia 0 1 0 1
 Francja 0 1 0 1
7.  Niemcy 0 0 1 1
 Australia 0 0 1 1
 Polska 0 0 1 1
 Białoruś 0 0 1 1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]