Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie 2019 odbyły się w Ottensheim w Austrii w dniach 25 sierpnia - 1 września 2019 roku[1]. Oprócz Ottensheim chęć organizacji mistrzostw wyraziły Hamburg w Niemczech, Račice w Czechach i Varese we Włoszech[2].

Impreza ta stanowiła również eliminacje do zawodów wioślarskich, które odbędą się podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio w Japonii[3][4].

Kilka dni przed rozpoczęciem mistrzostw doszło do tragicznego zdarzenia – 33-letni białoruski para-wioślarz Dmitry Ryszkiewicz utonął podczas jednej z sesji treningowych[5][6][7].

Medaliści i medalistki[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
M1x[8] Niemcy Oliver Zeidler 6:44.55 Dania Sverri Sandberg Nielsen 6:44.58 Norwegia Kjetil Borch 6:44.84
M2x[9]  Chiny

Liu Zhiyu

Zhang Liang

6:05.68  Irlandia

Philip Doyle

Ronan Byrne

6:06.25  Polska

Mirosław Ziętarski

Mateusz Biskup

6:07.87
M4x[10]  Holandia

Dirk Uittenbogaard

Abe Wiersma

Tone Wieten

Koen Metsemakers

5:51.75  Polska

Dominik Czaja

Wiktor Chabel

Szymon Pośnik

Fabian Barański

5:55.59  Włochy

Filippo Mondelli

Andrea Panizza

Luca Rambaldi

Giacomo Gentili

5:56.11
M2-[11]  Chorwacja

Martin Sinković

Valent Sinković

6:42.28  Nowa Zelandia

Thomas Murray

Michael Brake

6:45.47  Australia

Sam Hardy

Joshua Hicks

6:51.81
M4-[12]  Polska

Mateusz Wilangowski

Mikołaj Burda

Marcin Brzeziński

Michał Szpakowski

6:09.86  Rumunia

Mihăiță Vasile Țigănescu

Mugurel Semciuc

Ștefan Constantin Berariu

Cosmin Pascari

6:11.41  Wielka Brytania

Matthew Rossiter

Oliver Cook

Rory Gibbs

Sholto Carnegie

6:11.71
M8+[13]  Niemcy

Johannes Weißenfeld

Laurits Follert

Christopher Reinhardt

Torben Johannesen

Jakob Schneider

Malte Jakschik

Richard Schmidt

Hannes Ocik

Martin Sauer

5:19.41  Holandia

Bjorn van den Ende

Ruben Knab

Jasper Tissen

Simon van Dorp

Maarten Hurkmans

Bram Schwarz

Mechiel Versluis

Robert Lücken

Aranka Kops

5:19.96  Wielka Brytania

Thomas George

James Rudkin

Josh Bugajski

Moe Sbihi

Jacob Dawson

Oliver Wynne-Griffith

Matthew Tarrant

Thomas Ford

Henry Fieldman

5:22.35
LM1x[14] Włochy Martino Goretti 6:59.48 Węgry Péter Galambos 7:02.37 Australia Sean Murphy 7:04.55
LM2x[15]  Irlandia

Fintan McCarthy

Paul O’Donovan

6:37.28  Włochy

Stefano Oppo

Pietro Ruta

6:39.71  Niemcy

Jonathan Rommelmann

Jason Osborne

6:41.07
LM4x[16]  Chiny

Zhang Zhiyuan

Chen Sensen

Lü Fanpu

Zeng Tao

5:53.63  Włochy

Lorenzo Fontana

Alfonso Scalzone

Catello Amarante II

Gabriel Soares

5:55.01  Holandia

Damion Eigenberg

David Kampman

Ward van Zeijl

Bart Lukkes

5:56.06
LM2-[17]  Włochy

Giuseppe Di Mare

Raffaele Serio

6:37.75  Rosja

Nikita Bołozin

Maksim Telicyn

6:42.07  Brazylia

Vangelis Pereira

Emanuel Borges

6:45.28

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
W1x[18] Irlandia Sanita Pušpure 7:17.14 Nowa Zelandia Emma Twigg 7:20.56 Stany Zjednoczone Kara Kohler 7:22.21
W2x[19]  Nowa Zelandia

Brooke Donoghue

Olivia Loe

6:47.17  Rumunia

Nicoleta Ancuța-Bodnar

Simona Radiș

6:48.55  Holandia

Roos de Jong

Lisa Scheenaard

6:49.22
W4x[20]  Chiny

Chen Yunxia

Zhang Ling

Lü Yang

Cui Xiaotong

6:34.65  Polska

Agnieszka Kobus-Zawojska

Marta Wieliczko

Maria Springwald

Katarzyna Zillmann

6:36.59  Holandia

Olivia van Rooijen

Inge Janssen

Sophie Souwer

Nicole Beukers

6:36.62
W2-[21]  Nowa Zelandia

Grace Prendergast

Kerri Gowler

7:21.35  Australia

Jessica Morrison

Annabelle McIntyre

7:23.62  Kanada

Caileigh Filmer

Hillary Janssens

7:26.52
W4-[22]  Australia

Olympia Aldersey

Katrina Werry

Sarah Hawe

Lucy Stephan

6:43.45  Holandia

Ellen Hogerwerf

Karolien Florijn

Ymkje Clevering

Veronique Meester

6:45.55  Dania

Ida Jacobsen

Frida Sanggaard Nielsen

Hedvig Rasmussen

Christina Johansen

6:47.84
W8+[23]  Nowa Zelandia

Ella Greenslade

Emma Dyke

Lucy Spoors

Kelsey Bevan

Grace Prendergast

Kerri Gowler

Elizabeth Ross

Jackie Gowler

Caleb Shepherd

5:56.91  Australia

Leah Saunders

Jacinta Edmunds

Bronwyn Cox

Georgina Rowe

Rosemary Popa

Annabelle McIntyre

Jessica Morrison

Molly Goodman

James Rook

5:59.63  Stany Zjednoczone

Felice Mueller

Kristine O'Brien

Meghan Musnicki

Dana Moffat

Olivia Coffey

Emily Regan

Gia Doonan

Erin Reelick

Katelin Guregian

6:01.93
LW1x[24] Niemcy Marie-Louise Dräger 7:43.98 Japonia Chiaki Tomita 7:47.28 Wielka Brytania Madeleine Arlett 7:49.82
LW2x[25]  Nowa Zelandia

Zoe McBride

Jackie Kiddle

7:15.32  Holandia

Marieke Keijser

Ilse Paulis

7:19.51  Wielka Brytania

Emily Craig

Imogen Grant

7:21.38
LW4x[26]  Włochy

Giulia Mignemi

Greta Martinelli

Silvia Crosio

Arianna Noseda

6:34.00  Chiny

Cheng Mengyin

Wu Qiang

Chen Fang

Yuan Xiaoyu

6:36.31  Niemcy

Fini Sturm

Vera Spanke

Leonie Pieper

Leonie Pless

6:37.72
LW2-[27]  Stany Zjednoczone

Margaret Bertasi

Cara Stawicki

7:32.64  Włochy

Sofia Tanghetti

Maria Ludovica Costa

7:34.20  Niemcy

Janika Kölblin

Marie-Christine Gerhardt

7:37.72

Paraolimpijskie imprezy wioślarskie[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie klasy łodzi (z wyjątkiem PR3Mix2x) są również paraolimpijskie.

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
PR1M1x[28] Ukraina Roman Polianskij 9:12.99 Rosja Aleksiej Czuwaszew 9:19.43 Australia Erik Horrie 9:23.86
PR2M1x[29] Holandia Corné de Koning 8:42.78 Kanada Jeremy Hall 8:47.44 Włochy Daniele Stefanoni 9:11.55
PR3M2-[30]  Kanada

Kyle Fredrickson

Andrew Todd

7:16.42  Australia

William Smith

Jed Altschwager

7:17.83  Francja

Jérôme Hamelin

Laurent Viala

7:24.00
PR1W1x[31] Norwegia Birgit Skarstein 10:18.83 Francja Nathalie Benoit 10:24.07 Izrael Moran Samuel 10:30.19
PR2W1x[32] Australia Kathryn Ross 9:37.30 Holandia Annika van der Meer 9:56.84 Irlandia Katie O'Brien 10:01.64
PR3W2-[33]  Stany Zjednoczone

Molly Moore

Jaclyn Smith

8:06.51  Włochy

Greta Muti

Maryam Afgei

9:20.71 Nie przyznano
PR2Mix2x[34]  Wielka Brytania

Lauren Rowles

Laurence Whiteley

8:34.95  Holandia

Annika van der Meer

Corné de Koning

8:37.78  Francja

Perle Bouge

Christophe Lavigne

9:02.60
PR3Mix2x[35]  Rosja

Valentina Żagot

Jewgienij Borisow

7:48.32  Austria

Johanna Beyer

David Erkinger

8:01.12  Stany Zjednoczone

Joshua Boissoneau

Pearl Outlaw

8:17.51
PR3Mix4+[36]  Wielka Brytania

Ellen Buttrick

Giedre Rakauskaite

James Fox

Oliver Stanhope

Erin Wysocki-Jones

7:09.54  Stany Zjednoczone

Alexandra Reilly

Charley Nordin

John Tanguay

Danielle Hansen

Karen Petrik

7:21.61  Włochy

Cristina Scazzosi

Alessandro Brancato

Lorenzo Bernard

Greta Muti

Lorena Fuina

7:29.34

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Linz-Ottensheim set to host 2019 World Rowing Championships after FISA Council endorsement ahead of Hamburg, www.insidethegames.biz, 1440 [dostęp 2019-07-08].
  2. Hamburg and Račice among quartet of bidders to host 2019 World Rowing Championships, www.insidethegames.biz, 1420 [dostęp 2019-07-08].
  3. European Rowing Championships: Peter Lambert named in Great Britain squad, 21 maja 2019 [dostęp 2019-07-08] (ang.).
  4. Linz-Ottensheim awarded 2019 World Rowing Championships, www.insidethegames.biz, 1441 [dostęp 2019-07-08].
  5. Linz: dramat przed mistrzostwami świata. Utonął Białorusin, [w:] Polski Związek Towarzystw Wioślarskich [online], PZTW [dostęp 2019-10-04] (pol.).
  6. Training incident - World Rowing Championships 2019 [dostęp 2019-10-04] (ang.).
  7. Wioślarze walczą o medale i igrzyska. Co przywiozą z Austrii?, Kierunek Tokio - weszlo.com, 24 sierpnia 2019 [dostęp 2019-10-05] (pol.).
  8. M1x Results. 2019 World Rowing Championships.
  9. M2x Results. 2019 World Rowing Championships.
  10. M4x Results. 2019 World Rowing Championships.
  11. M2- Results. 2019 World Rowing Championships.
  12. M4- Results. 2019 World Rowing Championships.
  13. M8+ Results. 2019 World Rowing Championships.
  14. LM1x Results. 2019 World Rowing Championships.
  15. LM2x Results. 2019 World Rowing Championships.
  16. LM4x Results. 2019 World Rowing Championships.
  17. LM2- Results. 2019 World Rowing Championships.
  18. W1x Results. 2019 World Rowing Championships.
  19. W2x Results. 2019 World Rowing Championships.
  20. W4x Results. 2019 World Rowing Championships.
  21. W2- Results. 2019 World Rowing Championships.
  22. W4- Results. 2019 World Rowing Championships.
  23. W8+ Results. 2019 World Rowing Championships.
  24. LW1x Results. 2019 World Rowing Championships.
  25. LW2x Results. 2019 World Rowing Championships.
  26. LW4x Results. 2019 World Rowing Championships.
  27. LW2- Results. 2019 World Rowing Championships.
  28. PR1M1x Results. 2019 World Rowing Championships.
  29. PR2M1x Results. 2019 World Rowing Championships.
  30. PR3M2- Results. 2019 World Rowing Championships.
  31. PR1W1x Results. 2019 World Rowing Championships.
  32. PR2W1x Results. 2019 World Rowing Championships.
  33. PR3W2- Results. 2019 World Rowing Championships.
  34. PR2Mix2x Results. 2019 World Rowing Championships.
  35. PR3Mix2x Results. 2019 World Rowing Championships.
  36. PR3Mix4+ Results. 2019 World Rowing Championships.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]