Mistrzostwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2017

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2017
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2015 2019 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator NORCECA
Szczegóły turnieju
Gospodarz Colorado Springs,  Stany Zjednoczone
Otwarcie 26 września
Zamknięcie (finał) 1 października
Liczba drużyn 10[1] (z 1 konfederacji)
Liczba hal 2 (w 1 mieście)
I miejsce  Stany Zjednoczone
II miejsce  Dominikana
III miejsce  Kanada
Statystyki turnieju
Liczba meczów 25
Oglądalność 9980 (399 na mecz)
Najlepszy zawodnik (MVP) Stany Zjednoczone Micah Christenson
Strona internetowa

Mistrzostwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2017 - 25. edycja mistrzostw rozegrana w dniach 26 września1 października 2017 roku w amerykańskim mieście Colorado Springs. W rozgrywkach wystartowało 10 reprezentacji narodowych[1].

Turniej połączony był z kwalifikacjami do Mistrzostw Świata 2018: najlepsze 3 zespoły w końcowej klasyfikacji otrzymały awans na Mistrzostwa Świata 2018 we Włoszech i Bułgarii[2], natomiast drużyny z 4. i 5. miejsca wzięły udział w turnieju kwalifikacyjnym.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Sześć najwyżej sklasyfikowanych drużyn w Rankingu NORCECA Reprezentacji Seniorskich Mężczyzn z dnia 1 stycznia 2016r.[3] automatycznie awansowały na Mistrzostwa NORCECA 2017. Pozostałych sześciu uczestników wyłoniły eliminacje w strefach regionalnych, po dwóch ze stref CAZOVA, ECVA i AFECAVOL[2].

Kwalifikacja automatyczna Kwalifikacja z turniejów strefowych
Ranking NORCECA  Stany Zjednoczone (1) CAZOVA Mistrz 2017  Trynidad i Tobago (7)
 Kanada (2) Wicemistrz 2017  Martynika (28)
 Kuba (3)* ECVA Grupa D  Saint Lucia (12)
 Portoryko (4)** Grupa E  Saint Vincent i Grenadyny (18)
 Meksyk (5) AFECAVOL  Gwatemala (10)
 Kostaryka (6)  Dominikana (9)[4]

W nawiasach podano pozycję w Rankingu NORCECA Reprezentacji Seniorskich Mężczyzn z dnia 1 stycznia 2016r.[3]

*- Reprezentacja Kuby zmuszona została wycofać się z turnieju w związku z zamknięciem ambasady Stanów Zjednoczonych w Hawannie po tym, jak poniosła szkody podczas przejścia Huraganu Irma

**- Reprezentacja Portoryko nie była w stanie wziąć udziału w turnieju z powodu zniszczeń, jakich doznało terytorium po przejściu Huraganu Maria

System rozgrywek[5][edytuj | edytuj kod]

Na początku została rozegrana faza grupowa, mecze w systemie kołowym, „każdy z każdym”. Dwie najlepsze drużyny z 1. miejsc w grupach po zakończeniu fazy grupowej awansują bezpośrednio do półfinałów. Drużyny z 2. miejsc w grupach oraz trzeci zespół z 1. miejsca utworzą pary ćwierćfinałowe. Ekipy z 3. miejsc w grupach wraz z drużyną z 4. miejsca w grupie C utworzą pary rywalizujące o miejsca 7. - 10. (mecze nr 13 i 14), zwycięzcy tych meczów zmierzą się z przegranymi ćwierćfinałów w rywalizacji o miejsca 5. - 8. (mecze nr 18 i 19). Mecz o 9. miejsce zagrają przegrani meczów nr 13 i 14, o 7. miejsce - przegrani meczów nr 18 i 19, o 5. miejsce - zwycięzcy meczów nr 18 i 19, o 3. miejsce - przegrani półfinałów, natomiast finał rozegrają zwycięzcy półfinałów.

Punktacja[edytuj | edytuj kod]

  • Wynik: 3:0; zwycięzca - 5 pkt, przegrany - 0 pkt
  • Wynik: 3:1; zwycięzca - 4 pkt, przegrany - 1 pkt
  • Wynik: 3:2; zwycięzca - 3 pkt, przegrany - 2 pkt

Hale sportowe[edytuj | edytuj kod]

  • United States Olympic Training Center,Sports Center I - Main Competition Hall: Grupa A, Grupa B, ćwierćfinały, rywalizacja o miejsca 5.-8. (mecz nr 19), półfinały, mecz o 3. miejsce, finał.
  • United States Olympic Training Center,Sports Center II: Grupa C, rywalizacja o miejsca 7.-10., 5.-8. (mecz nr 18), mecze o miejsca 9., 7. i 5.

Skład grup[edytuj | edytuj kod]

Grupa A Grupa B Grupa C
 Stany Zjednoczone  Kanada  Meksyk
 Dominikana  Trynidad i Tobago  Kostaryka
 Gwatemala  Saint Lucia  Saint Vincent i Grenadyny
 Martynika

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

     awans do półfinałów

     awans do ćwierćfinałów

     rywalizacja o miejsca 7-10.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Małe punkty Sety
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Stany Zjednoczone 10 2 2 0 2 0 0 0 0 0 150 84 1.786 6 0 MAX
2  Dominikana 5 2 1 1 1 0 0 0 0 1 123 129 0.953 3 3 1.000
3  Gwatemala 0 2 0 2 0 0 0 0 0 2 90 150 0.600 0 6 0.000

Źródło: norceca.net
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek małych punktów; 4. wyższy stosunek setów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 - 5 pkt; 3:1 - 4 pkt; 3:2 - 3 pkt; 2:3 - 2 pkt; 1:3 - 1 pkt; 0:3 - 0 pkt

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
26.09 19:00 Stany Zjednoczone  3:0  Gwatemala 25:12 25:14 25:10     300 3
27.09 19:00 Dominikana  3:0  Gwatemala 25:16 25:20 25:18     250 7
28.09 19:00 Stany Zjednoczone  3:0  Dominikana 25:17 25:21 25:10     875 11

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Małe punkty Sety
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Kanada 10 2 2 0 2 0 0 0 0 0 150 73 2.055 6 0 MAX
2  Trynidad i Tobago 5 2 1 1 1 0 0 0 0 1 118 123 0.959 3 0 MAX
3  Saint Lucia 0 2 0 2 0 0 0 0 0 2 78 150 0.520 0 6 0.000

Źródło: norceca.net
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek małych punktów; 4. wyższy stosunek setów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 - 5 pkt; 3:1 - 4 pkt; 3:2 - 3 pkt; 2:3 - 2 pkt; 1:3 - 1 pkt; 0:3 - 0 pkt

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
26.09 17:00 Trynidad i Tobago  3:0  Saint Lucia 25:15 25:16 25:17     200 1
27.09 17:00 Kanada  3:0  Saint Lucia 25:9 25:13 25:8     170 5
28.09 17:00 Kanada  3:0  Trynidad i Tobago 25:21 25:12 25:10     150 9

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Małe punkty Sety
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Meksyk 15 3 3 0 3 0 0 0 0 0 225 131 1.718 9 0 MAX
2  Kostaryka 9 3 2 1 1 1 0 0 0 1 218 206 1.058 6 4 1.500
3  Martynika 6 3 1 2 1 0 0 0 1 1 194 217 0.894 4 6 0.667
4  Saint Vincent i Grenadyny 0 3 0 3 0 0 0 0 0 3 127 225 0.564 0 9 0.000

Źródło: norceca.net
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek małych punktów; 4. wyższy stosunek setów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 - 5 pkt; 3:1 - 4 pkt; 3:2 - 3 pkt; 2:3 - 2 pkt; 1:3 - 1 pkt; 0:3 - 0 pkt

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
26.09 17:00 Kostaryka  3:1  Martynika 25:19 25:16 23:25 25:21   100 2
19:00 Meksyk  3:0  Saint Vincent i Grenadyny 25:7 25:16 25:10     100 4
27.09 17:00 Kostaryka  3:0  Saint Vincent i Grenadyny 25:10 25:19 25:21     50 6
19:00 Meksyk  3:0  Martynika 25:11 25:15 25:12     100 8
28.09 17:00 Martynika  3:0  Saint Vincent i Grenadyny 25:10 25:14 25:20     40 10
19:00 Meksyk  3:0  Kostaryka 25:19 25:16 25:10     90 12

Runda finałowa[edytuj | edytuj kod]

Rywalizacja o miejsca 7-10.[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
29.09 17:00 Martynika  3:0  Saint Vincent i Grenadyny 25:16 25:18 25:16     25 13
19:00 Gwatemala  3:0  Saint Lucia 25:17 25:15 25:16     25 14

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
29.09 17:00 Trynidad i Tobago  0:3  Dominikana 18:25 22:25 21:25     300 15
19:00 Stany Zjednoczone  3:0  Kostaryka 25:11 25:7 25:8     500 16

Mecz o 9. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
30.09 15:00 Saint Vincent i Grenadyny  3:1  Saint Lucia 22:25 25:20 25:19 25:15   30 17

Rywalizacja o miejsca 5-8.[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
30.09 17:00 Martynika  0:3  Trynidad i Tobago 20:25 23:25 19:25     40 18
15:00 Gwatemala  3:1  Kostaryka 20:25 25:21 25:17 25:15   250 19

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
30.09 17:00 Meksyk  0:3  Dominikana 20:25 23:25 23:25     700 20
19:00 Kanada  0:3  Stany Zjednoczone 20:25 22:25 21:25     3100 21

Mecz o 7. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
01.10 14:00 Martynika  3:2  Kostaryka 10:25 25:21 24:26 25:21 15:12 60 22

Mecz o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
01.10 16:00 Trynidad i Tobago  0:3  Gwatemala 18:25 10:25 15:25     25 23

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
01.10 15:00 Meksyk  1:3  Kanada 25:21 13:25 25:27 18:25   500 24

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
01.10 17:00 Dominikana  0:3  Stany Zjednoczone 17:25 10:25 12:25     2000 25
MISTRZ AMERYKI PÓŁNOCNEJ, ŚRODKOWEJ I KARAIBÓW 2017
Stany Zjednoczone

STANY ZJEDNOCZONE

9. TYTUŁ MISTRZA AMERYKI PÓŁNOCNEJ, ŚRODKOWEJ I KARAIBÓW

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zespół Uwagi
Gold medal with cup.svg  Stany Zjednoczone Awans do Mistrzostw Świata 2018*
Silver medal with cup.svg  Dominikana Awans do Mistrzostw Świata 2018*
Bronze medal with cup.svg  Kanada Awans do Mistrzostw Świata 2018*
4.  Meksyk Awans do turnieju kwalifikacyjnego*
5.  Gwatemala Awans do turnieju kwalifikacyjnego*
6.  Trynidad i Tobago
7.  Martynika
8.  Kostaryka
9.  Saint Vincent i Grenadyny
10.  Saint Lucia

*- Pierwotnie mistrzostwa kontynentu 2017 miały być jedynym turniejem dającym awans na Mistrzostwa Świata 2018, który uzyskać miało pięć najlepszych drużyn w klasyfikacji końcowej. Jednak gdy przez huragany we wrześniu 2017 Kuba i Portoryko zmuszone zostały zrezygnować z udziału w mistrzostwach kontynentalnych, władze NORCECA zdecydowały się na rozegranie jeszcze jednego turnieju kwalifikacyjnego, w którym wystąpiły cztery zespoły: Kuba, Portoryko oraz drużyny z 4. i 5. miejsca w klasyfikacji końcowej mistrzostw kontynentalnych

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

MVP Najlepszy punktujący Najlepsi środkowi Najlepszy atakujący Najlepsi przyjmujący
Stany Zjednoczone Micah Christenson Kostaryka Alberto Blanco Meksyk Jose Martinez
Gwatemala Leonel Antonio Aragon
Kanada Sharone Vernon-Evans Stany Zjednoczone Aaron Rusell
Kanada Stephen Maar
Najlepszy zagrywający Najlepszy rozgrywający Najlepszy broniący Najlepszy libero Najlepszy odbierający
Martynika Joann Breleur Meksyk Pedro Rangel Kostaryka Luis Chavez Kostaryka Luis Chavez Meksyk Jorge Barajas

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Początkowo zakładano, że w turnieju wystąpi 12 drużyn.
  2. a b NORCECA, Qualification Process, 18 sierpnia 2016 (ang.).
  3. a b NORCECA, NORCECA Senior Men's Confederation Rankings, 11 maja 2016 (ang.).
  4. Reprezentacja Dominikany była jedyną drużyną federacji NCVA, która nie otrzymała automatycznego awansu ma Mistrzostwa NORCECA z tytułu pozycji w Rankingu NORCECA. Zamiast tego wzięła udział w rozgrywkach federacji AFECAVOL, zastępując tam Kostarykę.
  5. NORCECA, Calendar Norceca Continental Colorado Springs Colorado.pdf, 10 sierpnia 2017 (ang.).