Mistrzostwa Ameryki Południowej i Centralnej w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Ameryki Południowej i Centralnej w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2020
Dyscyplina piłka ręczna
Organizator COSCABAL
Szczegóły turnieju
Gospodarz Maringá,  Brazylia
Otwarcie 21 stycznia 2020
Zamknięcie (finał) 25 stycznia 2020
Liczba drużyn 6
Liczba aren 3 (w 1 mieście)
I miejsce  Argentyna
II miejsce  Brazylia
III miejsce  Urugwaj
Statystyki turnieju
Liczba meczów 15
Król strzelców Argentyna Ignacio Pizarro (35)

Mistrzostwa Ameryki Południowej i Centralnej w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2020 – pierwsze mistrzostwa Ameryki Południowej i Centralnej w piłce ręcznej mężczyzn, oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej o randze mistrzostw kontynentu zorganizowany przez COSCABAL (po podziale PATHF na dwie federacje) mający na celu wyłonienie najlepszej męskiej reprezentacji narodowej w Ameryce Południowej i Centralnej. Odbył się w dniach 21–25 stycznia 2020 roku w brazylijskim mieście Maringá. Mistrzostwa były jednocześnie eliminacjami do MŚ 2021.

Sześć uczestniczących zespołów – tuż przed zawodami Boliwia zastąpiła Peru – rywalizowało systemem kołowym podczas pięciu meczowych dni w trzech halach w położonym w stanie Parana mieście Maringá[1][2][3]. Z kompletem zwycięstw w zawodach triumfowała Argentyna, wraz z Brazylią i Urugwajem kwalifikując się jednocześnie do Mistrzostw Świata 2021[4][5].

Organizacja zawodów była krytykowana przez graczy i działaczy z uwagi na złe warunki lokalowe, posiłki czy też transport[6].

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.  Argentyna 5 5 0 0 220 91 +129 10 awans: MŚ 2021
2.  Brazylia 5 4 0 1 210 87 +123 8 awans: MŚ 2021
3.  Urugwaj 5 3 0 2 148 110 +38 6 awans: MŚ 2021
4.  Chile 5 2 0 3 151 119 +32 4
5.  Paragwaj 5 1 0 4 133 169 −36 2
6.  Boliwia 5 0 0 5 32 318 −286 0

Mecze[edytuj | edytuj kod]

21 stycznia 2020
15:00

Chile 

25:28

 Urugwaj

CERHAND, Maringá
Sędziowie: Niemcy Schulze, Tönnies
Widzów: 350
(13:15)
raport
21 stycznia 2020
17:00

Argentyna 

82:7

 Boliwia

Ginásio do Parque do Japão, Maringá
Sędziowie: Brazylia Marques, Magalhães
Widzów: 200
(42:5)
raport
21 stycznia 2020
19:00

Brazylia 

46:19

 Paragwaj

Ginásio do Parque do Japão, Maringá
Sędziowie: Argentyna Lenci, Grillo
(24:7)
raport
22 stycznia 2020
17:00

Argentyna 

33:17

 Urugwaj

Ginásio do Parque do Japão, Maringá
Sędziowie: Brazylia Marques, Magalhães
Widzów: 200
(15:7)
raport
22 stycznia 2020
17:00

Paragwaj 

22:31

 Chile

Ginásio do Parque do Japão, Maringá
Sędziowie: Argentyna Delgado, Burgos
Widzów: 300
(9:14)
raport
22 stycznia 2020
19:00

Brazylia 

77:9

 Boliwia

Ginásio do Parque do Japão, Maringá
Sędziowie: Kolumbia Estrada, Pineda
Widzów: 500
(35:5)
raport
23 stycznia 2020
15:00

Boliwia 

1:55

 Urugwaj

Ginásio Chico Neto, Maringá
Sędziowie: Argentyna Delgado, Burgos
Widzów: 300
(0:24)
raport
23 stycznia 2020
17:00

Argentyna 

50:21

 Paragwaj

Ginásio Chico Neto, Maringá
Sędziowie: Kolumbia Estrada, Pineda
Widzów: 550
(24:7)
raport
23 stycznia 2020
19:00

Brazylia 

32:20

 Chile

Ginásio Chico Neto, Maringá
Sędziowie: Argentyna Grillo, Lenci
Widzów: 4 000
(14:11)
raport
24 stycznia 2020
15:00

Chile 

22:30

 Argentyna

Ginásio Chico Neto, Maringá
Sędziowie: Niemcy Schulze, Tönnies
Widzów: 200
(11:26)
raport
24 stycznia 2020
17:00

Paragwaj 

51:8

 Boliwia

Ginásio Chico Neto, Maringá
Sędziowie: Brazylia Marques, Magalhães
Widzów: 400
(29:4)
raport
24 stycznia 2020
19:00

Urugwaj 

14:31

 Brazylia

Ginásio Chico Neto, Maringá
Sędziowie: Argentyna Delgado, Burgos
Widzów: 2 300
(9:13)
raport
25 stycznia 2020
15:00

Chile 

53:7

 Boliwia

Ginásio Chico Neto, Maringá
Sędziowie: Kolumbia Estrada, Pineda
Widzów: 280
(24:0)
raport
25 stycznia 2020
17:00

Paragwaj 

20:34

 Urugwaj

Ginásio Chico Neto, Maringá
Sędziowie: Argentyna Grillo, Lenci
Widzów: 2 000
(8:14)
raport
25 stycznia 2020
19:00

Argentyna 

25:24

 Brazylia

Ginásio Chico Neto, Maringá
Sędziowie: Niemcy Schulze, Tönnies
Widzów: 6 000
(12:13)
raport


Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Nagrody indywidualne otrzymali[7]:

Najlepszy
bramkarz
Najlepszy
lewoskrzydłowy
Najlepszy
lewy
rozgrywający
Najlepszy
środkowy
rozgrywający
Najlepszy
prawy
rozgrywający
Najlepszy
prawoskrzydłowy
Najlepszy
obrotowy
Brazylia Leonardo Tercariol Argentyna Ignacio Pizarro Brazylia Haniel Langaro Argentyna Diego Simonet Chile Rodrigo Salinas Munoz Brazylia Fábio Chiuffa Chile Esteban Salinas Munoz

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. SIX NATIONS TO CONTEST FIRST SOUTH AND CENTRAL AMERICAN MEN’S CHAMPIONSHIP (ang.). ihf.info. [dostęp 2020-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-28)].
  2. 2020 MEN'S SOUTH AND CENTRAL AMERICAN CHAMPIONSHIP (ang.). ihf.info. [dostęp 2020-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-28)].
  3. HANDBALL SUR CENTRO AMERICANO MASCULINO – MARINGÁ (BRA) (hiszp.). handballsca.tv. [dostęp 2020-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-28)].
  4. ARGENTINA BEAT BRAZIL FOR SOUTH AND CENTRAL AMERICAN TITLE (ang.). ihf.info. [dostęp 2020-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-28)].
  5. ARGENTINA AND BRAZIL IN CONTROL IN SOUTH AND CENTRAL AMERICAN CHAMPIONSHIP (ang.). ihf.info. [dostęp 2020-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-27)].
  6. El Centro-Sur en Maringá, un retroceso para el handball sudamericano (hiszp.). tycsports.com. [dostęp 2020-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-28)].
  7. THE BEST: 2020 SOUTH AND CENTRAL AMERICAN CHAMPIONSHIP (ang.). ihf.info. [dostęp 2020-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-10)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]