Mistrzostwa Ameryki Południowej w Lekkoatletyce 2013

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

48. Mistrzostwa Ameryki Południowej
w Lekkoatletyce

Gospodarz Kolumbia Cartagena de Indias
Data otwarcia 5 lipca 2013
Data zamknięcia 7 lipca 2013
Stadion Parque de Atletismo Campo Elías Gutiérrez
1leftarrow.png Buenos Aires 2011 Lima 2015 1rightarrow-2.png

48. Mistrzostwa Ameryki Południowej w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się od 5 do 7 lipca 2013 w Cartagena de Indias.

Czempionat Ameryki Południowej siódmy raz odbył się w Kolumbii (poprzednio w 2006), a Cartagena de Indias ugościła zawody pierwszy raz w historii.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal southamerica.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal southamerica.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal southamerica.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Ekwador Alex Quiñónez 10,22 Brazylia Bruno de Barros 10,33 Kolumbia Isidro Montoya 10,38
Bieg na 200 m Ekwador Alex Quiñónez 20,44 =CR Kolumbia Bernardo Baloyes 20,71 Brazylia Jorge Henrique Vides 20,71
Bieg na 400 m Wenezuela José Meléndez 46,31 Brazylia Wagner Francisco Cardoso 46,38 Gujana Stephan James 46,47 PB
Bieg na 800 m Kolumbia Rafith Rodríguez 1:46,34 Brazylia Diego Diniz Gomes 1:48,17 Brazylia Lutimar Paes 1:48,50
Bieg na 1500 m Brazylia Jean Carlos Machado 3:45,94 Argentyna Federico Bruno 3:45,94 Chile Iván López 3:46,00
Bieg na 5000 m Ekwador Byron Piedra 14:15,35 Chile Víctor Aravena 14:17,97 Kolumbia Javier Guerin 14:19,82 PB
Bieg na 10 000 m Brazylia Solonei da Silva 29:51,79 Peru José Luis Rojas 30:13,10 PB Kolumbia William Naranjo 30:19,29
Bieg na 3000 m z przeszkodami Wenezuela José Gregorio Peña 8:32,01 CR Chile Mauricio Valdivia 8:44,36 Brazylia Gladson Barbosa 8:45,10
Bieg na 110 m przez płotki Peru Jorge McFarlane 13,61 NR Brazylia Mateus Facho Inocêncio 13,67 Brazylia Jonatha Mendes 13,84
Bieg na 400 m przez płotki Brazylia Mahau Suguimati 49,86 Urugwaj Andrés Silva 50,52 Kolumbia Yeison Rivas 51,01
Sztafeta 4 x 100 m  Brazylia
José Carlos Moreira
Jorge Henrique Vides
Jefferson Lucindo
Rebert Firmiano
39,47  Kolumbia
Isidro Montoya
Vladimir Valencia
Daniel Grueso
Yeison Rivas
39,76  Wenezuela
Jermaine Chirinos
Álvaro Cassiani
Alberth Bravo
Alberto Aguilar
39,81
Sztafeta 4 x 400 m  Wenezuela
Arturo Ramírez
Alberth Bravo
José Meléndez
Freddy Mezones
3:03,64  Kolumbia
Alejandro Perlaza
Carlos Andrés Lemos
Rafith Rodriguez
Yeison Rivas
3:06,25  Brazylia
Wagner Francisco Cardoso
Jonathan da Silva
Hederson Estefani
Willian Carvalho
3:08,60
Chód na 20 000 m Brazylia Caio Bonfim 1:24:28,40 Kolumbia Éider Arévalo 1:24:36,40 PB Ekwador Andrés Chocho 1:26:20,18
Skok wzwyż Brazylia Talles Federico Silva 2,22 Kolumbia Wanner Miller
Brazylia Guilherme Cobbo
2,19
Skok o tyczce Brazylia Thiago da Silva 5,83 AR, CR Argentyna Germán Chiaraviglio 5,40 Brazylia João Gabriel Sousa 5,40
Skok w dal Brazylia Mauro da Silva 8,24 CR Peru Jorge McFarlane 8,01w Panama Irving Saladino 7,94
Trójskok Brazylia Jefferson Sabino 16,73 Kolumbia Jhon Murillo 16,36 Brazylia Jonathan Henrique Silva 16,35
Pchnięcie kulą Argentyna Germán Lauro 20,87 CR Brazylia Darlan Romani 19,64 Peru Michael Putman 18,73
Rzut dyskiem Argentyna Germán Lauro 60,45 Argentyna Andres Rossini 57,77 Kolumbia Mauricio Ortega 57,76 NJR PB
Rzut młotem Brazylia Wagner Domingos 71,36 Argentyna Juan Ignacio Cerra 69,33 Brazylia Allan Wolski 66,25
Rzut oszczepem
(szczegóły)
Paragwaj Víctor Fatecha 76,14 Kolumbia Arley Ibargüen 76,13 Argentyna Braian Toledo 75,33
Dziesięciobój Argentyna Roman Gastaldi 7273 pkt. Brazylia Renato Atila 7175 pkt. Wenezuela Óscar Campos 7026 pkt.

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal southamerica.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal southamerica.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal southamerica.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Brazylia Ana Cláudia Silva 11,21 Brazylia Franciela Krasucki 11,27 Kolumbia Eliecet Palacios 11,56
Bieg na 200 m Brazylia Ana Cláudia Silva 22,70w Wenezuela Nercely Soto 23,05w Ekwador Erika Chávez 23,10w
Bieg na 400 m Brazylia Joelma Sousa 52,25 Wenezuela Nercely Soto 53,96 Kolumbia Yennifer Padilla 54,28
Bieg na 800 m Kolumbia Rosibel García 2:02,45 Brazylia Flavia de Lima 2:02,94 PB Panama Andrea Ferris 2:03,57
Bieg na 1500 m Kolumbia Rosibel García 4:15,84 CR Kolumbia Muriel Coneo 4:15,84 CR PB Panama Andrea Ferris 4:16,34
Bieg na 5000 m Kolumbia Carolina Tabares 16:09,82 PB Peru Gladys Tejeda 16:19,39 PB Peru Wilma Arizapana 16:22,82 PB
Bieg na 10 000 m Brazylia Cruz da Silva 34:44,14 PB Kolumbia Carolina Tabares 34:47,59 Ekwador Diana Landi 35:12,53 PB
Bieg na 3000 m z przeszkodami Brazylia Erika Lima 9:54,97 PB Panama Rolanda Bell 10:04,01 Kolumbia Muriel Coneo 10:09,91 PB
Bieg na 100 m przez płotki Kolumbia Lina Flores 13,09 Kolumbia Brigith Merlano 13,20 Brazylia Fabiana dos Santos 13,21
Bieg na 400 m przez płotki Brazylia Liliane Cristina Barbosa 58,03 Urugwaj Déborah Rodríguez 58,06 Brazylia Fernanda Tavares 58,83
Sztafeta 4 x 100 m  Brazylia
Ana Cláudia Silva
Franciela Krasucki
Jailma de Lima
Evelyn dos Santos
43,37  Kolumbia
Eliecet Palacios
Alejandra Idrovo
Lina Flórez
Yomara Hinestroza
44,01  Wenezuela
Lexabeth Hidalgo
Nercely Soto
Genesi Romero
Nelsibeth Villalobos
45,44
Sztafeta 4 x 400 m  Brazylia
Joelma Sousa
Evelyn dos Santos
Liliane Cristina Barbosa
Jailma de Lima
3:35,37  Kolumbia
Yennifer Padilla
Lina Flores
Rosibel García
Janeth Largacha
3:36,29  Ekwador
Erika Chávez
Celene Cevallos
Yadira Méndez
Nicol Minota
3:43,01
Chód na 20 000 m Kolumbia Sandra Arenas 1:37.46,17 PB Kolumbia Annabel Orjuela 1:38.59,78 Boliwia Wendy Cornejo 1:39.43,89
Skok wzwyż Brazylia Mônica Freitas 1,79 Kolumbia Angie Paola García 1,76 =PB Panama Kashany Ríos
Brazylia Aline Fernanda Santos
1,73
Skok o tyczce Brazylia Karla da Silva 4,20 Argentyna Valeria Chiaraviglio 4,15 Kolumbia Milena Agudelo 3,90
Skok w dal Chile Macarena Reyes 6,54 NR Brazylia Keila Costa 6,49 Brazylia Jéssica Carolina dos Reis 6,49w
Trójskok Brazylia Keila Costa 14,21w Kolumbia Yosiri Urrutia 13,92 PB Kolumbia Giselly Andrea Landazuri 13,71
Pchnięcie kulą Brazylia Geísa Arcanjo 18,27 Kolumbia Sandra Lemus 17,72 Wenezuela Ahymará Espinoza 17,47 NR
Rzut dyskiem Brazylia Fernanda Raquel Borges 60,79 Argentyna Rocío Comba 58,75 Chile Karen Gallardo 57,04
Rzut młotem Wenezuela Rosa Rodríguez 68,38 Kolumbia Johana Moreno 67,22 Argentyna Jennifer Dahlgren 65,82
Rzut oszczepem Kolumbia Flor Denis Ruíz 60,23 CR Brazylia Laila e Silva 58,80 Brazylia Jucilene de Lima 57,73
Siedmiobój Brazylia Tamara de Souza 5685 pkt. Paragwaj Ana Camila Pirelli 5610 pkt. Argentyna Agustina Zerboni 5317 pkt.

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kraj Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Razem
1  Brazylia 24 11 13 48
2  Kolumbia 7 17 10 34
3  Wenezuela 4 2 4 10
4  Argentyna 3 6 3 12
5  Ekwador 3 0 4 7
6  Peru 1 3 2 6
7  Chile 1 2 2 5
8  Paragwaj 1 1 0 2
9  Urugwaj 0 2 0 2
10  Panama 0 1 4 5
11  Boliwia 0 0 1 1
 Gujana 0 0 1 1

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Podczas mistrzostw ustanowiono 6 krajowych rekordów w kategorii seniorów:

Zawodnik Reprezentacja Konkurencja Rezultat
Jorge McFarlane Male.png  Peru bieg na 110 metrów przez płotki 13,61
Thiago da Silva Male.png  Brazylia skok o tyczce 5,83[1]
María Caballero Female.png  Paragwaj bieg na 1500 metrów 4:22,35
Zulema Arenas Female.png  Peru bieg na 3000 metrów z przeszkodami 10:12,72
Macarena Reyes Female.png  Chile skok w dal 6,54
Ahymará Espinoza Female.png  Wenezuela pchnięcie kulą 17,47

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]