Mistrzostwa Ameryki Południowej w koszykówce mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Ameryki Pułudniowej w koszykówce mężczyzn (oficjalna nazwa: South American Basketball Championship) – międzynarodowe rozgrywki koszykarskie z udziałem reprezentacji narodowych z kontynentu Ameryki Południowej. Są rozgrywane średnio co dwa lata, od 1930 roku w zależności od harmonogramu innych koszykarskich imprez międzynarodowych. W przeszłości były niekiedy rozgrywane co rok, co trzy oraz co cztery lata.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Rok Gospodarz Mecz o złoto Mecz o brąz
Złoto Wynik Srebro Brąz Wynik 4. miejsce
1930 Urugwaj
(Montevideo)
 Urugwaj Runda Robin  Argentyna  Brazylia Runda Robin  Chile
1932 Chile
(Santiago)
 Urugwaj 42–28  Chile  Argentyna bd brak
1934 Argentyna
(Buenos Aires)
 Argentyna Runda Robin  Chile  Brazylia Runda Robin  Urugwaj
1935 Brazylia
(Rio de Janeiro)
 Argentyna Runda Robin  Brazylia  Urugwaj bd brak
1937 Chile
(Santiago i Valparaíso)
 Chile Runda Robin  Urugwaj  Brazylia Runda Robin  Peru
1938 Peru
(Lima)
 Peru Runda Robin  Argentyna  Urugwaj Runda Robin  Brazylia
1939 Brazylia
(Rio de Janeiro)
 Brazylia Runda Robin  Urugwaj  Argentyna Runda Robin  Peru
1940 Urugwaj
(Montevideo)
 Urugwaj Runda Robin  Argentyna  Brazylia Runda Robin  Chile
1941 Argentyna
(Mendoza)
 Argentyna Runda Robin  Peru  Urugwaj Runda Robin  Chile
1942 Chile
(Santiago)
 Argentyna Runda Robin  Urugwaj  Chile Runda Robin  Brazylia
1943 Peru
(Lima)
 Argentyna Runda Robin  Urugwaj  Peru Runda Robin  Chile
1945 Ekwador
(Guayaquil)
 Brazylia Runda Robin  Urugwaj  Argentyna Runda Robin  Chile
1947 Brazylia
(Rio de Janeiro)
 Urugwaj Runda Robin  Brazylia  Chile Runda Robin  Ekwador
1949 Paragwaj
(Asunción)
 Urugwaj Runda Robin  Brazylia  Chile Runda Robin  Peru
1953 Urugwaj
(Montevideo)
 Urugwaj Runda Robin  Brazylia  Chile Runda Robin  Paragwaj
1955 Kolumbia
(Cúcuta)
 Urugwaj Runda Robin  Paragwaj  Brazylia Runda Robin  Argentyna
1958 Chile
(Santiago)
 Brazylia Runda Robin  Urugwaj  Paragwaj Runda Robin  Argentyna
1960 Argentyna
(Córdoba)
 Brazylia Runda Robin  Paragwaj  Argentyna Runda Robin  Urugwaj
1961 Brazylia
(Rio de Janeiro)
 Brazylia Runda Robin  Urugwaj  Argentyna Runda Robin  Paragwaj
1963 Peru
(Lima)
 Brazylia Runda Robin  Peru  Urugwaj Runda Robin  Argentyna
1966 Argentyna
(Mendoza i San Juan)
 Argentyna Runda Robin  Brazylia  Peru Runda Robin  Urugwaj
1968 Paragwaj
(Asunción)
 Brazylia Runda Robin  Urugwaj  Peru Runda Robin  Paragwaj
1969 Urugwaj
(Montevideo)
 Urugwaj Runda Robin  Brazylia  Argentyna Runda Robin  Peru
1971 Urugwaj
(Montevideo)
 Brazylia Runda Robin  Urugwaj  Argentyna Runda Robin  Peru
1973 Kolumbia
(Bogotá)
 Brazylia Runda Robin  Argentyna  Peru Runda Robin  Urugwaj
1976 Kolumbia
(Medellín)
 Argentyna Runda Robin  Brazylia  Urugwaj Runda Robin  Paragwaj
1977 Chile
(Valdivia)
 Brazylia Runda Robin  Urugwaj  Argentyna Runda Robin  Wenezuela
1979 Argentyna
(Bahía Blanca)
 Argentyna Runda Robin  Brazylia  Urugwaj Runda Robin  Chile
1981 Urugwaj
(Montevideo)
 Urugwaj Runda Robin  Brazylia  Argentyna Runda Robin  Chile
1983 Brazylia
(São Paulo)
 Brazylia Runda Robin  Argentyna  Urugwaj Runda Robin  Wenezuela
1985 Kolumbia
(Medellín)
 Brazylia Runda Robin  Urugwaj  Argentyna Runda Robin  Wenezuela
1987 Paragwaj
(Asunción)
 Argentyna  Wenezuela  Brazylia  Urugwaj
1989 Ekwador
(Machala i Guayaquil)
 Brazylia Runda Robin  Argentyna  Urugwaj Runda Robin  Wenezuela
1991 Wenezuela
(Valencia)
 Wenezuela 122–121  Brazylia  Argentyna Runda Robin  Urugwaj
1993 Brazylia
(Guaratinguetá)
 Brazylia 82–76  Argentyna  Wenezuela  Urugwaj
1995 Urugwaj
(Montevideo)
 Urugwaj 89–74  Argentyna  Brazylia 85–63  Wenezuela
1997 Wenezuela
(Maracaibo)
 Urugwaj Runda Robin  Wenezuela  Argentyna Runda Robin  Brazylia
1999 Argentyna
(Bahía Blanca)
 Brazylia 73–67  Argentyna  Wenezuela 99–77  Urugwaj
2001 Chile
(Valdivia)
 Argentyna 76–69  Brazylia  Wenezuela 94–90  Urugwaj
2003 Urugwaj
(Montevideo)
 Brazylia 83–80  Argentyna  Urugwaj 88–82  Wenezuela
2004 Brazylia
(Campos dos Goytacazes)
 Argentyna 95–78  Brazylia  Wenezuela 76–74  Urugwaj
2006 Wenezuela
(Caracas)
 Brazylia 92–61  Urugwaj  Argentyna 95–78  Wenezuela
2008 Chile
(Puerto Montt)
 Argentyna 100–95  Urugwaj  Wenezuela 87–72  Brazylia
2010 Kolumbia
(Neiva)
 Brazylia 87–77  Argentyna  Urugwaj 76–70  Wenezuela
2012 Argentyna
(Resistencia)
 Argentyna 79–56  Wenezuela  Urugwaj 80–68  Brazylia
2014 Wenezuela
(Isla Margarita)
 Wenezuela 74–65  Argentyna  Brazylia 66–61  Urugwaj
2016 Wenezuela
(Caracas)
 Wenezuela 64–58  Brazylia  Urugwaj 87–83  Argentyna

Szczegóły uczestnictwa[edytuj | edytuj kod]

Zespół Urugwaj
1930
Chile
1932
Argentyna
1934
Brazylia
1935
Chile
1937
Peru
1938
Brazylia
1939
Urugwaj
1940
Argentyna
1941
Chile
1942
Peru
1943
Ekwador
1945
Brazylia
1947
Paragwaj
1949
Urugwaj
1953
Kolumbia
1955
Chile
1958
Argentyna
1960
Brazylia
1961
Peru
1963
 Argentyna 2 3 1 1 5 2 3 2 1st 1 1 3 5 5 - 4 4 3 3 4
 Boliwia - - - - - - - - - - 6 - - - - - - - - 9
 Brazylia 3 - 3 2 3 4 1st 3 5 4 - 1 2 2 2 3 1 1 1 1
 Chile 4 2 2 - 1 - 5 4 4 3 4 4 3 3 3 6 5 5 6 7
 Kolumbia - - - - - - - - - - - 6 - - 7 8 6 6 - 8
 Ekwador - - - - - 5 - - - 5 - 5 4 - 6 7 8 7 7 6
 Paragwaj - - - - - - - 6 6 - 5 - - 6 4 2 3 2 4 5
 Peru - - - - 4 1 4 5 2 - 3 - 6 4 5 5 7 - 5 2
 Urugwaj 1 1 4 3 2 3 2 1 3 2 2 2 1 1 1 1 2 4 2 3
 Wenezuela - - - - - - - - - - - - - - - 9 - - 8 -
Zespół Argentyna
1966
Paragwaj
1968
Urugwaj
1969
Urugwaj
1971
Kolumbia
1973
Kolumbia
1976
Chile
1977
Argentyna
1979
Urugwaj
1981
Brazylia
1983
Kolumbia
1985
Paragwaj
1987
Ekwador
1989
Wenezuela
1991
Brazylia
1993
Urugwaj
1995
Wenezuela
1997
Argentyna
1999
Chile
2001
Urugwaj
2003
 Argentyna 1 5 3 3 2 1 3 1 3 2 3 1 2 3 2 2 3 2 1 2
 Boliwia - - - - - - 9 - - - - - 9 - - - 10 10 10 -
 Brazylia 2 1 2 1 1 2 1 2 2 1 1 3 1 2 1 3 4 1 2 1
 Chile 6 6 5 6 5 6 6 4 4 5 7 6 - - - 6 6 7 6 5
 Kolumbia 7 7 6 5 6 5 7 - - 6 5 - 7 5 - - 5 9 7 6
 Ekwador 5 8 - 8 8 - - - - - - - 5 6 - - 8 6 9 -
 Paragwaj 8 4 7 7 7 4 8 6 6 7 6 - 6 7 - 5 7 5 5 -
 Peru 3 3 4 4 3 7 5 7 5 - 8 5 8 8 - - 9 8 8 -
 Urugwaj 4 2 1 2 4 3 2 3 1 3 2 4 3 4 4 1 1 4 4 3
 Wenezuela - - - - - - 4 5 - 4 4 2 4 1 3 4 2 3 3 4
Zespół Brazylia
2004
Wenezuela
2006
Chile
2008
Kolumbia
2010
Argentyna
2012
Wenezuela
2014
Wenezuela
2016
Razem
 Argentyna 1 3 1 2 1 2 4 46
 Boliwia - - - - 7 - 8 9
 Brazylia 2 1 4 1 4 3 2 45
 Chile 5 6 6 7 6 6 7 42
 Kolumbia - 5 5 6 7 - 5 26
 Ekwador - - - 8 - 7 9 22
 Paragwaj 6 - - 5 5 5 6 32
 Peru - - - - - 8 10 31
 Urugwaj 4 2 2 3 3 4 3 47
 Wenezuela 3 4 3 4 2 1 1 22

Bilans medalowy według krajów[edytuj | edytuj kod]

Poz. Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1  Brazylia 18 13 8 39
2  Argentyna 13 12 13 38
3  Urugwaj 11 13 12 36
4  Wenezuela 3 3 5 11
5  Chile 1 2 4 7
 Peru 1 2 4 7
7  Paragwaj 0 2 1 3

MVP[edytuj | edytuj kod]

Rok Laureat MVP
2010 Brazylia Murilo Becker
2012 bd
2014 Wenezuela Greivis Vásquez
2016 Wenezuela Gregory Vargas

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]