Mistrzostwa Czterech Kontynentów w Łyżwiarstwie Figurowym 2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa czterech kontynentów w łyżwiarstwie figurowym
2020
2019 Odwołano: 2021
2022
Data 4–9 lutego 2020
Gospodarz Koreański Związek Łyżwiarski
Miejscowość Korea Południowa Seul
Hala Mokdong Ice Rink
Organizator ISU
Liczba konkurencji 4
Liczba zawodników 98
Liczba reprezentacji 12
Zwycięzcy
Soliści Japonia Yuzuru Hanyū
Solistki Japonia Rika Kihira
Pary sportowe Chińska Republika Ludowa Sui Wenjing
Chińska Republika Ludowa Han Cong
Pary taneczne Stany Zjednoczone Madison Chock
Stany Zjednoczone Evan Bates

Mistrzostwa czterech kontynentów w łyżwiarstwie figurowym 2020 – 22. edycja zawodów rangi mistrzowskiej dla łyżwiarzy figurowych z Azji, Afryki, Ameryki oraz Australii i Oceanii. Mistrzostwa odbyły się od 4 do 9 lutego 2020 roku w Seulu w hali Mokdong Ice Rink[1].

W konkurencji solistów pierwszy tytuł mistrza czterech kontynentów zdobył Japończyk Yuzuru Hanyū, który tym samym został pierwszym solistą zdobywającym tzw. Super Szlem (zwycięstwo we wszystkich najważniejszych zawodach seniorskich i juniorskich). Wśród solistek tytuł obroniła jego rodaczka Rika Kihira. W parach sportowych szósty tytuł mistrzów czterech kontynentów wywalczyli Chińczycy Sui Wenjing i Han Cong, zaś w parach tanecznych po raz drugi z rzędu wygrali Amerykanie Madison Chock i Evan Bates.

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

W zawodach mogli wziąć udział reprezentanci czterech kontynentów: Azji, Afryki, Ameryki oraz Australii i Oceanii, którzy przed dniem 1 lipca 2019 roku ukończyli 15 rok życia (tj. urodzili się do 30 czerwca 2004 roku). W odróżnieniu od innych zawodów rangi mistrzowskiej w łyżwiarstwie figurowym, każdy kraj może wystawić 3 reprezentantów w każdej konkurencji, niezależnie od wyników osiągniętych przed rokiem.

Warunkiem uczestnictwa zawodników wytypowanych przez krajową federację jest uzyskanie minimalnej oceny technicznej (TES) na międzynarodowych zawodach ISU w sezonie bieżącym lub poprzednim. Punkty za oba programy mogą być zdobyte na różnych zawodach. ISU akceptuje wyniki, jeśli zostały uzyskane na międzynarodowych konkursach uznawanych przez ISU na co najmniej 21 dni przed pierwszym oficjalnym dniem treningowym mistrzostw.

Minimalna ocena techniczna (TES)[2]
Konkurencja SP / RD FS / FD
Soliści 28 46
Solistki 23 40
Pary sportowe 25 42
Pary taneczne 28 44

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina[3] Konkurencja Segment
6 lutego 11:00 UTC+09:00 / 03:00 CET Pary taneczne Taniec rytmiczny
14:15 UTC+09:00 / 06:15 CET Pary sportowe Program krótki
18:40 UTC+09:00 / 10:40 CET Solistki
7 lutego 13:30 UTC+09:00 / 05:30 CET Pary taneczne Taniec dowolny
18:05 UTC+09:00 / 10:05 CET Soliści Program krótki
8 lutego 13:00 UTC+09:00 / 05:00 CET Solistki Program dowolny
18:15 UTC+09:00 / 10:15 CET Pary sportowe
9 lutego 11:30 UTC+09:00 / 03:30 CET Soliści Program dowolny
17:30 UTC+09:00 / 09:30 CET Pokazy mistrzów

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

L.p. Reprezentacja Złoto Srebro Brąz Razem
1  Japonia 2 0 1 3
2  Stany Zjednoczone 1 1 2 4
3  Chiny 1 1 0 2
4  Kanada 0 1 1 2
5  Korea Południowa 0 1 0 1

Rekordy świata[edytuj | edytuj kod]

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy świata (GOE±5):

Konkurencja Segment Zawodnicy Punkty Data
Soliści Program krótki Japonia Yuzuru Hanyū 111,82 7 lutego 2020

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Soliści[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Reprezentacja Nota łączna[16] SP[17] FS[18]
1 Yuzuru Hanyū  Japonia 299,42 1 111,82 WR 1 187,60
2 Jason Brown  Stany Zjednoczone 274,82 3 94,71 2 180,11
3 Yuma Kagiyama  Japonia 270,61 5 91,61 3 179,00
4 Jin Boyang  Chiny 267,67 2 95,83 5 171,84
5 Cha Jun-hwan  Korea Południowa 265,43 6 90,37 4 175,06
6 Nam Nguyen  Kanada 251,60 9 85,24 6 166,36
7 Kazuki Tomono  Japonia 251,05 7 88,22 7 162,83
8 Keegan Messing  Kanada 243,93 4 94,03 10 149,90
9 Tomoki Hiwatashi  Stany Zjednoczone 240,78 8 88,09 9 152,69
10 Yan Han  Chiny 239,41 11 82,32 8 157,09
11 Camden Pulkinen  Stany Zjednoczone 226,82 10 84,66 11 142,16
12 Brendan Kerry  Australia 213,11 12 76,70 14 136,41
13 Zhang He  Chiny 210,06 15 71,58 12 138,48
14 Lee Si-hyeong  Korea Południowa 203,50 16 67,00 13 136,50
15 Donovan Carrillo  Meksyk 201,09 13 73,13 16 127,96
16 Roman Sadovsky  Kanada 200,50 17 65,87 15 134,63
17 Lee June-hyoung  Korea Południowa 198,95 14 72,74 17 126,21
18 Christopher Caluza  Filipiny 171,45 20 60,70 18 110,75
19 James Min  Australia 167,81 21 59,71 19 108,10
20 Edrian Paul Celestino  Filipiny 167,65 18 65,11 21 102,54
21 Micah Kai Lynette  Tajlandia 156,71 23 50,77 20 105,94
22 Harrison Jon-Yen Wong  Hongkong 155,30 22 56,98 22 98,32
23 Tsao Chih-i  Chińskie Tajpej 152,80 19 62,50 24 90,30
24 Jordan Dodds  Australia 148,78 24 50,74 23 98,04
Nie awansowali do programu dowolnego
25 Micah Tang  Chińskie Tajpej NQ 25 45,91 NQ

Solistki[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Nota łączna[19] SP[20] FS[21]
1 Rika Kihira  Japonia 232,34 1 81,18 1 151,16
2 You Young  Korea Południowa 223,23 3 73,55 2 149,68
3 Bradie Tennell  Stany Zjednoczone 222,97 2 75,93 3 147,04
4 Wakaba Higuchi  Japonia 207,46 5 72,95 5 134,51
5 Kaori Sakamoto  Japonia 202,79 4 73,07 8 129,72
6 Kim Ye-lim  Korea Południowa 202,76 7 68,10 4 134,66
7 Karen Chen  Stany Zjednoczone 201,06 8 67,28 6 133,78
8 Lim Eun-soo  Korea Południowa 200,59 6 68,40 7 132,19
9 Amber Glenn  Stany Zjednoczone 190,83 9 65,39 9 125,44
10 Alicia Pineault  Kanada 173,55 10 57,09 10 116,46
11 Chen Hongyi  Chiny 167,26 11 56,81 11 110,45
12 Kailani Craine  Australia 161,15 13 54,93 13 106,22
13 Zhu Yi  Chiny 155,41 12 55,53 14 99,88
14 Alison Schumacher  Kanada 150,73 18 42,55 12 108,18
15 Emily Bausback  Kanada 147,23 14 49,10 15 98,13
16 Andrea Montesinos Cantú  Meksyk 135,24 15 47,40 18 87,84
17 Jenny Shyu  Chińskie Tajpej 134,80 16 44,95 16 89,85
18 Alisson Krystle Perticheto  Filipiny 129,99 19 40,67 17 89,32
19 Cheuk Ka Kahlen Cheung  Hongkong 121,29 17 44,73 20 76,56
20 Amy Lin  Chińskie Tajpej 116,97 20 40,29 19 76,68
21 Aiza Mambekowa  Kazachstan 107,68 21 37,91 21 69,77
WD Yi Christy Leung  Hongkong DNS
WD Chloe Ing  Singapur DNS

Pary sportowe[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[22] SP[23] FS[24]
1 Sui Wenjing / Han Cong  Chiny 217,51 3 73,17 1 144,34
2 Peng Cheng / Jin Yang  Chiny 213,29 2 75,96 2 137,33
3 Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro  Kanada 201,80 1 76,36 4 125,44
4 Jessica Calalang / Brian Johnson  Stany Zjednoczone 196,15 4 67,76 3 128,39
5 Tarah Kayne / Danny O'Shea  Stany Zjednoczone 186,20 7 62,65 5 123,55
6 Evelyn Walsh / Trennt Michaud  Kanada 177,58 6 62,97 6 114,61
7 Lubow Iluszeczkina / Charlie Bilodeau  Kanada 171,32 8 57,87 7 113,45
8 Riku Miura / Ryuichi Kihara  Japonia 167,50 9 57,45 8 110,05
9 Isabella Gamez / David-Alexandre Paradis  Filipiny 127,43 10 47,34 9 80,09
WD Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim  Stany Zjednoczone DNF 5 63,14 DNF
WD Tang Feiyao / Yang Yongchao  Chiny DNS
WD Jekatierina Aleksandrowska / Harley Windsor  Australia DNS

Pary taneczne[edytuj | edytuj kod]

Wzorem tańca rytmicznego był Finnstep.

Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[25] RD[26] FD[27]
1 Madison Chock / Evan Bates  Stany Zjednoczone 213,18 2 85,76 1 127,42
2 Piper Gilles / Paul Poirier  Kanada 210,18 3 83,92 2 126,26
3 Madison Hubbell / Zachary Donohue  Stany Zjednoczone 208,72 1 85,95 3 122,77
4 Wang Shiyue / Liu Xinyu  Chiny 196,75 4 77,45 4 119,30
5 Marjorie Lajoie / Zachary Lagha  Kanada 192,11 5 76,43 6 115,68
6 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker  Stany Zjednoczone 188,49 7 71,93 5 116,56
7 Carolane Soucisse / Shane Firus  Kanada 174,41 6 73,32 7 101,09
8 Yura Min / Daniel Eaton  Korea Południowa 163,26 8 64,38 8 98,88
9 Holly Harris / Jason Chan  Australia 161,05 10 62,83 9 98,22
10 Chen Hong / Sun Zhuoming  Chiny 158,70 9 63,22 11 95,48
11 Misato Komatsubara / Tim Koleto  Japonia 157,20 11 61,45 10 95,75
12 Ning Wanqi / Wang Chao  Chiny 145,22 12 59,18 12 86,04
13 Rikako Fukase / Eichu Cho  Japonia 143,94 14 58,13 13 85,81
14 Chantelle Kerry / Andrew Dodds  Australia 143,59 13 58,30 14 85,29
15 Matilda Friend / William Badaoui  Australia 137,36 15 55,80 16 81,56
16 Maxine Weatherby / Tiemirłan Jerżhanow  Kazachstan 132,27 16 50,33 15 81,94

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Nota łączna[edytuj | edytuj kod]

Medaliści mistrzostw po zsumowaniu punktów za oba programy/tańce w poszczególnych konkurencjach:

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Soliści Japonia Yuzuru Hanyū Stany Zjednoczone Jason Brown Japonia Yuma Kagiyama
Solistki Japonia Rika Kihira Korea Południowa You Young Stany Zjednoczone Bradie Tennell
Pary sportowe Chińska Republika Ludowa Sui Wenjing / Han Cong Chińska Republika Ludowa Peng Cheng / Jin Yang Kanada Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro
Pary taneczne Stany Zjednoczone Madison Chock / Evan Bates Kanada Piper Gilles / Paul Poirier Stany Zjednoczone Madison Hubbell / Zachary Donohue

Program/taniec dowolny[edytuj | edytuj kod]

Zdobywcy małych medali za drugi segment zawodów tj. program/taniec dowolny:

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Soliści Japonia Yuzuru Hanyū Stany Zjednoczone Jason Brown Japonia Yuma Kagiyama
Solistki Japonia Rika Kihira Korea Południowa You Young Stany Zjednoczone Bradie Tennell
Pary sportowe Chińska Republika Ludowa Sui Wenjing / Han Cong Chińska Republika Ludowa Peng Cheng / Jin Yang Stany Zjednoczone Jessica Calalang / Brian Johnson
Pary taneczne Stany Zjednoczone Madison Chock / Evan Bates Kanada Piper Gilles / Paul Poirier Stany Zjednoczone Madison Hubbell / Zachary Donohue

Program krótki/taniec rytmiczny[edytuj | edytuj kod]

Zdobywcy małych medali za pierwszy segment zawodów tj. program krótki lub taniec rytmiczny:

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Soliści Japonia Yuzuru Hanyū Chińska Republika Ludowa Jin Boyang Stany Zjednoczone Jason Brown
Solistki Japonia Rika Kihira Stany Zjednoczone Bradie Tennell Korea Południowa You Young
Pary sportowe Kanada Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro Chińska Republika Ludowa Peng Cheng / Jin Yang Chińska Republika Ludowa Sui Wenjing / Han Cong
Pary taneczne Stany Zjednoczone Madison Hubbell / Zachary Donohue Stany Zjednoczone Madison Chock / Evan Bates Kanada Piper Gilles / Paul Poirier

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Communication No. 2161 Announcement of International Single & Pair Skating, Ice Dance and Synchronized Skating Competitions 2018/19 (ang.). ISU, 2019-06-20. [dostęp 2019-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)].
  2. Communication No. 2262 (ang.). ISU, 2019-06-18. [dostęp 2019-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)].
  3. ISU Four Continents Figure Skating Championships® 2020, Seoul – Time Schedule (ang.). ISU, 2020-01-17. [dostęp 2020-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-20)].
  4. Progression of Highest Score – Men – Total Score (ang.). ISU. [dostęp 2019-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-17)].
  5. Progression of Highest Score – Men – Free Skating Score (ang.). ISU. [dostęp 2019-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-17)].
  6. Progression of Highest Score – Men – Short Program Score (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-19)].
  7. Progression of Highest Score – Ladies – Total Score (ang.). ISU. [dostęp 2019-09-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-17)].
  8. Progression of Highest Score – Ladies – Free Skating Score (ang.). ISU. [dostęp 2019-09-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-01)].
  9. Progression of Highest Score – Ladies – Short Program Score (ang.). ISU. [dostęp 2019-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-171)].
  10. Progression of Highest Score – Pairs – Total Score (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-19)].
  11. Progression of Highest Score – Pairs – Free Skating Score (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-19)].
  12. Progression of Highest Score – Pairs – Short Program Score (ang.). ISU. [dostęp 2020-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-07)].
  13. Progression of Highest Score – Ice Dance – Total Score (ang.). ISU. [dostęp 2019-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-04)].
  14. Progression of Highest Score – Ice Dance – Free Dance Score (ang.). ISU. [dostęp 2019-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-04)].
  15. Progression of Highest Score – Ice Dance – Rhythm Dance Score (ang.). ISU. [dostęp 2019-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-04)].
  16. ISU Four Continents Championships 2020 – Men – Result (ang.). ISU. [dostęp 2020-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-09)].
  17. ISU Four Continents Championships 2020 – Men – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2020-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-07)].
  18. ISU Four Continents Championships 2020 – Men – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2020-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-09)].
  19. ISU Four Continents Championships 2020 – Ladies – Result (ang.). ISU. [dostęp 2020-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-08)].
  20. ISU Four Continents Championships 2020 – Ladies – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2020-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-06)].
  21. ISU Four Continents Championships 2020 – Ladies – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2020-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-08)].
  22. ISU Four Continents Championships 2020 – Pairs – Result (ang.). ISU. [dostęp 2020-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-08)].
  23. ISU Four Continents Championships 2020 – Pairs – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2020-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-06)].
  24. ISU Four Continents Championships 2020 – Pairs – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2020-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-08)].
  25. ISU Four Continents Championships 2020 – Ice Dance – Result (ang.). ISU. [dostęp 2020-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-07)].
  26. ISU Four Continents Championships 2020 – Ice Dance – Rhythm Dance (ang.). ISU. [dostęp 2020-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-06)].
  27. ISU Four Continents Championships 2020 – Ice Dance – Rhythm Dance (ang.). ISU. [dostęp 2020-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-07)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]