Mistrzostwa Europy U-17 w Piłce Nożnej 2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Europy U-17 w Piłce Nożnej 2015
UEFA Under-17 Championship 2015
2014 2016
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Bułgaria
Termin 6 - 22 maja 2015
Liczba drużyn 16 (z 1 konfederacji)
Stadiony 4 (w 4 miastach)
Mistrz  Francja U-17 (2. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 33
Strzelone gole 59 (1,79 na mecz)
Król strzelców Francja Odsonne Édouard
(8 goli)

Mistrzostwa Europy U-17 w Piłce Nożnej 2015turniej o mistrzostwo Europy piłkarzy do lat 17. 20 marca 2012 obradujący w Stambule Komitet Wykonawczy UEFA ogłosił wybór gospodarzy edycji turnieju w latach 2014, 2015 oraz 2016. Gospodarzem mistrzostw w 2015 roku została wybrana Bułgaria[1].

Od tej edycji turniej powraca do szesnasto zespołowego formatu rozgrywek, który był wykorzystywany podczas inauguracyjnej edycji w 2002 roku, a także wcześniej w erze mistrzostw do lat 16. Prawo występu w turnieju mieli jedynie zawodnicy urodzeni po 1 stycznia 1998 roku. Najlepsze 6 zespołów z tego turnieju uzyska prawo do reprezentowania strefy UEFA na Mistrzostwach Świata U-17 w Piłce Nożnej 2015, które odbędą się na przełomie października i listopada 2015 roku w Chile. Obrońcą mistrzowskiego tytułu z zeszłego roku jest reprezentacja Anglii.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Bułgaria jako gospodarz miała zagwarantowany udział w turnieju. Pozostałe drużyny zostaną wyłonione w trakcie eliminacji.

Drużyna Sposób kwalifikacji Najlepszy wynik
 Bułgaria U-17 Gospodarz Debiutant
 Francja U-17 Runda elitarna grupa 1 zwycięzca Mistrzostwo (2004)
 Hiszpania U-17 Runda elitarna grupa 1 2. miejsce Mistrzostwo (2007, 2008)
 Chorwacja U-17 Runda elitarna grupa 2 zwycięzca 4. miejsce (2005)
 Belgia U-17 Runda elitarna grupa 3 zwycięzca Półfinał (2007)
 Holandia U-17 Runda elitarna grupa 3 2. miejsce Mistrzostwo (2011, 2012)
 Grecja U-17 Runda elitarna grupa 4 zwycięzca Faza grupowa (2010)
 Irlandia U-17 Runda elitarna grupa 4 2. miejsce Faza grupowa (2008)
 Austria U-17 Runda elitarna grupa 5 zwycięzca 3. miejsce (2003)
 Rosja U-17 Runda elitarna grupa 5 2. miejsce Mistrzostwo (2006, 2013)
 Anglia U-17 Runda elitarna grupa 6 zwycięzca Mistrzostwo (2010, 2014)
 Słowenia U-17 Runda elitarna grupa 6 2. miejsce Faza grupowa (2012)
 Czechy U-17 Runda elitarna grupa 7 zwycięzca 2. miejsce (2006)
 Szkocja U-17 Runda elitarna grupa 7 2. miejsce Półfinał (2014)
 Niemcy U-17 Runda elitarna grupa 8 zwycięzca Mistrzostwo (2009)
 Włochy U-17 Runda elitarna grupa 8 2. miejsce 2. miejsce (2013)

Uwaga: Awans z drugiego miejsca przysługiwał 7. z 8. najlepszych drużyn z drugiego miejsca w grupach kwalifikacyjnych. W związku z czym awansu nie uzyskała reprezentacja z drugiego miejsca grupy drugiej, która została najniżej sklasyfikowana spośród drużyn które zajęły drugie miejsce.

Losowanie[edytuj | edytuj kod]

Losowanie grup turnieju finałowego odbyło się w miejscowości Pomorie w Bułgarii 2 kwietnia 2015 roku. 16 drużyn zostało rozlosowanych do 4 grup. Podczas losowania nie obowiązywały żadne rozstawienia, a jedyny wyjątek dotyczył reprezentacji Bułgarii, która jako gospodarz została przydzielona na 1. miejscu do grupy A.

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Położenie na mapie Bułgarii

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy w fazie grupowej uzyskały awans do ćwierćfinału.

W przypadku gdy dwie lub więcej drużyn zakończyły zmagania z taką samą ilością punktów stosuje się następujące zasady dotyczące ustalenia ostatecznej kolejności:

  1. Liczba punktów zdobytych przez drużyny w bezpośrednich meczach rozegranych między nimi;
  2. Bilans bramek drużyn z uwzględnieniem meczów, które rozegrały one między sobą;
  3. Liczba strzelonych bramek przez drużyny – również w meczach, które rozegrały między sobą;
  4. Jeżeli po rozpatrzeniu punktów 1-3 dwie drużyny ciągle zajmują ex-aequo jedno miejsce, punkty 1) do 3) rozpatruje się ponownie dla tych dwóch drużyn, aby ostatecznie ustalić ich pozycje w grupie. Jeśli ta procedura nie wyłoni zwycięzcy, stosuje się po kolei punkty od 5 do 9;
  5. Bilans bramek obu drużyn, z uwzględnieniem wszystkich meczów w grupie;
  6. Liczba strzelonych bramek przez obie drużyny we wszystkich meczach w grupie;
  7. zachowanie drużyn pod względem fair play (w finałach mistrzostw) 1 punkt za każdą żółtą kartkę, 3 punkty za czerwoną kartką (w przypadku otrzymania czerwonej kartki w konsekwencji dwóch napomnień drużynie przyznawane są wyłącznie 3 punkty za czerwoną kartkę). Wyżej sklasyfikowana zostaje drużyna, która zdobędzie mniej punktów;
  8. losowanie.

Jeżeli dwie drużyny uzyskały tę samą liczbę punktów, tę samą liczbę bramek i w ostatnim meczu grupowym między tymi drużynami padł remis, kolejność tych drużyn rozstrzygają rzuty karne, pod warunkiem, że żadne inne drużyny nie uzyskały tej samej liczby punktów we wszystkich meczach grupowych. Jeżeli więcej niż dwie drużyny uzyska tę samą liczbę punktów, stosuje się wyżej wymienione kryteria.

Godziny rozpoczęcia meczów podano według strefy czasowej UTC+02:00.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Chorwacja U-17 7 3 2 1 0 3 0 +3
 Hiszpania U-17 5 3 1 2 0 3 2 +1
 Austria U-17 2 3 0 2 1 2 3 −1
 Bułgaria U-17 1 3 0 1 2 2 5 −3
6 maja 2015
14:00
Hiszpania U-17 
Aleñá Gol 46' (k.)
1–1  Austria U-17
Lovrić Gol 62'
Stadion Łazur, Burgas
Widzów: 1,180
Sędzia: Mads-Kristoffer Kristoffersen (Dania)
6 maja 2015
18:00
Bułgaria U-17  0–2  Chorwacja U-17
Babić Gol 24'
Blečić Gol 80+3'
Stadion Beore, Stara Zagora
Widzów: 10,640
Sędzia: Paweł Raczkowski (Polska)

9 maja 2015
12:00
Chorwacja U-17 
Lovren Gol 52'
1–0  Austria U-17 Arena Sozopol, Sozopol
Widzów: 1,732
Sędzia: Dumitru Muntean (Mołdawia)
9 maja 2015
14:00
Bułgaria U-17 
Jordanow Gol 35'
1–2  Hiszpania U-17
Zalazar Gol 11'
Villalba Gol 47'
Stadion Łazur, Burgas
Widzów: 9,240
Sędzia: Marius Avram (Rumunia)

12 maja 2015
16:00
Austria U-17 
Filip Gol 34'
1–1  Bułgaria U-17
Jordanow Gol 43'
Arena Sozopol, Sozopol

Sędzia: Danilo Grujić (Serbia)
12 maja 2015
16:00
Chorwacja U-17  0–0  Hiszpania U-17 Stadion Hadżiego Dimityra, Sliwen

Sędzia: Erik Lambrechts (Belgia)

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Niemcy U-17 9 3 3 0 0 7 0 +7
 Belgia U-17 6 3 2 0 1 4 2 +2
 Czechy U-17 3 3 1 0 2 1 7 −6
 Słowenia U-17 0 3 0 0 3 0 3 −3
6 maja 2015
15:00
Czechy U-17 
Lingr Gol 44'
1–0  Słowenia U-17 Stadion Hadżiego Dimityra, Sliwen
Widzów: 754
Sędzia: Marius Avram (Rumunia)
6 maja 2015
18:00
Belgia U-17  0–2  Niemcy U-17
Passlack Gol 43'
Schmidt Gol 46'
Stadion Łazur, Burgas
Widzów: 612
Sędzia: Danilo Grujić (Serbia)

9 maja 2015
15:00
Czechy U-17  0–3  Belgia U-17
Azzaoui Gol 29'75' (k.)
Van Vaerenbergh Gol 78'
Arena Sozopol, Sozopol
Widzów: 1,228
Sędzia: Mads-Kristoffer Kristoffersen (Dania)
9 maja 2015
18:00
Słowenia U-17  0–1  Niemcy U-17
Stadion Łazur, Burgas
Widzów: 1,508
Sędzia: Adrien Jaccottet (Szwajcaria)

12 maja 2015
18:00
Niemcy U-17 
Passlack Gol 10'40+2'
Karakas Gol 33'
Saglam Gol 53'
4–0  Czechy U-17 Stadion Beore, Stara Zagora

Sędzia: Alan Mario Sant (Malta)
12 maja 2015
18:00
Słowenia U-17  0–1  Belgia U-17
Stadion Łazur, Burgas

Sędzia: Roy Reinshreiber (Izrael)

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Francja U-17 9 3 3 0 0 7 0 +7
 Rosja U-17 6 3 1 1 1 4 3 +1
 Grecja U-17 3 3 1 1 1 3 3 0
 Szkocja U-17 0 3 0 0 3 0 8 −8
7 maja 2015
15:00
Grecja U-17 
2–2  Rosja U-17
Pletnew Gol 59'
Denisow Gol 72'
Arena Sozopol, Sozopol
Widzów: 2,000
Sędzia: Erik Lambrechts (Belgia)
7 maja 2015
16:00
Szkocja U-17  0–5  Francja U-17
Ikone Gol 18'20'
Édouard Gol 25'
Boutobba Gol 35'
Doucoure Gol 47'
Stadion Beore, Stara Zagora
Widzów: 326
Sędzia: Alan Mario Sant (Malta)

10 maja 2015
15:00
Rosja U-17  0–1  Francja U-17
Édouard Gol 50'
Stadion Hadżiego Dimityra, Sliwen
Widzów: 2,255
Sędzia: Danilo Grujić (Serbia)
10 maja 2015
16:00
Grecja U-17 
Pavlidis Gol 39'
1–0  Szkocja U-17 Arena Sozopol, Sozopol
Widzów: 1,154
Sędzia: Paweł Raczkowski (Polska)

13 maja 2015
16:00
Francja U-17 
Rambaud Gol 80+4'
1–0  Grecja U-17 Arena Sozopol, Sozopol

Sędzia: Adrien Jaccottet (Szwajcaria)
13 maja 2015
16:00
Rosja U-17 
Denisow Gol 52'
Pletnew Gol 65'
2–0  Szkocja U-17 Stadion Hadżiego Dimityra, Sliwen

Sędzia: Dumitru Muntean (Mołdawia)

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
 Anglia U-17 7 3 2 1 0 3 1 +2
 Włochy U-17 4 3 1 1 1 3 2 +1
 Holandia U-17 3 3 0 3 0 2 2 0
 Irlandia U-17 1 3 0 1 2 0 3 −3
7 maja 2015
12:00
Irlandia U-17  0–0  Holandia U-17 Arena Sozopol, Sozopol
Widzów: 1,500
Sędzia: Dumitru Muntean (Mołdawia)
7 maja 2015
18:00
Włochy U-17  0–1  Anglia U-17
Edwards Gol 47'
Stadion Łazur, Burgas
Widzów: 2,530
Sędzia: Adrien Jaccottet (Szwajcaria)

10 maja 2015
15:00
Irlandia U-17  0–2  Włochy U-17
Lo Faso Gol 9'
Mazzocchi Gol 56'
Stadion Beore, Stara Zagora
Widzów: 573
Sędzia: Roy Reinshreiber (Izrael)
10 maja 2015
19:00
Holandia U-17 
Boultam Gol 56' (k.)
1–1  Anglia U-17
Fosu-Mensah Gol 18' (sam.)
Stadion Beore, Stara Zagora
Widzów: 1,063
Sędzia: Erik Lambrechts (Belgia)

13 maja 2015
18:00
Anglia U-17 
Edwards Gol 71'
1–0  Irlandia U-17 Stadion Beore, Stara Zagora

Sędzia: Paweł Raczkowski (Polska)
13 maja 2015
18:00
Holandia U-17 
Giraudo Gol 63' (sam.)
1–1  Włochy U-17
Cutrone Gol 6'
Stadion Łazur, Burgas

Sędzia: Mads-Kristoffer Kristoffersen (Dania)

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Podczas fazy pucharowej w przypadku remisu podczas regulaminowych 80 minut czasu gry o awansie do kolejnej rundy decydowały rzuty karne (dogrywka nie była rozgrywana na tym turnieju).

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

15 maja 2015
15:00
Chorwacja U-17 
Majić Gol 34'
1–1
k. 3–5
 Belgia U-17
Azzaoui Gol 53'
Stadion Łazur, Burgas

Sędzia: Marius Avram (Rumunia)
    Rzuty karne  
Moro Pudło
Brekalo Karny–gol
Lovren Karny–gol
Sosa Karny–gol
Karny–gol Janssens
Karny–gol Van Vaerenbergh
Karny–gol Daneels
Karny–gol Ademoglu
Karny–gol Azzaoui

15 maja 2015
18:00
Niemcy U-17  0–0
k. 4–2
 Hiszpania U-17 Stadion Beore, Stara Zagora

Sędzia: Roy Reinshreiber (Izrael)
    Rzuty karne  
Gül Karny–gol
Janelt Karny–gol
Passlack Karny–gol
Özcan Karny–gol
Karny–gol Pepelu
Karny–gol Olmo
Pudło Aleñá
Pudło Rodríguez

16 maja 2015
15:00
Anglia U-17  0−1  Rosja U-17
Tatayev Gol 29'
Stadion Łazur, Burgas

Sędzia: Alan Mario Sant (Malta)

16 maja 2015
18:00
Francja U-17 
Édouard Gol 5'72'
Ikone Gol 53'
3−0  Włochy U-17 Stadion Beore, Stara Zagora

Sędzia: Danilo Grujić (Serbia)

Baraże o udział w Mistrzostwach Świata[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzcy meczów barażowych wezmą udział w Mistrzostwach Świata U-17 w Piłce Nożnej 2015.

19 maja 2015
15:00
Chorwacja U-17 
Moro Gol 15'
1–0  Włochy U-17 Arena Sozopol, Sozopol

Sędzia: Mads-Kristoffer Kristoffersen (Dania)

19 maja 2015
15:00
Hiszpania U-17  0–0
k. 3–5
 Anglia U-17 Stadion Hadżiego Dimityra, Sliwen

Sędzia: Dumitri Muntean (Mołdawia)
    Rzuty karne  
Pepelu Karny–gol
Olmo Pudło
Villalba Karny–gol
Martín Karny–gol
Karny–gol Edwards
Karny–gol Ugbo
Karny–gol Willock
Karny–gol Oxford
Karny–gol Suliman

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

19 maja 2015
15:00
Belgia U-17 
Seigers Gol 52'
1–1
k. 1–2
 Francja U-17
Édouard Gol 23'
Stadion Łazur, Burgas

Sędzia: Adrien Jaccottet (Szwajcaria)
    Rzuty karne  
Janssens Pudło
Van Vaerenbergh Karny–gol
Daneels Pudło
Ademoglu Pudło
Azzaoui Pudło
Pudło Janvier
Karny–gol Cognat
Pudło Pelican
Pudło Zidane
Karny–gol Édouard

19 maja 2015
18:00
Niemcy U-17 
Serra Gol 68'
1–0  Rosja U-17 Stadion Beore, Stara Zagora

Sędzia: Marius Avram (Rumunia)

Finał[edytuj | edytuj kod]

22 maja 2015
19:00
Francja U-17 
Édouard Gol 40'47'70'
Gül Gol 80+3' (sam.)
4–1  Niemcy U-17
Karakas Gol 50'
Stadion Łazur, Burgas

Sędzia: Paweł Raczkowski (Polska)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. uefa.com: Malta, Bulgaria, Azerbaijan picked for U17s (ang.). UEFA. [dostęp 2015-01-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]