Mistrzostwa Europy U-20 w koszykówce kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy U-20 w koszykówce kobiet (oficjalna nazwa: FIBA Europe Under-20 Championship for Women) – mistrzostwa Europy w koszykówce kobiet do lat 20 zainaugurowane w 2000 roku. Do 2004 roku były rozgrywane co dwa lata, od tamtego czasu są rozgrywane co rok. W mistrzostwach bierze udział 16 zespołów.

Od 2005 corocznie jest rozgrywany także turniej dywizji B.

Dywizja A[edytuj | edytuj kod]

Final Four[edytuj | edytuj kod]

Rok Gospodarz Mecz o złoto Mecz o brąz
Złoto Wynik Srebro Brąz Wynik 4. miejsce
2000 Słowacja (Bardejów, Łuczeniec, Rużomberk)  Rosja 84–57  Czechy  Rumunia 58–55  Turcja
2002 Chorwacja (Zagrzeb)  Czechy 77–74  Rosja  Francja 77–62  Łotwa
2004 Francja (Saint-Brieuc, Vannes, Quimper)  Rosja 80–64  Francja  Czechy 72–52  Węgry
2005 Czechy (Brno)  Francja 72–52  Polska  Łotwa 65–36  Grecja
2006 Węgry (Sopron)  Rosja 77–68  Węgry  Francja 64–55  Hiszpania
2007 Bułgaria (Sofia)  Hiszpania 75–60  Serbia  Francja 65–63  Turcja
2008 Włochy (Chieti, Sulmona, Pescara)  Rosja 67–58  Francja  Serbia 73–46  Hiszpania
2009 Polska (Gdynia)  Francja 74–52  Hiszpania  Łotwa 78–75  Rosja
2010 Łotwa (Lipawa)  Rosja 75–74  Hiszpania  Łotwa 53–49  Francja
2011 Serbia (Nowy Sad, Zrenjanin)  Hiszpania 62–53  Rosja  Polska 67–65  Serbia
2012 Węgry (Debreczyn)  Hiszpania 59–46  Rosja  Turcja 58–56  Holandia
2013 Turcja (Samsun)  Hiszpania 59–53  Włochy  Turcja 53–38  Białoruś
2014 Włochy (Udine)  Francja 47–42*  Hiszpania  Włochy 68–63  Serbia
2015 Hiszpania (Tinajo, Teguise)  Hiszpania 66–47  Francja  Holandia 63–51  Rosja
2016 Portugalia (Matosinhos)  Hiszpania 71–69  Włochy  Rosja 78–72  Serbia
2017 Portugalia (Matosinhos)  Hiszpania 73–63  Słowenia  Rosja 80–59  Francja
2018 Holandia

Występy według krajów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1  Hiszpania 7 3 0 10
2  Rosja 5 3 2 10
3  Francja 3 3 3 9
4  Czechy 1 1 1 3
5  Włochy 0 2 1 3
6  Polska 0 1 1 2
 Serbia 0 1 1 2
8  Węgry 0 1 0 1
 Słowenia 0 1 0 1
10  Łotwa 0 0 3 3
11  Turcja 0 0 2 2
12  Holandia 0 0 1 1
 Rumunia 0 0 1 1

MVP[edytuj | edytuj kod]

Liderki strzelczyń (średnia punktów)[edytuj | edytuj kod]

Rok Liderka Średnia
2000 Słowacja Zuzana Žirková 23,2
2002 Słowacja Daniela Číkošová 19
2004 Ukraina Ołeksandra Horbunowa 26,3
2005 Ukraina Ołeksandra Horbunowa 25,5
2006 Ukraina Ołeksandra Horbunowa 19,6
2007 Ukraina Arina Lysyuk 22
2008 Czarnogóra Snežana Aleksić 21,9
2009 Łotwa Elīna Babkina 21,8
2010 Litwa Marina Solopova 21
2011 Ukraina Alina Iagupova 16,6
2012 Ukraina Alina Iagupova 27,6
2013 Hiszpania Astou Ndour 17,3
2014 Ukraina Miriam Uro-Nile 18
2015 Belgia Hind Ben Abdelkader 22
2016 Włochy Cecilia Zandalasini 22
2017 Bośnia i Hercegowina Melisa Brčaninović 23

Dywizja B[edytuj | edytuj kod]

Final Four[edytuj | edytuj kod]

Rok Gospodarz Mecz o złoto Mecz o brąz
Złoto Wynik Srebro Brąz Wynik 4. miejsce
2005 Litwa
(Druskieniki)
 Izrael Runda robin  Bułgaria  Litwa Runda robin  Słowenia
2006 Litwa
(Druskieniki)
 Białoruś 66–58  Serbia  Słowacja 84–52  Wielka Brytania
2007 Litwa
(Druskieniki)
 Czarnogóra 83–64  Litwa  Wielka Brytania 79–73  Portugalia
2008 Polska
(Poznań)
 Szwecja 64–60  Polska  Węgry 56–54  Słowacja
2009 Macedonia Północna
(Ochryda)
 Holandia 59–53  Rumunia  Belgia 94–81  Słowacja
2010 Macedonia Północna
(Kawadarci)
 Wielka Brytania 47–46  Słowacja  Czechy 61–47  Portugalia
2011 Macedonia Północna
(Ochryda)
 Szwecja 64–55  Portugalia  Grecja 60–59  Czechy
2012 Czechy
(Klatovy)
 Grecja Runda robin  Niemcy  Węgry Runda robin  Rumunia
2013 Bułgaria
(Albena)
 Belgia Runda robin  Czechy  Łotwa Runda robin  Portugalia
2014 Bułgaria
(Sofia)
 Niemcy Runda robin  Węgry  Portugalia Runda robin  Litwa
2015 Czarnogóra
(Podgorica)
 Bośnia i Hercegowina Runda robin  Grecja  Szwecja Runda robin  Czarnogóra
2016 Czarnogóra
(Podgorica)
 Słowenia 62–45  Litwa  Węgry 50–49  Czechy
2017 Izrael
(Eilat)
 Niemcy 60–54  Słowacja  Chorwacja 60–51  Białoruś
2018 Malta

(*) – od 2012 trzeci zespół dywizji B jest także nagradzany awansem do dywizji A podczas kolejnych rozgrywek.

Występy według krajów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1  Niemcy 2 1 0 3
2  Szwecja 2 0 1 3
3  Grecja 1 1 1 3
4  Belgia 1 0 1 2
 Wielka Brytania 1 0 1 2
6  Białoruś 1 0 0 1
 Bośnia i Hercegowina 1 0 0 1
 Izrael 1 0 0 1
 Czarnogóra 1 0 0 1
 Holandia 1 0 0 1
 Słowenia 1 0 0 1
12  Litwa 0 2 1 3
 Słowacja 0 2 1 3
14  Węgry 0 1 3 4
15  Czechy 0 1 1 2
 Portugalia 0 1 1 2
17  Bułgaria 0 1 0 1
 Polska 0 1 0 1
 Rumunia 0 1 0 1
 Serbia 0 1 0 1
21  Chorwacja 0 0 1 1
 Łotwa 0 0 1 1
Razem 13 13 13 39

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]